Kapat

Eğitimime mi önem verirdiniz yoksa sağlığınıza mı?

Gizli sormayacağım. Sağlığım gün geçtikçe daha kötü oluyor. Ve bir karar vermek zorundayım. Tıp öğrencisiyim ve çoğunuz biliyordur ne kadar ağır bir bölüm olduğunu. Okula gitmem hali hazırda mümkün bile değil çünkü sağlığımla uğraşıyorum. Ama bir karar vermek zorundayım. Ya sağlığıma önem vereceğim(ki geçeceği kesin değil) ve okulu bırakacağım ya da sağlığıma çok önem vermeyip okula devam edeceğim. Sakın demeyin sağlık daha önemli vs. diye evet bunu ben de biliyorum ama çok zaman kaybettim. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten!

Güncellemeler:
Eğitiminize mi olacaktı o...

0|0
3|13

En İyi Kız Görüşü

• Merhaba, yine ben :)

Sana sunu soyleyeyim. Gozumde bir rahatsizlik var ve benşu an25 yasindayim, 15 yasimdan beri her yil istisnasiz ameliyat oldum en az 1 kere. Bunlar planlanmis ameliyatlar degildi. Acil olarak giriyordum. Sonra da gozum belli sure bandajli kaldigindan okula falan gidemiyordum. Her donem bu yuzden bir ay falan gidememisimdir. Sonra okula dondugumde haril haril calisip arayi kapatiyordum.

Universitedeyken son sinifta ve son donemde, hatta suanki gibi Mart ayiydi. Bir rahatsizligim oldu. O gune kadarki en buyuk rahatsizligim. Sapasaglam yattim, sabah uyandigimda her yer kapkaranlikti. Gayet normal gorerek uyudum, oyle uyandim... Tabi hemen hastaneye gittik. Enfeksiyondan dolayi gormem tamamen gitmisti. Cok moralim bozuldu. Duzelip duzelmeyecegi belli degildi ve 4 sene herkesten cok calistigim derslerim ortada kalicakti. 2 ay okula hic gidemedim. Vizelere giremedim, finallere de ramak kaldi. O gune kadar bolum birincisiydim ama birak birinciligi, mezun bile olamicaktim resmen. Bu idealist bir insan icin kahredici bir olay. Kimisi bosver, seneye devam edersin okula, seneye mezun olursun diyordu ama benim icim yaniyordu.

Sonra 2 ay aradan sonra raporlarim falan da vardi tabi ve bolum baskanim melek gibi bir insandi. Bana hep umit verdi. Kendisi Kenyali. Hep "We have to be optimistic" derdi. Gozum tam iyilesmeden haril haril sinavlara calistim ve yazili degil de sozlu girdim finallere. Mezun olamayacagim gozuyle bakan herkes sasirdi. İnan bana 4 sene ben hep bolum birinciligini hedelemistim ama, fakulte birincisi olarak mezun oldum. Hem de o sartlarda.

Sen de benim gibi idealistsin belli ki. Demem o ki, ben cok zirunlu oldugumda okuluma gitmemistim. Ama birazcik toparlayinca gittim ve arayi kapattim. Bunu yasamayan bilemez. Sen de kapaticaksun arayi. Allah onlara vermedigi bir zeka veicek cunku sana. Herseyi anlamani saglicak. Geride falan kalmicaksin. Gecici olarak kaliyor gibi gorunsrn de, sen suanki sinuf arkadaslarindan bir adim ondesin. Cunku sadece dunyaya degil, ahirete de bir sinav veriyorsun. Butun bunlari sana veren de, derslerinde de yardimci olucak merak etme. Senin neyi ne kadar cok istedigini Ondan daha iyi bilen yok. Tek tarafli dusunup kendine eziyet etme. Basarilar ve sifa dilerim.

3|1
    0|0
    • Sana diyeceğim sözüm yok inan kardeşim :))

iyi ki iyi ki varsın... Allah razı olsun senden!

• Allah senden de razi olsun, tum kederlerini sonsuz bir mutluluga cevirsin insallah :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 13

• şunu düşün: sağlığını salladın, eğitime önem verdin. daha fazla ilgilenmeye başladın, sağlığını da aksattın. aradan 5-6 yıl geçti. çok iyi bir doktor oldun. ALLAH göstermesin ama sağlığın kötüye gitti. sen o sağlığınla doktorluğu icra edebilecek misin? bu birinci senaryo

diğeri ise, okuluna bir süre ara verdin, sağlığın için. aradan 2-3 yıl geçti maşallah sapasağlam oldun. sonra da doktorluğu icra ettin. hem kendine hem de insanlığa daha yardımcı oldun.

sonuçta ara versen de ömür boyu ara vermiş olmayacaksın. sadece kısa bir süre kulübede yedek bekleyeceksin. zamanı gelince de golünü atacaksın. :)

0|0
    0|0
  • "Halk içinde mûteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihân da bir nefes sıhhât gibi" Ötesi boş... Sağlık yoksa hiçbirşey olmaz, sağlığına kavuştuktan sonra bir şekilde eğitimini tamamlayabilirsin.

