Merhaba :) ben net ortamında tanışılan insanlar hakkında birsey sormak istiyorum..

Hani hep söylenir ya, internette tanıştığın birine nasıl güvenebilirsin diye. haklı olunan yanlar olduğu kadar haksız yanları da var bence.. bunu çok düşündüm. 'internette tanıştın, sakın ha güvenme sakın.' bu önyargı değil de nedir? sonuçta ben de internet kullanıyorum, abim de, babam da, arkadaşlarım da. o zaman hepimiz sakat insanlarız. yok öyle bir dünya. internet başlığı altında her önüne gelene önyargılı olmak ne kadar doğru sizce?

Güncellemeler:
Arkadaşlar açıkcası bunu sorarken 15 cevap ancak gelir diye bekliyordum. şu an pc yi açınca 58 cevap karşısında ciddi olarak şaşırdım. ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. çoğunlukla aynı fikirde olduğumu görmek beni mutlu etti :) tabii ki uyarılarınz, temkinli olma hususundaki dikkatlerinizi de ciddiyetle okudum. yorumlarınız için çok teşekkür ederim...

0|0
20|38

En İyi Erkek Görüşü

• Einstein'ın da dediği gibi,

''Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, önyargıları kırmak, atomu parçalamaktan daha zor.''

Sonuç olarak interneti de insanlar kullanıyor, herşeyi olduğu gibi, interneti de farklı amaçlarla kullananlar var; internette yemek tarifi de var, bomba tarifi de var, önyargılı bir biçimde genelleme yapmamak lazım bence. Bu yolla tanışıp evlenen, gayet de mutlu olan arkadaşlarım var. :)

2|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 37

• Sen abini babanı tanıyorsun da internetten çıkan adamın hırsız mı katil mi sapık mı tuzakçı mı olduğunu nasıl bilebilisin ? Her dakika face ya da sosyal medyada en parlak ifadeler ile olta atanlar sırf testosteron derdinden mi yapıyor sanıyorsun bunları ?

Tertemiz insanlardır yaa dersen asıl önyargılı olan sen olursun ve başına birşey geldiğinde durumun vahametini ve uyarıların gerçekliğini anlarsın.

Belki sitenin arama özelliğin kullanarak internet çıktısı insanlardan kaç kızın nasıl zarar gördüğünü , tehdit edildiğini , kullanıldğını , şantaj altında kaldığını , para ya da başka şeyler (!) vermeye zorlandığını kendin okuyarak , ışıltılar içinde netten çıkmış insan hakkında pozitif önyargını değiştirebilirsin. Gerçek ortada ama görmek de istemeyebilirsin, senin seçimin olur, umarım hayat yolunu sarsacak şeyler olmaz

2|0
    1|0
  • bu zamanda babana bile güvenmeyeceksin

bu zamanda dünya döt olmuş

bu zamanda en yakınına bile güvenmeyeceksin

sırrını söyleme dostuna onun da dostu var söyler dostuna

gibi bir sürü deyim veya sözler türetebilirsiniz ama reelde herkes der itiraf ederler bu zamanda kimseye güvenilmez herkese kuşku ile bakarlar bir düş diyelim elinden çok şey kaybettin en sevdiklerini o güvendiğin insanlar birbir senden kaçarlar yani dünya menfaat çıkar dünyası olmuş kimsenin dostu yok bu dünyada dost ancak ve ancak yalnız Allahtır onunla beraber takva sahibi müminlerdir bunun dışında dost aramak menfi çıkar sağlamaya başlar ha siz üzülürseniz size en çok ana ve babanız üzülür zaten anne baba öldükten sonra hayırlı evlat ise zaten size bakar kardeşi olarak onun dışında hemen miras paylaşım kavgaları olur birbirlerine hasım beslerler görüyoruz her şey belli dünyada kimse bunları inkar edemez edenin aklından şüphe edilir bir de net ortamında kız-erkek çok zor bir durum yani ruh ikizi falan diye bir şey yok nette insanlar birbirlerine karşı maskekelerini gizlerler bir baktın buluştun diyelim ama iki taraf da yanlış kişiyi seçtiklerini düşünür bir süre sonra yani işin özü her şeyin doğrusunu Allahtan dilemeliyiz olur ki Allah bir şeyle sizi imtihan eder o kişiyi önce sizin gözünüzde büyütür gözünüzün önüne perde atar tabii bu da Allah'ı unutup yani onu hatırlamayanlar için olur sonra size hayatın ters köşesinden bir tekme atar neyin ne olduğunu o zaman anlarsınız dikkat etmek gerekir ve Allah'ın dediği gibi ey insanlar Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz (tekvir süresi) güldüren de o ağlatan da her şeyin güzelini, iyisini, Rahman olan Allahtan isteyeniz iyi arkadaşlar, hayat eşi, çevre şüphesiz siz Allah'a yakarırsanız muhakakak ki o da sizi öyle kişileri çıkarır ondan gerisi boş bu dünya zaten yaşayacağınız en fazla 3-5 gün bir zaman dilimi zaten şu anda bütün insanlık için yani her şey rüya aleminde perde kalktığında o zaman insan her şeyi daha iyi anlar ve beni bu uykumdan kim kaldırdı der o zaman amel işleme koyulur tartı ağır gelirse kurtuluşa erersin hafif gelirse onun anası ağlamıştır güven istiyorsan bir kıstası değil bütün kıstası eşit alacaksın ve güven sorusunun cevabını bu kıstaslarda bulacaksın o zaman kıstasın neye göre neye göre de olmayacağını anlarsın vesselam

