Süperego'nuzun bazen esiri olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Süperego denilen şey Freud'cu teoride, insanın kendi içindeki toplum kuralları, anne baba davranışı gösteren yanları, yine insanın kendi içindeki ahlaki ve toplumsal kurallardır. Bazı davranışlarımızı egolarımız (sınırsız ve herşeyi arzulayan kendini mutlu etmeye çalışan ve haz prensibiyle işleyen yanımızı) yönetirken bazı davranışlarımızı da Süperego'muz kontrol eder.

Yani Ego herşeyi yapmak isteyen çocuk, süperego'da cısss olmaz diyen ebeveyn gibidir insan ruhunda.

Peki bazen bazı şeyleri çok yapmayı isteyip de içinizdeki önyargı, katı ahlaki inanışlar vs.'den oluşan süperegonuz yüzünden bunlardan kaçındığınız oluyor mu?

Güncellemeler:
Burada asıl konu Freud'cu kişilik kuramı değil. soru şu: Ahlaki ve toplumsal yargılarınız, inanıslarınız ve kurallarınız yüzünden, içinizden gelen bazı şeyleri yapmaktan ya da düsünmekten kendinizi alıkoyrar mısınız?

Soru bu...Yoksa id, ego,superego üclemesinin detayını vermeden basit bir ayrım yaptim. ID'i burada anlatmaya kalkmadan herkesce bilinen ego'yu sadece kullandım.

Lütfen freudian kurama değil soruya odaklanalım

0|0
9|5

En İyi Kız Görüşü

• Tanımlamalar biraz karışık:S ama son paragrafta sorduğun sorunun yanıtı için şöyle söyleyebilirim; Yaş ilerledikçe kaçınmamaya, en azından serbest bırakma konusunda geliştirmeye çalışıyorum kendimi.. Zira duygular ne kadar bastırılırsa insan o kadar mutsuz ve içine kapanık oluyor.. yapmayı istediğim şey günah, yasak, yanlış vs. neyse, kaçmak yerine inatla üstüne gitmek lazım.. egoma da süperegoma da * diyorum:)

0|4
    0|0
    • Yeni üyeye ilk hoşgeldin puanı benden olsun :)

+1

• En iyi cevaba +10 Xper puan geliyor :))

• @ismimhakan sitenin eli bol.. dağıtıyo yıldızları sağolsun:)

@MarquisDeSade yaştan kasıt tecrübeydi aslında. evet.. çok neşeli tip görüntüsü verenler de başka bi yerden duygu patlaması yaşar bence mutlaka..

Kızlar Ne Diyor 8

• Aşağılık duygusu teorisinin müellifi Alfred Adler'e göre aşağılık duygusu istisnasız herkeste mevcut olan bir duygudur.. Adler tarafından "kişinin bazı yönlerden kendini diğerlerinden aşağı hissetmesine neden olan karmaşa" olarak tanımlanmaktadır.. Adler’e göre her insan farklı bir konuda aşağılık duygusuna sahiptir..

Adler’e göre çekememezlik de aşağılık duygusunun belirtilerinden biridir.. "Ortaya bir fikir atılır atılmaz büyük, küçük, okumuş, cahil daima aynı şeyi duyar ve aynı hareketlerde bulunur; ortaya atılan fikrin önemini azaltmaya, değerini düşürmeye çalışır. Hepimizde mevcut olan bu hâl tabiidir ve aşağılık duygusunun sonucudur.."

"Beden, ruh yapısı tamamıyla sağlam ve sosyal durumu elverişli, çok iyi bir eğitimle yetiştirilen insanların aşağılık duygusunu duymamaları lazım gelirdi.. Hâlbuki hiç böyle olmuyor ve her bakımdan mükemmel bir şekilde büyüyen insanların aşağılık duygusunun tesirleri altında bulunduklarını görüyoruz..”

"Bütün insanlar övülmekten, sevilmekten, sayılmaktan hoşlanırlar.. Çünkü her insan derece derece aşağılık duygusunun tesiri altındadır.."

Yukarıda Adler'den alıntıladığım "aşağılık duygusu" ile ilgili eden yazdığımı merak etmişsinizdir sanırım..

Çünkü, öncelikle kendimi başta tutarak biz de, bu güzel soruda hata arayarak, çekemezlik örneği gösterdik.. Bunu yaparken de, bunun aşağılık duygusundan kaynaklandığını ise hiç düşünmedik..

Evet, şahsen ben kendimi aynen Adler'in dediği gibi, iyi bir eğitimle yetiştiğimi, ruh ve sosyal durumumun çok iyi olduğunu düşünerek hiç bir zaman aşağılık duygusu içine gireceğimi düşünmezdim..

