Yeni çıkan bedelli askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

bedelli askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz fakirin çocuğu gidecek 15 ay doğuda askerlik yapıcak vatanımızı koruyacak gerekirse vatan için canını feda edecek şehit olacak zengin çocuğu da basacak parayı ben askerlik yaptım diyecek öyle bi dünya yok ama yorumlarınızı merak ediyorum ...

Güncellemeler:
BEDELLİ ASKERLİK

0|0
13|26

En İyi Erkek Görüşü

• Ordu-Millet anlayışını soyutlama amacı güden bir uygulama olduğunu düşünüyorum. İlerde tamamen paralı askerlik olayına çevireceklerdir. Ayrıca da haksızlıktır. Zenginin çocuğu 28 günde gezip gelecek iken, fakir fukaranın çocuğu tehlikeyle burun buruna bir dağdan diğerine 15 ay koşturacak. Burdaki hak geçmesinden kimler mesul olacaksa çok merak ediyorum nasıl yargılanacaklar. Soruyorum size; siz hiç Bebek'ten, Moda Burnu'ndan kalkan şehit cenazesi gördünüz mü ? Olan garibin çocuğuna oluyor.

2|0
    0|0
    • aynen öyle ama şunu düşünen yok zenginler askerliğini bedelli yapacak ama şehit olan askerlerin bedelini kim ödeyecek diğer dünyada bunlar tek tek sorulacak kimse merak etmesin

Kızlar Ne Diyor 13

• VATAN ANA GİBİDİR. BİR GÜN VATANINI SATARSAN ANANIDA SATMIŞ OLURSUN ;)

Öyle bir dünya yok öyle bir devlet var.. Sayın basbakanımızın oglu bilal bey acaba askerlıgını nerede yapmış çok merak edıyorum ya da yapmıs mı ?

Bu bedelli zengin fakir işi değil aslında.. Bu bedelliyle ne kadar VATAN EVLADI , TÜRK EVLADI ve VATANINI SEVEN genc var onu görücez. Aksine kaç VATAN HAİNİ var kaç KORKAK var onlarıda..

Eskıden askerlıgını yapmamıs adama kız vermezlermiş.. Şimdi vatanını 30.000 e satıp kıclarını yayan bır genclık yetısıcek ardımızda... At , Avrat , Silah kavramıda kalmamış.. Vatan namustur derler peki bedellinin getırısıyle Bu genclık namusunu 30.0000 e satıcak mı ? Çok yazık... Her 30.000 Şehitlerimizin kemiklerini sızlatacaktır eminim. Onlar bizler için canlarını feda etti biz onların geride bıraktıkları ıcın vatani görevimizi yapmayıp parayla vatanı satmak derdinde olucaz. Çok yazık.. Her Türk asker doğar sözü tarihe karışıcak gibi..Bedellinin bedelinin faturası devlete çok pahalı kesilicek. Gun gelıcek askere gidicek genc aranıcak. İt sürülerinle uçuruma sürüklenen her gun bıraz daha savas ruzgarının ıcıne ıcıne ıtılen Turkıye de ne yazık kı kanımca 10 yıl ıcerısınde asker bulmak zorlaşıcak..Bir de su yandan dusunuyorum. Darbenın kaldırılması , bir çok rutbeli askerin balyoz davası adı altında içeri alınması ve son olarak ta bedelli askerlık derken aslında ASKERİ BİRLİĞİN yok edilip tamamen dindar ve kafasına göre yönetim biçimine gecmek istemenin çabasımıdır ?

Hoş bizde bu yurek varken değil 30.000 verip askerlıkten kaçmak vatanı satmak bunu aklımıza bile getiremeyiz. ALLAH VATANINI 30.000 E SATMAYA HAZIRLANAN VATANDASLARA BİR AN ÖNCE MERHAMET , VATAN SEVGİSİ , SEHİT SAYGISI VE ERKEKLİK DUYGUSU VERSİN Kİ BEDAVA BİLE OLSA GİDİP VATAN TOPRAĞINDA NÖBET TUTMAYI BİLSİN... HE YİNE YEMİYO DERSENİZ BİZ KIZLAR GİDELİM. 30.000DEN DAHA CESURUZ ;)

2|0
    1|0
    • kolaya sen yap askerliği. Bilgisayarın başından naralar atmak kolay değil mi?:))))

• Kadını askere alıcak gücü olsa devletin gitmezsem ne olayım ;) Şehit yiğeniyiz askerlikten mi korkucaz ?

