Insan kaynakları yönetimi bölümünün geleceği var mı?

insan kaynakları ve yönetimi bölümünü düşünüyorum üniversite tercihleri için. 2 yıllık yüksekokul ve 4 yıllık fakültesi var sanırım bu bölümün. fark var mı? bir de bu mesleğin geleceği var mı iş bulabilir miyim okuyup mezun olanlar bilgilendirebilir mi?

Güncellemeler:
peki insan kaynakları yöneticiliği (4 yıllık) ya da çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri mi?

0|0
12|36

En İyi Erkek Görüşü

• kurumsal bir firmaya / ya da özel sektörde bir şirkete kapak atabilirsen işçi alma işi,bordro-icmal düzenleme işi,iş kazası kıdem tazminatı vb içinde işçi olan herseyden sorumlu olursun

sgk - ssk mevzuatını iyi bilmen gerekir.tecrübeme dayanarak söylüyorum : uyanık bir işçi bilgisiz bir insan kaynakları elemanının zaafından yararlanarak şirketi mahkemeye verip yüklü tazminat bile kazanabilir. bu yuzden mevzuatları iyi bilmeli,sürekli değişen kanunları takip etmelisin.

ayrıca vergi dairesi sana 100 lira ceza kesti diyelim.bunu gidip uzlaşma ile 5-6 liraya kadar indirebilirsin ama sigorta gözünün yaşına bakmaz.dikkatli olmalısın.

ibrahim tatlıses "allah cezanı verecek" der ya , allah ceza versin ama sigorta vermesin.cok fena başınız agrır.

ben muhasebe işiyle ugrasıyorum.önlisans "işletme" mezunu bir bayan arkadaşı şirketimizin insan kaynakları departmanına kaydırdılar.bunun için illa insan kaynakları okumana gerek yok.

dikkat ve araştırma ruhu isteyen bir meslek. geleceği var mıdesen bence yok.ama departmanda tek eleman olursan "aranan adam" gibi kıymet görürsün.

hakkında hayırlısı

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• bayan olduğun için şansın daha fazla çünkü genelde güzel bayanları tercih ediyorlar. Erkeklerin bu konuda pek şansı yok. Ama gelecek vadeden bir bölüm değil. Yine de sıkıntı var. finans muhasebe dersen kesinlikle boş kalmazsın. Arkadaşımdan biliyorum holdingden teklif geldi mba bitirdiği için

0|0
    0|0
  • Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri okuyorum. Bizim bolumun ana mesleklerinden birisi. 2000li yillarin meslekleri arasinda gosteriliyor insan kaynaklari yonetimi. Suanda ozel sektorun en onem verdigi konulardan birisi. Gitgide onemi artiyor. Tek handikap bu alana yonelenlerin sayisi artiyor. Kendini gelistiren one cikiyor. Bilhassa dil yonunden kendini gelistirmelisin. Bolum olarak nasil bilmiyorum ancakşu anik elamani arayanlar bizim bolumden istiyor. Toplam 5 yil egitim suresi.

0|0
    0|0
    • aslında hemşirelik düşünüyodum. ama büyük düşünmem gerekiyo diye düşünüyorum artık. karar vermem lazım bir an önce. bölümü okumak tmam iş bulmak zor mu bulabilir miyim.? yabancı dil öğrenmeye yatkınım seviyorum da. tek korkum mezun olduktan sonra iş bulamamak

• Işsizlik riski her alanda var. Anca genetik muhendisligi gibi gozde ve guncel mesleklerde yoktur. Tek basina okulu bitirmek yetmez degisime, gelisime acigim diyosan sec. Her seyden once sevecegin meslegi secebiliyosan onu tercih et derim. Hemsirelik seni mutlu edecekse onu sec. Bu karari bir kere vereceksin iyi dusun.

• Her zaman var olacak bir bölüm ancak kurumsal firmalarda çalışabileceğin bir alandır. Çok personeli olan şirketlerden bahsediyorum ayrıca az sayıda İK elemanı çalıştırırlar bu mazbut nedenlerden dolayı iş bulma ulasılığı azdır. Birde 2 yıllık bölümler ve diper iibf bölümleride bu mesleği yapmaktadır.

