Bu yönden hiç düşündünüz mü?

Bir Tanrı var ama gönderdiği kitaplar ona ait olmayan, sevgi dolu, insancıl, kötü hiçbir yönü olmayan bir Tanrı...

Bir dine inanan kişiler öldüğünüzde bakıyorsunuz ki din denen bir şey yokmuş, Tanrı ise o kitapları göndermediğini söylüyor ve o kitapların insanlar tarafından yazıldığını söylüyor. Ceza olarak da Tanrının kitabıymış gibi şeylere taptığınız için ceza veriyor..

Ateistler için de Tanrı var ama kitaplardaki gibi bir Tanrı değil, kitaplar ona ait değil. Ve Tanrının olmadığını söyledikleri için ceza çekecekler...

Tek haklı Deistler olabilir mi sizce?

0|0
7|20

En İyi Kız Görüşü

• Öyle olsaydı böyle olurdu cümleleriyle bu gemi yürümüyor..Bir inancın varsa senin doğrundur.

1|1
    0|0
    • Yürümediğini herkes biliyor zaten.

• Herkes biliyor ama sonunda ne olacağını hiç birimiz bilmiyoruz.Sadece inanıyoruz..Sen dene şansını..Ben de ateist olarak deniyorum.

• Orası öyle.

Erkekler Ne Diyor 20

• Kısaca şöyle düşünsene bunları düşünmek yerine. Bizim inandığımız bir Rabbimiz var gönderdiği bir çok peygamber ve kitaplar var. Hasıl olan en sonuncusu Hz. Muhammet ve Kur an-ı Kerimdir. Şöyle bir göz attığında allahın sözlerinde ya da peygamberin davranışında sözlerinde bir yanlış görünüyor mu? böyle bir şey olmadığını farzet. Dünyada hiç bir dinin olmadığını sadece iyi ve kötü kavramı var sen kötü olanımı seçerdin yoksa iyi olanımı. Yanlışla doğruyu ayırt edebilecek kapasitedeyiz. Söyleyeceğim şey kuranı kerimin ya da kısaca dinimizin söylediği şeylerin hiç bir kötülük yanı yok bunun bile inanmamız için yeterli bir sebep olduğunun kanaatindeyim.

1|0
    1|0
  • Tanrı kavramı insanoğlunun aklının yetmediği her yerden, kafasındaki tüm soru işaretlerinden ve hepsinden önemlisi de ÖLÜM korkusundan dolayı, yine insanoğlunun tüm bunlara karşı ürettiği bir cevaptır.

Ölmek diye bir şey yok, bundan daha ötesi var mı? Sonsuza kadar yaşıyoruz...

Ama tabi ipin ucunu da kaçırmayın, dendiği noktada da, genel geçer kurallar dayanır. yoktan "iyi", "kötü" varedilir. "Doğru" ve "yanlış" çıkar...

Gerçekten dinler olmasaydı ortalıkta, şu doğal-duygusal zaafı olan yapımızla hal ne olurdu, düşünebiliyor musunuz...

1|0
    0|1
  • herkes kendi inancı dogrultusunda kendince haklıdır.

inanç ispat gerektirmediği için isteyen istediğine istediği ölçüde inanabilir.

kimse bir diğerini inancını paylaşmadıgı için yargılama yoluna gitmemelidir.

İnandıgınız şeye daha çok inanan çekmek adına inancınızı paylaşmanız inançlarınızın yozlaşmasına hatırı sayılır katkılar saglar.bu yüzden kişi inancını içinde yaşamalıdır.

1|0
    0|0
    • Bunları herkes biliyor.

• Ama şartı koymuşsun..Şart olduğu zaman girmek için bu durum gerekli anlamına gelir.

• şart bildiren ekler -se -sa

otobüs gelir-se gidersin.

gereklilikle şartı şartla tavsiyeyi harman ettin iyice.aklımı bulandırma çocuk.

• sadece deistler hak verir bu görüşe :))

2|0
    1|0
  • Duygu yönüm düşünce yönüm fikir yönüm Allah'a beni yer altına çekmedikçe değişmeyecek bir adam olacak neden kendini bu düşüncelere yöneltiyorsun

1|0
    1|0
    • İstediğimden de değil banyo yaparken aklıma geldi.

