Siz ne istediğinizi biliyor musunuz?

Geçenlerde Chuck Palahniuk-Dövüş Kulübü nam-ı değer Fight Club kitabını aldım. Bazı senaryoları filme uyarlanmadan okumayı daha çok seviyorum. Okuduktan sonra kafanda birleştirdiklerini görsel olarak izlemek hafızanda kalmasına daha fazla etkili sağlıyor.

Neyse, derken birkaç diyalogları hoşuma gitti ve hemen altını çizdim.

Kitapta şunlar yazıyordu:

"Bugünkü gençlerin çoğu etrafa hava basma derdinde." diyor kapıcı. "Çok fazla para harcıyorlar."

"Bugünkü gençlerin çoğu ne istediklerini bilmiyor."

"Bu gençler var ya, bütün dünya onların olsun istiyorlar."

(...)

"Eğer ne istediğini bilmezsen." diyor kapıcı, "bir bakarsın istemediğin bir sürü şeyin olmuş."

Bu satırlardan sonra düşündüm, "Sahiden ne istiyordum ben? Sahip olmak istediğim bir şey için ne kadar çaba sarfediyordum? Bir gün sahip olacağımı düşünürken daha neleri kaybedecektim?" ve daha beynimi kemiren milyonlarca soru...

Sonra şunları okudum:

"Mobilya satın alırsınız. Kendinize dersiniz ki, bu hayatım boyunca ihtiyaç duyacağım son kanepe. Kanepeyi alırsınız ve sonraki birkaç yıl boyunca, hangi işiniz ters giderse gitsin, en azından kanepe sorununuzu çözmüş olduğunuzu bilirsiniz. Sonra aradığınız tabak takımı. Sonra hayallerinizdeki yatak. Perdeler. Halılar.

Sonra o güzel yuvanızda kısılıp kalırsınız. Bir zamanlar sahip olduğun şeyler artık sizin sahibiniz olur."

Yine düşünmeye başladım.

Ben çok düşünüyorum ama hiç düşünceli değilim:)

Sen ne istediğini biliyor musun? Ben bilmiyorum.

1|0
6|29

En İyi Erkek Görüşü

• En son Ayşegül Tatilde'yi okudum düşün artık.Senaryodan bağımsız kitap okumana gelince daha keyif verici olduğunu bende düşünürüm.Sonuçta filmde sadece görsellik var okuduğunda ise senin kafanda kurduğun ve olmasını istediğin senaryo kurulur. İstediklerimize gelince insan beyni ve kalbi her zaman üstüne katarak çalışmak ister bunun içinde maalesef üst limit yoktur.

1|0
    1|2
    • Bağımsız bölge en iyi cevap aday adayı ^^

• :((8 En iyi cevapta artık gözüm yok,adaylığımı çektim ://7

Ben muhtarlığıma devam edeyim

• Aa bu nostalji :( teşekkür ettim ^^

Erkekler Ne Diyor 28

• Spoiler tag iş görseydi de şunu spoiler içine alıp gizleseydim, yine parmak gevezeliğim tuttu. "Özet geç" diyenler eksileyebilir :)) 2000 karakter yazmak 10 dakika sürdü.

[spoiler] Her şey olabileceğini düşünmek ama ne olacağını bilememek, kimlik karmaşası durumu. Seçenekler çok gibidir ama aslında iki tanedir: Kendini tanımak ya da tanıyamamak. Tanıma süreci sancılıdır, halüsinasyonlar da doğurur. Hele hele dış baskı gitgide yükseliyorsa.

Dünyayı doğru yorumlamak, "büyük resmi görmek"ten başka isteğim olmadı. Tuzu kuru bir ailedendim, hiçbir şeyle ilgilenmeyip soruda bahsi geçen "ahlaki materyalizm"e (felsefi olanı iyidir) kapılmaya elverişliydim. Ama biz ihtiyacımıza göre tüketiyorduk, statü kazanmak için değil. Aile altyapısı önemli. Şimdiki aileler çocuklarıyla ilgisiz, evet her şeylerini alıyor, en iyi okula yolluyor olabilirler ama il-gi-len-mi-yor-lar.

