Nüfus cüzdanlarındaki Din hanesi gerçekten gerekli mi?

Nüfus cüzdanınızı çıkartın, arkasını çevirin, en üst sırada ortadaki kutucuğa bakın, orada "Dini: İslam" yazdığını göreceksiniz. Nüfus cüzdanında Din ile ilgili bilgiye yer verilmesi ayrı bir konu, bu bilgiyi yazarken kimseye bişey sorulmaması diğer bir konu. Sizce nüfus cüzdanlarında böyle bir bilgi gerçekten gerekli mi? Ya da yazılacaksa sorulmadan İslam yazılması doğru mu? Bu kutucuğu boş bıraktırmayı düşünür müydünüz?

0|0
8|10

En İyi Kız Görüşü

• Yazması gereksiz.

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 7

• o kutucuğu gereksiz buluyorum

0|3
    0|1
  • gereklidir yakını olmayan o birisi mezara gömülürken hangi dine mensupsa o şekilde cenaze işlemi uygulanır.. siz müslümanken bilinçsiz şekilde yakılıp gömülmek veya taburla ayinle falan gömülmek istermiydiniz? bu birincisi ikincisi dünyada ahngi dinde kaç insan mevcut bunun sayımı içinde gereklidir bence..

1|0
    0|1
  • bence de gereksiz

0|1
    0|0
  • neden? Hangi dine emnsupsanız yazılamsında ne mahsur varki. Cinsiyeti yazılıyordu inancı neden yazmasın. Hatta kan grubu bile yazılmalı bence ani bir kaza durumunda gerekli olur.

0|0
    1|0
    • bir kişinin din kutusunda yazan onun o dine inndıgı anlamına gelmez bende islam yazıyor ama müslüman değilim

• evet siz miydiniz. Gerekçelerinizi sunmuştunuz ama ben hatırlamıyorum hangi nikdi?

• bende unuttum kapatıldı o hesap

• Kadının evlendiğinde bütün nufüs kayıtlarının eşinin memleketine taşınmasından tut, din ibaresine kadar nufüs cüzdanlarımız aslında bizim toplumsal yapımızın özeti aslında.

Biz etiketlemeyi, ayrıştırmayı ve dışlamayı seviyoruz.

İranlı patronumun ülke kimlik kartını epey incelemiştim, o kadar kapalı kutu bir ülke bile kadının evlilik öncesi kayıtlarının hiç birine dokunmuyor.

Biz seviyoruz bunu, toplumsal algımız böyle.

0|0
    0|0
  • İnsanları etiketleyerek ayırmak çok yanlış. Ayrımcılığa sürüklüyor.

Gereksiz. Kalkmalı.

0|1
    0|1
  • bende Musevi yazıyor :S

1|1
    2|1

Erkekler Ne Diyor 10

• Nüfus cüzdanınızı çıkartın, arkasını çevirin, en üst sırada ortadaki kutucuğa bakın,

Bunu yapan varsa bana mesaj atsın.

2|0
    0|1
  • Türkiye de laiklik denen bir ilke var..Bu ilkeyi fransadan getirdik laisizmden gelir..Fransa dan türkiyeye getirilen bu laiklik ilkesi ne işe yarıyor içi dışı nedir anlaşılmadan yorumlanmadan sorgulanmadan getirildi dediler ki efendim laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır..

Eee din ile devlet işleri birbirinden ayrıysa diyanet işleri başkanlığı neden iç işleri bakanlığına bağlı..Neden devletin verdiği nüfus kağıdında din ibaresi yer alıyor ya da din tercihi belirtiliyor..Bütün bunlar batı da zuhur eden ilkeleri yorumlamadan taklit ederek direkt bu ülkeye getirilmesinden kaynaklanıyor..

Soruya cevabım din ibaresi nüfus kağıdından kaldırılmalı..Devletin verdiği kimlikte sadece devletin ismindeki soy kavramı kalmalıdır..Türkiye cumhuriyeti vatandaşı türk..

0|0
    0|0
    • işte dininin ne olduguda bazen lazım insana.. adam öldüğünde nerden bilecekler neye inanıyordu neydi neyin nesiydi gerçi bende müslüman yazıyor ama müslüman değilim buda ayrı bir konu bir insanın kimliğinde yazan onun o inanca mensup oldugunun kanıtıda değildir..

• Din ibaresini dilekçe verip değiştirebilirsin..Yalnız benim canım sıkıldı dilekçe vereyim dinimi nüfus kağıdında değiştireyim 2 ay sonra gene canım sıkıldı gene değiştireyim diye devleti meşgul de edebilirsin..

Kaldırılmalıdır..Laikliğe ve insan haklarına aykırıdır..Tabi bizim cehapeli laikler bunu bilmezler devletin kağıdında din ibaresinin ne işi var laikliğe aykırıdır demezler çünkü laiklik nedir bilmezler laiklik başörtüsünü yasaklar derler 60 yıldır laiklikten anladıkları başörtüsü..

• Evet oluyor ama değiştirme gereği hissetmiyorum skıntı yaşarım eskiden değiştirmek zordu adam sırf islamı karalayıp başka dini yazamamk için herşeyi yapıyormuş değiştirenler anlatıyor şimdi gidiyorsun 5 dk'lık iş avrupa birliği çok baskı yapmış bu konuda zorlukk çıkarıyormuşsunuz diye şimdi her isteyen yazdırıyor 5 dklık bir iş sıkıntı değil adam şimdide diyormuş islam dışı din yazamam diye eğer ona yeni çıkan kanunu hatırlatırsan küfür ederek içinden yazıyormuş

• o kutucuk yakında tarih olacak dilerim. insan haklarına tümüye aykırı çünkü

0|1
    2|0
  • Bence gereksiz.

0|1
    0|1
  • Ölen erkeğin ilk iş olarak pipisinin incelendiği bir ülkedeyiz sonuçta. Sünnetsizse insan yerine konulmaz. Demek ki nüfus cüzdanında dini belirtmek lazım. Sosyal eleştiri geldi

0|0
    0|0
  • bence gerekli askerlikteki künyede yazan din ibaresi gibi insanın başına ne geleceği belli olmaz o yüzden cenaze için o ibare gerekli diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Gereksiz , hatta çağdışı bir uygulama

0|0
    0|0
  • Bence gereksiz hemde lazım olan bir şey mesela ben hristiyanım ama benim cüzdanımda müslüman yazıyor..

0|0
    0|0
  • Gereksiz herkes özgürdür

0|0
    0|0
  • Gereksiz.. Bu etiketlemekten başka bişi değil. Herkesin inancı kendinedir. " Tanrı’nın varlığı öznel bir konu değildir. O vardır ya da yoktur. Bu bir kişisel görüş meselesi değil. Elbette kendi fikriniz olabilir, ama kendi gerçeğiniz olamaz." Ricky Gervais

0|0
    0|0
Yükleniyor...