Öyle ki hepimiz dinimizle övünürüz.

hepimiz dinimizle övünürüz. peki hiç düşündünüzmü. var sayki amerikada doğdunuz ya da ingilterede veya afrika hindistan. bakın araplara petrol var para var huzur var sömürü var. din ticareti var.. sorum şu yinede farklı dine mensup bir ülkede doğsa idinizi ya dünyada en güzel din islamiyetmiş deyip müslüman olurmuydunuz..

0|0
8|14

En İyi Erkek Görüşü

• çoğu insan bunu yapmazdı. mesela amerikada genelde zenciler yapmışlar bunu. 2 nedeni var bunun. ilki beyaz amerikalılar tarafından yıllarca ezilmş oldukları için bir tepki olarak müslümanlığı seçtiler. 2. nedeni ise sonuçta zenciler afrikalı ve afrika yıllar yılı çok ağır müslüman misyonerliğe maruz kalmıştır ve halen de devam etmektedir. yani benim düşünceme göre dininden vazgeçip başka bir dine geçme olasılığı var evet ama az. mesela benim üniversitede bir arkadaşım vardı, ailesi müslümandı çocuk hristiyan oldu sonradan, sonradan hristiyan olanlar protestan olabiliyo galiba yani en azından benim arkadaş öyle omuştu. dinler arası geçişler oluyo ama az.

1|2
    1|2
    • İngiliz, Amerikan, Fransız, İspanyol misyoner faaliyetlerinden haberin yok sanırım?

Sömürünün yanında.

• İsa seni Kutsasın o zaman ne diyelim

• Kültür yozlaşmasını açıklayamayacağım kadar dar açıyla bakıyosun.

Missionary; the vocation or calling of a religious organization, especially a Christian one, to go out into the world and spread its faith, pırt Erenköy.

Kızlar Ne Diyor 8

• Evrensellik daha önemlidir benim için, bir insanın dininden önce kişisel özellikleri , Türkiye'de de olsa müslüman dahi olsa ne görüşe sahip olduğu umurumda bile değil, insanlık değerleri var mı yok mu?

Sabah egzersizini de verir giderim. link

1|1
    0|0
  • Almanyada doğdum isviçrede yaşıyorum. doğduğum günden itibaren müslümanım ailem den ötürü olabilir ama tabiki dinler hakkında araştırmalarımda oldu çevremin %90 ı katolik hristiyan hristiyanlığıda çok iyi biliyorum. bu cevrede yaşadığım için hristiyanlıktan müslümanlığa geciş yapan kişiler var hiçde öyle kanla kılıçla değil kendi iradeleriyle sadece merak edip araştırdıkları incille kuranı kıyasladıkları ve farkı gördükleri için

0|1
    0|0
    • Canım kardeşim bir Müslüman kızı bu şekilde giyinir mi peki...

• ne biliim şimdi bakalım bize orda islamiyeti öğretcek anlatcak bak böyle böyle de bir din varmış diye bize açıklama yapcak biri olmadıktan nasıl şey yapcam bilemedim valla kararsız kaldım şu an ... ama bana anlatan tanıtan biri olursa kesinlikle yine islamiyeti seçip Müslüman olurdum...

0|0
    0|0
  • Fransada dogdum burda yasadim hep, dinim Islam her zaman icin

1|3
    0|2
    • Ailen Türk ondan.

• Genelde insanlar anne ve babanın dinini almaz Her insanın akli iradesi vardır o yaşa gelene kadar kimse bişeyi almış sayılmaz bu 1 o yaşa geldiğinde doğruyu yanlışı ayırt edebilme zekasına sahiptir bu 2 aşşağıdaki yorumlarda gördüğün gibi bir arkadaşımız ailesi müslüman ama kendisi hristiyan olmuş kendi akli iradesi seçimiyle ondan öncesindeki yaşlarında bu arkadaş bir seçim yapmış sayılmaz zaten töre olayına döndürme aklımı kullanmaya gerek yok bunları şu an uykulu halimle veriyorum sana