• Bedelli askerlik fazlasıyla abartılıyor ,bedelli askerlik için acıklanan rakam öyle herkesin ödeyebileceği bir rakam değil sonuçta.

Bugün bedelli askerlik için 460 bin kişi bu kritere uyuyor bu 460 bin kişiden kaç kişi 30 bin lira ödeyecek güce sahip ? zaten devlette bunun farkında normalde 460 bin kişi bu parayı ödeyecek durumda olsa devletin kasasına 13 milyar 800 milyon gibi çok ama çok iyi rakam çıkıyorken devletin beklentisi 5 milyar civarı yani devlet en fazla 100 bin kişinin bu rakamı ödeyebileceğini öngörüyor .

0|0
    0|0
  • adaletsizlik ama napalım. dünyanın neresinde adalet var ki zaten. dünya hep aynı...

1|0
    0|0
  • siyasetlerin oglucuklari pasa pasa evlerinde sicak sobalar esliginde keyfine bakacak..yeterince parasi olmayanda karda kista daglarda teröristlerle catisacak.. nebicim bir adalet bu? Vatan görevini cogu kisi seve seve yapiyor ama zengin cocuklarini kesmez vatan görevi, para var ya babalarinda, para ile herseyi halledebileceklerini düsünüyorlar.. düsünmektede suclayamam..devlet hakli cikariyor onlari nede olsa :)

0|0
    0|0
  • Bu vatan borcudur parayla bedellilik olmaması gerekir.Birileri orda canı uğruna savaşıyorsa,ailesi oğlunun haberleri dört gözle bekliyorsa diğer yanda parası olan 30 bini basıp evinde,işinde rahatça gezebiliyorsa ben buna adaletlilik diyemem.Keşke çıkmasaydı.Merak ediyorum birileri askerlik anılarını anlatırken zengin bir kısımda ben parayı bastım askere gitmedim diyebilicek mi?

0|0
    0|0
  • olayı siyasete bağlamak istemiyorum ama AKP hükümetinin bence tek yalnışı bu !

biri asker ocağında diğeri o bardan bu bara adalet değil bu !

0|0
    0|0
  • Zenginin malı züğürdün çenesi yorar malesef:((

0|0
    0|0
  • Bu ülkede terör varsa bedelli olmamalı.

0|0
    0|0
  • 18 yaşındaki zengih çocuğu gidecek. 30 yaşındaki kaçak para yatırıp gitemeycek. gitse zaten ne faydası olur o yaşta.

0|0
    0|0
  • zenginsen ver parayı canın sagolsun,fakirsen ver canını vatan saolsun oh ne ala

1|0
    0|0
  • kısacası şöle diyorum. askere gitmeye korkuyolarsa çekilsinler biz gidelim.

0|0
    0|0
  • çok uzuluyorum parası olan parayı basıp askerlık yapmıyor olmynda mezrda smdı nerde adalet acaba

0|0
    0|0
  • Öyle dünyanın adaletini...

Kusura bakmayın bu konuda fazla hassasım ama durum bu :S

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Müslüman cumhurbaşkanı isterüüüüüüük!

Müslüman başbakan isterüüüüük!

HSYK CHP nin arka bahçesiymiş, demokratik yapmak isterüüüük!

Dersimde isyan çıkartanlardan özür dilerüüük!

Analar ağlamasın, PKK ile masalara oturup görüşmek, "sayın" APOyu aldığı "kellelerden" ötürü affetmek isterüüüük!

Asker darbe yapacak, darbe geliyor, darbe, darbe, darbe,.. Anca biz engellerüüük!

Daha sayayım mı?

Alın size (sözde) müslüman başbakan, alın size (sözde) müslüman cumhurbaşkanı, alın size deniz fenerinde savcıları değiştiren demokratik HSYK, alın size sivil darbenin kralı!

Şimdi kalkmış parası olanlar askerlikten yırtacakmış da diğerleri ölsünmüymüş... Müstehaktır efendi. PKK nın kökü kazınmışken "verdiği destek ile" tekrar hortlatan AKP nin yalanlarına inanlara anca toprağın altı müstehaktır...

Hele bir de yeni anayasayı onaylatsınlar... Siz o zaman görün neler oluyor!

