Yaşadığınız hayatın kıymetini biliyor musunuz?

Engellilere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Neden diyeceksiniz. Engelli bir insanın bu durumda olma sebebi ya doğumda yaşanan aksaklıklardan dolayıdır ya da normal yaşantısında meydana gelen bir olaydan dolayı bu duruma geliyorlar. Mesela ben doğum öncesinde anneme verilen ilaçlar yüzünden bu şekilde cerebral palsy'li birisi olarak bu yaşamı yaşamak mecburiyetinde kaldım. Mesela hastanede gördüğüm güzeller güzeli bir kızın trafik kazası sonucunda boyundan aşağısının tutmadığına şahit oldum.. Bu örnekleri dünyamızda oldukça fazla görmek mümkün.

Bazıları zihinsel sorunları nedeniyle bu dünyayı değil yakınında bulunduğu ailesine tamamen yabancı kendi halinde yaşıyor, benim gibi bazıları fiziksel olarak engellenmiş normal insanların yaptığı işleri yapamıyor, bazıları duyamıyor, bazıları göremiyor çeşit engel var... Bu engellere normal insanlar tarafından yeni bir engel daha eklendi.. Akıl engelli insanlar, normal insanlar gibi görünen ancak akıl fikir sorunları olan engelliler. :) Tabi bunlar işin espirisi.. Velhasıl çeşit çeşit engel var. Ve bu insanlar zorlukların üstesinden gelerek birşeyler başarmaya çalışıyorlar çünkü buna mecburlar. Bu mecburiyet dolayısı ile yaptıkları işlerde de normal insanlarada taş çıkarıyorlar ve normal insanlar tarafından takdir ediliyorlar..

ANCAK bu takdir edilişlere gelinene kadar ki olan kısım bu engelliler için bir ömre beden olduğunu bilmiyorlar. Anaları ilköğretimini görmesi için sırtlarında taşıyor, orta ve liseöğrenimi tamamlamaları için olmadık zorluklardan geçiyorlar. Üniversite öğrenimini görmeleri için normal insanlarla yan yana oturup normal insanların bile yapmaya zorlandıkları o sınavlara giriyorlar ve güzel yerleri kazanıyorlar, okuyorlar. Bitmedi okumayla bitse yine iyi askere gitmek isteyen can atan engelli insanları "savaşta ve barışta askerliğe elverişli değildir" diyerek geri gönderiyorlar.. "Oğlum ne işin var askerde rahatsın işte gidipte napacan biz yerinde olsak sevinirdik"diye teselli etmeye çalışan kişiler sağolsunlar biz vatanımızın değerlerini onlardan iyi biliyoruz ve askere gitmediğimiz için çok üzülüyoruz. Yine bitmiyor çalışmak çalışmak çalışmak... İnsanlar hayatta kalmak için güzel yaşamlar kurmak için çalışmak istiyorlar ki engelliler ne yapsın... hadi tüm bunları geçtik işimizide bulduk, evimizi bile aldık gün gelir lazım olur diye... ama yine bitmiyor... :)

Güncellemeler:
Her insanda olduğu gibi bizlerde sevmek sevilmek istiyoruz yeri geldiğinde bizde eşimizle bazı şeyleri yaşamak istiyoruz.. bizlerde çoluk çocuğa karışmak istiyoruz... biliyoruz ki çok şey istiyoruz ama sizden farklı birşey istemiyoruz.. Engelliysen engelliyle evleneceksin diyorlar, doğrudur sonuçta davul bile dengi dengine değil mi? :)
hadi tüm buları yapmak isteyen yada yapan bir engelliyi takdir etmeyin yüzüne bile sevgiyle saygıyla bakmayında, lisede üniversitede afedersiniz kızların üstünden inmeyen kişiler, işi gücü olmayan kişiler evlenip yuva kursunlar güzel kızlar onlara gitsin bizde kendimizi yırtalım neden bizi sevmiyorlar diye. pehpehpeh dünyanın çivisi çıkmış sen nerede yaşıyorsun diyenler olacak, Allahtan ümit kesilmez ama daha duyarlı olun ve bunu sadece kendinizle değil arkadaşlarınızla ailenizle uygulayın..
Kusura bakmayın böyle bir yazı yazmak istedimki sizlerde yaşadığınız hayatın kıymetini bilin.. Biliyor musunuz?

