Ciddi düşündüğünüz insanın kan grubunu hiç sordunuz mu?

Etrafta uçuşan karşı cinsin kelebeklerinden biri ile anlaştınız konuştunuz burçları paylaştınız,hayaller kurdunuz , gezdiniz tozdunuz aileleri dahil ettiniz oturacağınız ev belirlendi eşya alındı söz yapıldı nişan yapıldı, herşey güzel gidiyor allah bozmasın ... Nikaha 1 hafta var ...

Erkek için : sen rh + kan taşıyorsun kız rh -

Kız için : sen rh - taşıyorsun erkek rh +

Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz ? O kadar burç fal totem falan baktınız baktırdınız hep iyi diye salladılar da , aklınıza bu ilişkinin bir yerinde kan grubu gibi gerçekçi bir soru sormak hiç aklınıza geldi mi ? Geldi ise neden ? Gelmediyse neden?

Ne olacak ki kanı sormakla ? Önemli mi sizce önemsiz mi ?

Geyik ve boş espri yapmayınız, cevabınız kaldırılır

Güncellemeler:
Anne rh - baba rh+ ise ve bebeğin grubu rh+ olduğu üç koşulun da oluşması durumunda bebek anneye karşı antikor ( savaşçılar ) oluşturur ve kordon üzerinden anneye ulaşarak savaş açar. Anne de bu savaşa antikorları bebeğe geri göndererek cevap verir. Geri dönen antikorlar da bebeğin alyuvarlarını parçalayarak ağır kansızlığa, kalp yetersizliği ve sakatlığa sebep olur. Üstüne doğumdan hemen sonra bebekte sarılık başlar.

Durdurmak için Anti-D iğnesi yapılması yeterli. Ama bunu bilen kaçkişi?

0|0
25|10

En İyi Erkek Görüşü

• Ciddi düşündüğümü chek up yaptırır, kan grubuna ek olarak al yuvar sayısına kadar bilirim. Madem ciddi o halde sağlık koşullarını bilmek lazım.

4|1
    2|0

Kızlar Ne Diyor 25

• bunu biliyorum. evet şükür bi uyuşmazlık olmicak.

0|1
    0|0
    • Garantiye bağlamak en iyisi . Sonra uğraştırmaz bu konu cikletten çıkar gibi :)

• ciddi düşündüğüm biri olursa şayet detaylı incelemeye alırım

0|1
    0|0
  • Sevdiğim hastahanedeydi sormustum kan grubunu.. ısrarlada doktora tembihlemiştim bu okuz bana solemez kan gerekırse lutfen bana soyleyın dıye.

0|1
    0|0
  • ben sorarım şahsen :D

0|1
    0|0
  • sormuştum öylesine abartılacak bir konu değil zaten testleri yapıyorlar

0|1
    0|0
  • 1- Bütün bebekler doğduktan sonra sarılık olur. Bilirubin parçalanması...

2- İlk çocukta sorun çıkmaz. İlk çocuk doğduktan sonra 72 saat içinde iğne yapılması durumunda sonraki çocukta da sıkıntı yaşanmaz.

Olayı abartmanın anlamı yok. Kan uyuşmazlığı çok basit bir durum.

0|0
    0|0
    • Soru olay yani kan uyuşmazlığı değildi ki zaten :)

• Hayır , böyle bir ara sorunun oluşabileceği hakkında farkındalıktı ...Ama bunu bilen kaçkişi? diye vurgulamıştım

• Çıktığım bütün erkeklerin kan grubunu biliyorum. Dahası alerjilerinin olup olmadığını, kalıtsal bir hastalık vs. O erkeklerle ciddi düşündüğüm için değil, acil durum anında doğru müdahale edilebilmesi için...

• Bunu biliyordum tekrar bu konuyu açman güzel olmuş.Ciddi düşünen kişiler kan gruplarını bilmeliler ki ona göre önlemler alsınlar.

0|1
    0|0
    • +1 önemli olan sağlık , artı problemler ve dolayısı ile ek tetkik ek tedavi masrafları ile yüzleşmek yerine baştan farkında olmak en doğrusu

• sordum tabiki , genelde aynı kan grubunda oluyorum :) 0 pozitif :))

0|1
    0|0
  • Hiç sormadım.

0|1
    0|0
  • sadece kadın - erkek + taşıdığında problem olur.O da ilk doğum sonrası yapılan bir iğneyle çözülür.

0|2
    1|0
  • Faydalı bir soru olmuş :)

0|1
    0|0
  • Bennn :) sormuştum hatta gidip beraber baktırdık :) rh uyuşmazlığı :)

0|1
    0|0
  • Ben sormuştum mrk ettiğim için :))

0|0
    0|1
  • burçtan önce kanını soracam artık:)

0|1
    0|0
  • artık eskiden olduğu gibi sorun olmuyormuş

0|1
    0|0
  • babam ve annemde bu durum söz konusu babam 0 rh + annem 0 rh -

0|0
    0|0
    • Senin grubun rh + mı ? Oyle ise gelişen tıp senin gibi guzide bir insanın aramızda olmasını sağladı demektir :)

• tüm kardeşlerimin 0 rh +.sanırım anneme iğne vurulmş

• Belki annen bunu doğrular.

