Alışveriş küsüratlarının yuvarlanma mantığı nedir?

Markette alışveriş fişinde 11.330 tutan meblağın 11.350 alınması

ve bunu müşteri sayısı ve ay sonuna vurunca ortaya çıkan rakam

marketler bizden daha mı fakir. Çözüm istiyorum

Aklıma takıldı yorumlar ne diyecek bakalım.

Güncellemeler:
Bazı arkadaslar ne demek ıstedığımı anlamamıs .Senden daha zengın bır esnafa sadaka mı verıyorsunuz?

0|0
4|25

En İyi Erkek Görüşü

• Asıl "büfelerde" abi üstü yok "sakız al"dan ne vurgun yapılıyor bi bilsen aklın durur...

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Kredi kartının gözünü seveyim :))

Nakit ödemelerde kasiyerler yuvarlama işlemini aşağı doğru yaparlarsa gün sonunda açık verirler. Yukarı yaptıklarında ise bir miktar bahşiş kazanmış olurlar. Yazıktır onlara, açık vermesinler :))

2|0
    0|0
  • Büyük marketler özellikle 10 kuruş bulunduruyorlar .

Zengin kesim asla küsürat bırakmıyor çünkü 99.90'a aldığı bir şeyin kalan 10 kuruşunu istiyorlar ama bir çok insan 10 kuruş istemenin ayıplanacağını düşünüyor ve istemiyor .

Durum öyle olunca da market sahipleri küsüratlardan iyi para kaldırıyor .

Gittiğim mağazalarda marketlerde çok karşılaştığım bir durum , alıyorum 79.90 bir şey veriyorum 100tl bana 20 lira para üstü veriyor , 10 kuruş nerede diye sorduğumda 10 kuruşumuz yok diyorlar , o zaman bunu düz 80tl yapsanıza niye böyle üçkağıtçılık yapıyorsunuz diye çıkışıyorum .

Umursamaz olduğumuz sürece küsüratlardan daha çok para kazanır işverenler .

0|0
    0|0
    • Demek istediğim bırazda bu neden o zaman küsüratı almasınlar madem paraları yok nıye bızden cıkıyor o kuruş

• İşte satış psikolojisi , 80TL yazınca kimse bakmıyor ama 79.90 yazınca herkes dikkat kesiliyor .

Mesela birisine 100TL bu diyorsun pahalıymış diyor ama 99.90 dediğinde durup düşünüyor .

• marketler ürünleri toplu aldığı için nispeten mahalle bakkallarına göre fiyatını daha uygun veriyorlar. Baktığın zaman her halükarda hesaplı

onların yuvarlama mantığı şu şekilde

mesela toplam tutar 12.54 tl tuttu diyelim 12.50 alırlar

eğer tutar 12.55 ve 12.59 arasında ise 12.60 a yuvarlarlar

hem nispeten ucuz hemde ürünlerinin sirkilasyonu fazla olan marketlerden alışveriş yapmak her zaman hesaplıdır

kuruş hesabı burada yapılmamalı

0|0
    0|0
  • İrade meselesi.. Almak gerek. Utanıp sıkılmaya hiç gerek yok, bizim hakkımız. Ayrıca para üstü verme mecburiyeti karşı tarafın. Ben 5 kuruşuna dek bırakmam.

0|0
    0|0
    • Bahsettiği 5 kuruşun altı. Yani tedavülde olmayan bir para birimi...

• Bahsettiği durum tek taraflı olmuyor. Bazen aşağı yuvarlanır. Sadece yazar kasayla hesabı yapılmayan küçük işletmelerde parayı alan kişinin insiyatifinde olursunuz. Orda iş dikkatinize kalır :)))

• Bence çokta kafayı bununla meşgul etmemek gerekir. Yığınla başka sorunlarımız varken kim düşünür 2-3 kuruşluk sorunu. :)

• Kredi kartı ya da maaş kartıyla alışveriş yapıyorum sorun olmuyor ama dediğin gibi olduğunda sırf bu yuvarlamalar ile bir kaç çalışanın maaşını çıkaran büyük marketler her yerde.

0|0
    0|0
  • askerde kantinci idim gerçekten bu 50 100 kuruşlar iyi para bırakıyor bunun çözümü ancak kredi kartı ile olur

0|0
    0|0
  • kuruşların hesabın yapan kadınlar nasıl kozmetik alışverişlerinde bonkör olabiliyorlar bi türlü anlayamıyorum

0|0
    0|0
    • Burda paramı istedığım yere harcama özgürlüğüm yok , sorun bu

• ben soruna biraz daha farklı bi pencereden bakış açısı kazandırmak istedim sorunu çok ii anladım

• o anlamayanları boşver, ben seni çok iyi anladım, sırf bu yüzden genelde kredi kartı ile alışveriş yapıyorum,

eğer bir kaç parça birşeyler olacaksa yuvarlak bir rakam olması için fiyatlarına tek tek bakıp topluyorum, bir nevi işi inada bindirdim, dediğin gibi resmen soygun bence

0|0
    0|0
  • almanlarin güzel bir lafi vardir bu hususta. biz ülkemizi centlerin üzerinden yeniden insaa ettik diye. ben sahsen internet cafede calisiyorum ayni zamanda tekel bayisi. tek centleri bile kalmaz bir mal 1,99 ise o 1 cent cogu zaman geri verilir. bu böyledir yani :)

0|0
    0|0
  • Kapitalist dünya düzeni, zengin daha zenginleşiyor fakir daha da fakir.

