Sosyal fobiyi yenmek.. Siz nasıl yendiniz?

Arkadaşlar sosyal fobiyi yenen bir arkadaşın yazısına rastladım bugün.. Ben de sosyal fobili biri olarak bunu yenenlerin nasıl yendiklerini merak ediyorum.. Paylaşırsanız sevinirim.

...

Dibi bulmak hafta sonu gittiğin bir seminer değildir diyor tyler durden.

Sosyal fobiyi yendim. Sırf size yardımcı olabilmek ve belki de bir yol göstermek için yazıyorum. Burada beylik laflar edecek değilim. Her neyse.

Sosyal fobiyle 3 yıldır boğuşuyordum. Sınıfta; söz alıp şunu desem insanlar güler mi, kafamı kaldırıp kıza baksam, ondan hoşlandığımı anlar mı vs tarzında bir çok saplantılı düşünceyi taşıyordum. Hayatı yaşayamıyordum artık. Hayatı onlar yaşıyor ben izliyordum. Ben sadece oyunu seyreden bir seyirci gibiydim.

Sonra bir gün fight club filmini izledim. Tyler'ı tanıdım. O bana ilham oldu. Dibi bulmak konusu üzerine günlerce düşündüm. Analizledim. Sentez ettim.

Sonra bir gün matematik dersinde çok iyi olduğum bir konuda her soruda hocaya '' cevap kesinlikle şu'' tarzında (cevabın o olmadığını bilerek) çıkışlarda bulundum. Hoca her seferinde yanlış dedi. Üsteledim. İmkansız dedim. Kendimi küçük düşürmek için elimden geleni yaptım. Sınıftakiler güldü. Kızardım. Yılmadım. Her soruda aynı komikliğe(!) devam ettim.

Başka bir gün okulda: nöbetçiyken rastgele bir sınıfa girip, x öğretmenine hocam müdür yardımcısı y bey sizi çağrıyor diye çağırdım.( sınıfta öyle bir müdür yardımcısı yoktu.) herkes güldü. Gene üsteledim. Sizin adınız z değil mi tarzında.(halbuki adı x'ti) herkes güldü. Daha sonra gelip dalga geçenler bile oldu. Sonunda ne oldu. Yaptığım saçmalıklar okuldan mezun olunca o okulda kaldı. Hiç bir arkadaşımı üniversitede görmedim. Şimdi ise sosyal fobi namına bir şey kalmadı ben de. İnsanların bana gülmesi, kendi egolarını tatmin etmek için beni bozma çabaları üniversitede de devam etti. Fakat ego-süperego üzerine, nefs ve terbiyesi üzerine çok okumuştum. Onların bu beni bozma çabalarını, ellerine yüzlerine bulaştırdım. Sonra gidip herkesin içinde özür diledim.

Hülasa; Dibi gördüğünde normal hayat bir lüks halini alıyor. Bir bakkala gittiğinde yaptığın saçma bir hareketimin lise de ki saçmalıklarının yanında bir hiç olduğunu daha ötesi herkesin bir pencereden hayatı yaşamasına mütevellit gerçek gücün onlarda olmadığı gerçeği sizi değerli kılıyor. Kime karşı mı? Kendinize karşı.

0|0
4|14

En İyi Erkek Görüşü

• ilk adım herkes gibi psikiyatriste gittim. fakat tipik bir şekilde hemen anti depresan verdi. zaten ota boka anti depresan veriyorlar.

kendi çabalarımla kurtulayım dedim. hala tam aşamadım ama artık utangaçlık kalmadı. misal derslerde önceden hep en arkaya otururdum ve hiç katılmazdım. ilk adım en öne geçtim ve olabildiğince katılmaya çalıştım. her ne kadar bir çözüm gibi görünmese de özgüven artıyor :)

