Ateistler ve toplumdaki fikir yanlışlıklarından kaçını biliyorsunuz?

Saygı çerçevesinde ve kötü olmayan yorumlar bekliyorum ki hiçbirimizin başı ağrımasın . Ateistler hakkında toplumda ve insanlarda çok yanlış bilgiler hakim . İşin dini boyutunu bir kenara bırakın . Amacımız din tartışması değil . Ateistler hakkında ''önüne gelenle cinselliği yaşayan'' ''ahlak kavramları olmayan'' ''sahiplenme ve kıskanma duygusu olmayan'' ''vatan sevgisi bulunmayan insanlar'' olarak lanse ediliyor . Önyargılarınızı bir kenara bırakın . Sizce bunlar doğru tespit midir ? Mesela bir ateist ilkini sevdiği insanla yaşamayı bekleyemez mi ? Bir ateist ülkesinin politik konularıyla ilgilenez mi vatansever olamaz mı ? Ne gariptir ki ateist olan bir insan bile ilkini sevdiği insanla yaşamak istiyor diye karşısındaki ateisti yobaz olarak suçlayabiliyor . Beni alan aldı satan attı bende aynı şekilde konunun benle pek ilgisi yok . Ama gerek ateistler olsun gerek dindarlar olsun bir türlü iç çekişmeden kurtulamadılar . Felsefeyle ilgilenen arkadaşlar bilirler ki ahlaki ilkeler toplumdan çok bireyin kendi içinde oluşur . Siz neler düşünüyorsunuz ateistler hakkında bu tespitler doğrumu ?

Güncellemeler:
Özet isteyenler ve fikrimi merak edenler için bana göre bir insan hem ateist olup hem bekarete önem verebilir . Yada bir insan dindar olup bekarete önem vermeyebilir . Cinsellik ve ahlak anlayışının çoğu toplum tarafından şekillendirilse de bana göre ahlak ilkelerini bireyin kendisi yaratır . Yani bekaret ve ateizmin uzaktan yakından kesinlikle alakası yoktur . Ve ateistler önüne gelenle cinselliği yaşar sözü tamı tamına önyargıdan ibarettir . Vatanseverlik ve politika konusuda öyle .
Evet ateizm ile ilgili soru sorduk cevap veren herkese eksi verildi soruya 1 yıldız verildi tam beklediğim hareket .
Arkadaşlar sorunun başında belirttiğim gibi saygı çerçevesinde konuşalım kimse kimseye hakaret etmesin zor durumda kalmayalım diyorum bazı kişiler yine hakaret etmeye devam ediyor rica ediyorum doğru dürüst yorum yapmayacak olanlar sağ köşedeki çarpıya bassın çıksın kimse sizi cevap vermeye zorlamıyor .

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• "Ahlak" kavramı neden hep cinsellik üstünden konuşulur ki? Ahlaklı olmanın içine her şeyden önce dürüstlük, doğruluk, iyi niyetlilik, yardımseverlik, saygılılık, hoşgörü gibi şeyler giriyor. Evrensel insanlık değerleridir bunlar, dinler olmadan önce de vardılar. Kimse bunları Semitlere borçlu değil, önce onun altını çizmek lazım (anti-semitizm olarak algılanmasın da). Modern insan 200 bin yıldır var, büyük dinler 4-5 bin yıldır... Dinlerin yaptığı şey, evrensel değerlerin üstünden geçmek. Bu değerleri "kendileri getirmiş gibi" bir izlenim vermeye çalışmak. Bütün dini öğretilerde "biz ve onlar" ayırımı var, "bizden olmayanı yok etme" yetkisi var. Mesela Amerika kıtasına ayak basan İspanyol konkistadorlarla, Horasan'a giren Emevi halifelerinin sözleri aynı, devir farklı olsa da söylemleri aynı... Bu katliam yetkisini nereden alıyorlar? Tevrat ve İncil, hatta Budizm dahil her öğreti kindar tehditlerle dolu. Hep "hoşgörülü" kısımları lanse ediliyor, madalyonun tek yüzü gösteriliyor. Tamam, tarih öncesinde de inançlar, totemcilik vardı, yine kutsallar vardı ama insanlar birbirlerine savaş açmıyordu. Ateistlere saldırılması çok normal, çünkü ateistler bu "kutsal savaşlar"a meraklı insanlar değil. Ölmeniz ve öldürmeniz isteniyor, bunu yapmıyorsanız en ufak açığınızı kovalarlar, sevgilinizi öpüverdiniz mi ahlaksız ilan edilirsiniz... Dini inançları yerine getirme özgürlüğünü sonuna kadar savunurum, ama inançsızlık özgürlüğü de olmak zorunda.

