Ezberimi nasıl daha kuvvetlendirebilirim?

şu an üniversitede yabancı dil okuyorum.tabi ki haftada baya bir kelime ezberlemek zorunda kalıyorum.ikin gün önce ezberlediğim kelimeyi bugün unutuyorum.sizi sorum ezberliyorum ama bunların kalıcı olmasını nasıl sağlayabilirim?cevaplarınız ve yorumlarınız?

0|0
5|1

En İyi Kız Görüşü

• kendine kucuk kucuk kağıtlar al ya da kendin kes..Sonra onune turkcesini arkasinada herhangi dilin anlamìnı yaz cidden çok yardımcı oluyor gün boyu yaninda tası o kagitlari her firsatda turkcesine bakip şu dilde buydu dedikden sonra cevir ve kendini böylece kontrol et..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• learnwords diye bir kelime ezber programı var. içine kelimeleri kaydedebiliyorsun. programın 30 günlük deneme sürümünü indirebiliyorsun. crack denedim ben orjinal yapabilir miyim diye beceremedim. programı edinirsen faydasını görürsün. bir de sürekli o dilde okuma alıstırması yap. altyazılı seyler izle sürekli.

0|0
    0|0
  • yaren iyi demiş

0|0
    0|0
  • bendede o sorun var ya ne dedilerse yaptım ama unutuyorum :((((

0|0
    0|0
  • sözlük oku bol bol

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Biyolojk gerçeklere dikkat et ...

İnsan hafızası iki bölümden oluşur. Kısa süreli ve uzun süreli hafıza . Sen ezberlediğinde kelimeler kısa süreli hafızada birikir ve araya başka bir şey girdiğinde ki mutlaka girer, kısa süreli hafızadan silinirler.

Uzun süreli hafıza asla unutmaz . Bunun için de tek gereken şey, ezber değil manyak gibi tekrardır. Yaz geliyor zaten , buna çok vaktin de olacak . Ya okuman gereken yerin bilmediğin kelimelerini çıkar karşılığını bul yaz ya da bildiğin sözlüğü al ve A dan 10 kelime oku ezberle yerleştir. Sonra ikinci 10 kelimeyi al ve 20lik set olarak ezberle, yerleşince sonraki 10luğu dahil et ve 30lük set olarak ezberle bu da yerleşince 10 kelime dha al ve 40lık set olarak ezberle ve boyle A yı bitir. Veya bunu her ne okuman gerekiyorsa ona yap.

Bu şekilde kelimeleri uzun süreli hafızaya alır ve asla unutmazsın cırk diye aklına gelir. İkinci yapman gereken ise, kelimeleri ezberlerken Türkçe karşılığını değil verdiği anlamın imajını aklında bulmalısın ve kelimeyle imajı birleştirmelisin.

Örnek : Colonel = Türkçesi Albay...Bu hafızadan kolay silinir. Bunun yerine gözünün önüne omzunda bir ay 3 yıldız apoleti olan bir komutan getir. Bu hafıza bankandaki imaj ile birleştirir kelimeyi ve hayatta karşılaştığın anlarda kelimeyi aramazsın , imaj gelr ya da colonel gelir aklına.

Bilgisayarlar da aynı mantıkla çalışır. Cash bellek ( ön hafıza ) ile programlar çalışır ama elektrik kesilirse bilgisayar aynı yerden açmaz programı. Ama hard diske ( uzun hafıza) kaydettirirsen, asla unutmaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...