Kadere inanırmısınız arkadaşlar?

her insanın yaşadıklarının önceden çizilmiş bir senaryo gibi yaşandığına başımıza iyi kötü ne gelmişse bunun yazgımızda olduğuna inanırmısınız? benim fikrim kader denen şey şu anda aldığımız kararların geleceğimizi şekillendirdiğidir.. yani aldığımız her kararın ilerde bir sonucu var siz ne dşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
yazdıklarımı imanla inançla bağdaştıran düşünürlere sesleniyorum... madem kaderimiz önceden çizilmiş yaptıklarımız ve yapacaklarımız önceden beirlenmiş peki bizim bu dünyaya geliş nedenimiz ne? tanrı size özgür irade bahşetmemişmi akıl fikir vermemişmi? şu anda bana cevap yazıp yazmamanız sizin kaderinzmi yoksa kendi iradenizmi? biraz objektif düşünün her knuyu dine inanca göre yorumlamak bana göre yanlış bir düşünce..

0|0
18|36

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 18

• Allah insana akıl kalp ve irade vermiştir... ve bizler bu sebepten ötürü sorumlu varlıklarız. hayatımızı buna göre devam ettiririz... Ama bazı şeyler vardır ki kaçınılmazdır ve bunlar bizim irademiz dışında gelişiyor ise buna kader demek yanlış olmaz

2|1
    0|0
  • kaderin,hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak,imanın 6 şartından biridir.inanmazsak iman etmiş olmayız.

'Şüphesiz ki Biz, her şeyi (önceden tespit edilmiş) bir kaderle yarattık.' (Kamer: 49)

her şey Allah’ın takdiri iledir.insanların yaptığı işleri de Allah yaratır.yallnız insanlar yaptıkları işleri kendileri yapmış olmaları sebebiyle yaptıklarından sorumlu tutulurlar.çünkü Allah her insana iyiyi kötüden ayırabilme kabiliyeti vermiş ve hayrı emredip şerri yasaklamıştır.

1|1
    0|0
    • cüz'i irade: kula verilen az bir seçme hakkı.kul iradesiyle ister,Allah da külli irade ve kudretiyle kulun istediğini verir.

külli irade: Allah'ın sıfatıdır.

'Bir şeyin olmasını dilediği zaman, Allah'ın emri, ona sadece 'Ol!' demektir, hemen oluverir." (Yasin, 82)

• tebrik ederim kardeşim :)

• İnanmıyorum.

0|0
    1|1
  • Hem fikiriz

0|0
    0|0
  • önceden yazılmış bir senaryo tam karşılamıyor bence...

hani böyle filmlerde olur ya hangi kapıyı açarsan aynı yere çıkar bazen.. hangi koridordan gidersen git çıkışı bulamazsın...

vardığın ya da varacağın nokta belli... oraya nasıl gideceğinse sana bağlı... ve gittikten sonra alacağın duruş. işin günah sevap kısmı bu bence.

0|0
    0|0
  • Kadere inaniyorum.

0|2
    0|0
  • Evet inanırım, her şey kaderdir. Kendi karar verdiğimi düşündüğüm şeyler de kaderimin parçası.

0|2
    0|0
  • Ben inanıyorum bak ciddi ciddi.. ama senin dediğin şekilde belli bir senaryo var ama mesela sen doğacaksın tercihler yapacaksın yaptığın tercihlere göre hayatın şekillenecek ve öleceksin. Niye dünyaya geldik o zaman diyorsan o konu beni aşar biraz

0|0
    0|0
  • her tercih bir vazgeçiştir :)

0|0
    0|0
  • kadere inanirim

1|0
    0|0
  • bencede. ya da bir olayın isteğniz dışında kendiliğinden şekillenmesidir

0|0
    0|0
  • Kader tabikii vardir inanirim ama sunada inanirim bence herkes kaderini kendi yazar iyi olmak veya kotu olmak insaninda elindedir ve aslinda olaylari biz zora sokuyoruz akisina biraksak hersey daha iyi. Olacak

0|0
    0|0
  • Inanıyorum.

0|0
    0|0
  • evet şuan zaten neyaızlmışsa onu yastmiyormu ben böyle dusunuyorum kaderı yenmek diye bisey yok inanmiyorum artık ilahi daleti sorgular oldum

0|0
    1|0
    • yazılmış olmasından kayıt Allah'ın gelecekte var olacak işleri bilmesi demektir. Allah iradelere saygı duyar... Hayatımızda bizi başrol yapar

• Evet kaderimiz her an değişebilir fakat bizim doğrultumuzda

0|0
    0|0
  • Çok doğru düşünüyorsun bende aynen öyle düşünüyorum katılıyorum sana.

