Arızalı çıkan bir elektronik cihaz için ne yapmam gerekir?

06.02.2013 tarihinde faturası kesilen Led Tv'de

25.02.2013 tarihinde Arıza çıktı..Servise bildirildi..

02.03.2013 tarihinde bugün servis gelmedi.

06.03.2013 tarihinde gelecekmiş

Yasal haklarım ölmüş mü olacak...

0|0
2|10

En İyi Erkek Görüşü

• 08 Mart 1995 Tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 22221 Sayılı 4822 SAYILI KANUNLA DEĞİŞİK 4077 SAYILI

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'da;

Ayıplı mal

Madde 4- Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

denmektedir. Demek ki satın aldığımız ürün arızalı çıktığında buna karşı bir şeyler yapmak için 30 gün süremiz var. Bu süre içinde neler yapabiliriz, nelerle karşılabiliriz bir göz atalım.

Herşeyden önce fatura ve garanti belgesi alın. Garanti belgesini mutlaka kaşeletip onaylatın. Böylelikle olası sorunların çözümünde oldukça avantajlı duruma geçersiniz. Bazen fatura garanti belgesi yerine de geçebilmektedir.

Aldığınız ürün arızalı çıktığında faturanızın bir fotokopisini saklayın, sonra faturanızın aslıyla birlikte satıcı firmaya başvurun. Satıcı firma ürününün arızalı olup olmadığını belirlemek için servise göndermek isteyecektir. Bu durumda size "Servis Formu" doldurup imzalatacaklardır. Eğer yeni aldığınız ürünün tamir görmesini istemiyorsanız imza atmadan önce üzerine "Tamir istemiyorum. Arıza tespiti istiyorum." yazmalısınız. Böylelikle yetkili servis sizin onayınız olmadıkça ürüne müdahalede bulunamayacaktır.

Ürün sevisten geldiğinde arızası kesinleşmişse bunun yazıldığı "Servis Fişi"ni imzalamadan önce tercihinize göre üç şey yazma hakkınız var:

1) Ürünün tamir edilmesini,

2) Ürünün yenisiyle değiştirilmesini,

3) Paranızın iadesini,

isteyebilirsiniz. Bunlardan birini "Servis Fişi"nin üzerine mutlaka yazın.

Tamir edilen veya değiştirilen ürünü teslim alırken ise "Teslim Fişi" doldurulur ve size imzalatıldıktan sonra ürün teslim edilir. Bu fişin üzerine de imza atmadan önce "Yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla teslim alıyorum." yazın ve bir kopyasını ya da fotokopisini alın.

Not:Alıntıdır...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Kasıtlı yapıyor olabilirler süre dolsun diye.Pqazartesi hakem heyetine telefon et.Duruma göre davranırsın.Sonuç arızalı servise gerek olmayabilir.

0|0
    0|0
    • srevisi beklersen iş işten geçer..Benden söylemesi.1 ayı dolar çünkü.

• servis geldi ve 1 pixell için gönderirsem değişim yapmazlar dedi.

• Hemen hakem heyeti ile bağlantı kur yarın.belgeri öğren durumuı anlat.Başvur.

• Tam 2 yıl tüm haklarınız saklıdır. Birşey olmaz. Tv. nin genel merkezini arayın onlar daha etkili olur. Benim tv. de 23ncü ayında arızalandı onaramadılar yenisini verdiler. Eğer haksızlığa uğrarsanız tv. yi aldığınız ilçenin Kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyetine Müraccat edip belgeleri sunduğunuzda tüm haklarınızı verdiriyorlar.

0|0
    0|0
  • hayır iki yıl içerisinde üç defa aynı arızadan yada 5 defa ayrı arızadan dolayı servise giderde parça degişimi olursa...yenisisni isteme hakkın var eger bu sartları fırma yerne getırmezse 1000 tl üzeri icin tüketici mahkemesine 1000 tl altı içinde tüketici hakem heyetne gitceksin...

bu arada üründen soguduysan ve istemiyorsan valiliklerde tüketici hakları heyeti var...git oaraya bir sor derim telefon felan açtıysan firmaya yada servise onu ispatlayan evrak sitiyorlar telekomdan onu biliyorum tam detaylı bilgi için pazartesi bir arastırma yap derim...harekete gecerek...

0|0
    0|0
  • markası ne hangi şehirdesin sattığımız ürünlerde arızalı çıkması durumunda ürün değişimi anında yapılır 1 ay içi arızalarda yine müşteri memnuniyetinden değişim yapılır ürünü nerden hangi şartlarda aldın buda önemli

0|0
    0|0
    • Ben izmir ve Sanyo Led tv..Kırmızı bir noktacık var ekranda bütün kanallarda çıkıyor...

• 1 pixell hatası için değişim yapılmaz dedi servis.Almadı

• aynen dediğim gibi 5 olacak öyle değişim derler mağazayla görüş kesinlikle değiştirsinler yakın zamanda çoğalacaktır zaten onlarda kabul etmezse tüketici hakem heyetine ver dilekçeni onlar halleder keşke yerli markalardan alsaydın sonuçta hepsi aynı yerden geliyo

• 21.02 tarihine kadar arıza çıksaydı tüketici hakları kanununa göre geri verebilirdin ama artık geçti. garantiye vermen gerekir. Ama yine de bir araştır. hakkını aramazsan olan sana olur.

0|0
    0|0
  • ne alakası var 1 aylık süreçten bahsediyorsun da neden okadar geç geliyorlar ara baskı yap.

0|0
    0|0
  • firmaya şikayet etmeli.. yapmıyoralrsa tüketici haklarına

0|0
    0|0
  • Yasal haklarını aramalısın.

0|0
    0|0
  • şikayetim var.coma falan başvur

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Gerçekten tüketici hakları yasasını iyi bilmek gerekiyor aslında.

0|0
    0|0
  • Bende tam olarak bilmiyorum vatandaş olarak çok bilgisiz durumdayız

0|0
    0|0
Yükleniyor...