Tanrının var olduğunu düşünüyor musunuz, neden?

Tanrının(Allahın) var olduğunu düşünüyorum çünkü ...

Tanrının(Allahın) var olduğunu düşünmüyorum çünkü ...

Boşluğa ne getirirsiniz?

0|0
22|16

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı var olsaydı, kötülükler olmazdı.

Tanrı, dünyadaki kötülükleri önlemek istiyor da gücü yetmiyorsa güçsüzdür.

Tanrı nın kötülükleri önlemeye gücü yetiyor da önlemek istemiyorsa kötü niyetlidir.

Tanrı, hem güçlü hem de kötülüğü ortadan kaldırmak niyetinde olsa bunca kötülük olmazdı. Demek ki o yoktur. Tanrı gibi mükemmel bir varlık, bu dünyadaki kötülüklerin olmasına izin vermezdi. Çevremizdeki kötülükler, tanrının var olmadığının kanıtıdır.

2|3
    9|7
    • İslam inancına göre imtihan var?Bu kötülüğün olmasını gayet güzel açıklıyor.

• Ayranin kafasi

• nasıl kafa hayret ozaman insanlarda kendinde oldu hee şimdi der big bang o nasıl bişeyki

Kızlar Ne Diyor 22

• Var

Aynada kendinize baktınız mı? Güzel misiniz? Şahane misiniz? Bir sanat eserisiniz değil mi? Kaş göz yerinde, fizik desen o biçim değil mi? Veya bir sergidesiniz. Sergide şahane tablolar var. Bu tablolar size bir ilham veriyor ve belli bir güzellik esinliyor. Siz bu resim için, ressamı olmadan kendi kendine var oldu diyemezsiniz. Bilinen en büyük kaidelerden biri etki-tepki meselesidir. Sanat eserinin ortaya çıkması, sanatçının eyleminin bir sonucudur. Konuyu toparlayacak olursak, bir sanat eseri vücuda gelirken, sanatçının kesinlikle bir amacı vardır. Bu amaç sanat eserinin ortaya çıkmasında şekillendiricidir. Aynı şekilde bir insan da sanat eseridir. Bir yaratıcıya inandığınızı söylediniz. Peki sizin gibi akıllı bir varlığı yaratan bir varlığın, sizden daha akıllı olması ve de sizi bir amaç için yaratmış olması gerekmez mi? Sufiler de ki, “Allah güzeldir. Güzel olan kendi güzelliğini anlatması ve kendi güzelliğini anması için, seçme özgürlüğü olan ve iyiyi kötüyü ayırt etme yetisi olabilen bir varlığı topraktan bir kafese, kendi ruhundan üflemek suretiyle yarattı. İnsanın var oluş yolculuğu sonsuz bir hayata giderken, kısıtlı bir zaman dilimiyle kalacağı dünyada şekillenir. Yaratıcı, sonsuzluk verdiği en büyük eserinin akıbetine bu dünyada karar verir.” Kıyamet Suresi 36. Ayette Allah der ki, “İnsan kendi başına ve sorumsuz bırakılacağını mı sanıyor”. Siz bir insana, bir dostunuza bir iyilik yaptığınızda, en basitinden nasıl bir teşekkür olsa dahi bir karşılık bekliyorsanız, sizi yaratan, size akıl veren, hatta kendisini reddetmenize imkan tanıyabilecek bir özgürlük veren Allah sizden bir karşılık beklemeyecek mi? Sizin bedeninizi çamurdan yaratıp, kendi yüceliğinden bir ruh veren, sizden mucidinizi bilmenizi istemeyecek mi? Sizin bedeninizde yaratıcınızın güzelliklerinden birer numune gizli. Bu numune sizi yanıltmasın. Çünkü insan kendisindeki yüceliği bazen kendini putlaştırmak ve aynı Firavun gibi kendini tanrılaştırmak sebebi sayabilir. Aslında insanın doğasındaki yücelik, Allah'ın verdiği aşktır. Allah korkusunun temelinde cehennem değil, Allah'ın sevgisini kaybetme korkusu vardır. Bir insanı melekten üstün kılan, Allah’ı kendi tercihi ile anmasıdır. Dünya denilen yerdeki sınamanın temelinde, insanın kendi rızası ile yaratıcısını anması vardır. Biz bizi var edeni anmaya ibadet ve ondan istekte bulunmaya dua diyoruz. Allah insanlara tek bir din gönderdi. Bütün peygamberler yalnız bir Allah’ı ve gelecekte gelecek son peygamberi haber verdi. Ben son peygamberin Hz. Muhammed (A.S.M.) olduğuna inanan biriyim. İnsanların zaman içinde inançlarını uygulamamaları ve unutmaları farklı farklı yolların doğmasına neden oldu. Özetle, siz asla ve asla tam anlamıyla özgür değilsiniz. Üzerinde gezdiğiniz dünya, soluduğunuz hava, yediğiniz ekmek Allah’ındır. Siz size ikramda bulunan bir insana teşekkürü çok görmüyorsunuz da, Alla sizden isteyince mi çok. Onun adını anarak yaşamak size ağır geliyorsa, onun mülkü olmayan bir yere gidiniz ki, o da mümkün mü

3|6
    0|2
  • Bir şeyin kendiliğinden olabileceğine inanmıyorum.. Bunun bir yaratıcısı olduğuna inanıyorum.. Dünyadan örnek verirsek hiçbir telefon, bilgisayar, televizyon vs vs kendiliğinden mi oldu hepsinin bir yaratıcısı var..