0|1
    0|0
    • En iyi cevap seçiyorum bunu

• Ahlaklık konusunu cinsellik üstünden açmamın sebebi tabulardan birtanesinin bu olmasıydı keşke sizin gibi açıklasa herkes ama hakaret eden saydıranlarda çok oluyor benim gözlemlediğim toplum olarak ateistlere hala alışılamadı hala canavarlar gözüyle bakılıyor .

Kızlar Ne Diyor 3

• Deli gibi sevdiğim, yazılarını okuduğum düşüncelerini her fırsatta bildiğim, öğrendiğim ve oldukça zeki bulduğum müzisyen (Saian) bir ateist, ama ben onun bu fikrine hiçbir zaman saygı duymadım, duymayacağım.

Evet, zeki bir adam. Ama ÇOK değil bunu anladım...

1|0
    0|1
    • Tanrıya inanmıyor diye onun zeki olmadığını düşünüyorsan oda inanıyor diye senin zeki olmadığını düşünecektir eğer seni tanısaydı belki düşünmezdi bile . Önyargının gözünü seveyim .

• Onun zeki olmadığını düşünüyorum mu dedim ? Farkındaysan "Oldukça zeki, ama ÇOK zeki değil" dedim. Bu benim düşüncem. Ateistlere saygı DUYMUYORUM.

• Önemli olan ateist veya dindar olmak değildir akıllı, erdemli ve vicdanlı bir birey olmaktır. Ateist bir insan Allah'ı kabul etmez bu demek değildir ki tüm genel ahlak kurallarını çiğneyip kafasına göre hareket etsin. Ben bir insanının inancına, tercihine göre yargılama yapmaya şiddetle karşı çıkıyorum. İster dindar olsun ister ateist bence bir insanda vicdan yoksa o kişiden her türlü şeyi bekleyebiliriz.

Bence bu tespitler yanlış Kant'a göre genel ahlak '' Ona göre herkes için aynı kalan, değişmeyen bu temel, iyiyi isteme (iyi niyet) ve ahlak yasasıdır. Başka bir deyişle ödevdir. Ona göre ödev, her çeşit duygunun, özellikle de çıkar duygusunun öte­sinde, ahlak yasasına sadece "yasa saygısı" duygusuyla bir boyun eğiştir; kesin bir buyruktur, akıllı olan herkesi yükümlü kılan evrensel bir kuraldır.''

Kısaca iş bireyde biter inancında değil.

0|0
    0|0
    • Haklılık payı yüksek.

• Bende zaten işin bireyde bittiğini bireyin kendi ahlağını kendisinin şekillendirmesinin doğru olduğunu bu nedenle önyargının yapılmaması gerektiğini söyledim Kant'ın dediklerinden farklı değil yani söylediklerim .

• Bende düşüncelerinize katıldığımı belirtmek için yazmıştım aslında :)

• ne alakaya onlar damgalı sadece ve ukalalar.ateistlern en büyük özellikleri bana göre ukala olmaları.ve cinse hayatlarını gözlemledim herkese aşkım diyolar öpüşürken fotolarını koyuyolar topluma biraz aykırılar.normal ateist varsa ona ahlaklı ateist denir sanırım:S bende ortada biriyim ateistmiym bilmiorm bazen dinci duygularım ağır basıyo bazen bi ateist gibi konuşabliorum

0|3
    0|1
    • Bende ateistim ama site içinde kimseye ukalalığım olmadı önyargıyı kırmak gerekli ben bundan bahsediyorum siz ise önyargıya devam ediyorsunuz .

