Çok çabuk yoruluyorum, koşamıyorum. Ne yapmalıyım?

Ben koşmak istiyorum fakat hemen yoruluyorum, nefes nefese kalıyorum bundan dolayı da koşamıyorum, bırakmak zorunda kalıyorum. Neyi yanlış yapıyorum? Ne yapmalıyım, nereden başlamalıyım?

0|0
4|17

En İyi Erkek Görüşü

• koah veya benzer nefes darlıkları, Yüksek tansiyon, Yetersiz su tüketimi, yetersiz karbonhidrat tüketimi, aşırı yağ tüketimi, uygun olmayan spor ayakkabı ve benzeri spor ürünü kullanımı, çevresel koşullar (kirli hava gibi) veya en gelen sorun hamlık

bir de bünyesel durum... bunlar genel sorunlar. mesela patlama enerjisi (koşunun ilk 15- 20 saniyesinde yüksek efor) yüksek olup tutunma enerjisi (koşunun ilerleyen sürecinde enerjiyi koruma evresi) düşük olanlardan olabilirsiniz. mesela ben öyleyim. 100 metreyi 12 sn de koşarım ama 400 metreyi bitirene kadar anam ağlar.

eğer amacınız sağlıklı kalmak ise yüzmeyi tavsiye ederim. hiç hareket etmeyip su üstünde bile dursanız faydası olur.

hele imkanınız var ise kendinize bir budy (badi deniyor, bir ekip arkadaşı) bulup toplam yıldız sayınız 4 oluncaya kadar scuba eğitimi alıp kendi belirlediğiniz alanlarda dalış yapabilirsiniz.

ilk alım ücreti yüksek olan aletler kullanım ömrü ile aslında çok ucuza gelmektedir. hele dolum komprasörünü de siz alırsanız sudan ucuz. kurallarına uygun şekilde 8/15mt arası dalışlar hem zevkli hemde minimum risk düzeyinde olur, bu derinlik kalp - damar sağlığınızı, kas gelişiminizi fazlası ile destekler.

ben bundan 6 yıl önce 1200tl verip aldığım malzemeyi halen kullanıyorum ve yeni gibiler, sadece tuzlu sudan çıkarınca iyi yıkayıp muhafaza edin yeter.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Önce doktora git, genel olarak koşmana mani olacak bir sorun olup olmadığına baktır. Sorun yoksa, eline kronometre alıp yavaş yavaş başla ve yavaş yavaş arttır.

0|0
    0|0
  • Sigara içiyormusun.? Ailenden geçen genetik astım gibi bir hastalığın varmı.? Obezmisin.? Bunları bilmezden yorum yapmak seni yanlış yollara iter ve son koşuda kalp krizi geçirebilirsin. Önce nasıl beslendiğine dair ve ne var ise ne tür hastalıklarının olduğunu bilmemiz gerekir yorum yapmak için. Kal sağlıcakla.

0|0
    0|0
    • hayır hiçbiri yok, nasıl beslendiğime gelince günde 3 öğün yiyorum yalnızca. koşu için nasıl beslenmek gerekir ki?

• O zaman biraz azim sahibi olmayı dene ve 3ay koşu bantnda koşmayı ve azim kazanmayı dene ve sonra doğal koşularını gerçekleştirmeyi deneyebilirsin.Yemekle alakası olduğunu düşünmüyorum.Teknolojik anlamda insanoğlunun artık uzay çağında yaşıyor olmasına paralel geliştirilen teknoloji ve konfora bağlı olarak yenilen her gıdadan kazınaln enerjinin tam tüketilememesine bağlı olarak kalan enerjinin hücreler tarafından tutulmasına bağlı olarak kilo sorunu ortaya çıkmaktadır.Günde 1 öğünde yesen değşmz

• İlk önce ciğerlerin tertemiz olacak, yediğine-içtiğine dikkat edeceksin, sigara türü şeyler varsa uzaklaşacaksın, eğer hepsi normalse o zaman geriye alışkın olmak kalıyor, kendine dikkat ettikten sonra yavaş yavaş ısınacaksın, bir anda yüklenme yani, bir süre koşmaya filan devam et ilerde açılırsın.

0|0
    0|0
    • şu an yorulmam normal mi yani? zamanla düzelir mi?

• Yani, biraz kendini alıştır sürekli tempoyu koruyarak devam et.