1|0
    1|0
  • O yönden yaklaştığımızda haklısın. Benim internet üzerinden nerdeyse 10 yıla yakındır konuştuğum insanlar var. Beraber büyüdük desem yeri. Bazılarının ailesi ile dahi tanıştım. Ve bunlarla internet dışı ortamda hiç görüşemedim, çünkü bu arkadaşlarım ülkenin en doğusundan en batısına kadar değişik yerlerde birkaçı da yurtdışında. Bugüne kadar birbirimizle hertürlü alışverişimiz oldu. Yardımlarımız oldu... Ben çok güzel insanlar tanıdım örneğin... Çok kaliteli.. İnanın çevremde bu kadar kaliteli insan yok. Bayanlar arasında hatırı sayılır güzellikte olanları, hatta çok zengin olanları bile var. Ama bir birimize 10 yılda ''canım'' kelimesini bile kullanmamışızdır, saygımızdan. İnternet diyaloglarında saygı, mesafe çok önemlidir. Çünkü niyetleri ortaya çıkarmanın en garanti yöntemi budur. Niyeti kötü olanın acelesi vardır, çünkü sizinle uğraşırken kaçırmak istemediği başka avları da vardır :)) İstikrar zaferdir.

İnternette çok kaliteli insanlar da var, en sağlam internet ilişkisi mesafe ve saygı ile olur.

1|1
    0|0
  • internetten taa lise zamanlarında tanıştığım halen de dost olduğum farklı şehirlerde olmamıza rağmen defalarca görüştüğüm dostlarım var. ve halen arar hatrını sorarım değerli arkadaşlarımın. ama konuşunca anlıyosun bir insanı. öncesinde tarttım konuştum görüştük filan. sağolsun abilik yaptı o da aradı sordu birbirimize yardımcı olduk. çıkar beklemeden iyi bir dostluk kurduk abi kardeş ilişkisi halen de devam ediyor. Doğru insanlarla konuşunca güzel arkadaşlıklara vesile olabiliyor internet.

2|0
    0|0
  • Haklısın. Sonuçta dışarıda herhangibir ortamda tanıştığın insan da birer sanal dünya kullanıcısı. Tek fark; sanaldaki insanların, dışarıdaki insanlardan daha çok ve daha direkt iletişim şansına sahip olmaları. Bunu da suistimal eden kişiler var tabii. Kendisini olmadığı biriymiş gibi tanıtan ya da gösteren. Ama insanın özgüveni zayıf ya da karaktersiz olduktan sonra zaten bu yolu sosyal yaşamda da tercih eder. Ben güvenilir dostlarımın yarısını gerçek hayattan kazandıysam, diğer yarısını da sanal hayattan kazanmışımdır. Ama bunun asıl sebebi; dost ya da sevilecek insan tanımlı eleğimizden geçmeyi başarabilmiş insanlar olmasıdır. Yoksa sanal ya da real, o elekten geçilemedikten sonra hiç bir fark yok.

2|0
    0|0
  • hayır zaten nette güvenemedin hadi normal tanıdığın insana nasıl güvencen bu zamanda ?

1|0
    0|0
  • çok yanlış, bu devirde herkes internet kullanıyor.. herkes mi yanlış insan.. insanlar kendileriyle ilgili hataları internete yüklüyorlar.. kadın ve erkek internette tanıştığı insanlarla bence daha açık ve net olmalı ne istediğini beklediğini herkes bu şekilde söylerse karşı taraf da ona göre medeni veya öküzce bir cevap verebilir, buna da saygı göstermek lazımdır..