0|0
    0|0
  • Sen benim kaderimsin bey :)))

0|0
    0|0
  • Inaniyorum.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• 2 türlü kader vardır biri değişken olanı yani dua edip değişmesini istediğiniz ve kabul edilen tarafı. birde değişmez kader vardır. Mesela yaratılışınız erkektir ve sapkın düşüncenizde yoktur fakat bazen of ya keşke kız doğsaymışım bu kadar zorlanmazdım ya ne zor bir durumdur bu dersiniz. fakat bu değişmez bir kaderdir çünkü yaratılmışsınızdır ve geri dönme şansınızda yoktur.Ve anne ile babamızı seçme hakkına sahipte değilizdir keşke benim annem şu babam şu olsaydıda bende onların çocukları olsaydım diye iç geçirirsiniz fakat imkansızdır.Kaderinizin değişmesi içinde aklınız kullanmanız ve düşünce gücünü geliştirmeniz şarttır. Eeğer evde iseniz gidin boş bir masaya oturun ve başınızı elinizin arasına koyun ve bir yere gitmeyi hedefleyin ve gidin. Ne oldu şimdi.? Düşündünüz ve oldu öyle değilmi.? Eğer geleceğinizi şekillendirmek istiyorsanız düşünüecek ve uygulayacaksınız. Oturduğunuz yerden kaderinizi değiştiremezsiniz ve mücadele şarttır. Azimde çok önemldir ve beyninizin kenarına yerleştirdiğiniz olmuyor işte olmuyor ne yaptıysam olmuyor sözcüğünü bir kenara atmalısınız. Eğer olmuyorsa sebebi önce sizsiniz çünkü kendinizi olmayacağına şartlandırmış ve kendi kendinize duvar örmüşsünüz demektir.

0|0
    0|0
  • Arkadaşım kader dediğin zaman, işin içine inanç girer.Sen peşin peşin ateist olduğunu söylesen, zaten senin kafandan olanlardan cevap alırdı ve soruna da cevap verme gereği duymazdım.

Madem bir soru soruyosun, alacağın cevapları da iyi kötü bilmen gerekir.Bilmiyorsan, soru sorma kardeş...

1|0
    0|0
    • evvela benim ne olduğum ve neye inandığım beni ilgilendirir bunda sana açıklama gereği duymasamda ben ateist değilm.. ayrıca varsa eğer ! mantığını biraz kullana bilseydin nedemek istediğimi anlardın şu an ben buraya yazmak istedim şimdi bu benim kaderimmiyd? hayır kendi irademdi ve benim şuanda ve ilerde alacağım her karar benim geleceğimde bir snuca varacaktır ki bunları senin gibi örümcek kafalı herşeyi inanca dine bağlayan aksini düşünenlere ateist dinsz diyenlere anlatmakta nafile kardeşş

• Arkadaş, asıl örümcek kafalı olan sensin!

Hayatta başına kötü bir iş geldiği zaman, isyan edersin.Tam tersi iyi bişey olduğu zamanda, "ben" başardım dersin.Senin hayatın böyleyse, tabiki beni alakadar etmez.

Kimisi vardır, başına iyi-kötü ne gelirse gelsin inancına sarılır...

Kimisi vardır, yukarıda anlattığım şekilde yapar.

Ben kaderimin, benim çabama bağlı kılındığına ve daha önceden yazıldığına inanıyorum.

İnsanların ,inançlarına saygı duymak gerekir.Duyamıyorsan buda senin eksikliğindir.

• "Kader" imanın şartlarındandır.Buna bağlı olarak Müslüman'ım diyen her insan, bu şarta iman etmek zorundadır.İman etmeyip, ben Müslüman'ım diyorsa apaçık kendisini kandırmaktadır.

"Biz her insanının kaderini, kendi çabasına bağlı kıldık!"

İsra Suresi 13.Ayet

Bence gayet AÇIK ve NET...

1|0
    0|0
  • insanın sadece belirleyemeyeceği 2 şey var doğum ve ölüm diğer herşey iradesinde gelişir.(bazı alimler evleneceğin insanında kader olduğunu söylüyor ama bence değil)

bunun dışında herşeyi insan belirler.hayat önceden yazılmaz önceden bilinir.arasında çok fark var bence.Allah c.c geleceği bildiği için ne yapacağını bildiği için bellidir.yani bu sabah kalktın süt içeceksin bu karar senin ama sen daha sütü içeceğine karar vermeden Allah c.c süt içeceğini biliyordu.çünkü geleceği biliyor.