Ancak, bunun hiç de böyle olmadığını aşağıdaki şu cevap yazımı tekrar düşününce anlamış bulunuyorum..

Bu nedenle konuyla hiç alakası olmayan bu yazı ile sizlere de rahatsızlık vermiş bulunuyorum..

Öncelikle kendimden, Marquis'ten ve tüm arkadaşardan özür diliyorum.. Lütfen bu hatadan dolayı beni bağışlayınız..

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla..

0|3
    0|0
    • bak bak boyle cumleler kurma ,özür falan nedir..utandırma beni...Adler'ci aşağılık kompleksi, unfinished business (bitmemis isler) ve 2. cocuk sendromu gibi kuramlara hepimizin ihtiyacı var. Bir de üstüne Eric Berne (games people play) ve Transactional Anaylsis (anne baba-yetiskin ve cocuk rollerimiz) kuramlarını analtacagın bir psikoloji baslıgı acalim derim ben...Herkesin ilgisini ceken konular. ben de fikir sahibi olmus ogrenmis olurum ne dersin:)

• delisin sen ya:) kimseyle dalga gecmek haddime degil,.)))

seviyorum seni...hep yaz yeter ki:)

• Canım çok teşekkürler.. :)) Delilik..!? evet, biraz var tabii ki.. :))

Sevildiğime, sizi sevdiğim kadar eminim.. Bazılarına göre +n :)))

• Sevgili Marquis;

Sen burada Ego'yu Id'in yerine koymuşsun ki, bu tamamen yanlış bir değerlendirmeye yol açar.. Önce bu temel hatayı belirtmek istedim..

Id dediğimiz temel ve en ilkel benliktir.. Süperego ise, senin dediğin gibi bazı kurallar ve tabu zincirlerini ifade eder.. Ego burada Id ile Süperego arasında bir denge unsurudur.. Ve her ikisi ile de çatışma halindedir..

Ego burada Id'in isteklerini karşılama görevi görür.. Bu görevi yaparken, dış dünyaya uyumu dikkate alır.. Dış dünyanın etkileri yönünde bir savunma makenizması geliştirir..

Süperego, bir diğer tanımlamayla Vicdan da diyebiliriz buna.. Süperego da, Id'e karşı saldırgan bir tutum izler.. İnsanı her şeyden frenlemeye çalışır.. Tüm zevklerden, insanın haz duyacağı tüm şeyleri yasaklar..

Egomuz işte bu iki uç arasında büyük bir denge unsurudur.. Egoist sözü Türkçede çok yanlış bir anlamda kullanılmasına karşın, aslında Gerçeklik anlamı yüklenmesi gerekir.. Çünkü, ego gerçeklik ilkesiyle çalıştığı gibi, Id ise haz ilkesiyle çalışır..

Süperegomuz, bizi bilinçlenmeye başladığımız dönemde bizi yönlendiirir.. İyi ve kötüyü ayırt etmede yol gösterir..

Eğer ben Süperegomun esiri olmuşsam, bir anlamda vicdanın esiriyimdir.. Fakat, benim egom bu iki uç arasında zaman içinde dengeyi bulmuş, her iki tafıda yeteri kadar törpüleyerek, bilinç düzeyimi yükseltebilmiştir..

Soru için çok teşekkürler.. :)

Sevgilerimle..

0|3
    0|1
    • Helal ablama be :))) +1

• @alemci; Çok teşekkür ederim canım.. :) Puan için de ayrıca teşekkürler.. :))

• Süperego yanlış hatırlamıyorsam çoğunlukla 5-7 yaş arası döneme kadar şekilleniyordu. Bu kadar açıklama sonunda bir de bunu söylesek doğru olur mu?

+1 :)

• Psikolojide uc zihinsel katman Freud tarafindan 1900lu yillarin basinda soyle tarif edilmistir;

id-ego-superego ...id en temel katmandir; ister; ekmek, su, cinsellik, saldiri vs... ego ise bunun ustudur; cevre ile birey arasinda iletisim kuran ana katmadir.Yani id one gelen herhangi bir seyi yemek icin saldiriya gecer fakat ego der ki burda dur, bu dogru degil, sabirli olmalisin ve beklemelisin.Saldirganligi dizginler ve cevreyle dogru kontakt kurmaya calisir.Mesela akilsizca bir kaplan bir geyik surusune saldirmak yerine uygun zamani kollar. Superego ise toplumsal kavramlari icerir ve egonun ustudur. Bu sekilde davranirsan toplum tarafindan kabul gormezsin sinyalini verir.Simdi gelelim sorunun cevabina;