• hm bi ateist nasıldr peki insanlara nasıl davranır?ülke için ne düşünür?ne için yaşar bi ateist?

• Ben kendimden cevaplayayım . İnsan kazanmayı severim . Arkadaşlarım ya bırak ne laf anlatıyorsun şu insanlara der ben anlatmaktan usanmam herkes doğruyu öğrensin isterim . Ülkem için elbette en iyisini düşünüyorum savaş çıksa savaştan kaçacak değiliz . Ben doğanın bana biçtiği rolü sevdiklerimle beraber en mutlu şekilde yaşamak için yaşıyorum hepsi bu .

Erkekler Ne Diyor 8

• Ateizm diye bi şey yok böyle bi akım yok..Ateizm gerçekte kimler için kullanılır neden ortaya atılmıştır bunu kendine ateist diyenlere sormak lazım bildiklerini pek sanmıyorumda..

Kısaca bu insanlara ''allahsız'' diyoruz biz..Ateizm kavramı katolik kilisesi tarafından yani vatikan tarafından kiliseye bağlı olmayan kiliseyi protesto eden ki (Protestodan protestanlık türetilmiştir) inanan ancak kiliseye karşı çıkan kişiler için kullandığı ortaya çıkardığı kelimedir..Yani siz teisttiniz kiliseden çıktınız ateist oldunuz..Kiliseden çıkmak dinsiz kalmakla eş değer görülmüştür katolizmde..

Gel gelelim ateizme inançsızlık olarakta bakmak yanlıştır..Gerçekte allahın olmadığına inanmakda başka bir inanış şeklidir..Allaha inanmıyorsun tanrıya inanmıyorsun ama allahın tanrının olmadığına inanıyorsun..Her insanda inanç vardır inançsız insan yoktur..

Allahın olmadığına inananlar erdemli dürüst ahlaklı olabilirler ancak din denilen olguda erdemlikten dürüstlükten ahlaktan bahseder bunları öğütler..Allaha inanmadan ahlaklı kalabilenler neden ahlaklı olmasını emreden dine karşıdırlar neden bunu emreden allahı yok sayarlar buda onların kendi örümcek kafalarında yanıtlamalarını beklediğim sorulardır..

0|0
    0|1
    • Yanıt bekliyorsan Hristiyanlığın ve İslamiyetin geçmişlerine bakman yeterli . Kitapta söylenen eylemle yapılan birbirini tutmuyor . Diyeceksin onlar islamiyeti yanlış temsil ediyor saptılar . İslamın bütün din adamları saptı o halde suudiler falan filan . Neyse din tartışmasına gerek yok ahlaklı ve iyi niyetli bir insanın bir dine inanmasına gerek te yok .

• Kaçmak mı.?

Evladım ben allahsızlara geçire geçire boynumda ismala hizmet madalyası taşıyorum artık..

Sen biraz geç kaldın ben emekliye ayrıldım..Göreve tekrar çağrılırsam ya da düşünürsem beyin hücrelerine yeniden zarar verebilirim..

Hadi bakalım koç yumurtası...

• Bizde ahlaksız hakaret sallayan insanlarla uğraşmaktan aldık hizmet madalyasını ;) zihin zihinleriniz körelmiş zaten işiniz gücünüz hakaret etmek hayali görevinle ve madalyanla yaşa sen mutlu mutlu defol git sorumdan ;)

• Nedense kafası çok çalışanlar ateist oluyor. üniversitelere bakın ne bileyim bi mühendislikte mesela ateist oranı diğer bölümlere oranda daha fazladır. Bi kaç gördüğüm, davranışlarını izlediğim ateist var. zararlı insanlara benzemiyolar. yalnız Allah korkusu ve ahiret düşüncesi olmadığından bize haram ve yasak olan şeyleri yapabiliyorlar.