"Temel soruya cevap arayış" sürdüğü sürece bilgi - fikir - güven üçgeni güçlenir. Hem böylece bir başkası, geleceğin üzerinde "nihai karar verici makam" olamaz. Ailem zaten böyle olmamı teşvik ediyordu, akışıma bıraktılar. Küçüklükten beri deneme-yanılmayı her durumda kullandım. Mesela çoğu kişiye sıradan bir an gibi gelir, ama sınıfta bana ders anlatan öğretmeni başka gözle izliyordum. Onun içine girdim, bu işten zevk alabilirim, yapabilirim, anlatabilirim diyordum. Sonra birkaç kişiye kurs vermiştim. Gayet de iyiydi.

Hayattaki amaç, kendini ve dünyayı tanımak. Ama hayat statik değil dinamik. Her şey gibi biz de değişim içindeki bir şeyiz, bütün mesele bu değişimle barışık olmak, bu yüzden mutlak noktalar belirlemeye kalkmamak, sabit bir rota çizmemek ve de kaçmamak. Her şey mümkündür.

Ergenlikte olabildiğince çok hobi geliştirmeyi başarmış herkes, hem mutlu olur hem de okuyacağı lisans alanı haricinde de meslekler edinebilir. Birinden birine geçebilir, her çiçekten bal alabilir. İlla da kadrolu, masabaşı bir iş şart değil. Amaç "statü kazanmak" değil, mutlu olmak. Evet, ne istediğimi biliyorum... [/spoiler]

3|0
    0|2
  • starcraf 2 nin çıkmasını istiyordum 10 senedir çıktı. ek paketini de geldi. önümüzdeki sene de diğeri yükseltme sürümü çıkar.

şimdi de warcraft 4 çıksa diye bekliyorum.

başka insanlardan ya da kendimden bir beklentim yok, blizzard firmasına bağlı mutluluğum.

2|2
    1|1
  • Zamanla nasıl bir hayat yaşamak istediğini anlıyorsun. Doğa ile zaman geçirmek, spor yapmak, sevdiğin arkadaşlarınla takılmak, gezmek, güzel müzikler dinlemek. İşinde yaratıcı şeyler yapmak ama çok fazla çalışmamak vs.

Hayatımı sevdiğim şeylere göre düzenledim. Çok hırslı kariyerleri red ettim. İş ile sosyal hayatımı dengeleyecek bir iş yaşamı düzenlemeye çalıştım. Bende bir çok zaman fight clup da olduğu gibi sosyal statüm veya maddi şeylerimin kölesi olup olmadığımı, bunların hayatta yapmak istediklerimi engelleyip engellemediğini sorguluyorum fakat hayatta bir çok şeyi denedim, hiç birşeyi ailem, çevrem vs. direttiği için yapmadım. Mühendisliği bile direk yapmaya başlamadım önce başka işlerde mutlu olurmuyum test ettim kendimi. Hayat ömür boyu öğreneceğimiz ve kendimizi tanıyacağımız bir süreç Belki 2 sene sonra bambaşka bir hayat yaşıyor olacağım, ne istediğini bulmak diye bir şey yok. Bunları okurken bile değişiyorsun aslında ve isteklerinde değişiyor :)

2|0
    1|2
    • Görüşlerinizi çok beğendiğimi söylemeliyim ve yazdıklarınızı okurken içimden "mühendis" olduğunuz hissi geçti. His konusunda kesinlikle yanılmam, iyi hissetmişim:)

Son söylediklerinizi okurken kamp yapma fikrim geldi aklıma ve bunu bir an önce fiiliyata dökeceğim. Bu da bi' değişimdir mesela:)

• Fight Club'ın dövüş filmi olmadığını anlayan kadınları takdir ediyorum :)

Metin için 5

Ne istediğimi biliyorum lakin kıçımı kaldırmıyorum. Onu da yaparım bir ara :)

1|0
    1|0
    • Güzel konusu var, sadece adı "Dövüş Kulübü" aslolan içinde :)

Merci ..

