Kapat

Namaz kılmak istiyorum ama.....

Kaza namazı vakti ne zaman? ne zamana kadar kılabilirim? mesela öğle namazını kaçırdım diyelim tüm gün boyunca hangi vakit olursa olsun öğlenin kazasını kılabilir miyiz? yoksa bir sonraki vakite kadarmı kılınıyor? lütfen sadece bilen cevaplasın. teşekkür ederim

0|0
9|13

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle canım kardeşim Allah yaptığın ve yapacağın ibadetleri kabul etsin. Ancak şunu bilmemiz gerekir ki namazı kazası birkaç istisna dışında yoktur. Keyfi olarak kazaya bırakmak çok büyük günahtır. Bu istisnalar ise; adamı birisi senin kafana silah dayadıysa, komaya girdiysen vs. bu gibi tehlikeli durumlardan kurtulduktan sonra kılamadıklarını kılarsın. Ancak yok işim var, sınavım var, patron izin vermiyor, mesai içinde kılamam gibi durumlar kati suretle İslamın mazareti içine girmiyor. Çünkü İslam, savaşta bile namazdan taviz vermiyor...

Bütün bunları geçtim, daha önceden kılman gerekenleri kılamadın, sonradan pişman oldun ve bundan sonra hiçbir namazı kaçırmamak için tevbe edersin ve artık hiçbir namazı kaçırmazsın. Eskinden kılamadığın namazları da hesap edersin, onları da kılmaya başlarsın. En güzeli ya gece hepsini topluca kaza etmektir ya da vakit içinde namazı kıldıktan sonra bir de o vaktin kazasına niyet edip kılmaktır. Yani öğle namazını kıldın diyelim, bir de en son 4 rekat kılamadığın namazın kazasını kılarsın. Gerçi peygamberimiz önce kazayı kılın, ondan sonra vaktin namazını kılın buyurmuştur. Sünnete uymak için vaktin namazından önce kazasını kılıp sonra vaktin kendi namazını kılmak daha iyi olur. Allah kabul etsin...

1|0
    0|0
    • Amin hepimizin duaları ve namazı kabul olsun inşallah. çok yardımcı oldun teşekkür ederim. bunu sordum çünkü okula gidiyorum haklısın mazeret değil bu ama okula gidiyorum kılamam kii :(

• orası lise ,üniversite değil ki kılacak yer zaman olsun Süvariim kardeş bizim lisede de yoktu üniversitede vardı...

• haklısın teşekkür ederim :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 12

• yatsıdan sonra kıl zaman uzun olduğundan iyi olur da .bende sana bir soru sorayım.bu soruyu neden spor bölümüne yazdın

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim :) yanlışlıklı seçmişim ya mause yüzünden. "diğer"e basacaktım spor yapmışım yeni fark ettim

• peki düzeltilmiş :)

• Bilerek kaçırmadıysan eğer en kısa zamanda ne zaman müsait olursan o zaman kılabilirsin.Bir iki vakit var sadece o zamanaklr kılınmaz.

1|0
    0|0
    • evet o vakitleri biliyorum. okula gidiyorum hergün kaçırabilirim. yani sorun olmaz galiba?

• Evet Allah razı olsun teşekkür ederim :)

• Senden de.Sadece namaz kılınmayan vakitler var onlara dikkat et.Üç vakit var zaten biliyorsun sanırım.

• kaza namazını istediğin zaman kılabilirsin. keyfi kazaya bırakmak iyi değildir zamanında kıl mümkünde. değilse müsait olduğunda kılarsın. güneş doğarken tam tepedeyken bide batarken namaz kılınmaz sadece. onun dışında istediğin zaman kaza edebilirsin.

1|0
    0|0
    • link

link yukarıdaki linklerde detaylı anlatılıyor.

• peki. Allah razı olsun

• Cümlemizden.

• öğle ve ikindiyi akşam namazından sonra kılabilirsin... istediğin zaman kıl...

zaruriyet halinde dinimiz hoşgörülüdür her konuda...

1|0
    0|1
    • Evet "islam kolaylık dinidir" Hz. Muhammed (s.a.v)

• Isteğin vakitte kazasını kılabilirsin fakat güneş doğarken ve batarken namaz kılamazsın. Evet ögle namazı vakti. örnek saat 13:00 te öğle vakti ögleden sonraki vakit ikindi 17:00 da ikindi vakiti ezanı okuyana kadar ögle namazı kılınabilir. Ikindi ezanından sonra ise ögle namazının kazasını kılarsın sen kıl allah diyip kılsan bile yüce yaratıcı kabul ediyo zaten. Bir arkadaşım saat 21:00 dan sonra 5 vaktin kazasini kilip yatıyordu.

