Dini bilgisi olanlar bakabılırmı ??

arkadaslar ben sıgara ıcıyorum aılem bılmıyodu annem oğrendı sonra bana soz ver dedı ıcmıceksın dıye bnde soz dedım ama yınede ıctım sonra tekrar duymus hanı bıraktıydın falan dedı ben ıcıyorum falan dedım artık sonra yasin kitabını getırdı yemın et bıda ıcmıceksın falan dedı bnde basmam dedım oda kızmaya basladı aglıcaktı nerdeyse bnde o uzulmesın dıye tamam ıcmıcem dedım yasın kıtabının ustune elımı koydum ama annem uzulmesın dıye yaptım onu sonucta alısmaısım bı kere sıgaraya nasıl bırakayım annemı uzmıyım dıye bastım o yasın kıtabın elıne sızce yemn etmıs oluyomuyum ıcım hıc rahat deıl

0|0
6|19

En İyi Erkek Görüşü

• hepiniz sallamışsınız arkadaşlar ve çok cahilce cevaplar gelmiş. sende git yeminin kefaretini ver o ne dersen:

Yemin kefareti için, zekat alması caiz olan on fakire, bütün bedenini örtecek kadar bir kat çamaşır verilir. Yahut aç olan on fakire, bir gün iki defa yemek verilir. On fakire bir defa, bir fıtra miktarı buğday, un da verilebilir. Yahut bu değerde kumaş, havlu, mendil, çorap, et, pirinç, terlik, ayakkabı, ilaç veya uygun bir din kitabı veya altın vermek de caiz olur. Bunları yapamayan fakir, peş peşe yani aralıksız 3 gün oruç tutar.Yeminini bozmadan önce yemin kefareti verilmez. Verilirse sahih olmaz. Bozunca tekrar vermesi lazım olur. Yemin kefaretini geciktirmek günah olur. Kur�an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Allahü teâlâ, bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi mesul tutar, hesap sorar.) [Maide 89]

Sigara içmeyeceğine üst üste on kere yemin edenin, sigara içerse, bir yemin kefareti vermesi kâfidir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Yasin, Kuran'ın bir parçasıdır. İslam'da Kuran'a el basmak diye bir uygulama yoksa da, senin yaptığın, verdiğin söze Kuran'ı ve dolayısıyla Allah'ı kefil göstermektir.

O sözünü tutmazsan, Kuran ve Allah'a karşı sorumluluk altındasın demektir. Cezası var mı yok mu bilmem. Sorumluluk var ancak.

Kaldı ki anneni bu kadar üzmek, ve sigaranın en iyi ihtimalle harama yakın mekruh olmasını düşündüğünden, bir sigara için maneviyatını bu kadar zorlamamalısın.

0|1
    0|0
  • Dini yönden yeminle ilgili güzel ve bence doğru cevaplar var. Ancak , söz verme ve sigara konusunda telkinde bulunacağım. Bir kere söz verdiysen buna uymanda yarar var. Bu bir doğruluk ifadesidir, her konuda. Sigaraya gelince bence bırakmalısın , annen doğrusunu istiyor. Sigara kimseye birşey vermez. Bilakis zararları çoktur. Hem maddi hemde manevi , maddi olarak en ucuz sigara 5.-Tl.ayda 150 Tl. eder. Bu parayla eğitimin sürdüren nice gençler var , bu parayla 1 ay geçinen aileler var , paran fazlaysa bana ver ben bir fakir öğrenciye ulaştırayım. Kaldı ki senin içtiğin sigara 5.TL.lik değil. Manevi olarak sağlığına çok zararlı içinde zararlı 4.000 den fazla zehir var , bunları güzel ciğerlerine çekiyorsun , insanın cildini bozar , kalbine zarar verir verir de verir.Sigara içmeyi bir gösteriş olarak algılama , çünkü değil. İstersen bırakırsın , kendine güven ben sana güveniyorum. Çünkü ben 60 yaşındayım hiç içmedim ve içmemde...

0|0
    0|0
  • Bırak sen o Kitaba el basma kısmını..Annene söz vermedin mi, bundan daha büyük yemin olur mu..Söz diyorum söz...İnsanların gözünde yalancı konuma düşmüşsün..Üstelik annenin..Ben erkek kardeşimi sigara içerken yakaladığımda vallahi de billahi de onun sağlığı için çok üzülmüştüm..Hele ki annenizi hiç düşünemiyorum..O mereti bir an önce bırakmalısınız..Yaşınız kaç ki alıştım diyorsunuz..Yıllarca içip de bir günde bırakanlar, kokusundan nefret edenler var..Gırtlak kanseri, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, cinsel soğukluk..Hemen hemen hepsinin kaynağı sigara olabilmektedir..Bırakın sigarayı hem sağlığınız rahat etsin hem de vicdanınız..Saygılarımla