0|0
28|16

En İyi Kız Görüşü

• sizleri çok derinden anlayabiliyorum. Özel öğretim dersinde bu problemleri inceliyorduk. Zedelenme-yetersizlik- engellenme üçlemi. Her birimiz birer engelli adayıyız. Ne zaman, nasıl olacağını Yratan bilebilir ancak. Nedn böle hissettiğiniiz çok iyi anlıyorum .Bazı düşüncesiz ve ömrünün sonuna kadar dünyanın merkezinde kendini sananlar tarafından ötekileştirilme durumuyla kaşrı karşıya kalmanız zaman zaman. Önemli olan kişiliğinizin zedelenmemsi gerisi dış görünüşde kalır.Şekilcilikde bir hiçdir aklı başında olan biri için. Fiziksel engelliden ziyade karekter ve kişilik engelliler daha fazla iken bence üzülmeyin hiç...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 27

• Çoğu insan yaşadığı hayatın kıymetini bilmiyor, hepimizin bir gün eninde sonunda öleceğini buranın fani ve geçici olduğunu umursamıyor, belki anlık hatırlar sonra geçer, işte bu dünyanın derdine tasasına koşturmasına çok fazla kapıldığı için bu ayrıntıları göremiyor, işte sorunda burada zaten, insanların engelli olsun normal olsun kalpleri ve niyetleri önemlidir, evlenme olayı ya da sevgili olayı, bu dünya düzenine göre yapılıyor, ben güzelim sağlıklıyım yanımda yakışıklı ve sağlıklı biri olmalı, herkes de beğenir, çoğu insanda bu mantık var, ben uzun boyluyum yanıma kısa boylu olmaz, ya da işte ben yürüyebiliyorum yanımda tekerlikli sandalyeli biri olmaz, görsellik ön planda, yoksa çevre ne der, millet dalga geçer güler, belki kaba bir tabir ama bula bula bunu mu buldun derler, bu düşünceler oluşturuluyor, ve maalesef bizim Türkiye'miz de bu olay çok fazla, senin gözün görmüyor gözü görmeyenle evlendirelim, sen sağırsın sağır birini bulalım, bu nedir ya, ben engelli biriysem eğer beni tamamlayacak sağlam birine ihtiyacım vardır, onun yapamadığını ben yaparım benim yapamadığımı da o yapar, zaten evlilik bu değil midir, birbirini her açıdan tamamlamak, işte bunu çok az insan başarabiliyor, ben o insanlara gönül gözü kalp gözü açık olan insanlar diyorum, bu insanlar beni de Allah yarattı seni de Allah yarattı, sen Allah'ın seçtiği bir meleksin seni üzmek bile günahtır diyebilen insanlar, bu olgunluğa erişmiş insanlar, en azından sevmeyi bilen deneyen insanlar tabiki de tercih meselesidir ama konuşursun anlaşırsın baktın mutlusun devam edebilecek insanlar, bu gibi insanlar çok olsa, yani asıl önemli olanın sevgi saygı ve muhabbet olduğunu anlayan insanlar çoğalsa böyle bir sorun olmaz bence, ama maalesef şimdi normal yakışıklı hoş biri çıkıp engelli biriyle evlense %90 lık dilim ya dalga geçer ya da böyle şey olur mu gibisinden laflara başlar, bu gibi şeyler çok nadir hatta hemen hemen olmadığı için biz bu konularda geriyiz bence, olunca da garipseniyor, yabancı ülkelerde neredeyse bu takıntılar hiç yoktur, ne kadar garip görünsen de görün kimse öyle dönüp bakmaz :) ama bizim memleket başka işte :) Bu işler biraz da kader nasip kısmet olayıdır, kimse kimseyi sevmek zorunda değildir tabiki de, zorla zaten bir şey olmaz, ama insanların kafalarında ki önyargıları atmaları gerek, kitabı kapağına göre değil, içini açıp okuyarak değerlendirmeleri gerek :)