0|0
    0|0
  • nerde doğduğum kim olduğum ile ilgili kararları ben almadım. belki bu kaderdir. ancak benım şuan buraya ne yazacıgımın onceden bılıniyo gibi bir kader anlaşıyısını acıkcası pek aklım almıyor.

kader bir nevi zaman kavramının sabıt olmamasıdır. ki bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. izafiyet teorisi yani. kurandaki kader inancı buna benzemektedir. allah zamanı tek bir bütün olarak gorebilmektedir. insanın yaşamını bir zaman olarak değil bir butun olarak gorebılmektedir. yani bir film gibi değil bir resim gibi. yani allah hayatımızı sonunu bıldiği bir film gibi izlemiyor bir resim gibi goruyor.

her birey kendi çercevesi içerisindeki minik hayatını yaşamakta. yaratıcı ise bunları görebilmekte.

benim kader anlayışım bu. anlatamadım pek ama bu şekil kafamda cok mantıklı :)

0|0
    0|0
  • Bıçakcıdan gider bir bıçak alırsın o bıçağı ekmek kesmek içinde kullana bilirsin insan kesmek içinde bıçağı yapan adamın bir mesulliyeti yoktur Allahta senin önüne bişiyler çıkarır doğru kullanmakta senin elinde yanlış kullanmakta kader vardır ama onu sen kendin şekilendirirsin ;)

0|0
    0|0
  • kadere inanırım. şuanda alacağımız kararla özgür irademizdir tabiki geleceğimizi şekillendirecektir. ama bizim alacağımız karar da kaderimizde belli biliniyor zaten :)

0|0
    0|0
    • diyosunki alıcağım karar bile kaderimde yazgımda vardı

• alacağım kararı ben irademle seçiyorum. Ama kaderim yazılırken alacağım karar yapacağım şeyler bilindiği için ona göre yazılmıştır.

• kadere de inanırım kedere de =) allahın karşına çıkardığı seçenekler kaderdir. senin birini seçmen de mutluluk veya keder

1|0
    0|0
  • Kadere inanıyorum ama insanların kaderini değiştirebileceğinede inanıyorum yoksa dünyaya gelmenin herhangi bir anlamı olmazdı , herşeyide kadere bağlamak anlamsız.

0|0
    0|0
  • özetlersek imanın şartlarından biri kader ve kazaya inanmak... kaderin ver olduğu şüphesizdir akabinde diyorki ilahi kudret ; ''biz insanların kaderini kendi çabalarına göre belirledik''...

0|0
    0|0
  • bir sözvardır insanlar kendi kaderini kendisi çizer diye.Belkide kader insanın yaptıkları değilde yapabilceklerine göre çizilmiş bir yoldur...

0|0
    0|0
  • kaderimin efendisi ruhumun kaptanıyım <3

0|0
    1|0
  • Bir müslümansan kadere inanmalısın. İmanın şartı çünkü :)

1|0
    0|0
  • Ya bak Allah'ın bilgisi dahilinde kaderimizi biz yazarız.Ama Allah'ın bilgisi dahilinde yani o istemezse bir şey olmaz zaten biliyoruz .Bilinçaltıyla alakalı.Ne düşünürsen onu yaşarsın...

0|1
    0|0
  • *KADERe inanıyoruz lakin

*KADERci değiliz..!

0|0
    0|0
  • kadere inanmak imanın şartlarından biridir üstad. ona inanmamak, iman etmemek demektir...

1|0
    0|0
  • bnde burdan seslenecem D: ey kendini insan olarak gören mahlukatlar daha hayvan olamadınız neyin üstünlüğünü kuruyorsunuz :D

0|0
    0|0
  • Kadere inanmamak "ben müslüman değilim" demektir. İmanın şartların birisi, "kaza ve kadere imadır". Ama kazenın ve kaderin ne olduğunu bilen var mı derseniz, sanmam! Tanımlayacak adam çıkmaz...

0|0
    0|0
  • yazarsak kaderimiz, yazmazsak irademiz..

0|0
    0|0
  • İnanmayan bizden değildir.

1|0
    0|0
    • siz kimsinizki

• hey allahım yarabbim :D bir bitin ya

• (: biticek merak etme.

• inanırım kadere tabi

1|0
    0|0
  • inanırım evet kadere ınanmak ımandandır zaten

1|0
    0|0
  • imanın 6 şartından biri kim inanmaz müslüman olupta

0|0
    0|0
    • sende o sabit fikirlilerden birisin ben seninle tartışmaya girmem

• bunda ben bişe demiyorum 32 farz diyor

• aferim koçum sen devam et..

• ewet hemde cok inanırım hersey kaderdr kaderden baska bişeyede ınanmam..

0|0
    0|0
  • Kaderimin bir oyunu

0|0
    0|0
  • buraya bu soruyu sormak senın kaderinmiydi yoksa tercihinmi :)

0|0
    0|0
    • tamamen benim tercihimdi.. :)

• bazılarıda buna hurafelik diyor :)

• arkadaşım onlar bağnaz yobaz örümcek kafalı dıye nıtelendırdıgım gruba mensuplar bosver :D

• Sonuna kadar hemde (:

0|0
    0|0
  • Bence bir kader var ama senaryo gibi değil.

0|0
    0|0
    • mesela başına bşy gelir napalım alın yazımız bu derler halbuki böyle değil.. o sonucu dğuran nedenler vardır

• banada geliyor arada bir :D

• En son ne geldi mesela? :D

• yüce isa aşkına bu da mı başıma gelecekti diyorum bazen :D

0|0
    0|0
  • hayati cizen kaderdir nasil inanmicaz bu mumkun mu

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5
Yükleniyor...