0|0
    0|0
  • ne olursa olsun annenin gözünde sen kitaba el bastın . burdan dönüşü yok bir daha içtiğini öğrenirse onun gözündeki yerini düşün

0|0
    0|0
  • bu soruya bu sitede adam akıllı cevap verecek bir kişi yoktur. Çoğu kafadan sallayacak ve yorum yapacak. Yorum ile sallamasyon ile buradaki cahil cuvena çoluk çocuğun ishal ürünleri:) ile bu tür dini bilgiler öğrenilip, amel edilmez. Din ve din felsefesi ciddi işlerdir ve ancak belirli bir zihni olgunluğa ve bilgi birikimine yani beyne ihtiyaç duyar. Bence en kolay ve en net çözüm: Diyanet'in Alo Fetva hattını aramandır. Benimde bu konud bildiklerim var ama burada beyan etmek istemem.

0|0
    0|0
  • etmişsin daha neyi soruyorsun. Aneni üzmemen ve o illetten kurtulman için ne güzel bahane olmuş işte. Yemin basit değildir o nedenle yapamayacağınız şeyler için yemin etmemeniz gerekir.

0|0
    0|0
  • link

Burada açıklama var. Gerisi sana kalmış

0|0
    0|0
  • kuranda bu gecerlidir verdiginiz sozleri yerine getiriniz cunku verdiginiz her sozden ahirette hesaba cekileceksiniz

0|0
    0|1
  • dini bilgi diyince bir baktım ama benim bilgim dışında! küçükken sadece yazları camiye kursa giderdik beni aşar :)

0|0
    0|0
  • Ey büyük Allahım ya...

0|0
    0|0
  • etmişsin işte yeminden dönmek çok büyük günahtır .bence sigarayı bırak.

0|0
    0|0
  • Yemin ettin mi etmedin mi?

0|0
    0|0
  • yemın kitapla falan karıştırılmamalı gerçek yemın kalbinden geliyorsa iyidir

0|0
    0|0
  • zorla yemin olmaz pembeli

0|0
    0|1
  • sorun etme o kitap insan yazması.birşey olmaz

0|0
    0|2
  • Elin yemin etmiş sen değil.sana kızanlara elimle gonuş de:D

0|0
    0|1
  • Başkasının zoruyla yemin olmaz.Yemin ilk olarak kalble daha sonra amelle olur.Kendi durumunu sen daha iyi bilirsin.

Ayet-

Allah sizi yeminlerinizdeki ´rastgele söylemelerinizden boş sözlerden´ dolayı sorumlu tutmaz ancak yeminlerinizle bağladığınız sözlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Onun (yeminin) keffareti ailenizdekilere yedirdiklerinizin ortalamasından on yoksulu doyurmak ya da onları giydirmek veya bir köleyi özgürlüğüne kavuşturmaktır. (Bunlara imkan) Bulamayan (için) üç gün oruç (vardır.) Bu yemin ettiğinizde (bozduğunuz) yeminlerinizin keffaretidir. Yeminlerinizi koruyunuz. Allah size ayetlerini böyle açıklar umulur ki şükredersiniz. (5/89)

0|0
    0|0
  • Sigara pişmanlıktır :P tabi işin gırgırından öte çok kötü bir durumdasın ama annen haklı bırakılmayacak bişe değil bende günde bir paket felan bitiren biriydim bir kerede bırakabildim başka şeylere yönel mesela çekirdek fıstık kola felan unutturuyo ama bu defa da sağlık bölümüne sivilcelerim için ne önerirsiniz yazabilirsin :) Ama ne olursa olsun anneyi üzme bidaha bulamazsın onun gibisini...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kitabı kuranı şöyle şeylere alet ediyosunuzz ya ben nediyim sen besmelesiz abdestsiz aldın onu eline bir de dimi..

Annene de çok kızdım ayrıca nasılböyle şeyi alet eder içne yine içer Kuranla mı kandırcak cık cık cık

0|0
    0|0
  • elini koyduğun anda yemin ederimki içmeycem bunun üstüne dediysen

geri dönüşün yok

tövbe edersin belki bilmem olurmu ama bilinçli yapmışsın sonuçta

0|0
    0|0
  • dinen, anneye yönelik mukaddes kitabi kullanarak yapilan yalan söz günahtir.

mantiken ayaginla bassan da bir bok olmaz.

0|0
    0|0
  • rahat ol ya basmakla bişey olmaz..ama anacığını üzme azalt ve sonra içme istersen..

0|0
    0|0
  • İçini Allah görüyo bu yüzden o yemin felan sayılmaz

0|0
    0|0
    • bende boyle dusunuyorum ama ıste ne bılım ıcımde rahat degıl ama içiyorum halan içmeyınce elım ayagım tıtrıyor napalım alıstık bı kere

• keşke basmasaydın canım siqara içersen qünaha qirersin

0|0
    0|0
Yükleniyor...