Hayatınızda hiç engelli birisi var mı? Anlamak mı acımak mı?

Akrabanız, komşunuz, yakınınız hatta sevgiliniz? Varmı hiç engelli birisi yakınınızda? İkinci sorumda onları anlıyor musunuz veya acıyor musunuz? Dürüst cevaplar bekliyorum...

0|0
17|7

En İyi Kız Görüşü

• Engelli olmak bence de bir ayrıcalıktır, herkes aynıdır ama sen farklısındır, bu da seni özel yapmalı bence, ve bu farklılığı iyiye ya da kötüye kullanmakta tamamen o insanın elinde, bazı engelli insanlar tanıdım, maalesef belki yaşadıkları zorluklardan belki çevreden insanların bakışlarından düşüncelerinden olsa gerek hayata çok negatif bakan hatta evinden çıkmak istemeyen insanlar tanıdım, bazı engelli insanlarda tam tersi, hayata sıkı sıkı tutunmuş, hiç bir şeye aldırmamış çoğu insanın yapamayacağı şeylere imza atmış, biraz da kişilik meselesi tabi bunlar.. Toplum genelde engelli insanlara acıyarak bakar 10 kişiden en az 5 i böyle düşünür,genelde de bizim millette var bu, yazık çokta güzelmiş ya da pekte gençmiş vah vah, bu tabirler ya da bakışlar gerçekten üzücü, ve engelli insanların çoğu da, iyi niyetle yardım etmek isteseniz bile o yardımı kabul etmiyorlar, nedeni bence vah vah diye düşünce içinde olan insanların çoğunluk olması, şu söz çok klasik ama gerçekten herkes bir engelli adayı, gözlerimiz bacağımız kolumuz hepsi emanet bize, bir gün hepsini kaybedebiliriz..Bu arada bende engelli birisiyim benimde boyum kısa :) ama hayat için engel değil tabikide :) 2. soru ise dürüst olayım bugüne kadar engelli bir insanla sevgili olmadım, seveceğim anlaşabileceğim biri çıkmadı, tanıştığım bir kaç engelli insan gerçekten hayata küsmüş ve çok isyankardı, ben kısa boyluyum ama uzun boylu insanlar tanıdım ve sevdim sevildim, işte yine toplumun hatası, sen engellisin engelli biriyle olmak zorundasın, hayır ben engelliyim ama engelli biri olmak zorunda değil, Gerçek sevgi saygı aşk huzur, ortada hiç bir engeli bırakmıyor.. Düşüncelerde ve kalplerde engel olmasın, Allah her zaman ve her yerde hayırlı ve iyi insanlarla karşılaştırsın.. :)

3|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 16

• mahallemizde sayılır(mah. bitiminde) bir kör abi var 5 vakit namazına o haliyle camiye giden,tüm çarşı pazarı dolaşan, mah. kuranlarına cenazelerine giden bazen pazarda mendil satan bastonuyla gezen var öyle bi abi..

Acımıyorum ama üzülüyorum..

keşke görebilse o da yaşadığı yer,insanları ama o haliyle bile 5 vakit namazını camide kılması tüm mah. ibretlk.

Rabbim öteki dünyasını rengarenk eylesin..:(

0|1
    0|0
  • kuzenim sadece duyuyor.onun dışında ne görebiliyor ne yiyebiliyor ne konuşabiliyor ne çiğneyebiliyor..ve küçükken oturduğumuz apartmanda karşı komşumuzun oğlu zihinsel engelliydi.

acımıyorum üzülüyorum.ben engelli arkadaşlara da üzülüyorum,ateistlere de,alkoliklere de,sigara tiryakilerine de,terk edilmiş kendini paralayanlara da.. insan olan herkes bir başkasının haline,derdine üzülür.daha önce de dediğim gibi sadece yaşayan bilir,ancak bu demek değil ki karşıdaki insan değil ve empati yapamaz.

0|1
    0|0
  • Ben varım kendimin hayatında

0|1
    0|0
  • Hayır yok. Kimse kimseyi acıyacak üstünlüğe sahip değil ne engelli insanlar var öyle becerilere sahip ki kendimden utanıyorum onun yanında hiç meziyetim yokmus gibi geliyor ve bana ilham veriyorlar.

0|1
    0|0
  • bir akrabanın kızı var,spastik,geçen akşam görmeye gittim,benden büyük ama aynı bebek gibi onu sevsem okşasam geliyo içimden,dizime yatıyo,onu elimden geldiğince anlamaya çalışıyorum,

0|1
    1|1
    • Halk arasında spastik derler ama doğrusu cerebral palsy dir ve bir çok versiyonu vardır.. bende böyle biriyim ama o kadar aşırı derecede değil.. yani çalışan birisiyim..

• emin ol vardır,ama acele etme yada hemen ben böyleyim deme,sakla demiyorum tabiki bilmesi gerekli ama ilkten izlenim yap ,dediğim gibi en azından bir nebzede olsa kendin için

• bi eklermisin beni?

• Çevremde yok..Gördüğüm zaman acıyorum ister istemez..Anlamak falan hikaye kimse o duruma düşmeden anlayamaz.

1|1
    0|0
  • en yakın arkadaşlarımdan biri engelli, bu durum hiçbişeyine engel değil ama benim yapamadıklarımı yapıyo zaten engelli olduğunuda unuttuk

0|1
    0|0
  • Ablam var di.18 yasinda vefat etti -4, 5 yaslarimda bana okumayi ogreten oydu.en yakin arkadaslarimdan birinin de gozleri gormuyor ama esek yukuyle para kazaniyor.acinacak durumda olan biziz. Herseye sahibiz -guya.