1|4
    0|0
    • Gönlüne sağlık :)) Yazımın devamı olarak nitelendirilebilir.. :)

• iyi güzel yazmissinda "yabanci ülkelerde neredeyse bu takintilar hic yoktur" demissin.

bu tür olaylar sadece türkiyede yasaniyormus gibi yazmayin her zaman ya.

• Maalesef öyle, en azından benim gördüğüm kadarıyla..

• inan bilmiyoruz eğer bilmiş olsaydık elimize geçen zamanları nasıl öldürürz ya da nasıl hemencecik geçiririz diye düşüncelerde boğulmazdık

oysaaaaa bir afrika ülkesinde ya da filistinde bir kişi savaşlı olmayan,kanlı,bombalı olmayan bir dakika için allaha dua ederler o an hiç bitmesin diye

şimdi sen karar ver biliyormuyuz o kıymeti

4|3
    0|0
  • Biliyor muyum, sanirim sahip oldugum fiziksel, zihinsel ve maddi olanaklari dusunmekten cok, sahip olamadigim faktorleri dusunuyorum genel de.. Aslinda ne kadar gelip gecici seyler dimi istediklerim, ve yerine ikame edilebilecek seyler mevcut. Oysa sizin soyledikleriniz.. Neyse anlatabildim umarim kendimi. Keske biseyler yapabilsek engelli vatandaslarimiz icin, ama yapabilmek biyana cogu zaman onlarin yerine bile koyamiyoruz kendimizi galiba. Bu gercekten butun yapamayanlarin, hepimizin ayibi..

Keske daha iyi anlayabilsek sizi, ama cok üzülerekten keske kendiniz gizli yazaraktan gizli cevaba da izin verseydiniz diyorum. Belki baska bi engelli arkadasimiz da kendini ifşa etmek istemeden duygularini paylasabilirdi surda. Ve eminim onlar bizden cok daha iyi anlatirlardi durumu..

2|2
    0|0
    • Öncelikle yorumların için çok teşekkür ederim gizliliğin sebebi aslında bu baskıdan dolayı oldu. Gizlilere cevap verdirmek istemedim çünkü bazı insanlarda laf söylemiş oluyum diye abuk subuk yorumlarda yazabiliyorlar. Paylaşabileceğiniz bir şey varsa isterseniz özelden yazabilirsiniz.

• Yaşamımızdaki eksiklikleri görüp mutsuz oluyoruz ama dediğin gibi verilen nimetleri ve lütufları görmüyoruz.Senin anlattıkların bizim anlayabildiğimiz kadardır.Ve maalesef ki ne kadar empati de yapsak sizin yaşadıklarınızı anlayabilmemiz çok zor.Umarım kardeşim istediklerini bu hayatta Allah karşına çıkarır.Çoğu engeli olmayan insandan daha çok hakediyorsunuz bunu.

1|3
    0|0
  • pek anlamadım ama anladığım kadarını söyliyim, her halime şükürler olsun yok oram siyah yok buram küçük yok çok kilo aldım bunlar küçük ve basit sorunlar bana göre, şükretmek gerek bence.

4|2
    0|0
  • yaşadığım hayatın kıymetini biliyorum bilmeye çalışıyorum fazlasıyla halimize şükrediyoruz allaha şükür ki sağlamız. ben asla bir insanı engeline göre yadırgamam küçük görmem karşımdaki engelli bile olsa ben ona normal bir insan gibi davranırım ama benim seninle ortak düşünceyi paylaşmadığım konu şu benim karşımdakini engelli olarak görmemem için ilk evela o insanın kendini öyle görmemesi gerekir ki normal insan gibi davranabileyim ben seni tanıyorum hatırlarsan sende bilirsin kim olduğumu burda sorduğun konular hep bunun üzerine bence kendin ilk evela ben engelli değilim demelisin çevrendekilerin seni normal görmesi için. benim eski erkek arkadaşımda engelliydi ama bir kere ben engelliyim demedi konusunu dahi açmadı ve bende ona engelliymiş gibi davranmadım çünkü insan kafasındaki engeli aşmalı ve hepimiz engelli adayıyız bu doğru bir söz

