Bu cinayeti kim işledi?

Öğretmen Selim ile eşi Pınar bir özel okulda ögretmendirler. Selim Edebiyat, Pınar ise müzik dersi ögretmenidir. Aynı zamanda birlikte Okul Aile Birliğinin hesap-kitap işlerine bakmaktadirlar

Birgün müfettişler tarafından yapilan incelemede,Aile Birliğinin hesaplarinda yüklüce bir miktar paranin kayıp oldugu ortaya cıkar. Müfettiş Selim ve Pınar hakkında sorusturma başlatıp ifadelerini alır.

Sonraki gün Selim ve Pınar okula gelmezler. Bir arkadaşları merak edip karı-kocanın okula yakın olan evlerine gider.Zile basar ama cevap alamaz. Polisi arar. Polis gelir.Kapı bir çilingirle açıldıgında Selim ve Pınar ın cesetleriyle karşılaşırlar.Cesetlerin yanında bir not vardır:"Pınar ve ben icin tek çıkış yolu buydu." yazmaktadır notta. Olay intihar kokmaktadır Ama,savcı olayın bir intihar olmadığına karar verir.

Neden ?

eğlencelik küçük bir bulmaca

Güncellemeler:
az da olsa bulmaca seven var iyi bu :) güncellemeden rahatsız oldunuzsa pardon

daha basit bir bulmaca buyrun.

Yağmurlu bir günde bir evde cinayet gerçekleşmiş ölen kadının kocası cinayeti kimin yağtığını araştırıyormuş mutfakta çalışanlara sormuş onlar bıçakları temizliyoduk demişler,şoföre sormuş o da tabancayı temizliyorum demiş bahçıvana sormuş ben de çiçekleri suluyordum demiş sizce bu cinayeti kim işlemiş olabilir?

1000 say. bir kitap vardır.kitabın her sayfasında bir cümle vardır.

Birinci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca bir tane yanlış ifade vardır.”

İkinci sayfadaki :

“Bu kitapta yalnızca iki tane yanlış ifade vardır.”

Üçüncü sayfadaki :

“Bu kitapta yalnızca üç tane yanlış ifade vardır.”

~~

Bininci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca bin tane yanlış ifade vardır.”

Bu kitapta, doğru olan bir ya da daha fazla ifade var mıdır ?

Varsa hangi sayfalardaki ifadeler doğrudur

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• 1- Müfettiş sorgusundan sonra serbest bırakılmaları, parayı zimmetlerine geçirmediğini gösterir. Yani bu konuda suçsuzdurlar.

2 - Suçsuz oldukları halde neden intihar etsinler?

3- Bırakılan nottaki cümle düşüklüğü..."Pınar ve ben İÇİN tek çıkış yolu buydu"... Bu notun 3. kişi ya da kişilerce yazıldığı kesindir çünkü; eğer bu notu Selim yazsaydı, ki kendisi edebiyat öğretmenidir, "Pınar ve benim için tek çıkış yolu budur" şeklinde yazması gerekiyordu. ...Pınar ve ben için... (yani onlar için) denilince bu ifadenin bir 3. kişinin ya da kişilerin yorumu olduğu kesinlik kazanıyor. Bir edebiyat öğretmeni böyle basit bir hata yapmayacaktır.

4- Pınar zaten yapmış olamaz çünkü notta "Pınar ve..." şeklindedir. Yani suç kocayaya da 3. kişi tarafından işlendiği kesindir. Pınar yapmış olsaydı "Kocam"ya da "Selim ve benim için..." gibi bir not yazardı.

Sonuç: Demek ki okulun parasını üzerine geçiren gerçek kişi ya da kişiler, bu olayı bu iki öğretmen yapmış gibi gösterdi ve polis sorgusunun ardından tam zamanıdır diyerek onları öldürdü ve bu notu yazdı. Ama görünen o ki, basit de olsa bir açık verdi/verdiler.

Katil aslında sabah evlerine bakmayan giden arkadaşlarıdır.

0|1
    0|0
    • Güncelleme:

Çok eski sorular bunlar, yeni ve hiç duyulmamış bilinmedik şeylerle gelsen ya :)

Suçlu: Bahçıvan, yağmur altında çiçek sulama...

• üstad belirtiyorum zaten basit diyee. çok yorulmadan 2 dk eğlensinler diye. nette nette cevaplar var zaten..fena kazıklar da var bende ama kimse uğraşmaz zor şeylerle onun için basit şeyler.

• 1000 sayfalık bir kitap vardır. Bu kitabın her sayfasında bir cümle vardır.

Birinci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca bir tane yanlış ifade vardır.”

İkinci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca iki tane yanlış ifade vardır.”

Üçüncü sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca üç tane yanlış ifade vardır.”

~~~

Bininci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca bin tane yanlış ifade vardır.”

Bu kitapta, doğru olan bir ya da daha fazla ifade var mıdır ?

Varsa hangi sayfalardaki ifadeler doğrudur

Kızlar Ne Diyor 3

• adam edebiyat öğretmeni pınar ve beniçin diye bir cümle kurması mantıksız ordan yani adam edebiyat öğretmeni

0|1
    0|0
  • bahçıvan çünkü hepsi çekinmeden söylemiş ayrıca hava yağmurlu adam yağmurlu günde çiçek mi sulucak

0|0
    0|0
  • pınarmı yapmış?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Bu sorunun cevabı bulunamaz bence. Eldeki verilere göre tek ip ucumuz not ve nottaki cümleye göre notu selim yazdı. Selimin edebiyat öğretmeni olduğu halde cümleyi devrik kurmuş olması bizi çözüme götüremez zira mantıken nasıl öldüklerini bilemiyoruz. İki kişiden birisinin diğerini öldürüp sonra intihar etmiş olması olası. selimde pınarı vurup notu yazıp intihar etmiş olabilir, pınarda bunu yapmış olabilir. Pınar yaptıysa neden selimin ağzından not yazma gereği duydu sorusu çıkar. Savcı buna binaen intihar değil diyebilirki bu durumda intihar öncesi ortada bir cinayet olduğundan savcının söylediği doğru çıkardı ancak birinin öldürülüp sonrada öldürenin intihar ettiğine dair her hangi bir ip ucuda elimizde yok. İki kişinin birden intihar edemeyeceği üzerine kurgulanmış bir bilmece ama unutulan kısım iki kişininde intihar edebilmesinin olası olduğu. bu soru cevabı olmayan bir sorudur.

0|0
    0|0
  • Mantıken bahçıvan. Yağmurlu bir havada çiçek sulanmaz ama bu sorununda yanıtı yok çünkü suladığı çiçekler evin içinde de olabilir.

0|0
    0|0
  • savcının elinde ipucu wardır. bizde yok öyle bişey. hikayede 3 kişi geçiyo zaten. müfettiş olsa gerek :) ya da o bir arkadaşı :)

0|0
    0|0
  • Cinayet nasıl işlenmiş? :)

0|0
    0|0
  • rıza baba nerde ?

0|0
    0|0
Yükleniyor...