• sadece bayan rh-, erkek rh+ olduğunda mı bu sıkıntı oluyor acaba?

0|0
    0|0
  • etrafımızda örnekleri çok .sordum.abartılacak bişey değil

0|0
    0|0
  • düşündüm ama ciddi bi sorgulayıs içine girmedim

0|0
    0|0
  • veterinere de götürüp aşıları tam mı diye baktırın

0|0
    1|0
  • Ciddi düşünecek yaşa gelemedim ben sanırm..

0|0
    0|1
  • Bu konuda bilinçli olmak çok önemli.

Belli kan tahliller isteyeceğim zamanı geldiğinde eş adayımdan, sabıka kaydı da isteyeceğim. Ailece bu konularda titiziz :)

0|1
    0|0
    • :) bırak sevdiğin kişi, hatta aynı evde yaşadığın kardeşine bile bazı konularda peşinen güvenmek hoş olmayan sonuçlara ve aylarca süren kargaşaya sebep olabiliyor. Zaten defteri beyaz olanın saklayacak birşeyi olmaz gizli :) baştan bozmak ortadan bozmaktan daha iyi bir kötüdür.

• Şüphe her zaman iyidir, doğruya, gerçeğe götürür. :)

• ikimiz de rh +

0|0
    0|0
  • bunu öğrenene kadar torunlarım olurdu benim...

0|0
    0|0
  • Ben kan grubumu bilmiyorum evde kaldım sanırım.

1|2
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• evlilik için sağlık raporu alma olayı var diye biliyorum ve böyle bir durumda önlemler doktorlar tarafından anlatılır diye düşünüyorum ama mesele ciddi söylediğin gibi

0|0
    0|0
    • Genelde, eş adayları karşımdakine güveniyorum diye bunu uygulatmıyor ya da uygulatılsa da sıfır sorunla almak o kadar zor değil, asıl çatlak da burada aslında.

• Antikor üretimi ve sorun ilk doğumdan sonra oluşmuyormu?

0|0
    0|0
    • İki yolu var:

Ya hamile kalmadan önce baba antijeni anneye aşılanır. Bu durumda ilk doğumda da oluşmaz.

Ya hamile iken anneye D-Anti iğnesi yapılır. Bu durumda doğacak çocukta oluşan durdurulur.

Her ikisi için de sonraki doğumda oluşmaz.

• Bahsettiğin şey doğru yanlış demiyorum ancak günümüz tıp dünyası, her türlü kan uyuşmazlığının çözümünü üretti. Yani anne ve baba adayının bir sağlık sorunu yoksa, bebek dünyaya getirebilecek şartlar uygunsa, çeşitli mudahalelerle, uyuşmazlık ortadan kaldırılıp bebeğin, sağlıklı doğması sağlanıyor. Bu uzun bir süredir var olan birşey.

0|0
    0|0
    • Doğru uzun süredir müdahale anlamında var olan birşey ,zaten soru bu değildi , yüzde 1 dahi olsa böyle bir problem gelişeceği hakkında insanların ne kadar bilgisi olduğuydu. Bir alt yoruma bakar mısın ?

• Evet güncellemenin sonunda belirtmişsin. Şimdi farkettim, bende acaba yanlış mı biliyorum diye konuyu araltırmaya koyulmuştum bu kadar net bir yorum yapınca tereddüt ettim böylelikle bunuda hatırlamış olduk tekrar.

• anamın rh+ babamın ise rh- öyle bişi olmamış anam beni gayet iyi doğurmuş bende rh- çıkımışım içerden bişi olmaz salaaa...

0|0
    0|0
  • Benim A + Onun AB + .

0|0
    0|0
  • ben kendi kan grubumu bile merak etmedim şimdiye kadar... ameliyat falanda oldum ama kan gerekmedi bende sormadım kan grubumu :)

0|0
    0|0
    • Sevgili boşver ;

Kan konusu allah korusun , hayatta bir kere olur, onda da bilincin yerinde yoksa ve kan verilmesi gerekip de kimliğinde ehliyetinde cuzdanında bir kartta bu yoksa , test için gereken süre olan 20 dakika hayati değerde olabilir.

• haklısın...

• Hayırrr hic sormadım:(

0|0
    0|0
  • kan grubunun hiçbi önemi yokki

0|0
    0|0
    • Anne ve bebek birbirini zehirleyebilir. Çözümü var ama,bu olasılığın farkında olmak daha önemli

• her doğumdan önce kontrol ediliyor artık bu

• Doğumdan önce kontrol ve önlem alınıyor evet ama farkedilinceye kadar çocuk hasar görebiliyor. Soru bu değil, soru aslında bu kadar hassas bir konuya taaaa başından burçlar kadar önem verilip verilmediği , akla gelip gelmediği ve baba antikorlarının anne olmadan önce anneye aşılanarak sıfır sorun şansı ile hamile kalmasının mümkün olduğunu bilen ve umursamayan orandı

• Evet. Her uyumumuza bakmıştık.

"Geyik ve boş espri yapmayınız, cevabınız kaldırılır"

KS böyle atar görmedi, yürü be!

3|0
    1|2
Yükleniyor...