Kisilik katmanlari ayrilmaz butunluk icersindedirler ve saglikli bir insanda bunlarin birbirinden ayri olmasi dusunulemez.Superegonun ozel bir konumu vardir.Toplumsal olarak daha gelismis topluluklarda yon verici etmendir.Zamanla dusunme dogru-yanlis ayrimi guclendigi icin superego inanclar dogrultusunda daha net sekillenir.Yani sonuc olarak sana sunu soyleyebilirim;

Benim superegomu aldigim egitim ve inanislarim , ahlak degerlerim belirler.Fakat artik bunlari analiz edebilecek kapasiteye sahip oldugumdan dolayi uzerimde ne kadar etkili olabileceklerinin kontrolu benim elimdedir. Yani canim isterse alt benliklerimi kontrolsuzce aciga cikarabilirim, canim isterse bu kurallara uygun davranip superegomu konustururm. Her insan da dusunebildigi icin bu kategoridedir.Cok istisnai durumlar haric...

0|2
    0|0
    • tebrikler...dedigim de buydu aslında...

superegomuz ve onun kuralları ve yargıları bizi yonetme egilimindedir. Ama her insan onun ne kadar ve hangi durumlarda etkili olup olmadıgına kendi karar verebiliri..buna ragmen onun esiiri olanlar da var ...oysa onu yonetmek cok zor degil...operim

• Benim Superego'm bağımsız bir ruh gibi beni umursamadan takılıyor. Tilkilerimle iş birliği yapmasından şüpheleniyorum. Bu otokontrolle çok yaşamam.

0|2
    0|0
  • içimden geçen hemen hemen herşeyi yapmaya çalışıyorum. sadece ucu sevdiğim insanlara dokunacaksa durur düşünürüm. o zaman süperegom devreye girebilir.

0|2
    0|1
    • dengeli insan seni:) bu arada kim sana bu cevabından sonra eksi puan vermis ve niye vermis anlamadım

• :)))) sorma. o kadar dengeliyim ki o kadar olur yani :)))) 2 kere ikizler ne kadarsa o kadar yani :)))))) herhalde ya içimden gelen herşeyi yapmaya çalışmam hata ya da sevdiğim kişileri düşünmem :))) bi yanlış var ama nerde :)

• Superego ile oldum olası anlaşamamışımdır zaten. Sevmiyoruz birbirimizi.Aklıma ne gelirse kural dinlemeden yaptım şu güne kadar. Pişman olduklarım oldu tabi.Ama beni ben yapan onlar değil mi? Derslerimle yürüyorum yoluma.

0|0
    0|0
  • hem de nasıl olmazmı ,ama insanın ruhunu körelttiği bir gerçek

0|1
    0|0
  • Superegom gereğinden fazla konuşur çoğu zaman. Arada boğar sustururum. Fakat çoğu zaman onun dediği olur. Topluma ayak uydurmadan yaşayamayız.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Süperegonun daima esiriyiz, aksi mümkün değildir; ama bu esaretin şiddeti içinde yaşadığımız toplumun değer yargılarına göre değişir. "Bu olmaz, bunu yapamam" derken bizi engelleyen şey aslında toplum kurallarıdır ve toplum baskısıdır (ahlak, hukuk, din vs.). Süperegoyu yönlendiren güçlerin başında, çocukluktan itibaren bizi kalıba sokan toplumsal hayat gelir diye düşünüyorum. Ki tüm bunlara sorunun açıklamasında değinmişsin. İnsan beyni doğduğunda neredeyse boş bir kağıt gibidir, sonradan doldurulur. Genetik faktörler ve bilinçaltı da var ama onlar daha çok ID ile alakalı.

0|1
    0|0
  • Benim süperego fazla baskın. Beni çok durumda engelliyor. Yani işin açıkçası bazen değil çoğunlukla ona esir düşüyorum. Biraz fazla vicdanlıyım ben..

0|0
    0|0
  • çoğu zaman egolarıma yenik düştüğüm oluyor

0|0
    0|0
  • Sevgili Rahmi Geren Kardeşim;

Bence her insan süperegosunun esiri olur,

Misal. Tekrar Hakan ismini vereceğim (hakan abi ile ilgisi yoktur :P )

+Hakan oğlum Gel şu teyzenin çantasını kapalım

-Yok bilader olmaz

+Neden lan ne olucak

-Haramdır oğlum günahtır. Egomuza sahip çıkalım

Gibi..

Alemci Sundu..

0|0
    0|0
  • kesinlikle...

0|0
    0|0
Yükleniyor...