Zorunlu askerlik hizmetinden, Vicdani red hakkını kullananların muaf tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zorunlu askerlik hizmetinden, Vicdani red hakkını kullananların muaf tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu hafta olmasa da gelecek hafta içinde ilgili kanun tasarısının meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Bu durumdan faydalanacak insanların, daha çok bu ülkeye düşman olmuş, hastalıklı zihniyetlerini ve törelerini kendi halkına bile acımadan uygulayacak insansıların ekmeğine yağ süreceğini düşünüyorum.

Profesyonel ordu kurulması taraftarıyım, bu sağlanana kadar bu tür hakların ülke savunmasını zayıflatacağına ve teröre fayda sağlayacağına inanıyorum.

Sırf Avrupa Birliğine yaranmak için bu kadar şuursuzca bir olgunun, siyasi çerçevede bu kadar rahatla tartışılabilir olmasını, basit bir siyasi hatadan ibaret olmadığını düşünüyorum.

Not: biz yaptık, herkes paşa paşa yapsın arkadaşım:D

0|0
5|8

En İyi Erkek Görüşü

• Ben mühendisim ve askerlikte geçirdiğim süreyi mühendis olarak geçirseydim ülkeye çok daha fazla katkım olurdu diye düşünüyorum. Üstelik orduda gördüğüm israfı başka hiç bir yerde görmedim. Vergilerimizin bu şekilde tüketiliyor olmasının hesabı sorulmalı. Hala topyekün savaş psikolojisiyle kurulmuş bir orduyu ayakta tutmaya çalışıyoruz. En gelişmiş devletler bile bu masrafı kaldıramayıp bu işten vazgeçerken bizim derdimiz ne?

Mesele silah kullanmayı temel hareketleri öğretmek falan da değil, en aptal adama bile 1-2 haftada hepsini öğretirsin. Gittik geldik ne oldu süper kahraman mı olduk? Profesyonel orduya ihtiyacımız var. Zorunlu askerlik kalkmalı. Bunun bir erkekliğe geçiş ritüeli olarak görmeye bir son vermeliyiz artık.

0|2
    0|0
    • tabi ki benim gibi 30 adamı toplayacağına, attığını vuralbilen 1 adam olsun, ama içinde bulunduğumuz durum biraz farklı, senin kurduğun cümleleri ben dahil üni. bitiren herkes kuruyor.

• paran varsa ekonomik bağımsızlığına sahip kendi özkaynaklarını kendi kullanabilen hatta dışarıdan hammadde ihraç edip,imal ettiği ürünü yine o ülkere satabilen, kendi içinde özgürlüğüne sahip, vatan içinde bölünme güdüsü taşıyan insanlardan muaf Avrupa ülkelerini kastettim, saptırmıyorum, Almanyayla bir ortadoğu ülkesi olan Türkiyeyi bir tutup kıyasa mahal verecek örnekler göstermiyorum sadece. neyse.

• Bazı noktalarda haklısın ama bunların sorduğun soruyla alakası yok. İşin mali boyutu çok büyük ve sistem çok verimsiz. Terörü veya yabancı ülkeleri caydıran da asker sayısı değil. Öyleyse herkesin terk ettiği eski mantıkta ısrar etmenin anlamı nedir? Hem, "vatana en çok hizmet eden görevini en iyi yapandır" sözü de Atatürk'ün değil mi? İnsanları para kazanıp devlete vergi ödedikleri mesleklerinden koparıp devlete yük haline getirmek niye? İsteyen askerliği meslek olarak seçsin yeter.

Kızlar Ne Diyor 5

• Askerlik vatan görevidir.Vatana hizmet etmek istemeyen nasıl bu vatanın evladıyım diyebilir.tamam süre olarak uzun belki ama o kısaltılarak sorun giderilebilir.Korkum o ki böyle bir durumda sadece bahsettiğin gibi ülke düşmanları değil, ''vatan millet sakarya'' diyenlerden bile gitmemek için uğraşanlar olacak.Herkesin işi gücü, kurması hazırlaması gereken bir hayat var ve isteğe tabi olunca insanların önceliği vatan olmayacak.Bu da ülkemiz adına özellikle sorunlarımızın yoğun olduğu birlik olmaya ihtiyacımız olan bu zamanlarda zarar verecektir.

Bu nedenle profesyonel orduya tam olarak geçilmeden böyle bir uygulama getirilmemeli.

Ya da bu isteğin geçerli şartları olması gerek diye düşünüyorum.Zorlaştırılmalı.Atıyorum bir bilim adamı ise çalışmalarını aksatmaması adına muaf tutulabilir.Ya da işle ilgili vatana daha fazla katkı sağlayacak işler yapacağına inanılan kişilere zaman kaybını önlemek adına böyle bir hak sağlanabilir.Ama keyfi olmamalı.

