Kimler sobalı evde büyüdü?

Küçüklük yıllarım da sobanın üzerinden kızgın közlere bakar sürekli yanması için bir şeyler atardım. Sobanın üzerin de bulunan güğüm'ün taşması sonucu suların soba üzerinde yuvarlanarak buharlaşmasını ise hayretler içerisin de izlerdim. Sobanın içerisine attığım çeşitli maddeleri "acaba şimdi ne olacak bu da yanacak mı?" diye merakla beklerdim. Hatta içerisine pil atıp patlaması sonucu annemin beni terlikle kovaladığı yıllar daha dün gibi gözümün önündedir. Güzeldi lan o yıllar özledim şimdi :(

0|0
25|39

En İyi Erkek Görüşü

• Özellikle 80'lerin sonu 90'ların başında, soba İsviçre çakısı gibi bir şeydi. Aynı anda üstünde su kaynatılır (o suyla çay da yapılırdı banyo da), boruya takılan çubuklarda çamaşırlar kurutulur, kestane pişirilir ve ısınılırdı... Soba insanın uykusunu getiriyor bir de. Kalorifer hiç yerini tutmuyor

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 25

• babaannemlerin evi sobalıydı halada öyledir hani geceden sobanın olduğu odada uyursun sabah o sıcak odadan çıkıp buz gibi tuvalete nasıl gideceğini düşünürsün ya az daha durayım gitsem mi gitmesem mi diye düşünüp durursun onu hatırladım şimdi :) bide kestane olayı vardır ki off diyorumm..Süper soru olmuş ;)

0|2
    0|0
  • hala büyüyorum :D 23 yıldır soba.. vayy arkadaş.. kaloriferli evlere girdiğimde sıcaklığın merkezini aramak ve bulamamak ne iç burkucu bir durumdur öyle :))

zonguldak bir başka güzel sobalı evlerimiz... ımmm ..

2|1
    0|0
  • anneannecim dedecim o nesil bütünüyle böle yasadı, ne kadar zorluk varsa cektiler,ne hikmettir ki zorluk gitti sacmalıklar basladı.. ne güzeldi ama o sobanın üzerinde yapılan cörekler, içeride iki tane gözü vardı tepsiye hazırlarlar içinde pişer. çörekler kestaneler :))olsada yesek :D:D

0|1
    0|0
  • ahh ahh bende öyle büyüdüm valla ne güzeldi

0|1
    0|0
  • soba mı oda ne doğduğumdan beri kaloriferlerimiz yandı çok şükür :) pis fakirler :D

desemde inanmayın soba kazaları üstünde kestane pişirmeler kolonya damlatlamalar unutulur mu be :D

1|1
    0|0
  • ben

0|1
    0|0
  • 14 yıl sobalı evde yaşadım. Gece yatarken karanlıkta ateşin gölgelerini özledim.. Üstüne koyup ısıttığımız ekmeklerimizi.. Kestaneleri.. sabah kahvaltısında ki çayı. kısacası soba demek çocukluk demek

0|1
    0|0
  • mandalina kabuklarını üzerine koyup kokusunu duymak :) kestana közlemek mantar kızartmak yemek zamanı ısınsın diye yemeği üzerine koymak

2|0
    0|0
  • çocukluğumu anlattın ya... :((

0|1
    0|0
  • öyle büyüdüm :)

0|1
    0|0
  • aynı dayım gibi.ama o biraz abartmıştı.sobaya kertenkele,arı,böcek falanda atıyodu.iğrenç herif.bende sobalı evde büyüdüm.çok güzeldi.kokusu,ateşin çıtırtı sesi.sessizlik içinde akşam üzeri.ohh.ne keyif.bir anımda hasta bir tavuk vardı anam onu sobanın yanına koydu.tavuk canlandı sobanınüstüne atlayınca pençeleri yanmıştı.şapşal tavuk.

0|0
    0|0
  • Şömine var oda iyimi ? Şömine eve sicaklik veriyo insani rahatlatiyo. Sobada var oda isitiyo ve onda arada patates pisirip yemek var mmm :)

0|0
    1|0
  • ay bende sobayla büyüdüm bu sene doğalgaz gördüm rahatlık ama sobanın verdği huzuru sıcaklığı bulamıyosun yaaa özledim bende :(((

0|0
    0|0
  • Sobanın üstünde plastik çay setimi eritmiştim. :( Annem üstüne çaydanlık koyardı, evc,lk oynarken aklidini yapmak istediydim eridi gitti oyuncağım anasını satım.

Pis soba :(

1|0
    0|0
  • Nasılda ıslanırdı iliklerimiz. Uyuması bile bi başka güzel olurdu.

