Adaletsizlik giderilemez mi?

Geçenlerde arkadaşla bir şeyler yemeye gittik. Kafede okul formasıyla çalışan ufak bir çocuk vardı. Evimizin oradaki caddede ise 12ay boyunca okul çıkışlarında tartısıyla gelip ellerine ders kitaplarını alıp öğretmeninin verdiği ödevleri yapan iki kardeşi görünce içimi her zamankinden daha çok boşluk kaplıyor. Onlardan iyi durumda olmam beni utandırıyor. Yardım etmemem, etmememiz. Garipsedim. Adaletsiz dağılım ve zenginlerin -hepsi değil- eli sıkılığı beni deli ediyor. Keşke herkes zengin ya da herkes fakir olsa. Keşke Dünya'da adalet olsa. Kimileri lüks içinde yaşarken bu çocukların ekmek parası için, oynaması gereken yaşta çalışması üzücü. Kendi çocuklarına günlük verdikleri paranın belkide yarısıyla, bir başkasının çocugunu canı çıkana kadar çalıştıranlardan nefret ediyorum. Başkasının çocuğunu sevmek neden bu kadar zor geliyor bize? Neden sevemiyoruz bizden olmayanı? Anlamıyorum.

0|0
0|6

En İyi Erkek Görüşü

• Adalet hiç bir zaman olmayacak dünyada.

Adalet dediğin şeyin temeli hukuktur, hukuk güçlü olanın kurallarını güçsüzlere kabul ettirmesidir.

Yani adaleti getirmesi gereken hukuk adaletsizliğin ta kendisidir.

Öyle karnımdan konuşmuyorum altını doldururum bu dediklerimin amma o kadar ciddiye alıp burayı siyaset meydanına da çevirmek istemem.

Hülasa, Adaletsiz bir dünyada adilane yaşadığımız masalı ile hukuk karşısında eşitiz hikayeleri ile yaşamaya devam edeceğiz.

Adalet hiç bir zaman mülkün temeli olmadı

HERDAİM

Mülk adaletin temeli oldu.

Ne mutlu mülkü olana.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• ıktısatcıların en buyuk hedefıdır bu konu.gelır dagılımının esıtlenmesı her donemde dıle gelmıstır ama bır turlu dengelenememıstır.kapıtalızmın dunyada etkısının artması ve kureselesme ıle global dunyadakı esıtsızlıkler gıderek esıtsızlıgı artırmaya baslamıstır.sosyalızm ozunde bunu bıraz gıdermıss gıbı gozukse de o sıstemı uygulayan devletlerde de ust duzey yonetıcler ve baskanlar kendı cıkarları ıcın rant dondurmesı sosyalızm polıtıkasının olumsuz etkılerını gostermıstır.malıyede laffer bu konu ıcın artan oranlı vergı tarıfesının uygulanması gerektıgını soylemıstır.bu bır nevı adaletsızlıgı azaltmıstır.artan oranlı vergı tarıfesı gını katsayısında dengenın bıraz daha duzeldıgını gostermıstır.olusturulan sosyal kuruluslar bu gelır dagılımı esıtlıgını bır nevı saglamak ıcın calısmalarını surdurmektetır.gelısmıs ulkelerde esıtsızlık bıraz daha az oldugu halde bızım gıbı gelısmekte olan ulkelerde bu oran daha dusuktur.kısacası o adaletın saglanması zordur.ancak ust duzey gelısmıslık verılerını bır gun yakalarsak bu ucurum artmayacak aksıne daha da azalacaktır.bu da ulkemızın avantajınadır

1|0
    0|0
    • zenginler çok zengin fakirler çok fakir. bu her yerde böyle değil mi? umarım bir gün değişir

• Biz de dış ticaretçiler olarak buna yardımcı olacağız inşallah :P Teşekkür ederim. :)

• rica ederım.tabı kı sız dıs tcaretcılerın onemı gun gectıkce artıyor.ozellıkle carı acıgın kapanması ve ulkenın gsmh artması sızın elınızde.mal tıcaretınde ne derece ılerı gıdıp gıdemeyecegımız yenı mal pazarlarına ulasabılmemız urunlerımızın reklamlarını artırmak ıhracatı artırıp teknolojık urunlerı uretıp yenı bır pısyasaya sunablmek ıcın sız gereklısınız.bız bunun farkındayız ıktısadı polıtıkalarla zaten dıs tıcaret tesvık edılıyor.mb buyuk bır rezerve sahıp olmanızdakı katkı asıkar.

• İnsanlar çok çok bencil bu devirde baksana etrafına artık ne dini değerler kaldı ne de yardım merhamet duygusu 'para gelsin az daha gelsin az daha az daha' demekten başkasına yardım etme diye bişe olduğunu unuttular. dediğin gibi kimisinin çocuğuna verdiği harçlıkla bir aile geçinir oldu nasıl olacak bilmiyorum ama insanlara empati kurmayı öğretmeliyiz o durumda kendileri de olabilirdi bunu bilmeliler

1|0
    0|0
  • nereye baksan her yerde adaletsizlik var ve bu giderilemez durumda.bazı koyunlar da öbür dünya diye avutuyor kendini ajskajskak

1|0
    0|0
  • adalet iran da bir kadın ismi :D

1|0
    0|0
  • Merak etme , hesabını öbür tarafta vereceğiz.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...