• geçenlerde yeğenimi anaokuluna bırakmam gerekiyordu. Gittik okula. Ders henüz başlamamıştı.sınıfa girdik . Öğretmeniyle tanıştım. Ayak üstü üç beş dakika sohbet ettik . Ama nasıl bir gürültü var anlatamam. Çocuklar oradan oraya atlıyor zıplıyor hopluyorlar. Bağırış çağırış kavga edenler falan… Öğretmen hanım melek gibi. Hepsini susturuyor tek tek dinliyor.uygun bir dille muhattap oluyor çocukların psikolojisine uygun davranıyor falan. İşte o an anladım. Benim ihtiyacımda tam olarak buydu. Çocuk psikolojisinden anlayan bir kız. Tamam 30 lu yaşlardayım ama hala çocuk ruhluyum. Sahi aranızda anaokulu öğretmeni bir kız yok mu ya

1|0
    1|1
    • Anaerkiliyetçiliği yüksek oluyor "bebek gelişimi" okuyan kişilerin ve geneli feminist düzenin arasına sıkışıp kalmış vaziyette. Arada -senin de rastladığın gibi- istisnai durumlar oluyor ama genel olarak çocuk gelişimi üzerine okuyan kişilerin böyle bi' sorunu olabiliyor.

En hali hazırda edindiğim izlenim bu.

• bilmiyorumda uzun bir süre izleyebilir gözlemleyebilirim o kızı

çok hoşuma kaçtı da

canım benim gerçekten çok tatlıydı yaa

• Once kitabi okumak konusunda haklisin gercekten. Ben de oyle yapmaya calisiyorum genelde. Diger kisim bakimindan da insanoglu tamahkar yaratilmistir. Durmayi cok gec aklina getirir. Hatta bazen hic getirmez. O yuzden ya bu savaslar zaten.

1|0
    1|1
  • Ben ne istediğimi biliyorumda istediğimi uygulayacak kişi var mı onu bilmiyorum

1|0
    1|1
    • İsteklerini birinin üzerinden kurma, kendin için kur. Çünkü beklentilerini yalnızca sen karşılayabilirsin, birisi değil ..

• Fight club gibi bir senaryonun dovusmekten ibaret olmadigini anlayan bir kiz oldugun icin seni takdir ediyorum :))

1|0
    1|0
  • Evet tabiki me istediğimi biliyorum. Bu yüzden istediğim her şeye sahibim, ve bu sebepten köpek gibi çalışıyorum. Çok şükür hem çalışmamın karşılığını, hem de ihtiyaçlarımı alabiliyorum.

0|0
    1|1
  • Düşüncelerimiz yazarla tamamen aynı. Ben az para kazanıyorum ama çok para kazanandan daha mutluyum çünkü bir şeylere sahip olmak istemiyorum

1|0
    1|1
  • bizler tarihin ortanca çocuklarıyız..bir amacımız

yada yerimiz yok..ne büyük savaş yaşadık nede

büyük buhranı..bizim en büyük

buhranımız...hayatlarımız... Bu yüzden beni özel yapacak ve beni ortancaliktan kurtaracak özel birşeyler arıyorum. Tarihe adımı yazdırabileceğim birşey istiyorum... Ve hala arıyorum... Ölene kadar ona sahip olacağım. Öldükten sonra o benim adımı yükseltecek...

0|0
    1|1
  • Yok yok ben biliyorum ...

0|1
    1|1
  • aslında yıllar önce bunun cevabını vermiş ünlü düşünür. "Fakir bebeğin içemediği sütü, zenginin köpeği içiyorsa; bana adaletten bahsetmeyin..." P. Samuelson.

