Beyaz Adamla İlk Karşılaşma

link

1976 yılında, Papua Yeni Gine'de ilkel bir kabilenin, beyaz insanlarla ilk karşılaşma anını, tabir-i caizse; ilkellik ile uygarlığın tanışmasını objektiflere saniye saniye aktarmayı başarmış, 15 dakikalık oldukça güzel bir belgesele rastladım bugün. O ürkek ama meraklı bakışları. Sanki kendi dünyalarından o an kopup da, bambaşka bir dünyaya ilk adımlarını atmışlarcasına gözlerindeki o büyüleyicilik... İzlerken her saniyesi farklı ve nadide birer anlam barındırıyor. Özellikle meraklılarının kesinlikle izlemesini tavsiye ediyorum.

Soruya gelecek olursak; aynı gezegende ve aynı çağda yaşıyor olmamıza rağmen, insanoğlunu birbirinden farklı kılan asıl şey size göre teknoloji midir? Yoksa teknolojinin ta kendisi midir insanoğlunu özünden koparıp uzaklaştıran?

0|0
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• Ben bunu daha öncede izlemiştim.Yerlilere büyük ilgim var.Onları kıskanıyorum.O güzel insanlar kabile şekilde yaşayabiliyorlar.Hep beraber kardeşçesine birlikte çalışıyorlarar.Herkesin görev dağılımları var.Sahip olma duygusu yoktur onlarda.

Biz ise egoist olduğu kanısına varıyorum.Aç gözlülük hep daha fazlası diyerek kendimizi toplumdan uzaklaştırıyoruz.

Teknolojiye gelirsek bakarsan şöyle teknoloji daha hızlı yapmaya,daha hızlı araştırmaya,daha hızlı bilgileri elde etmeye ama şunu unutmayalım ki bunları yaparkebde tembelliğe alışmışız.Hazıra konmaya birşyleri kolayca elde etme düşüncesine kapılıyoruz.

Bu duruma düşmesek teknoloji güzel birşey.

Tanrılar çıldırmış olmalı filmini izlemenizi önerrim.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 6

• Her saniyesinde farklı bir anlam var gerçekten.Sanki ilk kez alkol kullanmış ve onun uyuşmasını yaşamışcasına bir heyecan var içerisinde.Ayrıca bir teolojik anlam var bunda , anlayana.

0|1
    0|0
  • "son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok

olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz

adam paranın yenmeyen bir şey

olduğunu anlayacak."

Bence bu senin soruna verilebilecek en dogru cevap.

0|1
    0|0
  • Teknolojinin mına koyim sana birşey olmasın

0|0
    0|1
    • Dostum soru kategorisini kültür olarak açtım, görünen o ki yanlış yerde zaman kaybediyorsun.

• kafalardır kafalar ve zaman

0|0
    0|0
  • ikincisi bence.şu belgeselin linki filan varsa atsana,merak ettim şimdi.

0|0
    0|0
  • Ben Beyaz Adam'i ilk kez Bakirkoy, Carousel'e dogru giderken sol kosede gormustum.

0|0
    0|1
Yükleniyor...