0|0
    0|0
  • Sağlık herşeyden önemlidir .. Sorunun başlığını okumak yeter bence cevaplamak için ..

1|0
    0|0
  • Rahatsızlığının ciddiyetine bağlı , sağlık kayboldumu bidaha okuyamazsın ama sağlıklı oldukça okumanın yaşı yoktuır en kötü ara verirsin. Okula ayırdığın vaktide yaşamamış say derimm.

1|0
    0|0
  • "Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi . Önce sağlık

1|0
    0|0
  • Sağlık onemlidir ama hastalıkların çoğu psikolojiyle yenilir eğitime öncelik verirsin devamsızlık hakkınıda sağlığın içın kullanırsın psikolojini düzelt once

0|0
    0|0
  • Eegitimide devam etmelisin.. cnku kafani mesgul edeck ve psikolojik olrak hasta oldugunu unutacaksn .. tabi okula giderknde sagligini ihmal etme..

0|0
    0|0
    • Sorun da orada okula gidemiyorum ki .. Derslerim küçüklüğümden beridir ki çok iyi. Şimdi devamsızlık yüzünden bozulacak bu beni psikolojik olarak daha fazla yaralamaz mı sizce?

• Tipta devamszlik sorunu gnlde olmuyor biliyorum ama bunu bir yana birak burdaki amacn sinifi gecmek degil hastaligin seni bitirmedigine inanmak ve halen birseyler yaptigini goruyor olmak insana olumlu bir etki verecktr.. ilactn daha yararli bisi varsa oda pozitif dusunceler..

• Eğitime önem verirsen, kalıcı bir rahatsızlığın olursa aldığın eğitimin bir değeri kalmayacaktır.

Sağlığına önem verip tedavini kısa sürede doğru bir şekilde gerçekleştirirsen eğitimsiz olarak bile olsa hayatına devam edebilirsin...

0|0
    0|0
    • Peki hayat amacım ? Sağlığımı kavuşsam da sonunda eğitimim yarım kaldığı için hayallerim de öyle olacak. :(

• En önemli hayalin iyi bir ömür sürmek değilmi?

• Hayır. Yardıma muhtaç insanlara yardımcı olmak. Ki bu yüzden tıp okumayı seçtim. İleride fakir ülkelere gidip bedava sağlık hizmeti vermek tek amacımdı.

• aslında bir tıpcı olarak bu konuyu açman cok saçma olmuş saglıgın yerinde olsun yapamıcaıg hiçbirşey yok insanın istersen hayata 10-0 geriden başla tekrar gene toplarsın ama saglık olmazsa hiçbişey olmaz.

0|0
    0|0
  • her ikisi de öneli

0|0
    0|0
    • Birini seçmek zorunda oluyor olmam kötü yanı...

Bu gün kar benim için yağıyor sanki.

• sağlık da önemli kariyerde. ikisini bir arada yap

0|0
    0|0
  • tabiki sağlığımıza

0|0
    0|0
  • bak ben 23 yaşındayım 9 senedir şeker hastasıyım ünv. son sınıf öğrencisiyim keşke okumamış cahil olsaydım da sağlığım yerinde olsaydı cidden sağlık çok önemli

0|0
    0|0
    • Allah acil şifalar versin... Ben de diyorum ki keşke okula devam edebilsem... Sağlık evet önemli ama hayallerimiz de öyle değil mi? Eğer yaşamak için bir amacın olmazsa sağlığın ne anlamı kalır...

• sağlık yaa ben her zaman isyan ediyorum neden benim sağlığım yerinde değil diye okuma sende başka bir dalda kendini geliştir

Kızlar Ne Diyor 2

• gecmı olsun saglıgıma onem verırım en onemlı sey saglıgın

0|0
    0|0
  • Okulunu dondur sağlığını düzeltmeye bak tekrar sonra okursun.

0|0
    0|0
    • Ondan da çekiniyorum biraz... Şimdi yaşıtlarımlayım sonra benden küçüklerle okumak zorunda kalacağım

Yükleniyor...