Hayallerin mi peşinden koşulmalı,başarının mı?

Sml 3.sınıf Hemşirelik bölümü öğrencisiyim..ilkokuldan tercihlere dek hayalim konservatuara gitmekti..Biraz ailemin isteği biraz da kafama sıçanların sayesinde sml tercih ettim ve iyi bir puanla da kazandım..

Şimdi seviyorum işimi..mesleğimi..1 sene sonra hemşireyim: )

Buraya kadar herşey yolunda gözüküyor diymi..Meslek edindim ve iş imkanı fazla..Peki herkes mutlu olurken benim meslek seçimimden..Ben neden tam anlamıyla mutlu hissetmiyorum kendimi..

Arkdaşlarımın planları çok..Dersaneler,ek dersler..YGS-LYS için koşuşturmaya çoktan başladılar..Kimisi de KPSS için..

Ama benim bir hedefim yok..Ders çalışmak ya da okumak..ya da artık sınavlarla sınanmak ıstemıyorum..

Gitar gördükçe.ya da ne bıleyım bı yerde canlı muzık..sahnede bırını gordukce..içim sızlıyo..Bende orda olabilirdim,eğitimini alıp..Sevdiğim bir işi yapabilirdim..Ya da şöyle söyleyim;hemşirelikten daha çok seviceğim bir işi..

Hala çok istiyorum konservatuara gitmeyi..Ama bu cevremdeki herkese cok sacma gelıyo..

Şimdi söyler misiniz bana..Hayalleri çöpe atıp,Sınavlara hazırlanmalı..Başarıya mı koşmalı? Yoksa sınanmayı bı kenara atıp,müzikle mi yaşamalı?

0|0
1|1

En İyi Kız Görüşü

• yorumumu neye göre, hangi koşullarda yaptığımı bilmen adına kendimle ilgili ufak bir bilgilendirme yapmak isterim öncelikle. 2007de yüzde yüz başarı bursuyla kazandığım üniversiteyi bırakıp özel olarak şan eğitimi almaya başladım. hocam opera sanatçısıydı ve mimar sinanda öğretim görevlisi ve İstanbul devlet opera ve balesi solisti hala. 5 yıllık özel dersin ve gruplarla çalışmanın, stüdyo ve sahne tecrübesi kazanmanın ardından şu anda viyanada bir konservatuvarda jazz/pop/rock şarkıcılığı okuyorum. pişman değilim ve mutluyum.

senin soruna gelecek olursak, ben üniversiteyi 1. sınıfı bitirir bitirmez bırakmıştım.

sen çoktan 3. sınıf olmuşsun. eğer ben de geç karar verseydim, okulumu bitirirdim öncelikle.

yani benim içten ilk tavsiyem hemşirelikten mezun olman ilk etapta. çoğu gitmiş azı kalmış çünkü.

sonrasına gelelim. eğer barlarda, cafelerde şarkı söyleyebilmek, hem kendini ruhsal anlamda tatmin etmek, hem de sevdiğin işten para kazanmak amaçlı konservatuvar düşünüyorsan, türkiye şartlarında konservatuvar bunun için çok doğru bir yer değil. şöyle ki, konservatuvarda şan bölümlerinde opera sanatçısı yetiştiriyorlar ve o çok farklı bir teknik ve çalışma biçimi gerektiriyor buna ek olarak eğitim şartları çok ağır ve eğitim süresi 6 yıl. artı eğer ki pop, soul gibi modern müzik tarzlarını icra etmek istiyorsan, çok başka bir şarkı söyleme tekniği öğrenmen icap ediyor.

peki sen ne yapabilirsin? bir yandan okuluna devam ederken, bir yandan da haftada minimum 2 gün olmak üzere özel şan eğitimi alabilirsin. özel eğitim olacağı için kendi söylemek istediğin tarzlara yönelik eğitim alabilme ve kendini geliştirebilme şansın olur bu bir, ikincisi daha keyifle ve isteyerek çalışırsın. sevdiğin şeyi de yapabildiğin için artık okuma hayatındaki stresin de azalır diye düşünüyorum. yani demek isteyeceğim şu ki, ikisini birlikte yapabilmen mümkün.

eğer bu yazıyı okuduktan sonra ciddi olarak düşünürsen, sana özelden konservatuvara gelmeden önce 5 yıl boyunca kendi branşıma yönelik özel eğitim aldığım opera sanatçısı hocamın bilgilerini iletebilirim.

sevgiler.

1|0
    0|0
    • bu arada 17 yaşında olduğunu bilmiyordum. onu da eklersek, yine de bence ilk yapman gereken şey okulunu bitirmek. o zamana kadar da özel olarak şan eğitimi almak. oldu ki operaya yönelirsen ve o alanda çalışmak istersen sonrasında konservatuvar da düşünme şansın olabilir böylelikle çünkü yaşın müsait. ama dediğim gibi ne yazık ki türkiyede modern şarkıcılığa yönelik eğitim veren bir eğitim kurumu yok. (kurslar hariç) ben de o yüzden gurbet ellerdeyim :) sadece eğer operacı olmak istersen geçerli

• rica ederim :) herhangi bir başka sorun, endişen olursa bu konuda bana mesaj atıp sorabilirsin.

şansın bol olsun :)

• teşekkürler:)

Erkekler Ne Diyor 1

• Konservatuara 400 kişi başvurur, 10 kişi alınır bunu bilmek zorundasın. Giriş zordur. Özel konservatuarlarda bile böyledir. Yaş sınırı 1 tanesi hariç ( hangisiydi hatırlayamadım ) 19 dur. o 1 tanesinde max. 20 dir yaş sınırı. yani geciktin.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...