1|0
    0|0
  • öğlen ile ikindi arası kıla bilirsin ikindi geçtiyse yatsı namazından sonra sabaha kadar kıla bilirsin

1|0
    0|0
  • ALLAH kabul etsin şimdiden

normal vakit namazlarını kılıyosun ya hani, hıı işte hiç namazdan kalkmadan tekrar niyet ettim geçmiş zaman kaza namazını kılmaya, sadece farzları kılsanda olur

sabah 2mi kıldın, ardından 2 kaza namaz, öğlen kıldıktan sonra ardından kaza namazı niyeti, hesaplarsın işte, namaz 7 yaşında farz kılınmış kaç yaşında isen hesaplarsın o kadar yıl kaza kılarsın...

1|0
    0|0
  • Bunu internetten araştırsan çok daha sağlıklı bilgilere ulaşırsın bu ciddi bir konu çünkü ama niyetin çok güzel Allah yardımcın olsun..

2|0
    0|0
    • haklısın teşekkür ederim :)

• öğle namazından örnek verirsek ikindi vaktine kadar süren var eğer kaçırdıysan ikindiden sonra istediğin zaman 4 rekat farzını kılarak kaza yapabilirsin

1|0
    0|0
  • istediğin vakitte istediğin namazın kazasını kılabilirsin. yalnız birşeye dikkat et. önce içinde bulunduğun vaktin farzını kıl sonra kaçırdığın vaktin kazasını kıl.

1|0
    0|0
    • bunu bilmiyordum yeni başlayacağım namaza utanarak söylüyorum :( öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim :)

• haklısın çok teşekkür ederim yardımcı olduğun için :) Amin Allah tüm kılanların namazını kabul etsin İnşallah amin :)

• Cümlemizin inşallah. :)

• öğle vakti doldukdan sonra akşam namazı sonrası ve yatsı namazından sonra 4 rekat farzını kılabılırsın.

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim. yani istediğimiz zaman kılabilirz değil mi yanlış anlamadıysam. her vakit sonrası kılma şansımız var değil mi

• rica ederm ugrasmadım sevap :D

• ihihiih :D

• arkadasim kuranda kaza namazi diye bisey yoktur namaz farzdir vakitleri bellidir vaktinde kilmaya ozen gostereceksin haa gunun herhangi bir zamaninda namaz kilarsin o da nafile namazidir o da sevaptir

0|0
    0|0
    • iyide kılamıyorsa nasıl olacak hiç kılmayacak mıyız? okula gidiyorum da

• kaza namazında borcumu ödemiyor muyum?

• arkadasim kuranda kaza namazi yoktur ac bak...

cem edebilirsin googleye yaz iki vakit birlestirip kilinabilir hz muhammet(sav) cogu zaman cem etmis iki vakti bir arada kilmistir ordan burdan fetva verenlere bakma sahih bilgilere bak din oyuncak degildir

Kızlar Ne Diyor 9

• kazaların kabul olup olmadığı meçhul ama yinede kılmak lazım her namazının arkasına onun kazasını kılabilirsin bir daha onun dışında da istediğin her an kılabilirsin.

1|0
    0|0
  • gunes batarken kilmanin mekruh oldugunu biliyorum

1|0
    0|0
    • evet batarken ve güneş tam ortadayken mekruh

• Kaçırdığın namazın kazasını istediğin vakit ya da müsait olduğun vakit kılabilirsin

1|0
    0|0
  • Allah kabul etsin...

1|0
    0|0
    • Amin tüm kılanların namazını kabul etsin Rabbim inşAllah

• Namazlarini kazaya birakmamaya caliş. İstedigin vaktin arkasindan kaza yapabilirsin.

1|0
    0|0
    • Okula gidiyorum da imkansız yani hafta içi kılmam. :(

• Her hangi vakit kılabilirsin

1|0
    0|0
    • Harikaa çok sevindim. okula gidiyorumda öğle ve ikindiyi kılamam da çok teşekkür edeirm

• Rica ederim 2sini birleştir kıl o zman

• nezaman olursa kılarsın

1|0
    0|0
  • kaza namazının vakti yok istediğin vakit kıl

1|0
    0|0
  • vakit namazının sonu sünnetle biterse onun peşine kılabilirsin mesela öğle namazını kaçırdın ikindi farzla bitiyor olmaz ama akşam namazı sünnetle bitiyor olur yani kaçırdığın öğle namazının kazasını akşamın peşine kılabilirsin bildiklerim bunlar

1|0
    0|0
    • akşam kılabilirim yani.. ikindiyide kılamam imkanım yok okula gidiyorum. yani akşam ikisinide kılablirim değil mi?

• rica ederim namazlarınızda bana beden,ruh ve kalp duası edin bende iyileşeyimde yarım bıraktığım namazlarıma geri döneyim

• tamam ne demek ederim tabiki :)

Yükleniyor...