Kusur örtmek mi daha hoş yoksa insanların kusurlarını yüzüne vurmakmı?

Merhaba arkadaşlar, yukarıdaki sorum için neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

0|0
8|2

En İyi Erkek Görüşü

• İnsanların kusurlarını örtmek Dinimizce emredilmiştir. Bu konuda istediğiniz kadar hadis ve ayet mevcuttur. Kusurlar insanların fiziksel görünüşlerinde olabileceği gibi ruhsal yapılarında da olabilir. Bu unsurları ayrı ayrı incelersek bir insanın fiziksel kusurlarını yüzüne vurmak veya sosyal toplum içinde onunla alay etmek. Onun kusurlu olduğunu değil bunu yapanın ruhsal kusurları olduğunu gösterir.

Ayrıca insanların veya özellikle sevdiğimiz ve saydığımız insanların hatalarını ve kusurlarını başa baş bir şekilde kendi yüzlerine söylemek daha doğru olur çünki onlara göre bu hareketler doğrudur. Ahlaki ve sosyal açılardan bakıldığında ise çok yanlış birşeydir. Terbiyeli ve ahlak sahibi bir birey bu tür davranışlarda bulunmaz genellikle kendi egoları peşinde koşan sokak serserisi ya da faşist kişiliğe sahip insanlar yapar.

Misal benim ortamımda hiçbir arkadaşım hiçbir şekilde uyardığım halde birbirlerinin TİKleriyle veya Kusurlarıyla alay edemez ve küfürlü konuşamazlar. isterlerse 20 yıllık arkadaşım olsun kovarım.

0|0
    0|0
    • Her cevapta EN İYİ CEVAP alıyorum ama bir türlü kendi sorunlarımı çözmiyorum. :)))

• Yardımcı olmak isterim Güzel insan. Sorunun ne?

• Sorunlarım bu sayfalara sığmaz, çünkü sorunun kaynağına inemiyorum olaylar 1965 senesinde başlamış, Pisikiyatride buna panik bozukluk denir, Bir cahilin kendini üstün ve bilgeli görmesi kadar kötü bişi yoktur. Ha birde incinmiş gururlar vardır yurdumun dört bir yanına dağılmışlardır. Ben ise bunların hepsinin merkezi sayılır. 7 kutuptan 7 kişiğin ortak özelliklerini bulup onları bu bağlamda aile yapısı ve mantığını öğretmem kerekir. Tabi biri annem diğerleri kardeşlerim.

Kızlar Ne Diyor 8

• İnsan var kusurunu örterim, bir de insan var kusuru olmasa da kusur eklerim.Adamına göre muamele.

0|0
    1|0
    • :( Güzel insan, sana kötülük edenleri de hoş görmen ve onlarada sevgi ile yaklaşman senin için herzaman daha iyidir. Yok eğer sana kötülük yapanlara sevgi ile yaklaşamıyor isen onları sevgi ile terk et ve uzak dur. Bu senin için daha da iyi olur.

• Kusurları örtün der dinimiz,çünkü sen birinin kusrunu açık eder ve zevk alırsan bundan,gün gelir Allah da senin kusrunu ortaya çıkartır ve çok daha acıklı bir senaryoyla baş başa kalırsın.

0|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim güzel insan, bir başkasının kusurunu örtmek aslında kendi kusurununda kapatılması demektir. Peki birşey daha soracağım buradaki yorumları ve soruları düzenli okuyorsun sanırım. Neden insanlar durup durup başkalarını yadırgayıcı şekilde sorular soruyorlar?

• Bu soruyu sormamın asıl sebebini sen zaten anlamışsın güzel insan. Yukarıda ki yorumlara bakmanı rica edebilirmiyim senden.. :(

• Okudum :) İşte böyle durum.

• Yüzüne vurmak derken şöyle , ''Sen bana şöyle dedin ama ben gerçekten hoşlanmıyorum , bu olay aramızı açmaktan başka bir şey yapmaz falan filan'' gibi çok kırmadan söylenirse iyi olur. Üstü örtülünce sen sinir olursun kendini yıpratırsın . Asla içinde tutma.

0|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim güzel insan.. İçinde atmak bişeyi çözmez ama bir insanın kusuru derken o insanın davranışlarını demiyorum.. Yalancı bir insan'ı, dolandırıcı bir insan'ı ya da yanlış davranan insanları tabiki uyarmamız gerekir bu insani olarak hem etik hemde olması gereken bir davranıştır.

• Örtmek tabi ki ama hep ayni hata yapılıyorsa normelce sölene bilir kırmadan üzmeden ama bazıları kendini hep doğru biliyorlar onlarida öyle kabul etmek gerek

0|0
    0|0
  • 2 sinide yaparım

0|0
    0|0
  • Kusur ortmek tabikide ama hep sen ortersin onlar seninkini acar dallandirir budaklandirii hayat iste :))

0|0
    0|0
    • Size şöye bir açıklama yapmam daha doğru olacak sanırım Güzel İnsan.. Hata ile kusur farklı şeyledir. Hatasız ve kusursuz varlık yoktur önemli olan bu ikisini ayırt etmek. Örenek veriyorum benim burnum biraz uzun ve eğri. Sen bununla alay edersen bu benim kusurum ile beni incitetebileceğin anlamına gelir. Yine bir örnek verecek olursam ben sana bir hatalı davranış sergilerim örneğin senin bilmen gereken şeyi senden saklarım. Sen sadece benim hatamı düzeltmek için beni uyarırsın değilmi?

• Himm oda dogru...soylerim cok samimi isem ama bilerek hata yapmakda kusur, kisilik bpzuklugu kusuru :)

• Kişilik bozukluğu bir rahatsızlıktır ve iyileştirilebilir..

• Kusuru gören kusurdan bağımsız mı. Bence değil. Bunu hesaba katarak açık edilebilir. Hor görmeden.

0|0
    0|0
    • Tabi bu dediğim ideal olanı. Nerdee bizde bu insanlık.

• Cok garip değil mi. güzel denmesi niye rahatsızlık verir ki.:) bakma sen bana. Istediğin gibi yaz.

• Teşekkür ederim Güzel İnsan.. Şunu unutma olurmu Dünya da ki bütün varlıklar güzel varlıklardır sen güzel görmek istedikten sonra çirkin ya da kötü yoktur. İşte bu yüzden Güzellikler ile kalbini doldurmanı ümid ediyorum.. İstersen bana arkadaşlık gönderebilirsin...

• yüzü olanınkini örtcen yüzsüzünkini vuracan ki haddini bilsin.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Sen başkalarının kusurlarını ötersen Allah da senin kusurlarını örter.

1|0
    0|0
Yükleniyor...