1922 23 ve 1936 -37 - 38 yıllarında Dersim Harekatı ile ilgili bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Mesela benim ninem anlatmıştı, dayısı bu harekatta sıradan bir ermiş, 3 ay ayaklarından çizmelerini çıkarmadan gece gündüz Cumhur Reisinin emri ile Tunceli köylerini yakmışlar, üç ay sonra çizmeyi çıkardığında ayağının derisi çizmeye yapışık olarak çıkmış.

Ayrıca Türkiyenin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen bu harekatta havadan köyleri bombalamış. sizin de bildikleriniz var mı. Tarihin bir karanlık devresini aydınlatmak için.

Güncellemeler:
dedem o bölge halkının inancından olanların yıllırca askeri okullara alınmadığını ve askerde ellerine silah verilmeden geri hizmete alındıklarını anlatmıştı. önce halkın silahlarını toplamışlar, sonra katliama başlamışlar. kutsal saydıkları saz yakılmış, diyanet teşkilatı kurulduğu halde diyanette temsil edilmeleri dahi düşünülmemiş, ibadet haneleri kapatılmış ve gelecekleri Türkiye'nin geleceğinde yok sayılmış, gariban bir halk.

0|0
1|8

En İyi Kız Görüşü

• Şimdi bunları yazmaya kalem konuşmaya ömür yetmez hangi birini anlatsın.Tarihin hang kirli ellerini anlatmalı bu dudaklar.Tarihin hangi kirli yüzlerini anlatsın bu gözler ve tarihin hangi kirli sahnesini dinlesin kulaklar:(Hangi birini hala topraklarımızda çirkin oyunlar oynanmıyor mu,bir hiç uğruna insalar ölmedi mi ölmüyorlar mı?

0|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 8

• Bazi ulusalci arkadaslar aliniyorlar anlatilanlara... Orada adam hikaye anlatmiyor be hikaye anlatmiyor 3 dakika daha dinleseydiniz de ne anlatildigini tam kavraya bilseydiniz. Resmi tarih kitaplariniz ile size mutluluklar.

Almanca yenilince yenilmis sayildiniz bu arada. Resmi tarihinize de size de sevgilerim ile :)

1|2
    0|0
    • farkındayım, bazılarında katiline aşık olmak gibi bir durumun gayet farkındayım. çünkü ne de olsa aynı kişi saltanat ve hilafet makamını ortadan kaldıran kutsal kişidir. Yavuz unutulmaz ama o da ne CHP bizden. o çabuk unutulur. halbuki ilki isyan bastırma, ikincisi katliam. fark bu işte.

• Senin resmi tarihin ne ögretiyorsa onu mu ögrenmek zorundayim ben? onu mu dogru kabul etmek zorundayim basta git allah askina. her halti sen biliyorsun zaten.

• ortada saklanan bir durum yok zaten bütün bunlar bildiğimiz olaylar..

bir rejim kuruluyor ve rejimin gerektirdiği gibi hareket ediyorlar...

her ülke de ihtilal olduğu zaman bu tarz eylemlerde bulunulur.(bkz:fransız ihtilali) fransız ihtilalinde bu kadar kan dökülmese bile o zamanın şartlarıyla yeni bir rejim kuran devlet adamlarının bu tarz eylemlerde bulunması gayet normal...

bugünün şartlarında ise iktidar partisi kan dökmeden aforoz politikaları uyguluyor..

fazla değil bir 30 yıl sonra da bugünün şartlarını yaşayan bizler yarın bu konuları tartışacağız...

devlet madem böyle bir olayın farkında ve bilincinde çıkar derki arkadaş tamam böyle bir konu söz konusu olmuş tarihimizde kabul ediyoruz herkesin yarası sarılacak hakları geri verilecek özürler dilenecek der ve diyanet işlerinde eşit söz hakkı verir diyanet işleri fonundan eşit hak verir cem evlerinin oluşumlarında yardımcı olur bu yarayı bir şekilde kapatma yoluna gider...

gelgelelim başbakan bunu yapmıyor ve gerici bir politikayla toplumu kutuplaşmaya yönlendiriyor.

resmi belgelerle destekli böyle bir konu tarihimizde var bunu çözüme ulaştırmak varken sürekli böyle şeyler olmuş diyip ortamı daha fazla germeye çalışmayalım bunların olduğunu hepimiz biliyoruz tarih kitaplarında yer alıyor ..

Sorun oluştutmaktansa orada haksızlığa ugrayan insanların çocuklarına haklarını geri verelim...

0|1
    0|2
    • +1 zaten olan ile ölmüse care yok yeter ki kabullenilsin bu durum haklar teslim edilsin. senin ile tamamen ayni gorusteyim cüce. ( yanlis anlama surtusmek icin soylemiyorum bu cuce lafini oyle dolandi diyim dilime )

• Devlet üzerine düşeni yapıp vatandaşının hakkını vermesi lazım.

şahsen boyum 1.78 olduğu için "cüce" lafını üzerime almiyorum hobbit =)

• Kimsenin birşey örtbas ettiği yokki. Herkes bilgisizliğinden, bilgisizliklerinden soylediği yanlış şeylerden gem vurunca konuya böyle oldu. Dersim olayı iki tarafında haklı olduğu, haksızın olmadığı bir olaydır. Yavuz Sultan Selim Çaldıran savaşında ne kadar haklıysa o dönemin hükumetide bu durumda o kdar haklıdır. Yavuz Sultan Selim zamanında Çaldıran savaşını yapmasaydı acaba Osmanlı, Osmanlı olarak kalırmıydı? Devlet içinde bölücülük yapan herkes, her kurum, her örgüt öldürülmeye mahkumdur...