• aşşağıdaki soruna bir cevap daha yazim gaelo suriyede olan savaş suriyeliler yüzündenmi oluyor libyadaki savaş araplar yüzündenmi oluyor zannediyorsun sen bir ortadoğu projesi yürütülüyor afganistan ırak libya mısır biraz saksıyı çalıştır suriye bugün ayaktaysa bu suriye yönetimi yüzünden değil rusya ve diğer devletler yüzündendir yoksa o ülkeler kendi halinde olsa savaş olmaz gollum gulüm

• hayır olmazlardı. hatta çoğu neden şu an müslüman onuda bilmiyor, sorgulamayan, araştırmayan boş beyin çoğu.

1|0
    2|0
  • İşte o yüzden Deizm

0|2
    1|2
  • muhtemelen yine agnostik olurdum.

0|0
    0|1
    • Her bir sorunun tatmin edici bir yanıtı varken ,yanıtları askıda bırakarak orta yol seçmekte ilginç bir durum.

• Sana aile tarafından empoze edilen şeyler bana da empoze edildi doğduğumdan beri. Ama ben dinlerin gerekliliğine ve önemine hiçbir zaman inanmadım. Benim gözümde insan çok daha ulvi, bundan çok daha fazlasını yapabilecek bir varlık. Hatta inancı olan çoğu insandan daha doğru ve dürüst bir insan olduğumu düşünüyorum. Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu da kanıtlanabilir birşey olmadığı için, inancım yok. Reddeder bir görüşü de savunmuyorum haliyle. Neden bu kadar rahatsız oldun onu anlamadım?

• Smgyxx'in de dediği gibi, her cevap herkes için tatmin edici olmayabiliyor. Ben senden daha fazla sorguluyorum, daha çok sorum var demek ki. Bunların cevaplarını da aradım yıllarca. Tatmin olmadım. Ama ben yine de ramazan ayında insanların gözü önünde birşey tüketmeyecek, kendi fikirlerimi bir inanana empoze etmeye çalışmayacak kadar başka insanların inancına saygılıyken sen neden benim inançsızlığıma saygı duymuyorsun? Din ve inanç zaten bireysel kavramlardır. Önemli olan insan olmak.

• Farkli dine mensup bir ulkede dogdum. Elhamdullilah Müslümananim :)

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 13

• Genel için konuşursam yaşadığı coğrafya onun dinini belirler. Bizler daha yeni doğduğumuzda kimliğimize müslüman yazan bir milletiz. yeni doğmuş bebeğe seçim hakkı tanımadan direk müslüman damgasını koyarız. bu içler acısı bir durum. daha sonra yetişirken sorgucu sorular sorması engellenir. sus bakim günah, allah çarpar. hadi bakalım oğlum bir daha söyle allah birdir de. biraz daha büyüdükten sonra kuran kursuna gönder.

İnsanlara seçim hakkı tanımadan, bilinç altlarına böyle baskı ile dinleri yerleştirirsen, belli bir olgunluğa geldikten sonra sanki kendi seçimiymiş gibi zanneder. bu düpedüz çocuk istismarıdır.

bana gelecek olursak, küçüklükten beri sorgucu, realist bir insan olmamdan dolayı muhtemelen bir çok yerde ateist olurdum yine. Her yer demiyorum çünkü bu büyük bir iddia olurdu. insanlara öyle baskı ve zorba ile küçüklükten beri bazı şeyleri telkin ederseniz bir süre sonra o telkin edilen şeyin kendisine ait olduğunu zanneder. bende insan olduğuma göre her şey olabilirdi. Ama şanslıyım ki ateist olmuşum :)

0|0
    0|0
  • Bu soruyu şu şekilde daha açıklayıcı bir hale kavuşturabiliriz.

Aklınızı yeteri kadar kullanabildiğiniz bir yaşa geldikten sonra ailenizin üvey olduğunu öğrendiğinizde ,sizi şimdiki ailesine veren öz ebeveynleriniz karşınıza çıkarak ;Üzgünüz ,ama şimdiki ailen olarak bildiğin o kişilere seni evlatlık vermek zorunda kaldık.. deseler.Ne hissederdiniz.Gerçekten sonradan peydahlamış olan bu şahısları aileniz olarak kabullenir miydiniz? Kesin eminim ki ,cevabınız hayır olacaktır.

