Türkiye'de kurulacak olan nükleer santraller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de kurulacak olan nükleer santraller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
ben nukleer santrallerin turkiye icin bir zorunluluk oldugunu dusunuyorum. greanpaece vs kuruluslari zaten kimlerin finansa ettigi belli .
turkiye sinirina 30km uzaklikta ermenistanda sosyalist rusyadan kalma antika bir nukleer santral var ve hala faal durumda . 2004 yilinda avrupa 100 milyon avro yardim karsiligi kapatilmasini istemis fakat kapatilmamis turkiye de nukleer enerjiye karsi gelenlerin bundan haberleri neden yok?

0|0
6|19

En İyi Erkek Görüşü

• nükleer santral kaçinilmazdr gereklidir. en büyük sektörlerden birisi enerjidir günümüz dünyasnda, gelişmek büyümek güçlü olmak isteyen ekonomilerin birinci gereksinimi enerjidir. bunun da en karli yolu nükleer santrallerdir.

o sokaklara dökülüp nükleer santrale hayir. termik santral istemiyoruz. hes yapilmasin. köyümüze baraj istemeyiz. diyenlerin elektriklerini 2 saat kessek telefona sarlp elektrik arzayi aramayi bilirler.

1|2
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Bir problem olursa ülkecek yıkılırız, baş edemezler vallahi

0|1
    0|2
    • turkiyenin 30 km kuzeydogusunda ermenistan da sosyalist rusyadan kalma eski bir nukleer santral var ve faal durumda bunu biliyor muydun?

• senin mantığınla konuşmak bile yersiz. kim çevrecilere yardım ediyorsa Allah razı olsun.

• shell petrol sirketi o da senden razidir zaten meksika korfezine 2milyon ton petrol sizdiginda hic bir eylemde bulunulmadi nokta

• işimize yarar para kazancak ülkemiz ne güzel

0|1
    0|1
  • Bencede yapılması lazım

0|2
    0|0
  • daha fazla çevre kirliliğine sebep olacağı için hiç iyi şeyler düşünmüyorum.

0|1
    0|1
  • Elimize gözümüze bulaşır bence hiç girişmeyelim .

0|1
    0|1
  • Biz önce millet olarak bir bütün olmayı öğrenelim sonra nükleer i düşünürüz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• nükleer enerji kesinlikle olmazsa olmaz ... teknoloji gelişiyor, en basitinden eskiden kullandığımız bilgisayarın sadece ekran kartının kullandığı enerji ile şimdikiler arasında dağlar kadar var ...

hal böyle olunca ilerleyen zamanlarda daha da fazla enerjiye ihtiyaç duyacağız... kurulum maliyeti olarak yüksek ama üretim olarak çok çok hesaplı olacak ve aynı zamanda temiz... Bir rüzgar trübini üretilirken açığa çıkan CO2 gazı miktarı, nükleer santrallin parçalarının üretiminde açığa çıkan co2 gazından bile daha fazladır. Yani rüzgar tribünleri de hiç olmazsa bile üretilirken açığa CO2 gazı çıkıyor. Nükleerde en önemli konu güvenlik...Yeni nesil reaktörlerde de bu da fazlasıyla mevcut. Bir de toryum bazlı reaktörler üretildiğinde tamamıyla dışa bağımlılık ortadan kalkar...

Aynı zamanda nükleer atıkların bazıları, iyi bir atık yönetim ve değerlendirme programıyla endüstri ve tıp alanında kullanılacak.

Nükleer santrallerini kapatan ülkeler, kullanılan teknolojilerin eski olmasından ve güvenlik seviyelerinin yetersiz olmasından dolayı kapatıyorlar...

Sadece nükleer değil, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri ve ya çiftlikleri yapılmalı...

Nükleer olmazsa olmaz, enerji de dışa bağımlılık olmasın en azından..

0|1
    0|0
  • Ateslen oynamak gibi birsey. Iyi para getirir ülkemize ama birsey oldumu bunu Insan hayatinlan ve Topramizlan öderiz.

Ben karsiyim. Türkiye bir deprem noktasi, ben girmezdim bu riske. Japonlara bakin onlarda 2 sene önce Hem insanlarini hem topraklarinin bir parcasini kaybedtiler.

