Neye göre inancınızın olup olmadıgına karar verirsiniz?

İşin aslı Allah'ın varlığına inanıyorum ama ne günah ne savap terimleri pek umrumda değil dua etmem şükretiğim pek olmaz cennet veya cehhenem umrumda bile değil lakin bazı insanlarda benim inançsız oldugum fikri olusuyor. Allah'a inanmak demek günahlardan korkmak cennete ve cehheneme önem verip ona göre davranmakmıdır yani ?

Güncellemeler:
soruya cevap verirseniz sevinirim ^^ ne yapmam gerektigi veya dinin gerektirdiklerini sormadım kendi inancınıza neye göre karar verirsiniz diye sordum ^^
thiroglu arkadasımız kendini fazla asagılanmıs hiseylemis bundan ötürü özür dilerim ondan ( bir kelimeyi kendi üretmiscesine kullanıyor onun kullandıgı kelimelerden birini kullanırsanız özenti olursunuz arkadasımıza özenmeyelim o özel kalsın yegane ^^ )

0|0
6|4

En İyi Kız Görüşü

• islamın ve imanın şartlasrına göre

0|1
    0|0
    • kosulsuz bir inanc daha saglamdır sırf ben bunu yaptım diye inancım var demek sacmalık

• inancta mesele yok mesele sadece yerine getirmeye pek hevesli deiglim :)

• benimde yerine getrdiğim söylenemez ama inancım var Allaha çok şükür

Kızlar Ne Diyor 5

• şimdi sen kendi içinde aslında çelişiyorsun.Allah'a inanıyorsun onun varlığından şüphen yoksa onun söylediği yasakladığı izin verdiği şeylere niye inanmıyorsun ? eğer Allah'a inanıyorsan onun getirdiği şeylere de inanman gerekmiyor mu ?

kimse sana inançsız diyemez çünkü bir müslüman için Allah'a inanan birisine bunu demek günahtır.

insan kendisini yaratandan ona ruh verenden onu kötülüklerden koruyan geleceği için mükemmel hediyeler hazırlayan birisinden hiç korkar mı ? Allah'a inanmak ondan korkmak değildir eğer Allah'a inanıyorsan zaten ona sığınmalısın tövbe etmelisin korkmamalısın çünkü Allah affeden ve merhamet edendir. Allah ondan korkmamızı değil ona şükür etmemizi istiyor çünkü Allah'ın isteklerini yapmadığımız zaman bizi öbürkü asıl yaşamımızda kötü şeyler bekliyor. biz kendi geleceğimizden ve Allah'ın gazabından korkmalıyız eğer Allah'a inanıyor sığınıyor dediklerini yapıyorsan ondan korkma..

1|0
    0|0
    • mesele inanmak degil sadece benim yapmak istediklerim ve yapmak istemediklerim var :) bunlar gunah veya degil ona bakmam keyfihazretlerime göre takılırım ^^

• ilk başta ailem müslüman olduğu için böyle gitti bir süre 15-16 yaşlarında araştırmaya başladım hala daha dini konuları araştırıyorum kısacası araştırarak bununla ilgili kitap okuyarak öğrendim

• bende okudum 4 kitabın turkcesini hepsi genellikle aynıydı şeriat kanunları falan filan birebirdi günahlar aynıydı sadece inanc farklıydı ^^ neyse cevaplar icin thx ^^

• İyilik rolü yapan cehennem meleği olarak konuşuyorum...

Allah'ı bilmek, inanmak ve O'nun kurallarına uymak O'nu sevmek arasında çok fark var.

Sevdiğin birisinin isteklerini kuşkusuz yaparsın değil mi?

Ya da eğer korkuyorsan acı çekmemek için de istenilenleri yaparsın...

Allah'ı seven O'nun isteklerini seve seve yapar.

Bazısı da cehennem korkusundan yapar O'nun isteklerini...

Sen 'diğer' kategorisine giriyorsun.

0|0
    0|0
    • hmmm olabilir ama illaki bisileri göstermek ve belli etmekle midir inancınız ?

• güzel bir düsünce tarzı demek istedigini anladım ^^ thx hersey icin

• tabi ki ee herkes allaha inanıyo sonra inanıyoruz deyip cekilelim köseye ne hos:)

0|0
    0|0
    • her sartı sözde yerine getirebilirim görüntüden ibaret ictenlik nerde ?