1|1
    0|0
    • Allah rahmet eylesin nilca.. İşte önyargılı olmamak lazım.. her insandaki cevheri görmek lazım ama Türk insanında yok.. diyorlar bizimde başımıza gelir diye ama zaten bizim başımıza zaten gelen gelmiş biz bununla yaşamak zorundayız. Bize göz ile değil kalp gözü ile bakın ki güzellikleri görüp öyle değerlendirin.. Teşekkür ederim.

• Herkes herkesin degerini bilse mutsuz insan olmazdi

• Haklısın :)

• evet var 16 yaşında olması gerekiyor ama sanki 6 yaşında çocuk gibi onu anlayamıyorum onun yerinde olsam ne yapardım bilmiyorum inşallah bir şeyler olurda o kız düzelir çok acıyorum yazık burda iyileşemese bile inşllah öbür tarafta iyileşir

0|1
    0|0
  • bir fark görmüyor insan zamanla ,artı normal insan gibi iletişim kuruyorum..Konuşma engelli arkadaşım var..Engelli gibide gelmiyor bana

0|1
    0|0
    • Gayet iyi peki sana bir soru.. Bir fiziksel engelli gelse. gel çıkalım veya sevgili olalım dese tanıştıktan sonra ne dersin? Dürüst cevap ver başına geldiğini düşün?

• ne yalan söyleyeyim kaldım

• Kalırsın böyle :)) Ben mesela herkes tarafından parmakla gösterilen ve özenilen birisiyim ve arkadaşlığım da bir o kadar güzeldir. Lakin birine bu konuda birşey dediğimde şu cevap standarttır. "Çok iyi birisin ama şuanda hiç düşünmüyorum böyle birşey lütfen arkadaş kalalım" aradan iki üç hafta geçer hemen birisini bulmuş ve çıkıyorlar :)

• Var.

0|1
    0|0
  • Bi' insana acımak bizim ne haddimize?

0|1
    2|0
    • Şu sorduğum soruyu size de sormak istedim.. Bir fiziksel engelli gelse. gel çıkalım veya sevgili olalım dese tanıştıktan sonra tabiki.. ne dersin? Dürüst cevap ver başına geldiğini düşün?

• ne demek hakettin

• tamam böcüğüm ortamı germeye gerek yok..

• okuduğum bölümde özel eğitim dersi görüyoruz, herşeyden önce, bu kişilerden bahsederken, herhangi bir konuda yetersizliği bulunan birey diye bahsetmeliymişiz ve bu kişiler kendilerine acınılmasını değil de, onları anlamaya çalışmamızı istiyorlarmış.. bu yüzden bende acımak yerine anlamaya çalışıyorum.. ve son olarak da çevremde böyle biri yok sağlığımız yerinde çok şükür tabi ama yine de tanıdığım böyle biri olsun isterdim bu insanların hayata bakış açısı düşünceleri herşeyleri bizlerden daha farklı böyle birini tanıyıp arkadaş olmayı isterdim ben..

0|1
    0|0
    • Farkli olan tek ortak ozellikleri nankor degiller. Bunun disinda sen ben gibiler + bazilari beynini cogu kisiden daha iyi kullanabiliyor

• evet yetersizlikleri hangi konudaysa mutlaka farklı bir konuda +ları oluyor ve gerçekten samimi içten davranırlar öyle dediğin gibi nankör değiller..

• Doğrudur ilgi isteriz sevgi isteriz ama bunu acımayla değil anlamayla yapmalısınız. Bunun hangisi olduğunu sandığınızdan çok kolay anlıyoruz..

• çok yüreği geniş birisin çok taktir ediyorum seni herşey gönlünce olur umarım

soruna gelecek olursam asla acımam ne haddime

0|1
    0|0
    • Gizlisin ama tanışıyoruz heralde :) Teşekkürler..

• hyr tanışmıyoruz bazen yorumlarından yada sorularından grdüğümle yani hissetiğimi söyledim

• Enteresan :) ilk kez tanımadığım biri tarafından taktir edildim :))

• Engelliler bence hayata 1 adım önce başlayan insalar acımak değil de asıl önemlisi anlamak onların yasadıgı zorluga sahit olmak.

0|1
    0|0
  • ben genelde hemen kendimi koyarım onun yerine... hayatımda yok ama olsaydı eminim en güzel şekilde bakardım

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Acırım ama içerisinde bulunduğu koşullar beni buna iter. Böyle ruhsuz bir ülkede ''engelli'' olmak gerçekten çok kötü bir durum. En önemlisi mimari sorun ve işsizliktir. Her şey onlar bu şehir'de yaşamıyormuş gibi biçimlendirilir ve evlerine tutsak edilirler.

1|1
    0|0
    • Kesinlikte kaytılıyorum keşke en ufak detaylar düşünülerek birşeyler yapılsa ama burası hakikaten Türkiye...

• Onlara acımıyorum anlamaya çalışıyorum elimden geldiği kadar maddi manevi yardımcı olmaya çalışıyorum.

0|1
    0|0
  • 4 tane ARKADAŞIM var. Normal dediğimiz insanlardan daha iyi anlaşırım onlarla.

0|1
    0|0
  • acınacak olan onlar değil, bizleriz.

0|1
    0|0
  • var. acımak veya üzülmek değil ama farklı bir duygu anlatamıyorum.

0|1
    0|0
  • arkadasım kuzenım ve arkadaşımın ablası . anlamak .

0|0
    0|0
  • Engelleden birşey yok etrafımda anasını satıyım

0|0
    3|2
Yükleniyor...