2. adım çevre edinmeye çalıştım. bunun için kulüplere katıldım. tanımadığım insanlarla muhabbet etmek falan derken çevre bir yerden sonra genişliyor. zaten sosyal fobinin oluşmasında ki tek neden fazla arkadaşının ve çevrenin olmamasıdır diyorum ben. çevre ve arkadaş edindikten sonra onlar açıyor zaten seni. ortada sosyal fobi namına bir şey kalmıyor

ha bir de şunu da eklemek istiyorum. insanlar "sosyal fobi" hakkında çok bilgisiz. sosyal fobi psikolojik bir hastalıktır. ve aşılmaması durumunda şizofrene neden olabilmektedir

insanların bu hastalığı asosyallikle karıştırmasına ya da "kısacası asosyalsin" demesinden nefret ediyorum

4|2
    0|1
    • ben de kendime asosyal olduğumu söylerdim.. babam da hep pısırıksın sen diyerek canımı sıkardı..bana herhangi bir doktor sosyal fobisin demedi .. kendim bendeki sorunların nedenlerini araştırıp buldum.. psikiyatriste gitmeyi düşünüyorum ama vereceği haplar bağımlılık yapar diye de çok korkuyorum..dediğin gibi en güzeli kendi kendine yenmek bu sorunu.

• abi yok okuldaki kulüpler. üniversitede oluyor ya etkinlik kulüpleri onlar işte. yaşın benden büyük olduğu için tavsiye vermek haddim değil ama öneri olarak gör. bence bulabildiğin her etkinliğe atla.

• asosyal bir kişilik özelliğidir. sosyal fobi,panik atak, yaygın anksiyete bozukluğu gibi şeyler anksiyete bozukluğudur arkadaşlar. Asosyal demeyin kendinize :) Sosyal fobide riskler olağandan fazla algılanır. Acı bir gerçek ülkemizde maalesef ilaç yaz çok hasta bak=çok performans dayatması olduğu için ve halkımız da aşağılık gördüğü hekimlere destek olmadığı için genelde psikiyatristler fazla ilgilenmezler...

Erkekler Ne Diyor 13

• 2. sınıf pdr öğrencisi olarak sunları söylemek istiyorum :D

Önceden canlandırma taktiği uygulayacaksın. Evden cikmadan once neler yapacagimi, kimlerle ne konusacagimi, ne gibi seylerle karsilasacagimi sirayla dusunmelisin. O günü önceden hızlıca yaşıycaksın yani. Kim ne derse ne cevap veririm, şöyle olursa ne yaparım, gibi senaryolarla kendimi güne hazırlarsan. Böylece karşına çıkacak güçlüklere karşı 1-0 önde maça çıkıyor olursun Sonuçta iş dönüp dolaşıp, kendinize güvenmekten geçiyor. Kendimize güvenmek zorundayız, bunun başka yolu yok.

Bir de kaçmaktan vazgeçmek çok önemli. Sfliler hep bir kaçış yolu bulmaya alışıyorlar. Ve bu bir alışkanlık haline geliyor. En ufak bir zorlukta "hemen eve dönerim, evde güvendeyim" diyebiliyoruz. Fakat kaçmak sadece günü kurtarıyor. Yarına ise ekstra bir yük daha ekliyor.

Ben hep zorluklarla karşılaştığımda bir kaplanla burun buruna geldiğimi hayal ediyorum. Yapacak bir şey yok, kaçacak bir yer de yok. Yapabilecegim tek sey canımı dişime takıp savaşmak. Korkulardan kaçtıkça, burun buruna gelmeyi de erteliyoruz. Aslında böylece iyileşmeyi de erteliyoruz.

Genellikle dini açıdan hayatta karşımıza çıkan her zorluk aslında bir sınavdır derler. Bizler bu sınavlarda daha start verilmeden koşarak sınıftan çıkanlarız. Ama bu sınavlardan geçsek de kalsak da çok şey öğreniliyor. Biz sf lilerin de en çok ihtiyacı olan şey bu: deneyim.