0|1
    0|0
    • iyi biliyorum seni prenses ben kendime engelli demek istemiyorum ancak sırf bu yüzdende benden kaçan insan sayısı oldukça fazla. bu durumda olan bir insan bu yüzden gittiklerini hissediyor... sağolsunlar onlar hatırlattığı içinde ben unutamıyor kafama çok takıyorum bu konuyu.

• ver az veya çok bak bir söz var 10 kuruştan 10 tane arkadaşın olucana 50 kuruştan 2 tane arkadaşın olsun ;) umarım anlamışsındır ne demek istediğimi

• Anladım.. ama yaşam anlamakla olmuyor..

• neler neler goruyoruz ki... saglıklı ınsanlar engellılerden daha mutsuz meslek sahıbı oldukları halde kendılerı ölduruyolar hayat cok tuhaf gercektende ben senıın ne anlatmaya calıstıgını anlayamadım k.bakma.. ve şunuda unutma ki askın gozu kordur..

1|1
    0|0
    • aşkın gözü kör ama bana gerçekten kör birisi ancak aşık olur demek istiyorum kısaca ne başarırsam başarayım. :(

• @jessy mesaj atabilir misin bana?

• canım benim seni sevmeyeni sende sevme ne var bunda? illa kaderınde evlılık mı olacak sende flort yap emın ol ki cok evlenenlerıde gordum çocugu olanı da gordum önemli olan guzel huzurlu hayatın olması ılla yuva kurup mukemmel hayatın olacak dıye alnında mı yazılıyor? kım bılır belkı mutsuz olurdun bıde o yonu dusun

• Yazınızı çok beğendim.amacınız insanlara elimizdekilerin kıymetini bilin mesajı,fakat sanki yazınız "Siz Şükür edin,isyan bizim hakkımız" gibi bir anlam taşıyor. Halbuki şuan akıllıca klavyeleri kullanabiliyorsanız Şükür etmelisiniz. Her şerde bir hayır vardır mantığı ile haraket edip, Şükür ile,huzurlu bir hayat dilerim herkese...

2|1
    0|0
    • İnanın bana herkesten çok şükrediyorum ama isyan ettiğim konu az çok belli.. Yorumun ve güzel dileklerin için teşekkürler.

• her gece şükrediyorum halime .. bugün şu an sağlığım yerinde ama 1 saat sonraya ne canım için ne de sağlığım için bir garantim var bunu çok iyi biliyorum .. RABBİM yardımcınız olsun

0|1
    0|0
  • Engelli diye kimseye özel bir iyi muamele yapmadım normal olan nasılsa engelli olanda aynıdır benim için kimseye acımadım yani sırf engeli var diye. insan insandır

0|1
    0|0
  • ben bir OFD uyesi olarak yazdıgın yazı icin teşekkür ediyorum.. ve her zaman şunu söylerim "engelli olmak başarıya engel değildir"..işte ornek..bill gates..ve tanıdıgım bir cok insan var dernekten ve dernek dışından ..bir tanesinin bile dostlugunu engelsiz yüzlerce insana değişmem..

0|2
    0|0
  • annene ilac veren doktorun elleri kirilsin .neyse yasadigimin hayatin kiymetini bilmeye calisiyorum her gun Allaha sukur ederek .sende sukur et haline ,bundan daha kotu seylerde ola bilirdi ,lutfen bunu tesseli gibi kabul etme vallahi dogru soyluyorum

0|1
    0|0
  • Bildiğim söylenemez.Sana her ne kadar katılsam da bu yazıyı okuduktan 5 dakika sonra yine eskiye döneceğim.Malesef insanoğlu böyle.Durumun zor.Allah yardımcın olsun:(

0|1
    0|1
    • 5 dakika sonra geriye dönmemek için sende birkaç engelli arkadaş bul ozaman sonuna kadar gelmene gerek kalmaz yani sakatlanmak vs gibi şeyleri yaşamak gerekmez anlamak için biraz empati kurmak kafi...