0|0
    0|0
  • 7-8 yaşlarıma kadar :))

o dediklerini birbir yapmadım desem yalan olur :D

kestaneyi unutmuşsuun

0|0
    0|0
  • Ben hiç yaşamadım ama annem anlatırdı.

0|0
    0|0
  • beizim evde sobalı kçüktü çok güzel yıllardı :D kalmadı arık soba falan her yer kaloriferli

0|0
    0|0
  • Güzeldir çok hemde.

0|1
    0|0
  • Ben büyüyemedim maafeles..

0|0
    0|0
  • üstüne kestanleri attnmı offf

0|0
    0|0
  • benim sobayla iyi bi anım yok annem zehirlenmişti Allah'tan bişey olmadı ama o yüzden hiç sevmedim sevemedim ztn soba kullanmadık daha da

0|0
    0|0
  • biennnnn:D

0|1
    0|0
  • hala sobalı evdeyim :)

1|0
    0|0
    • Aynen...

Ben sobali evde buyudum, benim cocukta sobali evde buyuyenler kervaninda olacak.

• sobanın onune yatıp uyumayı cok severdm ne gnlerdı :(

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• hele bide dışarıdan geldiğinde direk sobanın yanına geçtiğin zaman o sıcaklık yok bir annede var bir seveceğin kişide bizim evde şimdi soba var annme patesleri yuvarlak kesiyo üstüne koyuyo la dedim dur patatesi aldım aliminyum folyoya sardım kor halindeki ateşe attım biraz zaman geçti çıkardım tok böyle birşey yaenfes birşey

1|1
    0|0
  • 4 yaşıma kadar ben de sobalı evdeydim,sonra kaloriferli eve taşındık ama dedemin evi sobalıydı daha geçen seneye kadar yani o kültürü tattım çok şükür,ayrı bir havası var be, o güğümde kaynayan su,kestaneler,çaylar hepsinin tadı bir başka, verdiği sıcaklık bile bir başka..Bir de diğer odalar soğuk olur ya, sobalı odaya gidersin üşümüşsündür elini uzatırsın,ayağında çorap varsa kısa kısa direk yere uzanıp ayak tabanını sobaya basarsın,yanmadan çekersin:)çöpü möpü küçükse atarsın içine hiç taa mutfağa çöpe gitmene gerek yoktur:)

0|1
    0|0
  • 00 - 06 yaş arası kömür sobalı, 06 - 07 arası uyuyan sobalı, 07 - 09 arası elektrik sobalı ve uyuyan sobalı, 09 - 10 arası kaloriferli, 10 - 13 arası kaloriferli ve uyuyan sobalı ve elektrik sobalı, 13 - 17 arası kaloriferli, 17 - 18 arası kombili doğalgazlı, 18 - 19 arası kaloriferli, 19 - 20 arası kombili, 20 - 21 arası kömür sobalı, 21 - 23 arası kömür sobalı ve elektrik sobalı ( ısınmıyordu ev ), 23 - 24 arası kaloriferli ve elektrikli sobalı, 24 ten bugüne ( 25 yaşındayım ) kombi ile devam ediyorum.

0|1
    0|0
  • Ben küçüklüğümde iki farklı evde birden büyüdüm. Birinde soba vardı ve mutlu olduğum bir evdi. Diğeri kaloriferli bir evdi çok da mutlu değildim. Sobada bir büyü mü var nedir anlamadım.

1|1
    0|0
  • Dışarıda kar...

Ama kuzine içten içe öyle yanıyor ki.

Kuzinenin üzerinde demir maşa...Maşanın üzerinde de ekmek dilimleri.

Aydınlık bir kış sabahı ve kızarmış ekmek kokusu...

Sucuk lükstü.

Yumurta lezzetli.

Ekmek her zaman ekmek gibi...

Bir kez olsun kümesten yumurta almamış, bir kez olsun o kızarmış ekmeğin kokusunu duymamış , fakat alışveriş merkezlerinin restoran katlarında, boğucu bir gürültü ve havasızlık içinde hamburger keyfine fit olmuş çocuklar ve gençler için ben ne kadar yaşlıyım...

Dışarıda kar...

İçeride kanaat...

İçeride huzur...

Televizyon yoktu.

Gazete de her zaman olmazdı.

Öyle güzel cahildik ki, keyfimiz bozulmazdı hiç!

Portakal kabuklarını sobanın üzerine dizer, kokusuna râm olurduk.

Kestane közlemek bütün bir gecenin mutluluğuydu.

Sonra illâ ki, büyüklerin anlattığı hikâyeler, hatıralar...

