Bu sözden anladığınız nedir?

" Allah'ı inkar etmek mümkün müdür? eserini bitirdim. Bütün filozoflar, değişik dinlere bağlı olan doğalcılar, akılcılar, maddeciler, bilgeler, düşünürler, mutasavvıflar, hepsi ruhun var olup olmadığını, ruh ve maddenin bir ya da ayrı olup olmadığını ve ruhun kalıcı olup olmadığını inceliyor. Bu incelemelerde bilim ve tekniğe dayananlar kabul edilebilir. İmam Gazali, İbn-i Sina, İbn-i Rüşd gibi Müslüman imamların sözleri ise genel anlayıştan büsbütün başkadır. Dindar düşünürler kuralları, bilimleri, teknikleri ve felsefeyi şeriatın sözlerini yorumlamak için evirip çevirmeye çaba göstermişlerdir. "

Böyle konuşan biri din ile dalga mı geçiyordur? Müslüman imamlarla dalga geçme söz konusu mudur sizce?

Güncellemeler:
cevap yok. şaşırdım doğrusu

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

• :))) Bunu söyleyen kişinin kim olduğunu biliyorum ve o kişi İbn-i Sina, İbn-i Rüşd gibi kişilerin yaptıklarını şeriat için yaptıklarını düşünüyorsa - ki düşünüyor. - Bilimden bahsetmesin.

2|2
    1|1

Kızlar Ne Diyor 2

• Bir şeyi anlamamız öncesinde kabulleri ve varsayımları gerektirir. Bu kabullerden yola çıkıp doğru akıl yürütmeyle vardığımız sonuç açık bir şekilde bildiklerimizle çelişiyorsa dönüp kabulü değiştiririz. Ama işin içine din girdiğinde kabuller öyle kolay değişmez ve onun yerine akıl yürütme şekli değişir yani yazılan gibi eğip bükmeler başlar istenilen sonuca ulaşmaya çalışılır. Uyandırdığı kuşkuyu gizlemek için savunmaya girişilir ( açık seçik şüphe edilmeyen bir şeyin savunulmaya ihtiyacı yoktur ) ve bilim gibi insanların güvenini kazanmış alanı kullanmaya çalışır. Doğru bence.

Dalga geçmeyle ne alakası var.

0|0
    0|0
    • Ben sadece son cümleyi açtım oncesiyle ilgili bir şey demiyorum.

• neden böyle bir soruyu gizl sordun?

0|1
    0|0
    • tepki almaktan çekindiğim için

• saçmalamış yani söyleyen kişi

• boşuna uğraşmış

Erkekler Ne Diyor 3

• Kalkıp da gayrimüslim filozofların, bilim adamlarının Müslüman bilim adamlarına hak vermesini beklemek zaten saçmalık değil mi ? Ayrıca zaten bir adam filozof ise ondan dini anlamda öğreneceğin bir şey yok demektir. O gitsin her şeyden şüphe etsin. Ayrıca, bilimi dine göre evirip-çevirirsen zaten bilim olmaz. Bilim nettir ve kesindir. Müslüman bilim adamları zaten din ile bilimi paralel götürmüşlerse ki bunu çok iyi yaptılar ve birçok alanda bütün dünyadaki bilimin kapılarını Müslüman bilim adamları açtılar, din çerçevesinde şekillenen bilim zaten dinden bağımsız olmuyor demektir. Sonuşç zaten kendiliğine ortada.

0|2
    0|0
    • bunu söyleyen kişi saçmalamış mı sence?

• Bilim ile çelişmiş. Haliyle ne dediğşni bilememiş ve İslam'a çamur atmaya çalışmış. Dolayısıyla zırvalamış hangi bilim adamı olursa olsun artık ortada. Bilim demek netlik ve kesinlik demektir. Eğer bilim din ile parale olabiliyorsa zaten dinin çevresinde evirilip çevirilmemiş, dinin bilimse olduğu kanıtlanmıştır. Müslüman bilim adamları bunu göstermiş ama o gavur bilim adamları aslında bunu anladığı halde dolaylı olarak laf sokmaya çalışmışlar, yine de becerememişler beyinsizler!

• Süvarim çok seversin bunu söyleyen kişiyi eminim. :p

• Dindar düşünürlerin o sayadığın isimler ne dediklerini anlayamazsın arkadaşım öyle bir kelam ederlerki sen a harfini anlamaya çalışırken onlar alfabeyi söylerler ömrün yetmez dalga geçilir sanır ama aslında ne dediğini anlayamazsın .

1|0
    0|0
    • bunu söyleyen kişi saçmalamış mı sence?

• Onlar gerçek Atatürkçü değil çünkü ayrıca bu yazının Atatürkün bu sözlerinin tamamını nerden bulurum Atatürkün felsefe hakkındaki düşüncelerini hiç okumazdım felsefeyle alakam pek olmadığından şuan cahilliğime utandım başka bir şeye değil bilimden anlamayan dedim :/

• Nutuk kitabını oku, demeçlerini oku..Yazıyor hepsi.

• bu muhabbet ayık kafa ile çekilmez

0|0
    0|0
Yükleniyor...