8 mart dünya emekçi kadınlar günü hakkında ne düşünüyorsunuz?

1857 yılındaNew York'ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamıştı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermşti. kadın işçilerin bu katledilişi nedeniyle, Kopenhag'da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlenmişti. 8 Mart, 1975'te de BM tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edildi.

siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? sizce kadınlar günü içi boşaltılmış bir kapitalist oyuna mı dönüştü yoksa siz dünya emekçi kadınlar gününün gerçekte neyi ifade ettiğinin farkında olan şanslı azınlıktan mısınız? ister kadınlar günü isterseniz de bu olaylar hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirsiniz buyurun =)

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Kapitalist bir oyun olduğunu düşünmüyorum ben . Bir çeşit anma töreni gibi birşey . Sevgililer gününden daha zararsız en azından kimsenin cebinden birşey çıktığı yok . Çıksa bile şu yoğun iş temposu ve stresli hayatta insan bazı şeyleri sorgulamak ve kutlamak için bu tarz özel günlere ihtiyaç duyuyor . Yok gavur bayramı yok gavur adeti demek yerine bu tarz günleri daha yaygınlaştırmak lazım aslında cadılar bayramı organizasyonuna bile katılmayı düşünüyorum ben .

Tüm kadınların emekçi kadınlar günü kutlu olsun ayrıca .

0|1
    0|0
    • katılıyorum =) keşke herkes elde ettiği hakları nasıl elde ettiğinin farkına varsa..

Kızlar Ne Diyor 3

• Hiç bir anlamı olmayan kapitalist bir oyun.

0|0
    0|1
  • Yarının hediyelerini:)

0|1
    0|0
  • Taa kaç yılında başlamış kadının eziyet görmesi..

0|1
    0|0
    • çok daha öncesine dayanır =) ataerkil düzenin kadını ezip toplumsal hayattan uzaklaştırması eğitim ve yaşam haklarının dahi alınmasına kadar uzanır.. female circumcision yazıp internette aratacak olursanız kadınlardan alınan tek şeyin eğitim hakkı olmadığını da görürsünüz..

Erkekler Ne Diyor 2

• Anne olmayi hak eden varliklardir, üzmeyelim hic birini. 1Mayis da bir sloganda onlar icin atacagim söz.. ;)

0|1
    0|0
  • Çok saol sayende bir şey daha öğrendim.Aslında bir çeşit anma günü denilebilir yani.

0|1
    0|0
    • neyi andığımızı bilirsek, kültürümüzü genişletirsek daha anlamlı olur hayatımız da günlerimiz de ilginiz için teşekkür ederim =)

Yükleniyor...