0|0
    0|0
  • çeko okumuş bir İK cı çalışanların ne tip hakları olduğunu bilir ve işveren ile işçi arasında köprü görevi görür.Bu hakları bilmek işyeri organizasyonu ve planları açısından önemlidir.Eğer bir gün çalıştığın yere müfettiş gelirse hiç bir sorun bulamaz.Çünkü orada Çeko okumuş bir İK cı vardır.Yanlış bölümde okuduğumu düşünüyorum ama bölümümü eleştirmiyorum çünkü hukukçu kadar yasa öğreneceğin bir bölüm.

0|0
    0|0
  • Çalışma Ekonomisi ve End. İlişkiler bu işin 4 yıllık eğitim veren bölümü.Ayrıca,bu bölümden mezun olduğunda sosyal güvenlik,iş hukuku,borçlar hukuku,toplu sözleşme ve sendikalar kanununu da biliyor olacaksın.Bu işlerin ileride ne şekilde talep göreceğini anlatmaya lüzum yok heralde.Ayrıca sendikacılık ağırlıklı bir programdır.Nerden mi biliyorum,bu bölümün 4.sınıf öğrencisiyim de ordan.

0|0
    1|0
    • insan kaynakları yönetimi meznuyum. şu an ikinci üniversiteyi çeko üzerine okumayı düşünüyorum

• o bölümün geleceği özel sektörün insan kaynakları departmanında çalışmak. ama yüksekokul bu saatten sonra okunmaz artık mutlaka lisans olması gerekir çünkü iktisat işletme mezunları da o alanlarda iş buluyo haberin olsun. bir de önceden mağazada satış danışmanlığı ya da kasiyerlik yaparsan mezun olduğunda işin hazır gibi bişey

0|0
    0|0
  • arkadaşım hangisini bitirirsen bitir istersen siyasal bitir mezun olunca KPSS nin kapısında patinaj çekeceksin farketmeyecek yani

1|0
    0|0
  • Bence yazma,daha spesifik ve sadece kendi bölümündekilerin çalışabileceği yerleri yazmalısın..İK çok güzel,çalışma ortamları da güzeldir ama işletme bitirenler,muhasebe bitirenler,okul bitirmeyenler ve hatta patronun sevgili torpillileri,eşi dostu hep bu bölümlerde çalışırlar...

uluslararsı ilişkiler-uluslararası ticaret gibi global bölümler düşünmelisin..

0|0
    0|0
  • Birbirinden çok farkı yok. İktisat şletme tercih et bence okuduğuna deysin.

0|0
    0|0
  • köklü bir firmada sular seller giib ingilizcen olmadığı sürece ve iş hukuku ve mevzuatını sular seller gibi bilmediğin sürece istediğin kadar iky bitir...

0|0
    0|0
  • dayın yoksa hiç bişeyin geleceği yok bu kodugumun memleketinde

1|0
    0|0
  • İnci sozlukteki no man no cry sen misin acaba?

0|0
    0|0
  • güzel bölüm önümüzdeki yıllarda özel sektörün daha kurumsal çalışması gerekecek ve böyle elemanlara ihtiyac duyulacak

0|0
    0|0
  • Bu bölümü okumak karekterine bağlı. Karektersiz bir özelliğin varsa bu bölümü oku. İnsan kaynakları genelde yalaka çıkarcı yalancı insanlarla doludur.

0|0
    0|0
  • var var. kadınlar matinesi gibi o departman :)

süslenip püslenip gelip akşama kadar geyiq yapıyorlar

0|1
    0|0
  • İş hayatında daima tecrübe gerektiren bir meslek. Yani muhasebeci gibi gireyim biraz gelişirim diyemiyosun. Özel bir şirkete kapak atman gerekir bence.

0|0
    0|0
  • arkadaşlar merhaba işletme yüksek lisans öğrencisiyim pazar günü iky den sınavım var ve çok zor. hoca soruları verdi ama cevap bulamıyorum bu konuda yardımcı olabilecek birileri varmı?

emrah tuzcu
    0541 219 01 33

0|0
    0|0
  • İnsan kaynakları kurumsal bütün şirketlerde önemli bir yerde olup geleceği en parlak mesleklerden biridir.Özellikle staj yerini iyi seçersen istediğin ve daha iyisi olabielcek çalışma alanı yaşatma şansın çoğalıcak.

0|0
    0|0
  • internet alanı ile ilgili bölümlere yönel...insan kaynaklarında da gelecek var ama o departman genelde şirketlerin sahiplerinin eşleri çocukları falan filan oluyor

0|0
    0|0
  • ismi harika kaynak insan felan bide departman felan diyolarya o daha bir entellektüel. maaşı ve işi bilmem. adı güzel bence git. işsiz kalsan da bölümün adını duyan kesin saygı gösteriri sana.

