İnsanlar başkalarını yargılama hakkını kendilerinde nasıl buluyorlar?

İnsanlar,hakkında hiçbir şey bilmedikleri kişileri tek bir bilgi ya da özelliğine bakıp yargılama hakkını kendilerinden nasıl buluyorlar?

Tanımadıkları birisi ya da tanıdıkları birisi ne fark eder ki,sonuç olarak kimse kimsenin hayatını yaşamadı ya da kimse kimsenin neler hissettiğini bilemez.Ama hemen hemen herkes birileri hakkında bildikleri birkaç şeyden çıkarımda bulunup onları yargılıyor...

Neden yargılıyor insanlar birbirlerini?Bu gücü,hakkı kendilerinde nasıl buluyorlar?

Onu öldürün,bunu vurun,şuna bilmem ne olsun.O hak etti,bu etmedi...Nereden biliyorlar ki,her şeyi görüp bildiklerini nasıl sanabiliyorlar?

0|0
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• çünkü aynada sadece saçlarına ve ve bedenine bakıyorlar kendilerini göremiyorlar...

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• Senin gibiler yüzünden, senin gibiler sordukça, düşüncelerine haklı sebepler oturtmayı öğreniyorlar...ben de dahil. (en iyi cevap - haklı olarak)...asdsadasdad

1|1
    0|1
  • her insan kibirlidir böyle evrensel değerleri işine gelmeyince yok sayar

eğitimli kültürlü olanlar kasten yapar genelde, cahillerdeyse akıl yoktur zaten

0|0
    0|0
  • tek bır hareketınden bıle karsımdakını tanırım dıyen mallara seslenıyorum,

önce kendınızı tanımayı basarında ben neden bu kadar öküzüm deyin.

0|1
    0|0
  • Başkalarını yargılama hakkımı ve yetkimi türk milleti adına kullanıyorum..

0|0
    0|0
  • Kimse kimseyi yargılayamaz bazı insanlar zevk alıyor ilişkiden daha fazla.

0|0
    0|0
  • beni de çok yargılıyorlar oysa ne kadar iyi bir insanım :(

0|0
    0|0
  • Bazen tek bir kelime bile karsındakinin mal olduğunu anlamak için yetrlidir

1|0
    1|5
    • Bazen birilerine etiket takmak için Tanrı'nın oğlu olmak bile yeterli değildir over.

• Bazen pragmatik düşünmek bile optumist sonuçlara ulaşmayı sağlamaz

• Cahil cesareti.

0|0
    1|4

Kızlar Ne Diyor 6

• Çok uzun bir yorum oldu.Çok güzel bir soru sorumuşun ama bunu hepimiz arada bir yapmıyormuyuz? Belki bilmediğimiz konular hakkında veya kendimizin cesareti olmadığı şeyleri başkaları yaşıyor olması kendi yapamadıklarımızı içimizde gizli olanı başkası yapınca korkuyormuyuz? Ön yargılar korkudan doğmuyormu?Ben bazı belirttiğin noktalara katılmıyorum.Misal burada bir insan soru soruyorsa ben kendi öz fikirlerimi söylemekte mecbur değilmiyim? Veya nabza göremi şerbetmi vermeliyim? Birisini rencide etmeden farklı fikirleri söylemek ön yargımıdır?Misal birisi burada ırkci simgeleriyle geziyorsa ben onun hakkında neler düşünüyor olabilirim? Neden birisi bizi yargıladığını hissettiğimizde hemen ön yargıyı öne atıyoruz? Neden duruşumuzun arkasında durmuyoruz?Bence insanlar yaptıkları seylerin arkasinda duramadiklari için ön yargı var.Ben buyum dediğiniz an akan sular bile durur.Benimde eminim bir çok ön yargım var ama bu bilinmedikle alakalı değil veya korkuyla alalaki değil.Hayatımda yaşadıklarım, gördüklerim, tecrübelerim veya benim karşılaştığım insanlardan örnek vererek adımı atıyorum.Ön yargılarla değil.Ben okul hayatımda çok ön yargiyla savaştım.Başka bir dinden olduğum için, onlar gibi olmadığım için vs.Hep başım dik ben buyum dedim.Onlar yine güldüler konuştular ırkçılık yaptılar ama ben kim olduğumun arkasinda durduğum an olay bitmiştir.Başkalarının dedikleriyle yaşadığınız hayatta seçimlerden korkuyorsanız ön yargılardan korkuyorsanız siz dahalık o hayatı yaşamaya hazır değilsiniz demektir.İyi paylaşımlar .

0|1
    0|0
    • Asıl mesele senin ben buyum demen değil.Asıl mesele o insanların seni olduğun şey için yargılaması.Kendine göre yanlış geldiği için yargılama hakkını kendilerinde bulmaları.Herkeste bir parça ön yargı vardır elbette bu engellenemez bir şey ama ön yargılarımız aracımız olmalı amacımız değil.Amacımız yargılamak olursa herkese düşman oluruz çünkü kimse bizim gibi değildir,herkesin diğer insanlardan ayrılan bir iki yönü vardır...

• Yargılasınlar? Ne fark eder? Konuşsunlar? Ne fark eder? Ben kim olduğumu bildigim sürece konuşsunlar dursunlar.İçlerinde yapamadıklarını başaramadıklarını korkularına dillere döksünler ne fark eder. Hangi birisini değiştirelim.Ön yargılarını benim üzerime yıktıklarında onlara bir insan gibi anlatirim düşünceleri ama emin olkı bir çoğu anlamazlar.Anlamayanlar için savaşmalımıyım? Kendi hayatımı yaşamaya özen gösteririm.Onlar konuşsunlar dursunlar.

• Sorun bunu bir hak olarak görmememizde... hak sonradan kazanılır bu insanın doğasında var bir çiğlik var hepimizde bencillik iyilik kadar kötülük böbürlenmek uzar gider...

0|0
    0|0
  • kimse kimseyi yargılama hakkına sahip değil burda insanların durumlarından bir haber tipler gelmiş cevabıma kılıf takıyo ama meraklıyız ya ben daha iyi bildimciyiz ya illa ki bir burun sokma çabası . " Sen niye böyle yaptın niye busun sen hay senin düşüncene" Sana ne milletin yaşantısından sana ne. Bi ahlak bekçiliği bir sorgulayış. Sosyal yaşantıdan cinsel yönelimlere kadar..

0|0
    0|0
    • Aynen öyle,başkasının hayatına kimse burnunu sokamaz."Özel" diye bir şey var ya hani "özel" o işte.

• Bir çoğunun burun sokmakta üstüne yok

• Bazen o hataya düşebiliyoruz.Bu söz ne kadar da doğru."Benim hayatımı yargılamadan önce, Benim ayakkabılarımı giy ve Benim geçtiğim yollardan, sokaklardan, dağ ve ovalardan geç.

Hüznü, acıyı ve neşeyi tat. Benim geçtiğim senelerden geç, benim takıldığım taşlara takıl. Yeniden ayağa kalk ve Aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi. Ancak ondan sonra, beni yargılayabilirsin.."

0|0
    0|0
    • Çok güzel bir söz gerçekten...Beni yargılamak için önce ben ol..

• kim sıktı aşkilopumun canını <3

0|1
    0|0
  • yargılamak ve eleştirmek farklı bişe. bol bol eleştiririm fakat benim eleştrdiğim kişiler değil davranışlardır . bir kişiye kalkıp da neden böyle yaptın demem. ha adam eleştirimi isterse ziklemez keyfi bilir. takılmaması gerekir.

1|0
    0|0
Yükleniyor...