Tartışmaya girmek istemiyorum kimse ile.. Saçma sapan yorumlar yapmayın.

1|4
    0|2
    • Bir şey kesinlikle kendiliğinden olamaz mı yani?

• çikolataa karışmak gibi olmasında eğer Allah kendi kendine oluştuysa doğa üstü güçleri olamaz yani senden benden farksız olur kuranda yazan allah ta böyle olmadığına göre sizin teziniz çürümüş oluyor.

• iyi geçeler:)

• Düşünüyorum çünkü bu kadar kurulu bir düzen, koskocaman bir evren ve insanlar dışında var olan bir sürü varlık.. Şükretmenin verdiği mutluluk, mistik olaylar, ezan sesinin verdiği huzur.. Bunlar bana düşündüren şeylerin bir kısmı.

3|2
    1|1
  • Sürüye uyup inanıyorum..

1|4
    3|1
  • Hissediyorum..

0|6
    0|1
  • Zor durumda yardım istediğim tek güç. Bu kurulu düzenin, kalp atışlarımızın, hücrelerimizin hareketini bile yaratan bişey olmalı evrim saçmalığına inanmıyorum. Allah'a inanıyorum bu yüzden. İnanmayana da saygım var neticede herkesin aklı iradesi var ben inanmayı tercih ediyorum.

0|1
    0|1
  • link bu video cok iyi bir cevap bence

1|1
    0|1
  • Her canim yandiginda ondan care istiorum ... Oyuzden...

2|2
    0|1
  • Tanrının var olduğunu düşünüyorum çünkü baktığım herşeyde onu görüyorum.

1|2
    1|1
    • Mesela masa

Masaya hayret edebiliyorum

Masadan yer çekimine yer çekiminden galaksiler arası manyetik çekimlere kadar gidebilirim.

Gittiğim yerde de O nu görürüm

O nun nizam gücünü

Bir ismini görürüm

Buna tefekkür derler

• tesadüflere inanmıyorum... hayatta düzensiz hiç birşey yok.

''BİR BEN VAR Kİ BENİM İÇİMDE BENDEN ÖTE BENDEN ZİYADE''

1|1
    0|2
  • Tanrının varlığını ya da yokluğunu düşünüyorum çünku koskoca tanrının işi gücü bırakmış da bizimle saklambaç oynadığını sanıyoruz. Du bir dakka valla bulacam tanrıyı.

Ya da kendi kendimizi sobelememek için tanrı aşağı tanrı yukarı diye oyalanıyoruz.

0|2
    1|0
  • Çok sebebi var

ama şöyle özetleyeyim

Tanrının varolduğunu düşünüyorum çünkü Tanrının varolmadığını düşünmüyorum

0|1
    0|1
  • bizi yoktan var eden Rabbimiz doğmamış doğrumamıştır ona itaat için emirlerini yerine getirmemiz için yaratmıştır biz ne kadar Rabbimizi unutsakta o bizi asla unutmaz en zor zamanımız da yardımını esirgemez dua eder ibadet ederek sıkıntılarımızdan kurtulmamıza yardım eder bize dert verir çünkü Rabbimiz unutmamak için bizler yaradanımızı unutursak o da bizi unutur her günümüze şükür...

0|2
    1|1
  • Nefes alıyor olmak bile O'nun varlığına bir kanıt..

0|2
    0|1
  • bu kadar kusursuz bir evrenin kendiliğinden olabileceğine inanmıyorum ayrıca bugün bilim adamlıda çoğunlukla Allahın varlığını kabul ediyo aklın yolu 1 sonuçta

0|1
    0|1
    • Allahın varlığını kabul eden bilimadamları kimler?5 tane örnek yazar mısın?

• Google terk.Dünyada 15 tane bilim adamı var zaten..

• tek tek yazmamı kı isterdin sen neye inanırsın hiiiç ailgilendirmez ama ben Allah inanıyorum bu kadar.. ayrıca büyük patlama diye bir araştırma yapılıyo bilmem takip ediyomusun tanrı parcağı hikayesi falan onların hepsi Allahın varlığının kanıtıdır

• Çünku böyle mükemmel bir düzeninin bir patlamayla oluşmasi imkansız

1|1
    1|1
  • Çünkü varlığını inkar etmek için aklımızı yitirmiş olmamız gerekirdi

0|2
    0|1
  • hayır yok çünkü nedeni yok sadece tanrı yok işte. olsa çok komik olurdu yani .