2|0
    0|1
  • Ben kişinin yüz ifadesine çok önem veriyorum. Sonra fiziksel güzelliğine.

Davranışları zaten bir kişinin çok da farklı olmuyor. Herkes hemen hemen aynı davranışı gösterebiliyor. Netten tanıdığınız birinin bağlayıcı kısmı daha az oluyor.

Hemen tanıştınız ve hemen unuttunuz gibi olabiliyor.

Size tanıdıklarınız, yakın çevrede tanımak istedikleriniz zaten yeter.

Hakkında bilgisi olmadığınız kişiler sizi biraz ürkütebilir.

Netten yeni kişilerle tanışmak biraz saçma gibi gözükse de, uzun uğraşlar sonrası denenebilir.

0|0
    0|0
  • valla ben internetten çok kızla tanıştım bazı konularda ben sormadan onlar geliyorlardı...anladın sen onu

0|0
    3|0
  • ben erkeğim düşüncem şu netten bir kızla tanışsam sevgili olsam tek yorumum şu bana nasıl geldiyse başkasına aynı şekilde gider başka biriyle tanısıp gitme ihtimali yüksek derim :)

0|0
    2|0
  • Doğru değil tabii ama güven olayı da hemen öyle olmuyor nedense seneler önce ben telefonla aldatılmıştım ... Tabi böle bir olay yaşayınca insan sütten ağzı yanan yoğrtu üfleyerek yer oluyor ve olaylara atılmakta birkaç kere daha düşünüyor geçmişte yaşanmışlıkla alakalı ...

0|0
    0|0
  • Dogru. İnternetteki herkes guvenilir degil ama guvenilirer de var. Mesela ben online oyun oynuyordum gecen gun. Topluca clani bosalttik clan deposundan bir tn esya almistim. Clandaki bir uyeylee karsilastim ve malzemelerinin depoda kaldigini soyledi. Hepsini verdim adam. Cunku onun hakkiydi bu. Ustelik vermeye de biilirdim. Adam dedi ki harbi guvenilir adamsin vermeyedebilirdin dedi ve bir bolumunu bana hediye etti.

Yani herkes guvenilmez diye bisey yok.

1|0
    0|1
  • Bence tek sıkıntı tanışma formatında. Net ortamında bir erkeğin bayanı ikna edebilmesi için oldukça konuşkan ve esprili olması falan gerekiyor. Vede genellikle kendini abartması. Çünkü önemli olan bayanların ilgisini çekebilmek. Ama gerçek hayatta ona gerek kalmıyor. Duruş toplum içindeki davranış ve hareketler. Bende daha önce netten tanıştığım bir kıza aşık olmuştum. Yıllar önce. Nette tanışmalar bahsettiğim nedenlerle duygusal boyuta ulaşmada bazen zor olabiliyor. Ama zaman zaman denk geliyor. Benim gibi seven aşık olan hatta mutlu evlilik yapan çok sayıda insan var..

0|0
    0|0
  • İnsanı taniyarak bunu öğrenebilirsin kendini direk belli eder kötü insan zaten konuşmasından bile anlaşılır herkez kötü diye bir kural yok iyi bir konu acmissin tebrik ederim kötü değiliz ;)))))

1|0
    1|1
  • sen bu kafayla fazla yaşamazsın. bir de fenevbaçelisin zaten tam oldu. iyi netten tanıştığın biriyle hemen evlen o zaman. 3 gün sonra zırlaya zırlaya babanın evine geri dönersin kucağında bebeyle...

0|0
    2|2
    • Pardon da, nette aşk arıyorum birilerine güvenesim var aman da hemen reele taşıyalım konuşayım gibi bir amacım yok bayım. sadece insanlar ne düşünüyor diye sormak istedim. ayrıca bunu tuttuğum takımla mukayese edecek kadar düşük biri olmanız gözlerden kaçmamış olmalı..

• haklısın...

• Yanlışda hani öyle şeyler genellikle bu internetten tanışıp evlenme hayali kuranlara falan deniyo

1|0
    0|0
  • Her internet ortamında olanlar güvenilmez deyildir tabikide.Ancak internet ortamında başlayan aşklar sağlam olmuyor.Çünkü internet ortamında karşınızdaki kişiyle mşmşk temasında olamıyorsunuz.Onun yüz ifadelerini hislerini kendiniz hayal ediyorsunuz.ve aslında hayalinizdeki birine aşık oluyorsunuz.daha sonra bir araya geldiğinizde hayal kırıklığına uğruyorsunuz...