• Yok be ben basmadım. :)) bana kıl olanlar eksilemişler..Vereyim artını.

• Allah razı olsun :))d

• mevzuyu anladım gibi sanki ama olmamış pek.muğlak olmuş soru..kitaba tapılmaz mesela..

neyse bu durum mevcut değil mi zaten..yaratan kusursuzdur

gönderdiği kitaplardan sadece Kuran orijinal kalmıştır.bu durumda incillere tevratlara inanmak hatadır

ve tabi ki bunun bir karşılığı olacaktır..çünkü bu kitapları insanlar değiştirdi..ve Allah bildirmediği bişeyden kimseyi sorumlu tutmayacak yoksa adil bir durum olmaz bu..

deizme gelince, boşluktaki bazı insanların ,çok kibirli ama bir o kadar da ezik tiplerin gereksizce bir başkaldırma gereksizce bir kafa tutma akımından başka bişey değil..salakça bir akım..

1|0
    1|1
    • Soruyu anlayamamışsın bence.

• anlatamadım..düşünmek dedimse; Kuran ın sahte olduğunu yüzeysel olarak düşünmek tabi ki mümkün..alttaki mantığı kurdumsa düşünmüşümdür.dediğin gibi olursa deistler haklı olur evet..benim düşünmekten kastım şu: hissi olarak, öyle varsaymak,acaba mı

ya sahteyse gerçekten şeklinde bir kuşkuyla bakmaktı..bunu yapamam..sadece matematik işlemi işlemi gibi yapabilirim..evet biri doğruysa biri yanlıştır gibi..yoksa şüphe etmek ne demek oyun değil bu iş

• Peki..

• Tanrı varsa ve kitapları o göndermemişse, kitaplara inanan insanları neden cezalandırsınki?

2|2
    0|1
    • O kitaplar yuzunden 2000 yildir 850 milyona yakin insan katledildi o yuzden olabilir

• iyi o zaman sahte hesaplar açtıgını falanda bilirsin :)))) arkadaşlarıyla yptıgını sahte hesapları falan linkini atınca arkadaşlarıyla hemen herkesi engelledikerini

• Neyse daha ileri gidipte 5.kez hesabımmı kapttırmak istemiyorum yeni hesap açmayıda istemiyorum

• Bundan kuşku duymuyorum. Böyle olasılıkları düşünmek bile adamın son nefesinde imanının gitmesine neden olur. Çok tehlikeli şeyler söylemişsin.

2|0
    3|0
    • Düşünmekte bir şey yok bildiğim kadarıyla.

• Hahah, güldürdün ya. Bariz vesvese bence. :D

• :D:D hahaha...Şeytan dürtüyor. :/

• deistler herhangi bir dine inanan insanlardan daha tutarlı düşünceye sahipler ancak bir tanrının var olduğuna inanıp peygamberlerine inanmamak , emir ve yasaklarından kendini muaf tutmak idrak edebildiğim bir düşünce değil. tanrıya ve peygamberlerine inanıp kendi bağlı oldukları inancın peygamberini diğerlerinden yüceltmek gibi bir düşünceye sahip olmadıklarından daha tutarlılar.

0|0
    0|1
  • o zaman ; tanrı ya varsa deyip hiçbir şey yapmayanlara al sana cennet aferin sen ortada durdun hiçbirine inanmadın mı diyecek ?

0|0
    0|0
    • Cennet diye bir kavram olamayabilir.

• cennet yerine ödül diyelim peki. o zaman cevabın ne olacak?

• Farklı bir dünya yaratıp o kişileri peygamber gibi gönderebilir mesela... Sadık kişiler. Diğerlerini yok edebilir.

• ama haksızda olabılırsın

0|0
    0|0
    • diğerleri de haksız olabilir.

