İnandığınız dinin kutsal kitabını okudunuz mu?

soruyu inananlara soruyorum zaten aksi saçma olur :)

hangi dine mensup iseniz o dinin kutsal kutabını okudunuz mu? kurani kerim islamın anayasası gibidir kuralları emirleri orda yazılıdır nasıl psikoloji okuyan fizik okuyan adam o bilimi anlamak için kitaplarını okuyorsa inandığınız dini tam anlamak için kitabını okumak lazım hristiyan musevi müslüman hangi dine mensupsanız onun kitabını gerçek anlamda okudunuz mu?

• Hepsini okudum
    33% (7)67% (8)45% (15)Oy Ver
  • Hiç okumadım
    5% (1)8% (1)6% (2)Oy Ver
  • Bazen bir kaç sayfa okurum
    38% (8)8% (1)27% (9)Oy Ver
  • Benim kalbim temiz
    10% (2)17% (2)12% (4)Oy Ver
  • Benim de dedem hacı
    14% (3)0% (0)10% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
25|22

En İyi Kız Görüşü

• kuran okuyorum ama arapça bilmediğimden tefsirini aldım merak ettiğim yerlere bakakrım

1|1
    0|1
    • anlayacagin bir dilde okumalisin verdigi mesaji anlamadiktan sonra okumak kar etmez

• birak yaratigi karsina mahalle kopegi ciksa korkudan bayilirsin sen :)

• :))yaa deme öyle yaa ele verme beni:))napım korkuyorum :)

Kızlar Ne Diyor 24

• hepsini okumadım mealiyle birlikde okudum

0|1
    0|0
  • planlı bi şekilde okuyorum anlayarak öğrenmeye çalışıyorum anladığımı düşünüyorum.

1|1
    0|0
  • 3 kere arapça 1 kere türkçe hatim ettim.

2|2
    0|0
  • tamamını okumadım

0|1
    0|0
    • okumani tavsiye ederim yenge :)

• haklısın aslında ama türkçesini okurken burda ne demek istenmiş şunu bana bi anlat diye sürekli rahatsız ettiğim insanlar oluyo kendi başıma anlayamıyorum sanırım:/ bu yüzden türkçesini okumayıda bırakmıştım :)) ama soru güzel 5 yıldız abicim ;)

• ee yani hazir tercumesi varken oku artik :)) sagol bacim

• dini kitapları okudum kendi inancımıda dışındakileride hala okurum

0|1
    0|0
  • Hepsini okudum diyen yarıdan fazla insan var.Okumak var okumak var.Orjinal dilinde okuduysanız ve o dile hakim değilseniz ben buna okuma demem.

0|1
    0|0
    • aynen anlamadiktan sonra okumak bos

• Kesinlikle.Kuran ı defalarca hatim edip bir kere acaba burada ne yazıyor Allah ne demek istemiştir ki diye merak etmeyen çok insan tanıyorum.

• hepsini okudumm elbette .. neye inandığını bilmek zorunda herkes

0|1
    0|0
  • Dinim islam hamd olsun,kuranı kerimi okudum,okuyorum devamlı.. Hem arapca hem türkçe okuyorum..

1|2
    1|0
  • Okurum .

1|1
    0|0
  • Okudum hatta ezberledim

0|1
    0|0
  • Özel gecelerde ve kendimi kötü hissetiğim zamanlar okurum

0|1
    0|0
    • tam anlamak icin bir butun halinde okumak lazim :)

• İnanmayan biri olarak kurani turkce mealiyle hatim ettim. İlmihal de okudum.

Ne oldu gene ateisim, gene ateistim hepten midemin bulanmasi da ayri konu.

1|2
    3|4
  • malesef kandillerde okuyorm sadece

1|0
    0|0
  • hepsini okumadım ama okudum

0|0
    0|0
  • İnandığım bir din yok.

0|1
    2|3
    • sorunun basinda inananlar icin diye yazdigim halde niye cvbladin ki o zaman

• Hayır.

0|0
    0|0
  • Okudum, arapçasini 3 defa hatim ettim.

1|0
    0|0
  • okudum ve vardığım tek kanı,

ne okuduğun değil ne anladığın önemli !

0|0
    0|0
  • Hayır okumadım.