0|0
    0|0
  • dota oynadıgım yıllarda çok tanışmıştım kız erkek 6 kişi tanıdım sanaldan reale dönüştürdüğümüz arkadaşlıklarımız oldu halen de konusuruz hepımız Ankaradayız istanbula filan gitmiştik maçlara :D

0|0
    0|0
  • haklsısın lakin. kimseye güven olmadığından ismini bile yalan söyleyebiliyorsun nette. ki ben çoğu zaman ismimi vermem. ama kişiliğimi karekterimi ve ahlakımı olduğu gibi yansıtıyorum. yani anlayacağınız kişisel bilgilerimi vermemeye çalışıyorum.

bbak şimdi sen böyle dedin ya benim de nette tanıştığım kız aklıma geldi. Ne dürüsttük birbirimize.

0|0
    0|0
  • Daha önce bir kişiyle görüşmüştüm İstanbul içi,hoş vakit geçirdik.Çok boş bir insan değilse görüşürüm niye görüşmeyeyim,ama görünüm önemli tabiki..ilk intiba..

0|1
    1|0
  • ben kullandım tanıştım evliyim şimdi biliyor musun

3|0
    0|1
  • Karşı tarafı iyi tanıman gerekiyor

her insan bir değil..

iyi insanlar kötü insanlar yüzünden pek görülmez

sanal ortammı aman aman herkes aynı der

1|0
    0|0
  • senle tamamen aynı fikirdeyim bencede istisnalar kaideyi bozmamalı sanki bütün kötüler internette iyilerin hepsi sokakta...

0|0
    0|0
  • Yapılan araştırmalara göre kadınlar, internette tanıştığı erkeklerin katil olmasından, erkekler ise şişman olmasından endişe ediyor :D

0|0
    1|0
  • yolda onune atlayıp tanısmak ısteyenler dahamı guvenlı

2|0
    0|1
  • çok haklısın insanlar genelde önyargıyla yaklaşıyolar çünkü alışmışlar ön yargılı olmaya kimse senin gibi sorgulamıyo ne yazıkki...)

0|0
    0|0
  • nedeni şu net genelde ülkemizde belli başlı amaçlar için kullanıldığından biz de genellemeyi seven bir millet olduğumuzdan bu tür yorumları yapıyoruz. ha şu da var net sayesinde birçok değer yerlere düştü malesef ki. ayrıca hoşsun;)

0|0
    0|0
  • Bu da bir tanışma biçimi sonuçta.

1|0
    0|1
  • Bnce hc dogru degil ck dogru konusma yapmıssın tebrik ediyorm katılıyorum sana durma yola dewam :)

0|0
    1|0
  • öyle diyenlere şunu sor sende, gerçek hayatta tanıstığın insanlar çokmu güvenirli insanlar

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 20

• Herkesin düşüncelerine saygı duyuyorum ve bir çok kişi güzel düşünceler paylaşılmış ve ben nette aşka inanmıyorum.Evlenler var birbirini sevenler var ve onlara evliliklerinde aşkalarında mutluluklar diliyorum ve artik her evde internet var onuda biliyorum ama ben inanmıyorum.Hakkınızda en güzeli olsun.

0|0
    0|0
  • Güvenilmeyecek kişi çoğunlukta bence,%95 diyelim buna.

%5 kısma dahil bir kişi bile görmedim, ya da ben göremedim.

Kör müyüm neyim :)

1|0
    0|0
  • Ne çok önyargılı olmalı, ne de çok güvenmeli.

Çok salak insanlarla da tanıştım internetten, burada bir çok kişinin bahsettiği gibi, niyetini en başta belli eden acelesi olan tipler.. Ve çok da sevdiğim saygı duyduğum kişilerle de tanıştım hatta bir kısm ile arkadaşlık sanaldan reele taştı. Gün geldi kaç yıllık arkadaşım dediğim insanların yerini aldılar neredeyse.

Dikkatli olmak lazım.

0|0
    0|0
  • yüzyüze tanıştığın biri kadar sağlıklı karar veremezsin tabi ki hepimiz internet kullanıyoruz ama güven olayı çok ayrı insan yıllardır tanıdığı insanlardan bile darbe yiyebiliyorken nette yüzünü bile görmediğin bir insan herşeyi yalan olabilir tamam önyargı kabul ediyorum ama bence yinede güvenmemek lazım

0|0
    0|0
  • Çok doğru hem de çok.Belki seni annen baban vs. iyi ve güvenilir insanlarsınız ama internet öyle bir dünya ki kendini istediğin gibi tanıtabilirsin. Tecrübeme dayanarak söylüyorum bu biraz da şans işi. Çok iyi insanlar da tanıdım tehlikeli tiplerde. Ama ben kendimi hemen yeni tanıştığım anda tanıtmadım, uzun süre konuştuktan sonra adımı/resmimi gördüler. Sağlıklı olan bu bence.