• Arkadasim Olmadgni nerden biliyorsun?

• Allahın takdirine yoruım yapılmaz hayattan umudunu kesme hayat her şeye rağmen yaşamaya değer.Etrafına baktığında sana değer veren insanların farkına vardığında belkide düşüncen değişecek

0|1
    0|0
  • yaşamın değerini bilmek gerçekten zor.

1|2
    0|0
  • Sanırım bilmiyoruz.

Genelleme yaparak konuşmak istemem ama çok doyumsuz insanlarız.

yetinmesini bilemiyoruz.

Elimizde olana şükür ediceğimiz yerde hep daha fazlasını istiyor ve hırsımıza yenik düşüp kaybediyoruz.

0|2
    0|0
  • okudum hic ders cikarmadim ayni duruma gelmeden de ne seni ne de digerlerini anlamicam hicbizaman.

1|2
    6|2
    • Peki İnşallah hiç bir zaman aynı duruma gelmeyiz.. Sonuçta herkes anlayışlı olacak diye bir kanun yok.

• ''Kınamadığını yaşamadıkça ölmeyeceksiniz.'' Umarım bu sözü her an hatırlayarak yaşarsınız...

• Evet biliyorum güzel ir yazı yazmışsın

0|1
    0|0
  • Bıraksalar bileceğim,okul,iş,beklentiler.

0|1
    0|0
  • sanirim hayir hep isyanlardayim mutsuz bir halim var

0|2
    0|0
    • bence değerini bil..

• Amin sag olasin senin de

• İnşallah..

• Evet hayatın değerini bilmiyorum ancak o elimden alınırsa bilicem heralde.

0|1
    0|0
    • okudun mu hepsini?

• Teşekkürler.

• neden son ana kadar bekliyorsunki yaşa anlamaya çalışma lafıda ters anlama bu arada git arabanın altına at demiyorum kendini öyle biri ile arkadaş ol sevgili ol artık nebilim işte dost ol ve anlamaya çalış en güzeli bu .;)

• Çok çok teşekkürler..Allahıma şükürler olsun.ve sana da sabır versin en önemlisi.imtihan dünyası olduğunu unutma ve ''sabret''..

0|1
    0|0
  • insanoğlu hep daha fazlasını ister,

1|1
    0|0
  • Anlayış engeli , duygu engeli , saygı engeli , görüş engeli , hoşgörü engeli ... Çağımızda engelli olmayan insan mı kaldı?

1|1
    0|0
  • Bilmiyorum,salağın tekiyim..

Sağ ol.

0|1
    3|1
  • bilmiyoorum kıymetini bilmem mi gerekşiyotr

0|1
    2|0
  • sefil bir hayatın kıymeti olmassss

1|0
    2|1

Erkekler Ne Diyor 16

• 15 yaşında bir kiz yolda yürüyor . . . !

- 1 yaşında bebeğiyle . . . !

- İnsanlar ona fahişe diyor . . . !

- 13 yaşında tecavüze uğradığını bilmeden ¦

. İnsanlar bir adama şişman diyor . . ! Kilosunu hızla artıran bir hastalığı olduğunu bilmeden . . !

: İnsanlar yaşlı bir adama çirkin diyor . !

: Ülkesi için savaşırken bir kaza geçirdiğini bilmeden . !

&.İnsanlar bir kadına kel deyip alay ediyor !

&.Kanser olduğunu bilmeden. . . !