Tanrı anlayışına, kutsal kitaplarda yazanlara, mucize dediğimiz şeylere mantıklı ve bilimsel cevap verme ayarışı içinde oluyorlar. Bu yüzden beyinlerindeki düşünme ve mantık lopları gelişmiş oluyorlar diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • Dedikleriniz doğru.Üniversitelerin büyüsünden midir?Havasından yada suyundan mıdır?nedir?Anlamıyorum ama,gir çık yapan sapıtıyor.Bunlar kafalarının aşırı çalıştıklarından değil , çok çalıştığını sanıp ,karşı çık popülarite elde et...mantığı ile hareket ettiklerinden kaynaklanmaktadır.Aksi taktirde Yaratıcıya inanmamak ,mümkün değildir.Azizim.

• Sorgulamaktan korkan ve düşünmeyen bir beyin gelişemez ki zaten . Tespitlerinizin çoğunda haklısınız .

• Bir toplumda Tanrı inancı yerini madde gibi şuursuz bir varlığın eline bırakarak,gelişigüzel bir yaşayış biçimi savunuculuğu yapmak,cumhur içerisinde ahlaksızlığın tohumlarını atmak ile aynı düzeyde düşünülebilir.

Global yasalar vardır.

Ben hiçbir ateistin ağzından,"sokak ortasında sevişilmez"ayıptır.Cümlesine tanık olmadım.İtiraz edecekler ile büyük bir polemiğe de girilebilir.

0|0
    0|1
    • Ben hiçbir ateistin ağzından,"sokak ortasında sevişilmez"ayıptır Cümlesine tanık olmadım.

Peki sokak ortasında seviştiğine tanık oldun mu?

• Ateisti bırak ben sokak ortasında sevişen insan ne haberlerde duydum ne gördüm . Sevişmekten kasıp öpüşmek ise eğer , sokak ortasında karısını bıçaklayan öldüren insanlardan çok daha insancıl bir eylemdir sevgiyi göstermek .

• Ateist özellikleri taşıyan yorumlarınız var.Ateist iseniz sanırım öncelikle neden bir ateist olduğunuzun altının biraz eşilmesi gerekiyor.

Çünkü savunduğunuz ilkeler doğrultusunda tarafsız düşünmeniz biraz zor gibi.

Yada ben mi? yanlış biliyorum.Objektif biri misiniz?

• Yine dine bağlanır bu.

Müslüman bir ülkede islamiyetin özellikle kafir gibi saygısız anlayışsız damgaları olunca bu konuda yanlışlıkların düzeleceğini sanmıyorum. Bunu bilerek ateist olur yaşarsın burada.

Gerçek şu ki ateist sözüne dayanamayan insan sayısı çok ve sorunda da eksici kesim geldiği için görebilirsin bunu.

0|1
    0|0
    • Sitedeki insanlardan dışarıdaki insanlardan daha anlayışlı gibi burada en azından yakılma tehlikesi yok sonuçta hepimiz insanız mantığımız var kalıplaşmış bazı düşünceleri değiştirebiliriz bir kişi bile olsa biraz düşünüp acaba biz bu insanlara kafir yada ahlaksız diyerek yanlışmı yapıyoruz diye düşünebilirdi tek amaç buydu .

• açıkçası bu saatte ağır bir soru olmuş ama ateistlik kavramının içinde bu söylediklerinin hiç biri yatmıyor. şu da var ki toplumda yer etmiş bu düşüncelerde, ateist olanların genel yaşam biçimlerinden akılda kalan detay noktalardır ve bu noktalarda diğer ateist olan insanlar için birer önyargı haline gelmiştir.

