Edebiyattan anlayanlar

merhabalar benim

roman özeti çıkarmam gerekiyor dönem ödevi olarak

özet çıkarırken geniş zamanla anlatmam gerekiyor ama bu romanda çok sık geçmişe dönüyor mesela romanda selim karakteri hasta ve arkadaşı yakup ona hastabakıcı ararken eski sokakları dolaşıyor dolaştığı anda aklına eski sevgilisi semra geliyor bu sefer onunla nasıl tanıştığını semranın başından önceden neler geçtiğini anlatmaya başlıyor sayfalar sonra tekrar selimin hastalığına dönüyor

acaba zamanlarda değişme yapacak mıyım yoksa hepsini geniş zamanla mı yazmam gerekiyor

umarım derdimi anlatabilmişimdir yardımlarınız için teşekkürler

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Zaman kısıtlaması koydu mu hocan ödeve?

1|0
    0|0
    • özetin genel özelliklerini kullanmam gerektiğini söyledi genel özelliklerde geniş zamanla olaylar anlatılır diye geçiyor ama hocamız çok titiz bir hata yapmaktan korkuyorum

• sordum ama anlattıklarını yarım yamalak anlamadım çok terimsel konuşuyor çok diktatör biri 2. kere soramıyorum :D

• Bence sorabilmelisin hocanda halden anlar heralde böyle bir hocanın olduğunu pek sanmıyorum. İnsanlık hali.

Erkekler Ne Diyor 4

• derdini anlatamamışsın ama üstün zekalı biri olarak anladım :D hepsini geniş zamanda anlatırsan zaman kavramı karışabilir romanda, bütün zamanları kullanmanı tavsiye ederim

1|0
    0|0
    • bütün zamanları kullanırsam direkt çizer ödevi az çok tanıyorum adamı sağol yine de:D

• demekki o adam o işi bilmiyor :D neyse sana kolay gelsin

• selime otobüs çarpsın hikayenin sonunda ölsün

0|0
    0|0
    • keşke ben de kurtulurdum şu stresten

• en güzel son işte ya tadında bitirmek lazım ne öyle hastalık mastalık:D okuyucu bikere ağlasın tam ağlasın ne öyle tüm hikaye boyunca ağlamasın:D

• :)) hıı sonra kız şizofren, olmadık hikayeler anlatıyor diye okuldan attırsın hoca

• semra benım eskı cıktığım ya ama bana daha önce kımseyle ılıskısı olmadıgını söylemıstı :(

0|0
    0|0
  • googleden kıtabın zetını kopyala yapıstır cıktı al ve hocaya ver be ne dusunuyorsun bu kadar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Hepsini geniş zaman kullanman gerekir çünkü özet çıkartıyorsun zaten detaya girme kısa ve öz olmalı ana fikri ve olay döngüsünü vermen yeterli..Başka zaman kullanırsan özet olmaz.

1|0
    0|0
    • detaya girmesem bile di'li geçmiş zaman ve geniş zaman olmak zorunda yoksa olaylar birbirine karışıyor hem ödevi 15 sayfa civarı istiyor istemesem de ayrıntıya giriyorum

• Anlatım bütünlüğünü bozarsın.

• özette geniş zaman kullanılır. bundan önce, ondan sonra, daha sonra gibi ifadelerle zaman kavramını netleştirirsin. kronolojik olarak anlatmak zorunda değilsen aynı olduğu gibi anlat mesela de ki romanda şu karakterin şöyle yaptığı ifade edilirken yazar selimin hastalık döneminde... olduğundan söz etmekte

1|1
    0|0
    • edebiyatçı:D

• ben olayı kısa kestim cevabıma bak benim bir sen:D simple is the best:D

• bu hikaye nobel bile alır be niye okuldan atsınlar:D:D

• netten bak burdan olmaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...