¦ İNSANLAR SADECE KONUŞUYOR . HİÇ BİRŞEY BİLMEDEN ¦

7|1
    1|0
  • Kardeşim çok güzel yazmmışsın cidden bravo özellikle beğendiğim kısım şu kahve köşelerinde baba parası yiyip eli ayağı tutan bütün gün kıçını serip yatan insanlarla ilgili olan bölüme bayıldım güzel bir tesbit yapmışsın ve bizim 0 'dan geldiğimiz noktayıda güzel vurgulamışsın yanlız benim ilave etmek istediğim küçük birşey var şu senin yazını okuyupta offfff banane yaa diyenlere lütfen hastahaneye bir kazadan kolunuz kopar ne bilim felç kalırsınız kalp hastası olursunuz ya da epilepsi olabilirsiniz hayat buya belli olmaz hastaneye geldiğiniz bize gelipde dert anlatmayın rica ediyorum hani benim şu sıkıntım var sendede aynısıvar mı? ve geçtimi düşünce tesellisinden bahsediyorum bende varsa geçtiyse sendekide geçecek diye bir kaide yok çünki ve biliyorumki ! Siz ya depremde ya da hastahaneye düştüğünüzde anlıyorsunuz şu ana kadar nekadar egoist yaşadığınızı hatta narsist daha yerinde olur diye düşünüyorum ve genel olarak bakış açınıza yeni bir şey sunmak istiyorum küçük bir artı

Şimdi baktığınız ya da aciz gördüğünüz şey insanoğlu ehh sizde insanoğlu olduğunuza ve fiber karbondan yapılmadığınza göre ! engelli insanlara bakarken abuk subuk önyargılarınızla ya da acıyan gözlerle değilde kendinize bakıyormuş gibi düşünün lütfen hayattan ne beklentileriniz olurdu ? siz size nasıl davranılmasını isterdiniz ve rica ediyorum ben kendimi vururdum öyle olsaydım bezerdim falan gibi saçmalıklarıda geçin kazın ayağı öyle değil istisnalar vardır illaki ama kaideyi bozmaz diyorum bu husustada herkesin kendi seçimi ama bekara karı boşaması kolaydır herzaman bunuda aklınızdan çıkarmayın...

2|2
    0|0
  • Yazdığın yazı için özellikle çok teşekkür ederim. Çünkü benim yaşadığım yerde öye insanlar var ki engellilerle çok dalga geçiyorlar. Ben bile engelli değilken içi acıyor üzülüyorum. Sanada geçmiş lsun diyorum. Aslında engellileri bazen kıskanıyorum. Çünkü dili yoksa çok güzel resimler çizebiliyorlar, gözü yoksa çok güzel şarkı çalabiliyorlar söyleyebiliyorlar. Yani aslında hayat dolular. Ben engelli gördüğümde elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Ama herkes böyle değil. Bazıları var ki engellilere sorun çıkartıyorlar. Alışveriş merkezlerinde engelliler için rampa var herkes ordan çıkıyor engelliler çıkamıyor dolayısıyla. Kör bir amca vardı. Satranç turnuvası düzenlemiştik ve Türkiye'nin en iyi satranççıları vardı turnuvada ama kör amca turnuvada 1. oldu. Yani zihni bir engel yoksa pekte engelli sayılmazsınız. Hatta başarı için daha da hırslı olursunuz. Fakat bu sadece size bağlı değil. Toplumumuz çok cahil. Umarım bazıları yazdığın yazıyı okuyup anlma çıkartmışlardır.

4|2
    0|0
  • Hergün yatmadan önce halime sükür eder yatarim.Sonucta saglikliyim ve ayaklarimin üzerine basiyorum.Askerde iken askeri hastaneye gittigimde mayina basmis olan bir askerle tanismistim.Oda bana ayaklarin ne kadar önemli oldugunu ancak bunu bu duruma geldiginde anladigini söylemisti.

Bir insan elindekinin kiymetini kaybedince anliyor.Ancak birde dogdugunda öyle olanlar var nasil birsey oldugunu bilmedne yürümek kosmak hatta dedigin gibi asker olmak isteyenlerin bu hayellerini asla gerceklestirmeyecek olmasi oldukca üzücü.

