İlişkilerde gelecek kaygısı neden oluyor?

Aylar önce arkadaşımla otururken benim ilişki durumumu sordu, nasıl gidiyor, ne alemdesin diye. Ben de her şeyin gayet güzel gittiğini fakat ilerisi için kafamda soru işareti olduğunu söyledim. Uzak mesafe ilişkisi yaşıyorduk ve "nereye kadar böyle" sorusu aklıma takılıyordu. Anlattım, tavsiye olarak bir soru sor kendine dedi. "Mutlu musun" eğer evet cevabı alıyorsan anı yaşamayı bileceksin, herhangi bir kaygı yaşamayacaksın.

Hak verdim ona.

Geçen gün ben de bir arkadaşıma erkek arkadaşından ayrılma sebebini sordum. Nedeni yurt dışına çıkması yani ilişkide bir kalıcılık olmaması dedi. Pek sormak istemedim detaylarını, belki tek sebep bu değildi, belki daha sonra tekrar bu konuyu konuşacağız.

Sorum genel hatlarıyla bunlardan ibaret.

Neden bir gelecek kaygımız var?

Hayat evlilikten ibret midir?

Şu an hangi şartlarda olursa olsun mutluysak eğer gelecek kaygısı taşımanın ne manası var?

Yarın ne olacağını bilmeden, nasıl karar verebiliyoruz? İhtimaller dünyası nihayetinde.

0|0
4|1

En İyi Kız Görüşü

• Soruna 5 yıldız veriyorum, nitelikli bir soru olmuş. 2 defa okumamı gerektiren bir durum olmadı:)

Cevaba gelecek olursak..

Bu gelecek kaygısıyla başlanılan ilişkiler daima ağır bedeller ödetmiştir. Bile bile kuyulara atlamak gibi bir şey bu. Yaşayan değil de, üçüncü şahıslar sürekli bahane olduğunu söyleyip dururlar, bir de yaşayanlara sormak gerek bunu.

Bazen tadında bırakmak gerekir, çünkü bilirsin sonu olmayan bir yoldasın ve o yolda yürümeye devam ettikçe tükeneceksin. Plan yapmaya kalkarsın ama geleceğe dair elinde hiçbir şey yoktur, sadece o an mutlusundur. Ötesi yok. Anı yaşama olayına sürekli bakan kişilerin hiçbir zaman gelecek kaygısı olmaz.

Ilk anda hissedersin, sonrası yok ..

0|1
    0|0
    • kim okuyacak o kadar şeyi :/

• sözüm meclisten dışarı :)

• Her şeyin sonu var Madam:)

Kızlar Ne Diyor 3

• İlişkimizin bir sonu yok , bak sen sonu ne olacak evlilik mi , hadi evlendin bunca boşanan ne oluyor hani sondu ölsünler o zaman .Her an herşey olabilir birlikte yaşanan günlerden keyif almaya bakmalıyız ve kaybetmemek kırmamak için daha anlayışlı daha saygılı olmalıyız diye düşünüyorum .Önemli olan gönül bağıdır ...

0|1
    0|0
    • Hem fikiriz, keyif alma, saygılı olma yani kısaca sevgiyi yaratma konusunda. Ama genel bir algı var, mutlu ilişkinin sonu evliliktir diye. Gönül bağına önem verip onu da bir çırpıda ortadan kaldıran yine insanlar değil mi?

• yüceltende yerle bir edende biziz ...

• ne geleceği kardeşim ya. şahsen aşıksam yarınımı bile düşünmem. gelecek endişesi insana çok büyük hatalar yaptırabiliyor. karşındakinin kusurları gözüne batmaya başlıyor. sürekli "biz nereye gidiyoruz" sorusuyla nasıl yaşanır? zaten geçmiş ya da gelecekle ilgili problemi olanlar her anını berbat ederler. o ilişkinin de tadı kalmaz. düşüncene katılıyorum. mutluluk budur zaten, an'ların değerini bilmekten geçer.

0|1
    0|0
  • Neden evlilikten korkuyor insanlar (özellikle de erkekler ) bende bunu anlamıyorum.

0|0
    0|0
    • Korku demeyelim, çekince diyelim. Ama sorumun evlilikle pek ilgisi yok. Ha oraya da çok rahat çekilebilir ama genel kaygılar: evlilik, aynı yerde/beraber yaşama, maddiyat, maneviyat gibi vurguladığım.

• Bazı şeyler?

• dediğin gibi bir saat sonrasını bilemeyiz ama sevdiğimiz ile evlendiğimizde en azından eve döndüğümüzde onu görebiliriz.Ya da ailemizin evindeysek hala eve döndüğümüzde annemizin yemeklerini tatmaya devam edebiliriz.Hayat basittir.Karmaşıklığa ya da belirsizliğe girmez.Onu bu hale getiren insanlar ve yarattıklarını senaryolardır.

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...