• allah askına git kuran oku sacma sapan soru sormak için yazma ya din iman öğren milleti mesgul etme lafa bak allaha inanıyorum ama buna suna takmıyorum bizene kimene

• ben burda soru sordum zorla gelin demedim madem sacma yazma press Alt+F4 ^^

• o tanımların bir üstü MÜSLÜMANLIKTIR , eğer müslümanım diyorsan o dediğin şeyleri yapacaksın ve inanacaksın ...

0|0
    0|0
    • heee yani sen bana mslüman degilsin mi demek istiyorsun ? ki öyleyse Allah ' a göre ben bir müslüman isem bir müslümana müslüman olmadıgnı ima eylemekte büyük bir günahtır benle aynı safhada olmus olursun :)

• orasını bilmem , ama unutma müslümanım diyorsan , dini vecibeleri yapacaksın , kimsenin imanını kurtarma garantisi yok ? dünyada nasıl yaşarsan öyle ölürsün , namazsızlık en büyük günahlardandır , ONU TERK EDEN HER GÜNAHA BULAŞIR , birde günahı küçük görme kalbi körertir , imansızlığ yol açabilir , nyse gerisi sna kalmış artık

• ben bu dünyada onca müslümanım diyen gördüm kimisi namazından kaçtı kimisi zinasına kavustu günahsız olan yok ve hepsi günah oldugnu bile bile yaptı aranızda günah oldgunu bile bile nevsine yenik düsen insanlar vardır ama kendilerine ydiremediginden acıklayamaz belki ama sunu söylim benim yaptıklarım onlarınkinden farklı değil ^^ ben neysem namaz kılmayanda oruc tutmayanda zina edende v.b. gibileri benimle aynıdır ^^

• genel olarak evvt

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Allah a inanıyorsan onun kurallarına uyman gerekir bunlar da kuranda emredilenler ve peygamberin hadislerinde geçen unsurlardır. Dinlerin kuralları insanı terbiye eden öğretileri vardır ancak düşünen sorgulayan bir insan dinlere inanmaz bu yaratıcıya inanmama anlamına gelmez dünyanın birçok bölgesinde evreni yaratan güç için isimler kalıplar konmuştur ve bu inanç unsurlarının hepsi şu an müslümanlar ve gayri müslimler gibi inandıkları dinin en doğru din olduğunu savunurlar.

Ben bir yaratıcıya inanıyorum ama ona isimler takmıyorum mükafat veya ceza sistemiyle bu dünyayı veya bilmediğimiz başka yaşam alanlarını yarattığını düşünmüyorum onun insanları kendi varlığından haberdar etmek ve bu hayatta yapmamızı istediği birtakım kurallar ve örnekleri peygamberler ve kitaplar aracılığı ile gönderdiğine inanmıyorum..

0|0
    0|0
  • aklındaki soruları sorularlaislamiyet bulabilirsin.benim bilgim pek yok ama banada hocam tavsiye etmişti.Allah hayırlısını versin.

0|0
    0|0
  • istediğini yap arkadaş günah sevap umrunda değilse. git bir islamiyeti oku öğren. yinede umrumda değil dersen istediğin gibi yaşa daldan dala atla. sonuçlarına katlanırsın

0|0
    0|0
    • birde soruya göre cevap veren vardır diye umyorum ama herkes ne yapmam gerektigini ve sorgu suali seciyor cevap olarak anlamadıgnız konulara yorum yapma sevdası ve siz garipsiniz ^^

• Allah'a inanıyorsan farz koştuğu şeyleri yapmalısın. konu korkmak değil konu onun isteklerini yerine getirmek.

0|0
    0|0
    • inandıgmı yaparak mı gösterebilirim sadece ? bu sadece gösteris olur isin aslı farz sunnet pek yapmak istemiyorum.

• eziği ben söyledim sana onu bile çaldın ve kalkmış bana çirkefleşmekten bahsediyorsun. insanlara çöp diyen biri bunu demesi çok garip. nasıl bir his sözünde durmamak hı. senin gibi insanların sorularına kalkıp adam yerine koyup cevap vermekte suç. sırf insanları soğutmak için varsınız. kendi ezikliğiniz yüzünden kimsenin mutlu olmasını istemiyorsunuz. şimdi ezik kim daha iyi anladın mı. tabi anlama kapasiten yoktu değil mi mal.

• hadi şimdi git uyu. sütünü de iç. şu an karar verdim sen ezik bile olamazsın. o derece yani.

Yükleniyor...