• doktora gıt ayaklarını goster duz tabansan kosamazsın bu senı cabuk yorar eger ole bır sorun yoksa hafıf tempo kos ara ara depar at bırden depar atarak kosarsan kalbin bile dayanmıyabılır yuruyusle basla hızlı tempo yuruyuse gec sonra hafıf tempo kosu...

0|0
    0|0
  • Yürümeden koşulmaz..Önce yavaş yavaş yol yürümeye başla...Sonra mesafe arttıkça nefesin açılacak...Sonra kısa mesafe koşma ya başlarsın. Acele olmaz...Üç ay sürecek..

0|0
    0|0
    • uzun zamandır yürüyüş yapıyorum zaten. üç ay sonunda normal şekilde koşabilir miyim dersin?

• Kalbini zorlama kısa mesafe koş. 30 mt - 50 mt - 80 mt -100 mt.- 200 mt.- 500 mt .gibi zamanla artacak.

• Kardesim ben futbola başladım ilk gün 4 km kosturttu geberiyodum

• ilk önce 3-4 dk yürü ve burnundan nefesi alıp ağzından ver , kondisyonunu geliştirmen gerekiyor , yürümeye başlamdan önce yemek yeme , fazla su içme , bir anda koşmaya başlarsan dalağın şişer nefes nefese kalırsın gayet normal 3-4dk yürü ve dediğim gibi burnundan nefes alıp ağzından ver ama uzun nefes al uzun uzun ver sonra hızını arttır , ama 3-5günde etkisini göstermesini bekleme

0|0
    0|0
  • eğer yeni başladıysan bir sorun yok daha çok yapmaya çalış ama daha önceden de yapıyorsan bu sorunu yaşıyorsan bir doktora git

0|0
    1|0
  • öncelilkle az spor yapıyosun.bilmiyorum belki sigara içiyorsan onunda etkisi var, kilo da olabilir etken çok. sağlıklı bir yaşam için spor şart canım.

0|0
    0|0
    • hayır içmiyorum kilolu da değilim. evet bunun farkında olduğum için bu soruyu sordum zaten.

• ne doktoruna gitmem gerekiyor?

• bilmem, fizik tedavi olabilir. belki.

• eğer tıbbi bir sakıncan yoksa devamlı koşmuyorsan önce yavaş yavaş koş her gün biraz daha arttır hiç koşmayan birden koşunca hemen yorrulur

0|0
    0|0
  • dalağın şişiyor koşunca değilmi aynısı bendede oluyorda baştan hafif tempo yürü bacakların alışsın sonra koşmaya başla nefes aç

0|0
    0|0
  • vücudunu alıştırmalısın önce yürüyüş yap bi zaman koşmak kondisyon işidir. bir anda koşamazsın düzenli yürüyüşün ardından yavaş tempolu koşulara başla

0|0
    0|0
  • temponu ayarlamasını bilmiyorsun demek ki, yavaş yavaş koşacaksın günler geçtikçe farkında olmadan hızlanırsın. hemen hızlanırsan tıkanırsın.

0|0
    0|0
  • Dalagin sisiyordur nefes almayi Biliyorum musun ?

0|0
    0|0
    • diyaframdan alınan nefesten mi bahsediyorsun?

• evet haklısın. diyaframdan nefes alabiliyorum rahatlıkla ama alışkanlık haline getiremedim.

• Agzindan nefes alma burnundan al agzindan ver bunu yaptin mi kosarsin yapamazsan sisersin hemen

• Direk koşma yavaş yavaş alışarak koş. Koşarken derin ve hızlı nefes al ver.

0|0
    0|0
  • sigara iciyormusun

0|0
    0|0
  • fazla zorlama kendini sorun olmasın

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Önce ısınma hareketleri yap. Sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlıkların varsa bi an önce bırak. Sağlıklı beslen. Koşmak kasıyosa önce hızlı yürümeyi dene, koşmadan önce yürüyebilmen lazım.

0|0
    0|0
  • Bir anda koşmayacaksın yavas yavas kosacaksın ıyıce alıştıktan sonra tempolu koşacaksın .

0|0
    0|0
  • daha hiç hazır değilsin ki bende ilk başladığımda öyleydim sen böyle koşa koşa kondisyonun artıcak sonra alışacaksın devam et böyle koşmaya

0|0
    0|0
  • Ben de koşmada kötüyüm.sağlık problemlerin olabilir doktora git

0|0
    0|0
Yükleniyor...