sf nın üstesinden gelmenın bir diğer yolu kalabalığa karışmak arkadaşlarınla iç içe olmak yanı bir arkadaşın hadi bunu yapalım dediğinde utanıp sıkılmak mıllet ne der demek yerine tamam yapalım demek. Anlıyacağın insanlarla sürekli iç içe olup diyolog kurmak olacaktır bunu nasıl kuracagın konusunda endişeleniyorsan en basitinden eskı toprak usulü nerelisin den gir başla sigara kullanıyorsan ateşiniz var mıdiyerek bile konuşmaya girebilirsin. Okul ortamında tahtaya kalktıgında yüzün kızarıyor herkezın senı izlediğini düşünüyorsun burda rahat olmak ıcın derın derın nefes alman ve kendınle bütünlesmen gerekir kimseyi düşünmemelisin yapman gerekene odaklanmalısın.

Bunun yanında doktor yardımıyla tedavi almak istersen tedavi çeşitleri vardır hangısının sana uygun oldugunu sen belirlemen gerekir sana direk ilaç tedavisi öneren bir doktordan uzak dur onlar işin kolayına kaçmayı tercih eden kişilerdir . Tedavilerden bazıları bilişsel davranışçı terapiler kaygı ile baş etme , gevşeme teknikleri ve ilaç tedavileridir. Yukarıda yazdıklarım kaygıyla baş etmeye ufak örneklerdır her tedavi herkezde aynı etkiyi göstermez

1|1
    0|0
  • sen zeki bir insansın. hayatta başarılı olacaksın. tebrikler.

2|0
    0|0
    • bunu yazan ben değilim nette buldum paylaşımı :)

• çekinerek gidecem de ne zaman bilmiyorum şu vizeler bir bitsin :)

• çekinmene gerek yok. onlar sana yardımcı olmak için ordalar :)

• citoles 10 mg, ilk bir hafta yarım, sonra 1 hap günde. en az 6 ay devam. (ilaç tedaviyi hızlandırır ve gereklidir) Ama teşhis konulmadan bir psikiyatr tarafından, kafanıza göre kullanmamalısınız.

Ve korkularının üstüne gitmelisin, korkmadan toplum içine girmeli ve kendini göstermelisin. Bulunduğun ilde fakültede psikiyatriye görünmen senin için iyi olur. Sosyal fobi bir anksiyete bozukluğudur ve çok kolaydır tedavisi. Kendini rahat bırak. Bundan kurtulmak senin elinde.

1|0
    0|0
  • sosyal fobim olmadı ona psikolog ya da bir rehber öğretmen yardım edebilir. ama benim biraz çekingen sessiz bir yapım vardı. öğrenci kulüpleri ve dernekler gibi genç insanların bulunduğu gönüllü topluluklara katılıp aktif görev aldım. zamanla mesleğimde kendi yaş grubumda ülke genelinde tanıdıkları olan biri oldum. topluluk yöneticiliği de yaptım. cidden tavsiye ederim :)

onun dışında sokakta anket yapanlarla, mağazaların satışçılarıyla, yolda gördüğüm insana saat sorarak.. vb. bahanelerle insan ilişkileri kurmaya çalıştım :)

0|0
    0|0
  • ben de sosyal fobik biriydim.bundan kurtulmak için psikiyatri doktoruna gittim ilaçlar verdi ve bence ilaçlar işe yaradı.sonra işte bazı konularda biraz cesaretli davranınca atlattım.şu an ağır asosyalim ama sosyal fobik değilim en azından asosyalliğimin nedeni farklı.

1|0
    0|1
    • ben de doktora gitmeyi düşünüyorm ama ilaçlardan çekiniyorum açıkçası bağımlılık yapar diye..

• yoo bende hiç bağımlılık yapmadı sadece ilaçları kullanmadan duramıyorum asjkskaksk:D neyse ciddi olursak bağımlılık gibi bir durum söz konusu değil bende.senin bu konuda çekinmene gerek yok.