• dinlerin varlığı da pek bir şey ifade etmiyor.. şöyle bir bakıyorum katliamların hepsi dindar toplumlar tarafından çıkıyor, hep suçsuzlar ölüyor. yani deccale pek bir iş kalmıyor. Tabi bu dinleri deccal yaratıp bizim başımıza musallat etmediyse

0|0
    0|0
  • bi yaratıcı var bu gercek gerisini bunun üzerinden sorgula .

1|1
    2|0
  • bence ateistler haklı

2|0
    0|2
    • Bilmemkine.

• yani diyeceğim ürünün alıcı kitlesi de önemli avrupalı bakıyor her terör eylemini yapan müslüman.e demek ki çok da iyi birşey değil diye düşünüyor :)

• Öyle diye biliniyor :))

• Sen tam olarak neye inanıyorsun?

0|1
    0|0
  • mathehıs hayırdır yıne nerelere gırdın sen yaw

1|0
    0|0
  • saçmalamışsın farkındaysan

0|1
    1|0
    • Olabilir :))

• oradan girersem çıkamayız :D

• Ee derin mevzu giren kalıyor:)) tanrı insani neden yarattı sorusuna cikar

• Olabilir bilemeyiz

0|0
    0|0
  • olamaz a.q.

0|0
    0|0
  • bu gibi şeyler imanı zayıf birinin aklını karıştırmaktan başka birşeye yaramaz. benim inancımdan şüphem yok. Kuran'ın bir insan tarafından yazıldığına inanan varsa bugüne kadar hiçbir şekilde taklidinin yapılamamasını göz önünde bulundursunlar.

1|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Sevgi dolu insancıl ve ceza. Uymamış.

3|0
    0|0
    • Ceza öyle düşünülen bir ceza değil. ne bileyim sevgiden mahrum bırakmak olabilir. cehennem gibi düşünmeyin.

• Kişiye göre değişir sanırım..

• Tabi ki.

• Uzaylilarin insanlari yaratip dunyaya birakma fikri daha mantikli geliyor tanri gerceginden

1|2
    2|1
    • İnsan düşünmüyor değil peki uzaylıları kim yarattı veya bir şey yaratılmadan var olabilir mi?

• Yok tabi biliyorum anladım ben genel konuştum sadece :)

• uzaylı var bence :(

• ne dion kuzum sen yaa

0|1
    3|1
    • Boşver bacım öyle bir soru işte. :/

• itiraf ediyorum tanrı benim.

uluorta bu konuları konuşmak yersiz geliyor bana. her koyun kendi bacağından asılır evlat.

1|0
    1|2
  • kitap göndermediyse ateistlere niye ceza veriyor ?

1|0
    0|0
    • Ceza kavramı sadece Tanrının varlığı reddettikleri için olabilir. Kitaptaki ceza olmayabilir.

• demek istediğim zaten hiçbir delil sunmamışken bize durup dururken varlığına inanmamızı beklerse bu işte bir gariplik olmaz mı ?

• Delil sunması gerekiyor mu ki? İnanç meselesi nihayetinde. Kalplerine mühür diye bir durum var mesela Kur'anı okursan yani Tanrıya bağlı bir nevi.

• Eğer senin dediğin gibi bir Tanrı olsa dahi bu onun iyi, sevgi dolu, insancıl olduğunu göstermez.

Yine o kötü, egoist ve bencil olur.

Dünyada bisürü aç insan var. Daha yakın tarihte binlerce masum insan Ortadoğu'da katledildi.

Bu masum çocuklar kadınlar hunharca katledilirken peki senin iyi olduğunu iddia ettiğin Tanrı nerdeydi?

Senin dediğin Tanrı bu durumda düşündüğün gibi iyi olmuyor ozaman.

Hem Ateistleride kendisine inanmadığı için cezalandırmasıda çok yanlış. Çünkü,

Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir.

2|5
    2|4
    • En iyi cevap bu! İmkanım olsa 1'den fazla artı verirdim asdsafdsghsddfsad

• Tamam ben olma durumu için yanıt verdim zaten. Senin en son yazdıgın cevabın altında.

• Tamam neyse işin içinden çıkamıcaz ölünce görürüz artık.

Yükleniyor...