0|1
    0|0
  • gelecegin itici gucu ben kurulmasindan yanayim ulke tarihlerine bakarsak nukleer santrallerini kapatan ulkelerin hep belli bir refaha ya da tatmine ulastiktan sonra bunu gerceklestirdigini goruruz. Ayrica yuksek guvenlik onlemleri de gerek elbette ne de olsa ikinci bir cernobil bekleniyor Litvanyadan umariz gerceklesmez

0|1
    0|0
  • şehirleşmenin olmadığı ve orman olmayan yerlere kursunlar. millet etkilenmesin. diğer taraftan elektrik dünyanın parası, benzin desen perişan oldu millet. alternatif bir enerji kaynağı. enerji ucuza gelir kursunlar. ama nükleer silahlanmaya karşıyım.

0|1
    0|0
  • bize toryum santrali lazım, dünya toryum rezervinin %70 i bizde. 100 tane falan kurarak bütün enerjiyi elektriğe çevirebiliriz. bütün arabaları,trenleri,uçakları,tankları,jetleri elektrikliye çeviririz. ki zaten bu cihazların motoru petrolden elektrik üretir, elektriği direk versen daha iyi. bunu yaparsak cari açık kavramının ne demek olduğunu unuturuz.

0|1
    0|0
  • Kurulmalı. Türkiye nükleer güç olmalı. Dünyada sözü geçen ülkeler enerjilerinin çoğunu nükleer enerjiden sağlıyorlar. Gerisi boş laftır.

Doğalgazdan elektrik üreten bir ülkeyiz (Sanırım %54 ü doğalgazdan) Dışarıya para saçmaya lüzum yok.

0|0
    0|0
  • Türkiye yönetiminin biraz gerizekalı olduğu konusunda şüphelere yol açan olaydır.

Bakınız açıklayayım; Fransa dünya da nükleer enerjiden en çok yararlanan ülkedir ama atık maliyetli çok fazla olduğu ve riskli bir enerji türü olduğu için nükleer reaktörlerini kapatma kararı aldı. Aynı şekilde Japonya da riskli olduğu konusunda endişelere sahip olduğu için aylardır iç işlerinde karışıklık var halk sürekli bu konularda eylem yapıyor yönetim bile ikiye bölünmüş durumda.

Şimdi nükleer reaktör Türkiye'de kurulsa size olacakların senaryolarını çizeyim:

1- Bizim yönetimimiz atık maliyeti fazla olduğu için bulduğu en BERBAT yöntemle atıkları istifleyecektir ki bu yüzlerce yıl giderilemeyecek bir tahribata yol açar.

2- Reaktör ucuza enerji ürettiği halde bize kol böreği gibi faturalar girmeye devam edecek, aç gözlülük değil mi arkadaş.

3- Avrupa birliği bizi reaktörlerden dolayı kabul etmeyecek ve sırf bunu için bir iç karışıklık çıkacak (AB ye girmeye hevesli değilim ama)

4- Sıkı bir deprem olacak ve ülkenin içine edecek bu reaktör. (Japonya da onlarca kişi sızıntıyı önlemek için hayatlarını feda etti yani ölümcül düzeyde radrasyon olduğu halde santrale girmek oluyor bu..anca bu şekilde düzelttiler durumu ki Türkiye de bu fedakarlığı kimse yapmaz)

0|0
    0|0
  • Nükleer santral yapacaklarına bira fiyatını düşürsünler.Eskiden 1.7 tl'ydi, peh.

0|1
    0|1
  • Nükleer enerjiye geçene kadar Ermenistan sınırında önlem alınmasına harcansın o para. Ayrıca bu ülkenin doğal enerji kaynakları çok sağlam. Yemezler. Elini taşın altına koymak isteyen varsa, çok iyi niyetle enerjiyi ucuza ve verimliliğe taşımak isteyen varsa çok ala çözümler var bu ülkeye uyan. Enerji ve yapı teknolojisi işimi kapsıyor ve bu konuda kallavi çalışmaları yakından biliyorum.

0|0
    0|0
    • mesela ne gibi cozumler var?

• dediklerinin turkiyedeki enerji acigini kapatabilecegini sanmiyorum.10-15 yilda bu denli bir degisiklik yapilmasi astronomik rakamlara patlar ki en az 50 sene surer bu turkiye de. dediklerine inanmak istiyorum ama imkansiz.