0|0
    0|0
  • bence okuma.çünki kovacağın insanların ahı ile yaşamak biraz zor olur be.

0|0
    0|0
  • Var bütün kurumlar artık insan kaynakları birimlerini geliştiriyor yoksa da kuruyor

0|0
    0|0
  • o değilde aşık olucam az kaldı

0|0
    0|0
  • İnsan kaynaklarına yönel

0|0
    0|0
  • 4 yıllık olmak zorunda

0|0
    0|0
  • İnsan tükenebilir ilerde :D

0|0
    0|0
  • kesinlikle geleceği var hatta günümüzde bile çok ihtiyaç var

0|0
    0|0
  • Var :D bir de ingilizce yaptın mı çok şık olur ;)

0|0
    0|0
  • Zaten bir sürü cevap verilmiş ben daha ne diyim...

0|0
    0|0
  • geçmişi de var:)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 12

• şu anda ihtiyaç var ilerde de olur tahminimce de benim yapabileceğim bir iş değil...

0|0
    0|0
  • İki yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi yerine Sakarya Üniversitesinde İnsan Kaynakları Yönetimini 4 yıllık okuyabilirsin.Mezun olabilmen için tez hazırlatıyorlar ve zorunlu stajları oluyor.Hocalarınız bizzat sizlere iş imkanı dahil sağlıyor .Nerden biliyorsun sorusunun cevabını vermek gerekirse staj gördüğüm departman İK.Ve bu Departmana alınan çok stajyer oldu Sakarya Üniversitesinden .Diğer alternatif bölüm olarak benim okuduğum Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri de öneririm.

İnsan Kaynakları gelişmekte olan bir bölümdür.

0|0
    0|0
  • 2014 önlisans insan kaynakları yönetimi mezunuyum. Bir sene kendime dinlenme hakkı verdim (tabi bu bir sene de Arapça kursuna ve ehliyetimi aldım) :) Şu aralar iş aramaya başladım, ayrıca ikinci üniversite olarak çeko ya kayıt yaptırıcam 9 eylülde :) her iş gibi ik da da kolayca iş bulmak söz konusu değil ama önü açık, iş çok, mezun olan 50 arkadaşımdan 30 u iş buldu diyebilirim ama kişiye büyük iş düşüyor , kendini geliştirirsen varsa az buçuk torpilin olursa güzel bir işe başlar, tutunursan güzel maaşlar alırsın :)

0|0
    0|0
  • insan kaynakları yönetimi ileride çok popüler olacak bir bölümdür bence çünkü insanın değeri her geçen gün artıyor ve gerek iş güvenliği olsun gerek stratejik yönetim olsun bunlara artık önem veriliyor bence okumalısın ama kendgni geliştrmen sart sadece okursan tabiki hiç bişi olmazsın

0|0
    0|0
  • Ben Halkla İlişkiler Mezunuyum.

Gelecek var mı? evet Gelecek var. Eğlenceli bir meslek. Bir bayan içinde ideal.

yanlız böyle mesleklerde bölüm mezunları her zaman avantajlı olmuyor, Çeko, Hİ, İstatistik, İktisat... mezunlarıda bu işi yapabiliyor.. Sayısal bölümlerden mezun olan her zaman avantajlı.. Birde firmalar hala Lüks Departman olarak görüyor İK yı ama bunu değişecek.

Ama ben severek yapıyorum işimi :)

0|0
    0|0
    • Sayısal işler yormuyor mu szölercisin sonuçta. Bir de bütün kanunları bilmen lazım falan diyorlar öyle mi?

• bu tür bölümleri insanların tercih ettiği için değil mecbur kaldığı için gittiğini düşünmüşümdür hep.

0|0
    0|0
  • bir çok fakülte mezunu var iş bulamayan ama İ.K iyi bir bölüm okumanı tavsiye ederim iş olanakları geniş

1|0
    0|0
  • ben halkla ilişkiler öğrencisiyim büyük bir araştırma yaptım iş imkanı çok fazla çoktaa güzel bir bölüm yani insan kaylarıyla eş değer

0|0
    0|0
  • Kenedeni gelştrirsen ne ala..

0|0
    0|0
  • Bence yok..

0|0
    0|0
  • Bende i. K okuyorum

0|0
    0|0
  • En azından işletmeden daha iyi.