Belgesel izleyecekseniz birkaç tane izleyin.

Kitap okuyacaksanız birkaç tane okuyun. Olayları ondan sonra yorumlayın. Oyle dangalagın bırı gıbı 3 dakıkalık youtube videosuyla birşey ogrenemezsiniz. bilmediğiniz bir konu hakkındada yorum yapmayınız.

0|0
    0|1
    • Tamam haklısın, ama Yavuz Sultan Selim sadece isyancılarla savaştı. Kadın, çocuk, yaşlı demeden bir halkı katletmedi. Eli silah tutanlarla savaştı. Hatta Abdulhamit dönemi Dersim harekatından sadece eli silahlı teröristlerle savaşıldı. bir halk top yekün katliama tabi tutulmadı. saptırmaya gerek yok. neyse o. tarih ortada.

• şu an vaktim yok uzun uzadıya ama isterdin ki öyle olsun, ama öyle değil. üzgünüm. Yavuz yalnızca isyancılarla binlercesiyle savaştı. ve hepsini yendi. arkalanıp güç aldıkları İran'ı da. ama eli silah tutanların binlercesiyle savaştı. cephe gerisindekilerle değil. Tarih ortada.

• Tarih oratadaysa ben aşk romanı okumuşum o zaman kusura bakma. Eyvallah.

• link

Reis-i cumhur atatürktü ismini vermekten kacinmaya hacet yok... bende benzeri bir baslik actim pek ilgi olmadi ama buyur linki izle o katliama katilan bir "er" amca anlatiyor.

1|1
    0|0
    • sağol ya, adamın 8. dakikadan sonra anlattıkları dehşet biz köylerden toplayıp getiriyorduk kıryorlardı (kurşuna diziyorlardı) diyor, sonra gidin yeniden toplayıp getirin diyorlardı diyor... çok korkunç.

• biliyorsun ki Türkiye'de Atatürk aleyhine konuşmak kanunen yasaktır. Herkes, hepimiz onu çok seviyoruz.

• Ben türkiye'de yasamiyorum ayrica fikirlerim ne ise her platform da savunurum o mesele degil. Dersim katliami sirasinda cumhurbaskani atatürk'tü :) isterlerse mahkemeye versinler gerci onlar ancak iddia ediyor bunu ehehe :P

• Sabiha Gökçen Türkiye'nin değil Dünyanın ilk kadın savaş pilotudur...

Bu şekilde bilgi edinemezsiniz. Konu ile ilgili kaynakları araştırıp birden fazla kitap okumanız gerekir.

saygılar.

0|0
    0|0
    • evet, yıllarca örtbas edilmiş, kanayan bir yara. daha fazla örtbas etmeğe gerek yok sanırım.

• Yapanlar Atatürk ve İsmet inönüydü.Bunu inkar edenler olsa dahi bu gerçektir.Zira devrim kansız olmaz.Bir yerde devrim yapılıyorsa Mutlaka kan akar.Bunun dışında istiklal mahkemelerine de bir göz atmak gerekerir.Cumhuriyet tarihi kanlı ve yalanlar üzerine yazılmıştır.Gerçeği bilen az insan var .

0|0
    0|0
    • Evet devrim yapanlar, haklı olarak daha kolay yönetebilmek için ülkeyi tek tip bir hale sokmak istiyorlardı. Bu ülkede farklılıklara yer yoktu. Irk olarak herkes Türk olacaktı. Başka anadil konuşmak yasaktı. Herkes modernize edilmiş sünni-hanefi olacaktı, eğitim öğretim ve diyanet buna göre yapılandırılmıştı. Başka mezhep olmak yasaktı. Adı bile söylenmezdi, türkülerden, şarkılardan dahi o inancın ve o inanca ait herşeyin ismi çıkarılmış, değiştirilirmişti.

• ilk isyan şeyh said yönetiminde olan

tamamen kürtcülük türkcülük degilde atatürk ün yaptıgı devrimler , inkilaplar islam a aykırı oldugu için başlamıştır isyan ikinci isyan farklıdır

0|0
    0|0
    • atatürk ülkede herkesi türk ve herkesi sünni hanefi yaparak tek tip bir ulus kurmaya çalıştı.Ama sünni-hanefiliği eski medrese geleneğinden kurtararak modernleştirme çalışmaları şeyh sait gibi bazı hoca ve şeyhler ve halk tarafından kabul edilmedi.Bunun üzerine onları da şiddet kullanarak bastırdı.Ama şeyh sait gibi isyanlardan dahaönce 1920-22 arası sanırım yine Tunceli Koçgiri üzerine asker yollandı ve yine büyük katliam yapıldı. Katliamı atatürkün emriyle yarbay topal osman bey yaptı.

• atatürk, ismet inönü, yarbay osman bey :

link

öldüğünde atatürk ona görkemli bir mezar yaptırdı ve mezarına övgü dolu bir kitabe yazdı:

link

Şeyh Sait isyanı daha şiddetli bir isyandı. ama isyan bastırılsa da şeyh saitin aşiretine dokunulmadı. sadece isyancılar cezalandırıldı. bu da çifte standart gibi geliyor insana.

• Koçgiri Katliamı Belgeseli: "Kendinize Kürt demeyeceksiniz ve artık elhibeyt ve on iki imama tabi olmayacaksınız..." link

link

• Komplo teorilerine inanmıyorum.Kesin kaynak göstersinler inanalım.

0|0
    0|0
Yükleniyor...