0|1
    0|2
  • bende yaptım nan herkes yapsınnn

0|2
    0|1
  • erkek askerliğini yapmalı bence erkeği değiştiriyor askere gıtmek...eski türk devletlerinden bu yana baktıgımzda türk milleti ordu mıllet anlayısıyla yasayan bı mıllet bu bozulmamalı...orduda manevi güçte önemlıdır dıye düşünüyrum dıger devletlerden önemlı bı farkımız budur

0|1
    0|1
    • askerliğin insanı değiştirdiği doğru, bitince kendine gelmen 5-6 ay alıyor.

• olgunlaşmak için askerliğe ihtiyaç duyan adam ya evinden hiç ayrılmamıştır ya da çok şımartılmıştır. Hiç gerek yok insanlar çocuk yetiştirmeyi öğrense yeter.

• hayır evınden ayrıda olsa askerlik başka bı hale getırıyor bunu cevremde cok gördum

• Asker sayısı çok düşer herhalde.İnsanların isteğine bırakılmamalı böyle birşey.Bedelli askerlik gibi bu da aptallık.

0|2
    0|3
  • vicdani red olmalidir. vicdani red kullanan birisine vatan haini gözüyle bakmam bakilmasina da karsiyim.

20li yaslardaki gencler birilerinin masa basi savaslari icin dag basinda sper olarak kullanilmamali.

1|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Profesyonel ordu olayına tamam, karşı değilim ama bu askerlikten yırtalım anlamına gelmemeli. Süresi biraz daha kısaltılabilir belki ama en azından her Türk erkeği temel askerlik sanatı eğitimini almalı. Nasıl ki okula gitmek, İlköğretim'de temel bir eğitim almak zorunluluksa askerlikte zorunludur.

Vicdani red ile askerlik yapmayı reddedenler yıldırım hızıyla TC vatandaşlığından çıkarılmalıdır. Böylelikle gerçekten askerlik muaf olurlar.

0|1
    0|1
  • Neyse şimdi böyle ortamlarda askerlikle ilgili düşüncelerimi yazmayayım. Nitekim halkı askerlikten soğutmak suç. BSG suç olacak başka şey kalmadı ya. Neyse ben gittim, o hak da HAK işte, geç kalınmış bir hak.

0|2
    0|0
    • Bence de öyle, ama zaten ondan önce yaşadığımız bir çok konuda sorunlar yaşıyoruz, kişisel haklarımız bu kadar sınırlıyken, bu konuya değinilmesi yarayı kaşımak gibi değil mi?

• Korkma, benim bildiğim türk insanı, ona gitme deseler de gider. Sen de ben de biliyoruz insanımızı. Vicdani red hakkımı kullanarak gitmiyorum diyen kaç adam çıkar ki? Ordunun profesyonelleşmesi ise kesinlikle gerekli. Deneyimsiz adamla olmaz abi bu işler. Deneyimli yetişmiş asker gerek, her konuda. Ben bu hakkın istisnai kullanımı olacağını düşünüyorum. Haklısın ki burada konuşmanın uzatmanın anlamı yok. Biz ne desek de olacak olanlar olacak zaten. :)

• @kadehteki yakamoz, Allah çarşını pazar etsin arkadaşım, ama hayat o kadar masum değil, senin açından bakarsak keşke asker kalmasa dünyada, birbirini yokeden başka tür yok zaten insanoğlundan başka.

• Bence profösyönel ordu kurulsun ve paralı askerlerden oluşsun ordu.

Zorunlu askerlik uygulaması vatan görevi adı altında hem kızlara hem erkeklere uygulansın ve herkes doğum yerinde bu görevi yapsın fakat asker olarak değil.Yerlerdeki çöpleri temizlesinler sadece.Yada ağaç diksinler.Eğer yaptıracak hiç birşey bulamıyorlarsa gün boyu yürüyüş yaptırsınlar.

0|1
    0|0
  • Diyorumki, bir askeriyemiz vardı onunda içine ettiler...

0|1
    0|1
    • bence de büyük plana dahil hepsi

• Aynen öyle... Şimdi fikirlerimi soyleyeceğim ama konu tekrar siyasete dökülecek ve birileri çıkıp cahil ce konusmaya baslayacak.

Ama tarih tekerrürden ibaretse eger, cok karanlık yollara girdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

• Profesyonel ordu olması daha mantıklı.Zaten savaş çıktığında gönüllü olan çok olacak.Zorunlu askerlik boşuna zaman kaybıdır vatandaş için.Bunun yerine milliyetçilik dersi konulmalı ilkokullara.

0|1
    0|0
  • askerliğe biraz karşıyım da o kdar da karşı değilim... erkek adam gidecek o askerliği yapacak bir gün bile olsa

0|1
    0|0
    • o gün gelince anlarsın, aylarca o günde takılı kalıyorsun:D

• :DDD adamlar 300e düşmeden sen plakalara iniyorsun. şafak saymaca:D

• :)) ne yapalım hacı biz de o kadar dirsek çürütüyoruz demi olsun o kdar

• Ne iyise o yapılsın

0|1
    0|0
Yükleniyor...