Buradan yola çıkarak ,Bir Hristiyan'ın,Musevi'nin ,Yahudi 'nin ya da diğer farklı din İnanırlarının ,bebekliklerinden bu yana hücrelerinin her birine ince ince işlenmiş öğretileri bir kenara bırakarak ,farklı bir dine geçiş yapması çok zordur.

Bu ya büyük bir araştırma gerektirir.Ya da büyük bir musibet..

Diyeceğim o ki , Eğer Müslümanlar dışında hiçbir Din inanırı cennete gitmeyecekse onların suçları nedir.

Eğer gidecek ise bizim bu ağır sorumluluklar altında ,ki bu sorumlulukları bir çoğumuz biliyor ya da uyguluyoruzdur(Namaz kılmak ,oruç tutmak vs.)suçumuz nedir.

0|0
    0|0
  • alçaklar yanlış tanıtıyorlar. o taliban el kaide filan bunlar terörist. bunları 10 kez asmak lazım. masum insanlara intihar saldırısı yapmak.. neyi savunuyorsun amacın ne ey terörist? o sakallı cellat gibi adamlar var. üsame gibi. öcü diye korkutacağına bu adamlarla korkut çocukları al sana canavar :D tipe bak. kızlar okula gidiyor diye okul bombalayan d...lar müslüman filan değil. çamaşır asar gibi adam asan, her türlü suça idam kararı veren yobaz iran müslüman değil olamaz. buna bazı islamiyet düşmanlarının kara propagandası da eklenince islamiyet yanlış tanıtılıyor. islamiyeti kur'andan öğrenirsem elbette olurdum ama bu öcülerden öğrenecek olsam en başta kaçardım :) türkiyede doğup büyüdüğüm için kendimi şanslı görüyorum sırf bu yüzden.

0|0
    0|0
  • Sana şunu söyleyeyim Elhamdülillahj MÜSLÜMANIM ama Türkiye de din Müslümanlık değil başka bir din olaydı anamız babamız başka dinden olaydı bizde araştırmak yoookkk... Doğrudur deriz devam ederiz ama AMERİKA vatandaşı veya başka ülke vartandaşı olarak Yahudi Hristiyan olarak doğsaydık araştırma merak etme durumumuz olabilir ve bu yüzden belki İSLAMİYET i seçebilirdik diyorum...SENCE?

0|0
    1|0
    • 5 yıldız verdim yaratıcı soru ;)

• Mantıksız dinde o yüzden kitapları değişikliğe uğramış ve Hz.MUHAMMED (S:A:V) i saymıyorlar herkes kafasına göre İNCİL i TEVRAT ı yorumlamış... Tek değişmeyen kitap KURAN I KERİM dir.. .O yüzden araştırmasam da bilgim olduğundan dır ki mantıklı olan İSLAM olduğundan seçerdim o zamanda...

• Onlara göre de Kuran-ı Kerim değiştirilmiş ve tahrif edilmiştir. Kendi savunduğunuz değerleri her zaman haklılık çerçevesinde görmek kolaydır.Önemli olan objektif bir bakış ile araştırmada bulunmaktır.

• Olurdum muhtemelen çünkü her dini araştırmış bir insanım ve islamiyetin hak din olduğuna sadece kalben değil mantıken de inandım diğer dinleri de araştırmış biri olarak

1|0
    0|0
  • Anne baba ile kazanılan din taklidi din taklidi imandir. Insanların çoğu böyledir fakat kendi araştırıp tefekkür edip bütün soruları kafasında cozumledigi zaman tahkiki iman olur. Herkeste olması gereken yani...Eger muslumanlarda bu araştırma öğrenme isteği olsaydı ne siyasetçiler din sömürüsü yapabilirdi ne din adamları...herkesin ibadet konusunda yani ilmihal bilgilerini öğrenmesi farz-ı ayn dır.ogeenmezsen bununda hesabı var. Tabi inanana...