Ancak inaniyorum ki insan isterse her engeli asar.Engelleri asmaniz icin Allaha dua edicegim.

0|1
    0|0
  • Kardeşim hayatımızı zindana çeviren insanoğludur.Hayvanları katleden,insanları katleden yine insanoğludur.Sana kıymet vermeyi bırak yüzüne bile bakmayıp kıçımıza tekmeyi basarlar.Hepimizin bilinçlenip halimize şükretmemiz lazım.Hep biz geç mi anlıyacağız bazı şeyleri.Birazda erken anlayıp dünyayı daha yaşanır bir hale getirmeliyiz.Ulan!biraz empati yapmayı becerebilsek keşke ah nerde!

Dünyada bir tarafı açlıktan ölürken diğer bir tarafı güneşlenmekte.

Rahat olan insanın birazda o acı çeken insanları anlamaız gerekir.

Kardeşim yaşadığımız hayatın kıymetini biliyoruzda bazıları bilemediğinden bu sıkıntılar çıkıyor zaten.

1|1
    0|0
  • Yaşadığım hayatta kıymetimi bilse tadından yenmeyecek de neyse .

2|2
    0|0
  • yaşamadan bilemezler

yüreğine sağlık

1|1
    0|0
  • yazdıklarında tamamen haklısın. unutmamak lazım ki hepimiz birer engelli adayıyız. bunu bilerek yaşarsak eğer bakış açımızında o derece genişleyeceğine inanıyorum.

her şeye rağmen soruna cevap olarak tam anlamıyla kıymet bildiğime inanmıyorum.

1|2
    0|0
  • tek hayatım var sahip oldugum herşey benimle benim yanım da her zamanda daha güzel günler yaşamak daha güzelini yaşamak lazım

0|2
    0|0
  • insan 2 tel şaçi dökülse depresyona giriyor.dert ediyor kendine.kimisi sivilce yüzünden bunalima girer.kimi kilosunu kimi giydiği elbişe yakişip yakişmadiğini düşünür.ama 1 parmakla bile hiç birini değişmezler.ellerinde var olan şeyler değersiz oluyor.

1|1
    0|0
  • Bilmiyoruz öyleki kendimizi onların yerine bile koymuyoruz, Allah hepimizi affeder inşaallah.

3|2
    0|0
  • her zaman şükrettim hep bu durumumdan daha kötü olanlar vardır kanaat et derim kendi kendime şikayet etme saglıgın yerinde bütün uzuvların en önemlisi akıl saglıgın yerinde daha ne olsun der uyaşadıgım hayatın kıymetini hatırlatırım arada kendime

1|1
    0|0
  • hayır bilmiyorum

1|1
    1|1
  • okumadım kopuk'a katıldım

0|1
    7|2
  • Bilmiyorum

0|0
    1|0
  • Engelli konusu olmasaydu bu uzun yazıyı hayatta okumazdım ama emek vermişssin madem okudum. Ne desek boş herkesin kendine göre bir derdi var. Sen sağlık istersin sağlığı olan ise zengin olmak gibi. Her insan ihtiyaç duyduğunu ister onun hayalini kurar tutmayınca üzülür. Derler ya benim sağlığım yerinde değil sen haline şükret illaki öyle ama demek istediğim sağlığı yerinde olan adamın da kendine göre ayrı bir derdi var. Mesela sen engellisin peki engelli olmasaydın ? Senin de bu kez ayrı bir derdin sıkıntın olacaktı. Ben hayatımın değerini ne kadar biliyorum bilmiyorum valla eksiklerim de var hatalarım da var ama elimden geldiğince mutlu olmaya çalışıyorum beklentilerimi çok tutmuyorum. Bir kız vardı ben engelli biriyle evlenip onu hayata bağlamak isterim derdi ama sadece derdi işte lafla. Şimdi paralı insanların peşinde kuyruk. Allah beterinden saklasın ne diyim..

1|2
    0|0
Yükleniyor...