0|0
    0|0
  • Bedelli askerlik kişilik bozukluğudur bence , askerliğin bir bedeli olmaz, gider yaparsın bitirir gelirsin, giderken uğurlama kutlama yapılır, dönerken annen en sevdiğin yemekleri yapar, yaptığın askerliğin maddi bedeli eve geldiğinde annenin senin için yaptığı sarmalar olur, manevi bedeli de torunlarına anlatacağın askerlik hikayeleri olur.

Parasını verip yaptığın veya beceremediğin şey askerlikmi? Kesinlikle değil. Bir nevi g*t korkusu.

Futbolcuysan : formdan düşerim diye gitmezsin ( Ordu milli takımı var )

Şarkıcıysan : Bağırmaktan sesim bozulur dersin ( Sanatçılara bağırarak tekmil verdirmiyorlar)

Büyük bir şirkette yöneticiysen : Ya yerime birini alırlarsa ( Evet beceriksizsen alırlar )

Zenginsen veya çocuğuysan: Doğuya gidersem ( Ben gittim , ama orda seni düşünüyorlar, olası bir durumda 1 rütbeli 2 özel Psikolog tedavisi görme imkanın var )

Başka ne olabilir diye düşünüyorum, Şehit olabilirsin mesela...

Aklında parasını vereyim gitmeyeyim düşüncesi varsa senden Şehit'te olmaz zaten.

0|0
    0|0
  • Bedelliyi bilmemde ama askerlik bir meslek haline gelmeli 6 ay-15 ay kesinlikle kalkmalı boşuna zaman kaybı, herkes 2 ay yapmalı. Dağda düşmanla, 2 ay acemi eğitimi almış, köyünden ilk defa doğru dürüst dışarı çıkan bir er değil, bu işi gerçekten isteyerek yapan, profesyonel eğitimini almış kişiler yapmalı. O acemi eğitimli 18-20 yaşlarındaki erleri çatışmaya göndermek, aslanın eline tavşanı göndermek gibi birşey.

Fakir olup, askerliği çok uzun yapmasından mutsuz olan bir kişinin bedelliye karşı çıkmasını anlarım. Ama bedelliye laf atıp hemde vatan-sakarya muhabbeti yapmayın lütfen. Askerliği, şehit olmayı bir şeref olarak görüyorsan, başkasının yapıp yapmamasıyla ilgilenmessin. İnsan istediği, mutlu olduğu bir şeyi yaparken "ben yapıyorum neden başkası yapmıyor" dermi. Sizin "ama adaletsizlik oluyor yaa ben neden 15 ay yapıyorum o parasını verip yapmıyoo" diye çırpınışlarınız sizinde askerliğe istemeyerek gittiğinizi gösterir.

0|0
    0|0
  • hayatın hiçbi parametresinde esitlik yokki..askerlikde neymiş...kimisi 80 sene yasıo, kimisi 5 yasında ölüo..kimisi sakat yasıo, kimisi sporcu olarak..kimine allah 2mt boy verio herif abdaval ama basketci oluo, kimine feci kabiliyet verio ama 1.60 boy ve yetersiz fizikle sporcu olamıo..gibi gibi..uzar bu liste..o yüsden bu işleri irdeleme bnce, seni beni asar hep mutlu olmaya calış, herzmn asagıya bak yukarı bakma...ben döndüm askerden, dönerdönmez bedelli çıktı..hiçde sinir olmadım..iikide cıktı..biz kujrtulamadık diger insanlar kurtulsun bu eziyetten...

0|0
    0|0
  • çok ta abartmayın ya.. gitmek isteyen gider. ben gittim babalar gibi yaptım geldim vatanını çok seven adam da bunlara laf atmak yerine gider askerliğini yapar.. bana göre de dogru değil.. zengin askerden kaçsın fakir şehit olsun ne ala memleket. ama yapçak birşey yok nasılki fakir villa da oturamıyorsa çeşit çeşit balık yiyemiyorsa onun gibi birşey bu da... merak etmeyin iyiyi doğruyu güzeli allah görür.. yok ben namaz kılıyorum yok ben kuran biliyorum demekle olmuyor bu işler iyi olup dogru olduktan sonra herşey senin olur elbet yukarıdaki görür... şimdilik bu kadar arkadaşlar

0|0
    0|0
  • Arkadaşlar tabiki haklısınız. Bir hak söz konusu. Fakat çok abartılıyor. Bir kere 30 yaş şartı var. Ülkemizde buna uyan sayı öyle ahım şahım değil. Ve uyanlarda hepsi ödeyemiyecek bu parayı. Bir arkadaşımız yorum yapmıştı. 100 bin kişi gidebilir en fazla diye. Aynen öyle. Böyle abartınca gören parası olan herkes bedelli yapacakmış gibi anlaşılıyor. 30 yaş şartı olmasa o zaman kötü olurdu işte.