0|0
    0|0
    • Emin olun fazla araştıran bir kimse ,ya Deist olur ya da Ateist.

• Saçma... Bilakis imanı artar kafana ne takildiysa sor elbet cevabı vardır.

• Tabiki olmazdiniz. Din bir Kültürel birsey. Ve 95% aileden geliyor. Üstüne bide bakarsan zaten Türk halkinin 90% Islamdan haberi yok. Ama dedigin gibi övünürler.

Bide neyine güvenipte övünüyorlar bilmiyorum. Dünyada en geri kalmis, en fazla savas olan , ülkeler Müslüman ülkeleri ve bunun nedenide Islam.

Islamdan haberi olanlar ve IQsu ikili sayisini gecen zaten Islamdan cikar.

Evet bu nedenlende ben Deistim.

Saygilar

0|0
    2|0
    • en fazla savaş olan ülkeler dedin dingilyus en az savaş veren büyük ülkeler hangileri Amerika ingiltere fransa almanya ? bunlar başka ülkeleri ezen bunu hak kabul eden sömürgeleri olan ülkeler ben şimdi senin ümüğünü sıkıp başını b.ka batırabiliyorsam benim IQ senden yüksek demekki böyle ölcülüyorsa gülüyorum ama ... lapin seni geri kalan cümlelerine yorum bile yapmıycam

• Ve bu ülkeler de savaş olmasının sebebi islam değil PETROL ve yer altı kaynakları ultra jenere insan öğren gel bir daha çapından büyük laflar etme yarı çapınla çarparım seni

• O seyler Panpa 70, ya da daha fazla sene önce olan seyler. Ama bugün artik gelistik.

Hic bri Hristiyan, baska bir Dini insan dini icin öldürmüyor.

Hic bir Katolik baska bir Protestanti öldürmüyor. Afrikada Kiliseler saldiri altinda Camiler degil.

Dünyada enfazla eziet ceken insanlar Hristiyanlar Müslümanlar degil. Avrupada Müslüman okulda Islam dersi görüyorlar , Araplardada disari elinde incilen bilem cikamiyorlar.

Yürü kardes hadi.

• Kimmiş dinle övünen?

0|0
    0|0
  • türkler uyuşuk millet sanmıyorum. Müslüman doğduğum için ne kadar şükretsem az Allah herkese bunun farkındalığını nasip etsin.

0|0
    0|1
  • çoğumuz olmazdık çünkü dinden gafil bir şekilde maddeperest yaşıyoruz müslüman olupta islamı yaşayan kaç kişiki ama dine kafa yoran araştıran insanlar islamı buluyor her nerde olursa olsun buluyor

0|0
    0|0
  • Herkes Atalar Dini'ne inanır bu dünyada. Zor yani. Hele ki "Allahu Ekber!" nidalarıyla düşürülen uçakları falan görünce...

0|0
    1|0
  • Türküm müslüman bir ailede büyüdüm eskiden müslümandım sonradn hristiyan oldum

Hiç kimse yargı eleştiri yapmasın yorumsuz --

0|0
    1|0
    • ne için hristiyanlığı seçtin sebebini de yazsaydın keşke

• Arkadaşım Sen hiç duymadın mı öğrenmedin mi? İncil Tevrat ın tamamı bazılarının ise kısmi yerlerini kişiler istedikleri yerlerini kendilerine göre değiştirmişlerdir... ALLAH ın emrettiği o kitaplardaki Bilgiler kişiler tarafından kendi kafalarınca değiştirilmiştir... Ama KURAN I KERİM ALLAH ın yeryüzüne indirdiği günden bu güne kadar orijinalliğini yitirmemiştir Ve sen hiç Kuran okudun mu? ve ALLAH diyorki benim Peygamberimin Hz. MUHAMMED (SAV) in yolundan gitmeyen bana ulaşamaz der

• :D tipik bir islamcı cevabı işte imamın fetvası imamdan ögrendiği satıyor

• iyide din övünmek için var değildir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...