0|0
    0|0
  • Ben dedesi hacı olanlardanım

0|0
    1|0
  • İmam-ı Gazali hazretleri de buyuruyor ki:

Kur’an-ı kerim Allahü teâlânın kelamıdır. Ağızdan çıkan harfler, ateş demeye benzer. Ateş demek kolay; fakat ateşe kimse dayanamaz. Bu harflerin manaları da böyledir. Bu harfler, başka harflere benzemez. Bu harflerin manaları meydana çıksa, yedi kat yer, yedi kat gök dayanamaz. Allahü teâlâ kendi sözünün büyüklüğünü, güzelliğini bu harflerin içine saklayarak insanlara göndermiştir. Kur’an-ı kerimi okumadan önce, bunu söyleyen Allahü teâlânın büyüklüğünü anlamalı, kimin sözü olduğu düşünmeli. Kur’an-ı kerime dokunmak için, temiz el gerektiği gibi, onu okumak için de, temiz kalb gerekir. Bunun içindir ki, Eshab-ı kiramdan Hazret-i İkrime, Mushaf’ı açınca kendinden geçerdi. Allahü teâlânın büyüklüğünü bilmeyen, Kur’an-ı kerimin büyüklüğünü anlayamaz. Allahü teâlânın büyüklüğünü anlamak için de, Onun sıfatlarını ve yarattıklarını düşünmek lazımdır. Bütün mahlûkatın sahibi, hâkimi olan bir zatın kelamı olduğunu düşünerek okumalıdır. (Kimya-yı saadet) bak kaynakta var..kimya i saadetde yazıyor..imam-ı gazaliye laf söyleme yalnız..kendisi 4 büyük islam alimlerinden birisidir.

0|0
    0|0
    • senin yasin kac? imam gazali burda kuran okumayin mi diyor

• yazan sensin

• napalim ciddiye alip tartismak istedim sonucta din tartismakta guzeldir ama yanilmisim hadi hoscakal

• Kuran-ı Kerim mealden okunmaz.

Kur’an-ı kerimi tam olarak yalnız Resulullah anlamıştır. Çünkü muhatabı Odur. Kur’an Ona gelmiştir. Ondan başkası tam anlayamaz. Onun için Allahü teâlâ buyuruyor ki:

(İnsanlara açıkla diye Kur’anı sana indirdik.) [Nahl 44]

Açıklamak, âyet-i kerimeleri, başka kelimelerle ve başka suretle anlatmak demektir. Bırakın bizleri, ümmetin âlimleri de, âyetleri anlayabilselerdi ve kapalı olanları açıklayabilselerdi, Allahü teâlâ Peygamberine, sana vahy olunanları tebliğ et der, açıklamasını emretmezdi. Bu ve benzeri âyetlere rağmen, (Resulullah Kur’anı getirmekle işi bitmiştir, o bir postacı idi) diyen mezhepsiz türediler vardır. Eshab-ı kiram, ana dilleri Arapça olduğu halde, bazı âyetleri anlayamayıp, Peygamber efendimize sorarlardı. Resulullah, Kur’an-ı kerimin tefsirini Eshabına bildirmiştir. Eshab-ı kiramın bildirdiğinden başka türlü söyleyenler, dalalete, hatta küfre düşer. Tefsir, yoruma değil, nakle dayanır.

0|0
    0|0
    • bu yaziyi nerden buldun

• iste maalesef noldugun bile belli degil hatta din tartismasini gizliden yapacak kadar zayifsin sanada Allah akil fikir versin

• sağol dahada verir inşallah..by

• okumadım tam arapcasını öğrenecekkken yarıda bıraktı m :S

0|0
    0|0
  • Uykudan önce okuyorum masal niyetine.

0|2
    5|2

Erkekler Ne Diyor 22

• Bir Müslümanın inandığı dini tam olarak anlaması için Kur'anı Kerim'in Türkçe mealini okumaması gerekir. Hatta kimse okumamalıdır. Çünkü çok yanlış şeyler ve anlamlar çıkıyor. Bu sitede bile o kadar ateist arkadaşla konuştum özelden, okuduğu anlama göre mana çıkarıp da bu kitap çelişiyor diye çok kimse dinden çıkmıştır. İslamı anlamak için ilmihal, tefsir okumak daha tecih olmalıdır. Tabi diğer dinleri bilemem. Ben Kur'ânı Kerim'in türkçesini okudum ama İslamı öğrenmek için değil, sadece merak ettiğim için okudum. Yoksa İslamı öğrenmek için okusaydım şu an ateist olurdum. Mümkünse kimse okumasın.

4|0
    4|3
    • haci ne dediginin farkinda misin?

• Arapçada bu dillerden biridir..Başka bir dile çevrilirken çeviren kişi arapçanın huyunu suyunu bilmeli çevirdiği dilin arapçadaki karşılıklarını iyi bilmeli ona göre çevirmelidir..Nitekim kuranın türkçe mealleri arap gramerine kelime yapısına göre çevrilir başka türlüsü yanlış yorumlamalara yanlış anlamalara yol açar..