0|0
    0|0
  • Bedelli askerlik yapanlar kamu hizmeti yapsın.. bari memurun halinden anlasınlar:)

0|0
    0|0
  • Sırf askerlığı atlatmak için belli bir yaşa kadar yurtdısında yasayan veya aynı sebeple belli bir yaşa kadar kacanlara bir fırsattır bedellik. Ayrıca kimliklerinde Türk, cinsiyet kısmında erkek yazan travestileri askere almamak için yapılan uygulama.

0|0
    0|0
  • Can 30 bin liraysa…

Bi bacak kaç para?

Çıkışmayan… Anca 15 bin lira denkleştirenler için, gazi’lere ödeme yaparak yırtma imkânı getirilsin.

Sakat olmasın.

Takas olsun.

Ve, şehit düşmek için yaş sınırı olmadığına göre… Henüz 30’undan gün almamış olanların günahı ne?

Kapsam genişletilsin.

Beşik kertmesi de olsun.

Yılmaz Özdil' in ibretlik yazısı

0|0
    0|0
  • ben 6 ay yaptım ben bile kendimi kötü hissediyorum adaletsizlik bu. 15 ay yapanların suçu ne? siyasetçiler de akıllı. kolaysa bunu seçim öncesi yapsalardı.

0|0
    0|0
  • Bedelli askerlik kredi kartıyla ödenebiliyormuş. Peki kart ekstrasında ne yazacak ?

- VATAN BORCU MU ?

- GÖT KORKUSU MU ?

0|0
    0|0
  • basacak parayı ben askerlik yaptım diyecek

1|0
    0|0
  • Öyle bir dünya var. Zamanında param olsaydı ben de bedelli yapardım.

0|0
    0|0
  • Bedelli askerlik kredi kartıyla ödenecekmiş. Peki kart ekstresinde ne yazacak?

- Vatan Borcu Mu? (!)

- G*t Korkusu Mu?

0|1
    0|1
  • kapitalist dünyanın getirilerinden biridir, köle olmaya 1 adım daha yaklaşmaktır, halkın da iyice uyuduğunun göstergesidir. sadece üzülüyorum ama şaşırmıyorum hayret(!).

0|0
    0|0
  • ben şahsen o bedelli askerlik için bekleyenleri bir çiflikte yaşayan ve ahırın kapısı açılınca koştura koştura dışarı çıkmak isteyen davarlara benzetiyorum o şahısları..

0|0
    0|0
  • vicdani redciyim ama bende karşıyım.!

0|0
    0|0
  • Dünya kötülerin dünyası!Büyük pislikler dönüyor ama sadece izleyici oluyoruz.

0|0
    0|0
  • selda bagcandan geliyor - adaletin bu mu dunya ?

0|0
    0|1
  • askerliğin bedeli olmamalı.vatan borcu parayla değil hizmetle ödenir.

0|1
    0|0
  • çıkmasın neleri eksik yapsınlar görevlerini.

0|0
    0|0
  • Vatan Sana PARAM Feda Oldu !

0|0
    0|0
  • tek kelimeyle 'adaletsiz'..

0|0
    0|0
  • parası neyse verip yapıcaz seneler sonra. güzel oldu

dünya hiçbir zaman adaletli olmadı.

0|0
    0|0
  • Askerliğini yapmamış birisi olarak konuşuyorum, kısa ve net ben karşıyım. Asker kökenli bir sülaleye sahibim(Baba, babamın dedesi..).

4 kuzenimin hepsi de TSK bünyesinde görev yapıyor. 2 üstteğmen, 1 teğmen, 1 hava astsubay. Ailede bir tek sivil yüksek okul okuyan da benim. Okul biteli 2 sene oldu ve işimi bulmuşum.. Bedelli askerlik yapma imkanlarım da mevcut. Bazı kafalar içten içe ebleh dese de, şubat ayında kısmetse teslim olacağım. Hani 12 ay yedek subay olarak ta yapsam gocunmam..

Vatan görevi kutsaldır..

0|0
    0|0
Yükleniyor...