• bilgisayarı bıraktığın dakika yeni insanlarla tanıştığın anda sosyal fobi asosyal hayat bitmiştir

demektir buda senin elinde , insan kendi hayatını kendi yazar nasıl yaşamak isterse

1|0
    0|0
  • sanal alem herşeyi mahvetti

1|2
    0|0
    • internet mi sosyal fobili yaptı demek istiyorsun.. belki de sosyal fobili olduğumuz için internette vakit geçiriyoruz

• Bence her ikisi de birbirini tamamlıyor . Ama ağır basan asosyal olduğumuz için bilgisayar başındayız.

• ben yenemedim (H)

1|0
    0|0
  • Akışına bırak Tavşanlarımız olcakmı corc

1|0
    0|0
  • Prozac + alkol :)

0|0
    0|0
  • kız olarak soruyorsun bir kıza bakmaktan söz ediyorsun lezbiyen misin?

0|0
    4|1
    • biraz akıllı olsan bu paylaşımı nette bulduğumu anlardın

• okumaya yeltenmedim bile :)) cünkü boş bir konu gözüme sadecee orası takıldı haha

• paxil kullan kesin çözüm

0|0
    0|0
  • Yav ben acayip kaçıyorum.Yeni insanlarla tanışmaktan selamlaşmaktan inanılmaz kalabalık geliyor bana şehir.Komşu kızdan kaçtım öküz gibi davrandım.Soğumuştum çünkü bir olayları oldu erkek arkadaşıyla polisler geldi apartman ayağa kalktı.Servisteki kızlardan kaçıyorum.Sigara molasında şirkette denk geliyoruz.Servisteki elemanla ancak öpüşme noktasına gelince selamlaşıyoruz.Oy Oy.

0|0
    0|0
    • sen de bendensin arkadaş bir doktora görünmekte fayda var yoksa böyle hayat çekilmiyor

• Yeni bir spor salonuna yazılcam.Sosyal aktiviteleri eğlenceli gözüyor belki dalarım biraz mutluluğa gezi mezi paintball filan dur iki gram heves kaldı!

Kızlar Ne Diyor 4

• yazıyı beğenmedim ben. Birincisi sosyal fobisi olan biri o tip esprili işleri yapamaz bunları yapabilme cesareti var madem o zaman normal bişekilde yaşama cesaretide vardır. İkincisi mantığı çok saçma geldi dalga geçen kişileri okul bitince görmicem zaten diyerek hep bir bahaneye sığınmış. Sosyal olmak bitakım bahanelerin iç rahatlatmaların arkasına sığınmakmıdır bununda analizini yapsın bence:D

3|2
    0|0
    • bana inandırıcı gelmişti aslında senin de tespitin ilgnç

• olaya başta mizahi yaklaşmış güzel bir yaklaşım tarzı bence böyle böyle yenilebilir

1|0
    0|0
  • Bende de sosyal fobi var bununla yaşamak çok zor ya bir çözüm bulursan bana da söyle

0|0
    0|0
  • ben kac doktor degisdirsemde hala yenemedim ve cok mutsuzum bu durumdan icimdeki cocuk öyle degil neler yapmak istiyorum ama engeleniliyorum sanki konusmayi bile beceremeiyorum insanlar konusulacak konulari nerden buluyor anlamiyorum :( muhabir ve spiker olmayi cok istiyorum ama sosyal fobi gelecegimi simdiden yikti :(

0|0
    0|0
    • nasıl yani doktorlar da mı fayda etmedi üzüldüm gerçekten

• ben de çok doktora gittim 7 yıl ilaç kullandım üniversite dönemimde paxsil kullandım biraz işe yaradı tahdada titreme terleme kızarma olayı azaldı ama sonra tekraraladı ilacı bırakalı 5 ay oldu eski sıkıntılar sil baştan devam ediyo. sosyal fobi oldugumuda 3 yıl önce ögrendim. doktorlar anksiyete teshisi koydu hatta nöröloji doktoru sizofren yazmıs receteye çok sasırmıstım

• psikolokdan bilgi aldım seansı 120 den 1 yıl tedavi ile kesin çözüme ulasılacagını söyledi ama para yok iş yok fobi yuzunden işde bile çalısamıyorum çok zor durum Allah ben ve benim gibilere yardım etsin

Yükleniyor...