0|0
    0|0
  • öyle tabi dogru diyorsunuz insan herkese önyargı ile yaklaşmamalı ama işte kocaman bir ama herkes için geçerli degil arada çürük elmalar oluyor...ne yazıkki...

0|0
    0|0
  • Burdaki karstedilen karşındakinin kim olduğunu bilmiyorsun, güvenilirde olabilir tehlikeli biri de sen önlemini al gibisindendir.

0|0
    0|0
  • herkes bir değil her dediiğine inanamıyorsun bir yere kadar güven oluyor ama tabi ki iyisi de kötüsü de var konuştukça az çok anlaşılıyor..

0|0
    0|0
    • Bir insanın güvenilir olduğunu nasıl anlayabiliriz veya maske kullanıyorsa hangi yüzünü bizden sakladığını

• zaten onu göremediğmizden sonunda üzülüyoruz. rol yapıyorsa ve bunda iyiyse inanıyoruz...

• değildir sanırım. burada tanıştığım ve güvenebileceğimi hissettiğim biri var mesela

0|1
    0|0
  • birbirinize karşı sakat insanlar olmayabilirsiniz ama netten tanıştığınız kişileri pek kaale almayıp onlara rahatça yalan söyleyip kandırabilirsiniz :):)

0|0
    0|0
  • Sinifta,okulda,sokakta sana teklif eden cocugun psikopat olmadigini bana kanitla ? Insanlar Tabikii internetten tanisip biriyle gorusebilirler..

0|0
    0|0
  • bence önyargıyla yaklaşmak ııımmm ewet dogru önyargı demesek bile dikkatli olmak gerek

0|0
    0|0
  • zor ama güvenyr insan br şeklde

0|0
    0|0
  • internette tanıştığım 2 kişiyle buluştum bir problem olmadı

0|0
    0|0
  • bence güvenilir...bende netten tanışdım..normal insan onlarda..

0|0
    0|0
  • net uzerinden arkada$ edinirsin ama öyle her özel bilgiyi de payla$mamalisin bence

0|0
    0|0
  • cok haklısın. Ben artık reel'dekilerden korkar oldm :)

0|0
    0|0
    • aynen.. benim aynı okulda oldugum guvenebilirim dediğim insan bana neler neler yapmışken nette tanıştım güvenemem, ay aynı okuldayız nolcak ki demek mantıksız gelmeye başladı..

• erkeklerin %95'nin niyeti seks

kendini %5'lik kısma sokanlara lafımız yok

bu böyle

0|0
    0|2
    • Bunu Söyleyen bayan arkadaş kendince doğruları vardır muhakkak ama şuna da eminim arkadaşl listesinde en azından 20 yi geçik erkek vardır bunuda idda edebilirim garip bir çelişkidir

• yanlış panpa haklısın

1|0
    0|0
  • şu anki sevgilimle internette tanıştım. hiçbir ortak yanımız yoktu, aynı sayfayı beğenmek haricinde. benim yazdığım bir şeyi okumuş, bana mesaj attı ve aramamı istedi. aramadım. sonra bir arkadaşıma ulaşmış, neyse zorla arattı. numaramı gizlemiştim. o günden sonra her gün mesaj ve mail atmaya devam etti, ben seni düşünmeden duramıyorumlar, aşık oldumlar vs. 1-1,5 ay tepkisiz kaldım.

aslında buraya kadar ki kısmı ben çok iyi hatırlamıyorum ama o her şeyi saklamış, gösterdi ve anlattı ayrıntıları ordan biliyorum.

neyse en sonunda düş yakamdan falan dedim, biraz göz dağı verdim aklımca :P öyle bir laf etti ki (bende kalsın) ertesi gün numaramı biliyordu ve 1 ay sonra yanına gittim. hem de beni hiç görmemişti, şişman, kısa bir kız bekliyormuş hatta.

neticede 1,5 yıldır birlikteyiz. ailesi, çevresi ilk günden beri biliyor ve tanıştırdı falan. hiç de kötü biri değil hatta hayatımda gördüğüm en anlayışlı, en yufka yürekli, en karakterli insan :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...