• Açıkçası farklı inandırıyorlar insanları. İçten üzüldüğüm ve rantı söz konusu olmaması gereken bir konu. Üzgünüm birader bunlar gerçek ve yapılabilir ancak işine gelirse birilerinin. Bu dediklerimi maliyet hesapları ve detaylı projelendirme ile devlete sunan çok çok büyük yerli ve yabancı teşebbüsler, üniversiteler ve değerli bilim insanları var. Ortada bir gerçek var ama devletin desteği olmadan milyarca doları adam bile gelip yatırım yapmaz, yapamaz. Bizzat tanıdığım insanlar oldu böyle.

• Çevre kirliliğine yol açıyor diyen arkadaşlara söylüyorum.Hiçbir devlet kendi çıkarları söz konusu olunca kirlilik falan takmaz.Eğer takarsa batar gider.Etraftaki ülkeler takıyor mu hiç?

0|1
    0|0
  • Temiz enerji kaynağı. Nükleer santraller Türkiye için bir gerekliliktir. Bence geç bile kalındı bu konuda.

Hatta Peygamberimizin "Düşmanınızın silahı ile silahlanınız!" hadisini prensip edinip nükleer silah sahibi dahi olmalıyız.

0|0
    0|0
  • dünya yavaş yavaş ne yavaşı full nükleere kayıyo yeni enerjiler bulmak lazım dimi alternatif

0|1
    0|0
  • gayri resmi bilinmeyen santrol olmadıgınımı sanıyosunuz .:) resmi olanıise kurulması gerek gunumuz kosullarına ayak saglamak lazım malum en ıyı ornegi kurtuluş savaşı öncesi osmanlı devletimizin son durumudur

0|0
    0|0
  • Greenpeace fake biraz bence bu konuda, çünkü green peace kurucularından biri bile dedi ki zamanında "artık nükleere karşı bakış açımızı değiştirmeliyiz" diye. bence de öyle..

0|0
    0|0
  • Nükleer enerji Türkiye için bir zorunluk fakat

1- Yapılacak yer turistik ve yeşil alan olmamalı. Daha doğuda daha dağlık bir alana yapılmalı.

2- Nüfus yoğunluğu az olan bir yerde yapılmalı.

3- en üst yöneticisi kesinlikle yabancı olmalı. Biz Türkler bana bişey olmaz mantığıyla bakarız işe :)

0|0
    0|0
  • patlarsa B*hu yedik :D çin gibi hemen toparlanamayız biz bence

0|0
    0|0
  • memleket düşünenlere bakın nükleer santralin ne tür tehlikeler yaratacığını biliyormusunuz siz ne kadar acayip bir zihniyet var bizim insanımızda anlamıyorum asgari ücrete şükür ederler millet çuvalla parayı götürür ses çıkarmazlar nükleer santral yerine ağır sanayi kurulsun istihdam artsın artık sokaklarımızda caddelerimizde yerli araç kullanalım diye düşünen yok kendi doğalgazımızı çıkaralım diyen yok niye bu yabancı sermaye ile işbirliği yapan para baronlarının işine gelmiyor şu saksıyı biraz çalıştırın sizin gibiler yüzünden dışardan saman ithal eder oldu bu ülke..

0|0
    0|1
    • senin zihniyetin daha acayip enerjisini ithal eden bir ulkenin nasil guclenmesini umuyorsun agir sanayi dedigin lafla calismiyor

• birak sokak agzi yapmayi su an dunyada gemiler deniz altilar nukleer enerji ile calisiyor nukleer santral kurulmasi bu teknolojide tecrube kazanmamiz demek sen hala saman diyorsun ot diyorsun sen teknolojiye sahip olmassan sana saman ot hatta agac kabugu bile satarlar. agir sanayi diyorsun agir sanayinin ihtiyaclarini daha kavrayamamissin oyle ol deyince olmuyor enerji lazim teknoloji lazim tesekkur ederim sizin gibi dar goruslu insanlar sayesinde bu ulkede hic b. b.k olmaz.

• nükleer olümdür koçum tabiatta gördüklerinin senden sonra gelecek nesillerin de görmeye hakkı var bizim gibi yarım ada nahirler akarsular rüzgar tabyaları bakımından zengin ülkelrde kurulabilecek alternatif o kadar çok enerji kaynağı varken neden nükleer santral kuruyolar biliyormusun ? nereden bileceksin ki yarım ağaz duydukların sadece senin tübitakta 1. gelen enerji projelerin dış devletlere satılıyor sen zehir ve ölüm saçan enerji modellerine kapı açıyorsun okuyun araştırın kolaya kaçmayın.

• vatana millete faydası olsunda gelsin sırtıma kursunlar

0|1
    0|0
Yükleniyor...