0|0
    0|0
  • Bakkal amcalara git. Orada fiyatlar küsüratlı değildir. Bozuk para yoksa sakız, şeker veriyorlar. Ama sonuna kadar alıyorsun hakkını.

0|0
    0|0
  • sadaka veriyorum demedim arkadasım, sadakam olsun dedim. ya ben 3 un 5 in lafını etmem. senide bilmem arkadasım

0|0
    0|0
  • cevabı sorunun içinde vermişsiniz zaten..eski para ile 20binlik küsüratlar kişiyi etkilemez.fakat büyük süpermarketlerde yüzlerce kişinin alışveriş yaptığını düşününce günlük,haftalık,aylık ciddi rakamlar ortaya çıkar...

0|0
    0|0
  • Kasa Farkı oluşturmaya yönelik..

Olumlu fark işlerine geliyor...

Eksik olunca O 5 kuruşu bile almaya çalışıyorlar.

0|0
    0|0
  • kredi kartımla ödeme yaparken yuvarlayanı gördüm.. sanki para üstü verecek..

0|0
    0|0
  • en güzel çözüm kredi kartı kuruş yok parası üstü yok birde vadaaaaaa...

1|0
    0|0
  • hiç dikkat etmem buna, o verdiğim 10-20 kurusla ne zengin olurum nede fakir. sadakam olsun

1|0
    1|0
    • sadakamı istedığım insana vermek isterım.

• sadaka olarak baska seyler veya daha büyük meblağları istediğin bi insana verebilirsin arkadasım

• Vergiden muaf tutuluyor bu tutar. Düşün vergisiz , kazanç sağlamak için iyi bir yol.

0|0
    0|0
  • Verilmiş sadakan olsun o da :)) boşver :)) ya 19,99 99,99 liralara ne demeli. :))

0|0
    0|0
  • Ben karşılaşmadım hiç

0|0
    0|0
  • kasıyer yıl sonunda altına sıfır araba ceker bu bahsıslerle

0|0
    0|0
  • Kasiyere bahşiş olarak düşün

0|0
    0|0
  • kredi kartı kullanılması bu sorunu çözüyor.

0|0
    0|0
    • kredı kartımı vardı düne kadar memlekette , bu bahane olamaz

• Kredi kartı kullan yada şikayet et.

Bozuk para bulundurması gereken yer esnaftır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• yoo haklısın ben hesaplamasını bile yapmıştım bir ara epey takmıştım bu konuya ya kuruşuna kadar para üstünü istiyorum uyuzluk olsun diye , vermedimi kredi kartımı takdim ediyorum .. :) migros benden zengin bananee

1|0
    0|0
  • Bende markette çalıştım.Bende yuvarlamak zorunda kaldım.Çünkü kasamıza 1kuruş verilmezdi.Mecbur yuvarlardık ki bunu yapmak zorundaydık.4 ve 4 ten aşağı rakamlar aşağıya üzeri ise yukarı tamamlardık.Ve inan ki kasada genelde eksi para çıkardı.Çıkan artı paralar ise 2 ve 3 liranın üzerine çıkmazdı,çıksa bile suçtu.Hem bir kuruş verilmiyor yuvarla deniliyordu.Fazla eksik ya da fazla artı para çıksa hırsızmışsın gibi suçlanır,eksik paraları cebimizden verirdik.Ben ne paralar verdim kasaya.Kasiyerlere kızmayın lütfen onlarda emir kulu yapmaları gerekeni yapıyorlar.Yoksa hem hırsız muamelesi görme riskleri var hem de işten çıkarılma.Fazla çıkan paralar nereye gidiyor derseniz onun hakkında benimde bir fikrim yok.

0|0
    0|0
    • Ben kasıyerlere bır sey demıyorum ,kımın insiyatıfındeyse onlara dıyorum

• 5 kuruştan küçük para yok ve sana 2 kuruş geri veremeyeceği için yuvarlanıyor. Rakama göre yukarıya ya da aşağı yuvarlanıyor... Yani sandığın gibi sadece yukarıya yuvarlanmıyor.

0|0
    0|0
    • ben aşağıya yuvarlayanına denk gelmedım galıba

• 11.32 olsaydı 11.30 ; 11.33 olsaydı 11.35...

11.37 olsaydı 11.35 ; 11.38 olsaydı 11.40 alınacaktı...

Bu matematik yasası olduğu gibi; yeni para sistemine geçişte de kurallarda yazılmıştır. Fakat yeni para sistemine ilk geçişte 1 kuruşlar vardı. O yüzden o zamanki açıklamalar yarım kuruş üzerinden yapılır. Sonrasında 1 uruşlar kalkınca 5 kuruş en küçük para birimi oldu ve aynı kural 5 kuruş üzerinden işlemeye başladı...

• psikolojik fiyatlandırma canım literatürde:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...