Birçoğu arızalı ve tedaviye muhtaç beyinlerden çıkma dizilerin ve filmlerin açtığı hasarlar yerine, geniş ve besleyici bir masal dünyası...

Lezzet bir tarafa, kokuya da hasret kalacağımız kimin aklına gelirdi?

Ekmeklerimiz el değerek üretilirdi, sağlıklıydı, lezzetliydi ve mis gibi kokardı.

Çay da kokardı...

Domates de...

Bütün bu nefasete, küçücük bir bakkal dükkânının zenginliği yetiyordu.

Dışarıda kar...

İçeride huzur...

Zam endişesi, doğal gazın kesilme korkusu, yolda kalma telaşı, rejim tehlikesi... Kimin umurunda...

Ne güzel cahildik.

Mutluluğun resmini çiziyorduk ...

0|0
    0|0
  • 20 sene sobalı evde ikamet ettim

1 kere zehirlenme yaşadım

patates közlerdim

ekmek kızartırdım

duştan çıktığımızda bornozla

sobanın yanında tiril tiril titremesi 5 dk içinde ısıtması harikaydı

tuvalte bile gitmeye üşenirdik

4 kişiyiz bir odada yatardık anne baba kardeş :D

somyalarda vay anasını bee ne günlerdi

1|1
    0|0
  • 18 yıl ayrıldıktan sonra sobama kavuştum yine

0|1
    0|0
  • Kestane, portakal-mandalina kabukları, dışarda donan kıyafeti soba üstünde çözme :)

Özledik tabi..

0|1
    0|0
  • sobanın olduğu oda +50 derece, diğer odalar -50 derece olur. tuvalete gitmeye bile üşenirdim. bide babam bizi sobalı odada yatırmazdı. zehirleniriz diye. şimdi ama doğalgaza alıştığımız için sobalı eve misafirliğe falan gittiğimde sıcak olduğu için hasta oluyorum alışmışım soğuğa

0|1
    0|0
  • hala sobalı evdeyiz ekmek ısıtıp yağlıyoruz kestane kavuruyoruz dışardan gelince başına toplanıyoruz.. :)

1|1
    0|0
  • 21yıl sobalıevdeydim,üç yıldırda doğalgazlı evdeyim.sobanın tadı lezzeti bambaşkadır.elektrik gidince onun aydınlığında oturmak ayrı bi güzel.üstünde pişen çay ve yemekler daha tatlı olurdu.kestaneden hiç bahsetmek istemiyorum zaten,özledim yani:(

0|1
    0|0
  • ben üstünde patatest haşlıyorduk hehehe

0|1
    0|2
  • Kisaca, I Love 80's

0|1
    0|0
  • ne varsa 80ler 70lerde var dı

0|1
    0|0
  • kimler büyümedi ki...(Yalnız adam)

0|1
    0|0
  • 15 yaşına kadar sobalı evde büyüdüm.

biz biraz abartırdık. sobanın üzerine Patetes , Kestane ve çay demliğini koyup ortaya karışık bir aperetif menü çıkarırdık :)

iyi hatırlıyorum, bazıları yemeeğini bile sobanın üzerinde pişirirdi.

hey gidim hey , ne yıllardı.

0|0
    0|0
  • 23 yasındayım halen soba var.

0|1
    0|0
  • üzerinde minik kaplarla su ısıtıp çocuk kafası deneyleri yapardık ya

0|1
    0|0
  • eski çok güzeldi

0|1
    0|0
  • Ben. Soba üstünde yapılan kestanenin tadı bir başka oluyordu :)

0|1
    0|0
  • haaala sobalı evde oturuyoruz ve mutluyuz :)))

0|1
    0|0
  • çok güzel günlerdi zordu ama güzel günlerdi

0|1
    0|0
  • ben büyüdüm

0|1
    0|0
  • Hem sobalı evde büyüdük hem de link ile büyüdük.

0|0
    0|0
  • bennnnnnnnnnnnn

0|0
    0|0
  • bende 18 yıldır sobalı bi evdeyim güzel ama şimdi tütüyo ısınıyım derken iyice üşüdüm :D

0|0
    0|0
  • hepimiz sanırım :)

0|0
    0|0
  • sobalı evın halı bır başka ya ısınmayı geç ustundekaynayan suyun sesı bıle hoş ateşın yanması ıle odunlardan çıkan çıtırtılar falan super bır keyıf :D

0|0
    0|0
  • eskiden doğal gazlı ev mi vardı :D

0|0
    0|0
  • :D sobalı evde büyüdüm hala sobalı evde yaşıyom sayılır devamlı kayseriye git gel :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...