İslam evrensel bir dildir onun kitabı kuranda bütün insanlara hitap eder..Kuranı ingilizcesini okuyup başka dinden yada dinsizlikten islama geçen milyonlarca ecnebi vardır..

• Yusuf islam bunlardan biridir mesela örnekleri çoğaltabiliriz...Kuranı kerimin başka dillere meali olmasaydı islam coğrafyası genişleyemez müslüman sayısı artamazdı..Meksikadaki vatandaşın islama ulaşabilmesi için kuran gerekirse portekizceye ispanyolcaya çevrilmelidir..Herkes arapçayı bilmek zorunda değil öğrenmek zorunda da değil arapça öğrenemeyebilirde zor dildir çünki..Senin bu zihniyetin geçerli olsaydı avrupadaki hristiyan bir kısım gençlik islama transfer olmazdı..

• Allaha çok şükür okudum , hatta kendi dinimi savunacağım zamanların geleceğini bildiğimden öteki dinlerin kitaplarınada ara sıra göz gezdiririmki neye karşı savunacağımı bileyim

1|1
    0|0
  • Hadisleri sorsan hepsi okumuştur da Kuranı okuyanın çok az olacağını sanıyorum.

0|1
    0|0
  • İnanıyorum ama henüz okumadım eleştiri istemiyorum sadece okumadım dinime bağlıyım namazlarımı sürekli kılamasamda cuma namazlarını kaçırmamaya özen göteririm

0|1
    0|0
  • Okurum bende

0|1
    0|0
  • Hepsini değilde merak ettiğim kısımları okudum. Mesela Hz. Meryem Suresi çok etkiler beni.

0|1
    0|0
  • okumadım ya hep eksikliğini hissederim. bu sene muhakkak bi tefsirini okuyacağım

0|1
    0|0
    • Bırak, Türkçesini okuma.

• okumalisin ozellikle anladigin sade bir dil olmali gercekten cok faydasi oluyor :)

• Onlar peygamberimizin ağzından çevirili dostum.

• Hepsini okudum

1|1
    0|0
  • Tabiki anlamadan inanmak olurmu.Defalarca okudum.

0|1
    0|0
  • evet okudum

0|1
    0|0
  • Okumuşluğumuz var..

Sağolsun anaannelerimiz, dedelerimiz..

1|0
    0|0
  • Açıkça söylüyorum, hepsinin tefsirini okuyunca hayal kırıklığına uğradım. Keşke okumasaydım, dinden soğudum. Anlamını bilmeden okumak tılsımı daha güçlendiriyor.

0|1
    1|0
  • Kuran-ı kerimin mealini okumaya çalışıyorum.

0|1
    0|1
  • Hepsini okudum..Yazanları tanımak isterdim,Hayal güçleri çok genişmiş

2|0
    2|3
  • Tamamını okumadım kuran-ı kerimin ama hatırı sayılır derecede okumuşluğum var bilimsel ayetlerin tamamını biliyorum..

Oku..! Yaratan rabbinin adıyla oku..!

1|0
    0|0
    • Egonu yeterince tatmin ettin mi ? Benim dediklerimle son derce anlamsız şeyler yazmışsın. Çünkü ne dediğimi katiyen anlamamışsın.

• Birkaç sayfasına bakmıştım ama tam okumadım.

0|0
    0|0
  • Hepsini okudum ve bu yüzden inanmıyorum

0|1
    1|0
  • okumadım hiç zaten tam anlamıyla halis mulis bir inanan da değilim sanırım...

0|0
    1|0
  • Okumadım bir kere denedim ama bişey anlamadım bende bıraktım

0|0
    0|0
  • okumadım

0|0
    0|0
  • ezberledim

0|1
    0|0
    • ciddimisin hepsinimi

• hafiz misin yani ne kadar zamanda ezberledin

• 2 senede ezberledim evet hafızım

• Evet okudum "cin ali" hatim ettim 500 defa.

0|1
    2|3
    • midemi bulandırdın

• Bumudur yani ? Sen hristiyan bir anneden ve babadan gelebilirdin. Eee, o zaman araştırıp direk müslümanlığa atlayacakmıydın ?

• arkadaşım kimsenin müslüman olma gibi bi zorunluluğu yok

okur aklını kullanır

sanki dünyadaki tüm müslümanlar veya dünyadaki tüm din mensupları sırf anası babası

aynı dine mensup diye o dine bağlılar o zaman akıl düşünme ve irade neden var

zyen sırf ama babası müslüman diye müslüman olduğunu söyleyenle

Yükleniyor...