0|1
    0|1
    • Bu önyargıyı belki site içinde olsa kırarız diye umut ettiğim için sordum birazda ve kabul ediyorum gerek saat olsun gerek site içi olsun biraz ağır ve herkesin cevaplayamayacağı türde bir soru . Cevabınız ve desteğiniz için teşekkür ediyorum iyi sabahlar .

• ben teşekkür ederim bişey yapmadım zaten zaman geçiriyorum. önyargıları ne kadar kırabilirsin bilemem ama toplumların aşamadığı ve bence aşamayacağı büyük bir sorundur bu. aslında sorun demekte doğru değil buna, koşullanma gibi bişey oluyor bu. daha önce gördüklerimizden yola çıkarak tüm insanlara genelleme yapıyoruz diğelim

• hiç bi kız eklemedi :(((( ben yatıyom.

0|1
    1|0
  • ZZ Top , ZZ top , ZZ top ...

0|0
    0|2
  • çok uzun yazmak lazım.şöyle diyelim : örneğin.olması gerekiği gibi dinini yaşayan bir müslümanın bağlı olduğu belli kurallar vardır.kimse bu adamdan bu kuralların dışına çıkmasını beklemez.çıkmaz da zaten genel olarak.zaten bunun için bi dindar görünüme sahip kişinin yaptığı herhangi bişey çok dikkat çeker.

ama şuna dikkat,olması gerekeni vurguluyorum.sahabeler gibi mesela öyle temiz dürüst yaşayan.

ancak ateistin bağlı olduğu bilinen bi değer yoktur.temeli yoktur.dayandığı bişey yok.tamamen tüm kaynağı kendi mantığı.ahlak anlayışı da diğer tüm herşeyi de kendi çizdiği yöndedir.fakat bu özgürlük değildir...çelişkidir.çelişkili insana tereddürle bakılır ve bakılması da gerekir

şimdi mutlak güç sahibi Allahın çizdiği yol mu daha sağlıklı ,ve onun yolundan dosdoğru giden cennetle müjdelenenler mi daha tutarlı mantıklı akıllı vicdanlı harika insanlar

yoksa kısıtlı mantığı ve iradesinden başka hiçbir dayanağı olmayan bi adamın izlediği yol mu daha hoş daha mantıklı daha güzel vss ?

.konunun özeti bu işte.aslolana bakmak lazım eğer insan davranışını ele alacaksak en iyi mrnekleri ele almak lazım.sahabeleri örneğin.peygamberler demiyorum onlar zaten harika insanlardır..

0|0
    0|0
    • Ateistlerin bağlı olduğu bir değeri vardır . Ülkelerini sevmek gibi , kardeşlerini büyüklerini sevmek gibi . Bunlarda değerdir benim gözümde yanlış düşünüyorsunuz .

• Ama yine bilemezsiniz bende bunu söylemeye çalışıyorum . Bir insan Müslüman olsun Ateist olsun bilemezsiniz karakterini sadece varsayımda bulunursunuz . Tacizci hocalar , haram mal yiyen dindarlar bunları biz uydurmuyoruz gazeteler ve toplum söylüyor . Yani insanın içindeki iyilik kavramı din değildir ahlak ilkesidir . Kötülük yapan ateistte olabilir ama bütün ateistlere mal etmemek lazım ben bunu söylemeye çalışıyorum .

• sen hala anlamadın ve çok yanlış düşünüyosun.sahte hocadan falan banane

ben değişmez olan,ideal olandan bahsediyorum.bi müslüman nasıl olmalıdır:Kurana ve sünnete uymalıdır.bu kadar net.Kuran da ve sünnette yanlış bişey yoktur herşey harikadır sağlıklıdır.hem birey hem toplum için.ve bir müslümanın bunlara riayet etmesi gerekir.peki bir ateist neye riayet eder.bir ateiste kim neden güvenir.müslümana bi emaneti güvenirsin haram yemez çünkü.ateiste göre haram diye bişey yoktur ki nası güvenecen..

Yükleniyor...