1|4
    5|6
  • bu şekilde anlatılacak birşey değildir varlığı ya da yokluğu

0|1
    0|1
  • İki arada bir deredeyim. Ne cok inancim var nede hic.

1|2
    0|0
  • belki insanların aklında bazı soru işaretleri oluyo .. ne biliyim işte mesela bilimde herşeyin kendiliğinden oluşunu kanıtlıyolar ama biz kendiliğimizden oluşmadık çevremizde öyle ..o yüzden tabiki bende inanıyorum :)

0|1
    0|1
  • Tanrı ve Allah aynı şey değildir

kendine gel silkelen ve doğruyu öğrenmek için araştır !

2|4
    1|2
    • Bu konuda senin 10 katın kadar araştırma yaptığıma emin olabilirsin

• kendi adıma üslum yanlış anlaşıldığı için özrümü senden dilerim. kalp kırmak istemem .hayırlı akşamlar

• İyi akşamlar..

Erkekler Ne Diyor 15

• Elbette Allahü tealaya inanıyorum. Aksini söylemek bütün her şeyi inkar etmek olur ya da her şeyi tesadüfe bağlamak olur. Allahü teala yok demek için önce bütün kainatı gezip O'nu görememiş olmak gerekir. Milyonlarca gezegen ve yıldızı gezmek ve O'nu bulmak elbette şu anki teknolojiyle bile imkansızdır. Ancak O'nun varlığını görmek için sadece dünyaya bakmak yeterlidir.

Güneş’in ısı ve ışınlarının asırlardır eksilip çoğalmadan muntazam nasıl devam ettiğini inkar edenler nasıl açıklayacak ? Güneş ve Dünya boşlukta nasıl durabiliyor? Belli bir hızla bunları asırlardır kim döndürüyor? Yokken nasıl var olmuş? Havadaki oksijen, karbondioksit gibi gazları belli oranda kim tutuyor? Gazların oranları biraz bozulsa bütün canlı nesli yok olurdu. İlk canlı nasıl oluştu ? Tohumu aynı toprağa ekip bir tanesinin acı sebze, bir tanesinin tatlı sebze ve meyve olması bütün bu hikmetler tesadüf olamaz değil mi ?

Casiye Suresi 5. Ayet : Gece ve gündüzün birbirini takip etmesinde ve Allah'ın semadan (yağmur, kar gibi) indirdiği rızıkta, böylece arzı ölümünden sonra diriltmesi ve rüzgarları çevirip estirmesinde, aklını kullanan bir topluluk için dersler vardır.

1|4
    1|0
  • ilahi adelet derler ilahi adaleti hiç görmedim mademkı ılahı adalet var kötülerin cazalandırıldıgını görmek istiyorum

0|2
    1|0
  • Tanrı değil allah.

Var olduğuna inanıyorum çünkü. Ot tan süt yapan o. Geceyi gündüzü yapan o. Bize akıl fikir veren o.

Bi çok sebep var

1|1
    0|0
  • düşünüyorum çünkü inanıyorum

1|1
    0|1
  • Tanrının varlık ve yokluk, iyilik ve kötülük, zaman ve mekan gibi; algı ve düşünce öğesi sayılabilecek her şeyin dışında olduğunu ve bu yüzden var veya yok olmadığını düşünüyorum. Bizimle anlaşabilmek için ise bir arayüz kullanıyor, büyük ihtimalle. Ve ben o arayüzü sevmiyorum.

0|1
    0|0
  • "ALLAH'', Tanrının Belasını Versin."

NFK...

1|4
    1|1
  • link

Izlemeniz yeterli.

1|2
    0|1
  • Çünkü olması için bir sebep göremiyorum. Sadece keşke olsaydı diyorum.

0|2
    0|0
  • Allahın var oldugunu dusunuyorum cunku dua ettıgım zaman benı kırmaz kabul eder zor durumlarda sağ cebımde haberım olmadan en azından para olur

0|1
    1|1
  • 2gün önce sorulmuştu link

0|2
    0|0
  • Varlığına inanıyorum çünkü hiç bir şeyin tesadüf üzerine oluştuğuna inanmıyorum

1|2
    1|1
  • Herşeyin derinine inersen herkesin bozulmaz bir düzenin parçası olduğunu görürsün..

0|1
    0|1
  • link ben izlemedim ama sen izle cüppeli

0|1
    0|0
  • Maneviyattan uzaklastıgımda huzursuzluk hakım oluyor bende o arada Allah ' ın varlığını hissediyorum bu kımsenın anlatamayacağı bir his...

1|0
    0|0
  • Evet düşünüyorum çünkü aynaya baktığımda mükemmellik görüyorum ve onun içinde de düşüncelerim. Buna inanmak tesadüfe inanmaktan daha mantıklı.

0|1
    0|1
Yükleniyor...