Mesele ne istersen fazlasına göz dikmek aslında her zaman komşunun kullandığı daha güzeldir. Bu hırs yüzünden çevremizdeki bir kuru ekmeğe muhtaç insanların olduğunun bile farkında olamıyoruz.

0|0
    1|1
  • İhtiyacım olan şeyleri,sağlık,mutluluk ve huzur..Gerisi teferruat, fazlası iş ve zarar..

0|0
    1|1
  • hedeflerim var, bir bir gerçekleştirdiğim..

1|0
    1|1
  • insan oğlu en iyisini bulsunlar en güzeline sahip olsunlar ama yinede en iyisinin iyisini en güzelinin daha güzelini ister insanın önce gözü doymalı aç gözlülükte sınır olduğunu sanmıyorum

0|0
    1|1
  • Kim biliyor ki.

0|0
    1|1
  • Ölüm P*rnosunu okudunmu onuda guzel yazmıs

0|0
    1|1
    • Bu ülkede o kitabı okumak cesaret ister, hatta almak. Tavsiye eden oldu, önümüzdeki günlerde almayı düşündüğüm fakat nereden temin edeceğimi kestiremediğim kitap:)

• kitapyurdundan alabılırsın :)

• Peki filmi izledikten sonra mı daha etkili izlemeden önce mi?

0|0
    1|1
  • benim de kafam çok karışık gerçekten...

0|0
    1|1
  • ne istediğimi bilmiyorum nerden bulacam

0|0
    1|0
    • Bunu yazmak için mi üye oldun mk, 3dkda profili sildirmiş adam.

• bilmiyorsam neye yaşıyorum ki :) Bilmiyorsan sende yaşama :)

0|0
    1|1
  • hava basınca ne oluyor :D

0|0
    1|1
  • kapıcı olayı çözmüş :))) Ben ne istediğimi gayet iyi biliyorum. Ben isterim hayat verir.

0|0
    1|1
  • siktir et var bir de onu da al

0|0
    1|1
  • Ben biliyorum.

0|0
    1|2
  • Uzay' dan Dünya' yı bir kez göreyim yeter. Başka beklentim yok hayattan.

0|0
    2|2
  • Gercekci ol, imkansizi iste.

2|3
    1|3
    • Bu sözde bağlaç seviyorum ben. Araya "ama" sıkıştırdığında daha bi' anlamlı oluyor ..

• "Slogana ihtiyacımız yok, şeklimiz yeter" bu da bi' slogan ..

• Iyi gunler.

Kızlar Ne Diyor 6

• sana şeytan manifestosundan bir alıntı söyliyim

'' bilmiyorlar ve asla bilmiycekler insanoğlu sürekli tüketir hiç durmadan ama bir gün kendilerini tüketeceklerini asla bilmeyecekler'' bu şekilde almaya sonra sıkılmaya devam eder insanoğlu

1|0
    1|0
    • Tolstoy'a mı ait bu alıntı?

Ölüm Manifestosu adlı bir kitabı vardı, içeriğinde şeytanda vardı. O geldi aklıma ..

Söz de harikulade.

• yok hayır bir kilisenin şeytan manifestosu adlı ansiklopedisinden

• Kilise kitapları.. Gidip tozlu sayfalarına elimi sürdüğüm ama bi' türlü okumaya cesaret edemediğim satırlarla dolu o kitaplar .. Güzel.

• biliyorum ...

0|1
    1|0
  • Biliyorum. Bu duruma gelebilmek için çok çaba sarfettim. Doğal bir durum kimi insan bilmez ve taşlar yerine zamanla oturur

0|0
    1|0
  • Biliyorum

0|1
    1|0
  • bir şeyleri istemeyi bırakmamak istiyorum!

Heyecan ve azim veriyor :)

0|0
    1|0
  • Şuanda mantı istiyorum vallah

1|0
    1|1
Yükleniyor...