Boğaz'da size bir yalı verilse hangisini isterdiniz?

AHMET AFİF PAŞA YALISI

İşte onlardan biri... Yeniköy sahilinde yer alan Ahmet Afif Paşa Yalısı'nın ilk sahibi, Koca Reşit Paşa'nın kızı Ferendiz Hanım. Şimdiki haline ikinci sahibi Ahmet Afif Paşa zamanında kavuşan yapının her katı farklı bir stile sahip. 2 bin 242 metrekare yüz ölçümüne sahip tarihi yalıda, zemin kat, 2 normal kat, çatı katı ve çatı arası bulunuyor. 22 oda ve sofası var, toplam bin 250 metrekare kapalı alana sahip.

ERBİLGİN YALISI-ŞEHZADE BURHANETTİN EFENDİ YALISI

Erbilgin Yalısı İstanbul Boğazı'nın en pahalı yalıları arasında yer alıyor. 100 milyon dolar fiyat biçilen, 127 yıllık bir tarihi olan yalı; toplam 4 katlı ve 64 odası bulunuyor.

TAHİR PAŞA YALISI

Beykoz Paşabahçe'de yer alan 7 bin 634 metrekarelik yalı arsası, 47.5 metre rıhtım boyuyla Boğaz'ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, bin 800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük yalı olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı 4 adet yapı ve 100'ün üzerinde ağaç bulunuyor. Bahçede sonradan yapılmış bir de tenis kortu var.

ALP YALISI

Sarıyer Kefeliköy Caddesi üzerindeki yalı; bodrum, zemin ve üçü normal olmak üzere toplam 5 kattan oluşuyor. 600 metrekare arsa üzerinde 100 metrekare taban oturumlu yalının 3 araç kapasiteli otoparkı mevcut.

ABUD EFENDİ YALISI

Sultan Abdülmecid devrinin ticaret ve devlet adamlarından İsmail Fasa, Dolmabahçe Sarayı’nın planından esinlenerek, kendisi için bu yalıyı inşa ettirmiş.

AHMET FETHİ PAŞA YALISI

Mihrimah Sultan’ın torununun kocası olan dönemin şeyhülislamının yalısı olarak biliniyor. Yalı daha sonra Sultan Abdülmecid’in kız kardeşiyle evlendiği için, Damad olarak anılan Fethi Paşa’ya geçmiş.

FAİK VE BEKİR BEY YALISI (İKİZ YALI)

1906'da Sultan Sara’nın ikiz kızları için yapılmış. Bu nedenle bir dönem İkiz Yalı olarak anılmış. Güney yarısı Faik Kurtoğlu, Kuzey yarısı Bekir Sıtkı Oyal’a satılınca adı Faik Bekir Bey Yalısı olarak değişmiş.

EDİP EFENDİ YALISI

Edip Efendi Yalısı, Osmanlı’nın üst düzey hükümet görevlilerinden Edip Efendi’nin adını taşıyor. Edip Efendi yalıyı aldıktan sonra mimari karakteri bozmaksızın esaslı bir tamirden geçirmiş, fakat burada sadece bir sene yaşayabilmiş.

KONT OSTROROG YALISI

Kont Leon Valerien bu yalıyı; 1905 yılında, yanındaki Ahmet Aşki Paşa’nın yalısı ile birleştirerek genişletmiş.Yalıda bugün Rahmi Koç yaşıyor.

SAİT HALİM PAŞA YALISI

Bu yalı Türk musikisinin akademisi olarak da nitelendirilebilir. Çünkü bir dönem İstanbul'un müzik üstatları burada toplanırmış.

MISIRLI FUAT BEY YALISI

Bir dönem Baltacıoğlu Yalısı olarak da anılan yapı, 18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş. Fuat Bey, yalıyı Mısırlı İhsan Bey'den satın almışsa da, daha sonraları yalı önce Boronkay ailesine, sonra da Mustafa Özkan'a satılmış.

Ve daha nicesi

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• Nannarın nara na na na mecnun olamam ben

Hiç birinden cayamam ben <3 <3

0|1
    0|0
    • Genjler bir el atın da dövelim biz bu kızı :D

• Sen hafızanı bir kaportacıya götür bence, mahallenin afacan çocukları çizmişler :)

• Teşekkür ettim :))

Kızlar Ne Diyor 3

• okuyamam; en şaşalı olan olsun.

0|1
    1|0
    • Profil resmini niye değiştirdiysen? hiç güzel değil... Yorumuna gelince, yalılarda şaşa olmaz, estetik, sanat, doku, ihtişam, zarafet olur :D

• Dövelim onları, ağızlarına terlikle vuralım :D

• Senin canını yerim ben :D Bak şimdi herkes duvaklı profil resmi yapar :D

• SAİT HALİM PAŞA YALISI olsun..Çocukluğum oralarda geçti..:) Yine geri dönüş güzel olurdu...Odalardan birini kitaplık yapardım..Belirli günlerde de kullanıma açardım :D

0|1
    1|0
  • yalı olsunda hangisi olduğu önemli değil ama şu gmüş dizisinde kullanılan yalı çok güzel ya o olabilir

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Boğazda Gece Kondu Verseler Ayrım Yapmam.

1|1
    1|0
  • yalı değilde egede bir yazlık almayı düşünüyorum tabi önce sağlık olsun :)

0|1
    0|0
Yükleniyor...