Bir saltanatın vatansız kalışı, "Osmanlının Sürgün Çocuklarına ne oldu?"

Sultan Abdülmecid'in soyundan geliyordu. 1895'te İstanbul'da doğdu, 1924 sürgününden sonra Nice'e yerleşti ve orada 1935'e kadar son derece sıkıntılı bir hayat sürdü ve tüberkülozdan can verdi. Kadriye Sultan'ı tanıyanlar ölümüne Fransa’da yakalandığı tüberkülozun değil memleket hasretinin ve İstanbul’u bir daha görememe endişesinin sebep olduğunu söylüyorlar.

Hanedana sahip çıkamamak yüreğimi acıtıyor bu insanlar "Şehzadeler, Sultanlar" diye 1952 yılına kadar sürgünde kaldılar kendi öz ve öz dedelerinin kanıyla aldığı bu topraklara adım atamadılar.

0|0
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• Bazı bilgi eksikliği olan şahıslar vatan satmaktan bahsetmişler.ilkokul kitaplarında gördükleri şeylerin dışına çıkamadıkları için tabi.Son padişah Vahdettin istanbul'dan ayrılana kadar andolu hareketini desteklemiştir.Atatürk'ü ordu müfettişi ünvanıyla Samsun'a gönderen de ta kendisidir zaten Sultan'ın yazılı mühürlü yetki belgesi ile gitmese hiçkimse onu dinlemezdi merak etmesin kimse.Mustafa Kemal'de Cumhuriyet kurulup cumhurbaşkanı olana kadar Sultan Vahdettin hakkında tek kelime kötü söz söylememiştir hatta milleti yanına toplamak için halife efendimiz İstanbul'da işgal altında onu kurtaracağız demiştir ama yeni kurulan cumhuriyetin politkaları gereği saltanat üyelerinin sürgün edilmesi ve Sultan Vahdetttin'in hain ilan edilmesi şarttı ve bunlar yapıldı.bu arada elbette politika gereği el altından desteklemiştir milli mücadeleyi Sultan Vahdettin zaten ingiliz işgali altındaki istanbul'da başka türlü bişey yapması da düşünülemez ama bunu anlayamayacak zeka ve ilkokul kitaplarının ötesine geçemeyen bilgi seviyesinde olanlar iğrenç yorumlar yaparlar tabi.sana da kızıyorum kültür seviyesi bu kadar aşağı olan bu site de böyle sorular açtığın için.

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Sadece "sefalete düşmemelerini sağlamak için aylık bağlanmış olmalıydı" diye düşünüyorum. Yoksa Cumhuriyet ve laiklik bizim için gerekliydi. İngiliz tarzı bir "Padişahlar Ailesi" yapılsaydı iyi olurdu ama bizimkiler illede aktif olarak sözlerinin geçmesini istemişlerdi malesef demokrasi önünde engeldiler. Ama Onlar gittikten sonra başkaları Kraldan çok kralcılık yapmadı mı bu ülkede! yaptılar. Sonuç: Biz yüz yıl sonra halen kurtlar sofrasındayız. Cahillik, yoksulluk, yolsuzluk, despotluk halen dizboyu!

Demek kisadece tabelayla, padişahı değiştirmek yetmiyormuş, yönetendeki ve yönetilendeki kafaları da değiştirmedikçe böyle gelmiş böyle gider ... adı ister padişahlık olsun ister cumhuriyet, bizim sözümüz beş para etmedikten sonra ha padişah gelmiş ha başbakan ha cumhurbaşkanı ...

1|0
    0|0
  • ne yazıkkı tarihimiz yanlıs ögretiliyor yalan söyliyen tarih utansın diye bir ansiklopedi var tarihin biraz gercek yüzü var padişahlık sistemi devam etmesin diye sürgünde bırakıldılar oysaki gunumuzde cumhuriyet olup krallarına sahip cıkan ve sembolikde olsa devam ettiren ülkeler var cumhuriyetten önce üç kıtata at kosturan atalarımızı karalama politikası gibi osmanlı döneminin yükselis zamanında avrupa hayranlıkla bakardı simdi ise 50 senedir avrupa birligine girelim diye kapıda bekliyoruz... aslını inkar eden gelecrginden fayda görmez...

0|1
    0|0
    • İngiliz Kraliyet ailesinden bahsedicektim ama insanlar okumaya erinir diye hiç girmedim bile haklısın

• ilkokuldayken tarih kitaplarında sultan abdulmecit in altınları gemisine doldurup kaçtıgı ögretilmişti...

bir gün nette dolasırken onun hayatını okudumda gercekleri ögrendigimde utanmıstım ve bu gercekler kaynaklara dayalı gerceklerdi...

• Sahip çıkabilirsin, çağır tek tek evinde bakarsın , girişleri yasak değil ki

0|0
    0|1
  • kaçaklar ne zamandan beri sürgün sayıldı bu memlekette.. sürgün nazım hikmettir. kadriye sultanının soyunu bir araştır bakayım nerden gelmiş kadriye ismini nerden almış. anası nereli babası nereli onları yıkan memleket hasreti deyildi onları yıkan üzen o yaşadıkları saltanatı o lüksi hiç bir yerde yaşayamadıkları içindi.

0|0
    0|1
  • onlar bir kere türk bile değil türklük oranlari en fazla % 10 dur

bu ülkeyi yıkıma sürükleyen onlardir.eğer kurtuluş savaşi başlamasa bu halimizi mumla arardik.

kurtuluş savaşinda bile ingilizlerden yana olmuşlardir.anadoludaki hareketi bastirmak için ordu bile yollamişlardir.satilmişin önde gidenidir hepsi.

0|0
    0|1
  • aslında o kadar da türk değiller.orda doğmuş olanların çoğu türkçe bilmiyor

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...