Kadınlar her zaman ağızlarını kapatıp rahimlerini açık tutmak zorunda mı? Emma Goldman.

Sexuality and the Impurity of the State, a biography of Emma Goldman'ın ingilizce/rusça metin çevirisini yaparken ''Kadınlar her zaman ağızlarını kapatıp rahimlerini açık tutmak zorunda mı?'' sözcüğü ister istemez düşündürdü. Yani erkeklerin kadınlardan daha rasyonel olduğunu hiçbir kanıt yok. Her iki cinsiyette eşit mantıksızlık görünmekteyken aradaki uçurumun sebebi nedir sizce? Aşağıdaki yazı kadın/erkek sizin için ne anlam ifade ediyor?

"Kadının gelişimi, bağımsızlığı, özgürlüğü kendisinden gelmelidir.ilk olarak kendisini bir seks objesi değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. ikincisi, hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı, istemediği sürece çocuk yapmamalı, tanrının, devletin, kocasının, ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak, yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur Emma Goldman''''

link

0|0
1|4

En İyi Kız Görüşü

• Emma Goldman'la Schopenhauer'u karsi karsiya getirsek ne olur diye dusunmeden edemedim :-).

Kadin, erkek genel olarak bir fikre katilmasa da susuyor. Sesini cikartmiyor. Tepki cekmek istemiyor. Buna ben de dahilim. Dusuncelerimi kisitli bir alanda ifade edebiliyorum. Ha ne oluyor gene bildigimi okuyorum lakin belli etmiyorum. Ozgur muyum simdi?

Anlayacagin emma goldman biz dusunuyoruz, uyguluyoruz ama hep yalanlarla yasiyoruz. Ruhumuz huzursuz.

Ve hep disarida agzimiz kapali, rahmimiz acik gorunuyor.

0|1
    0|1
    • Dört büyük dinlerin hiç birinde Emma Golmdan vari tasvir göremezsin sanırım. Hem Schopenhauer'in genetik çile yumağı hem de bizim toplumun dinsel ve fikirsel statüsü bu Anarşist kadının fikirleri için yeterince gölge teşkil ediyor olsa gerek. Ufo fenomeni gibi algılıyoruz. Bu düşünce dünyasına ait değil Emma Goldman. Dediğin gibi ''''Anlayacagin emma goldman biz dusunuyoruz, uyguluyoruz ama hep yalanlarla yasiyoruz. Ruhumuz huzursuz.'''' güzel bir öz-eleştiri oldu. Teşekkür ederim. :)

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 4

• O yüzden eğitim şart diyoruz. Kadın erkek kendini eğitmeli . Çevreye, olup bitenleree karşı bilincin açık olması gerekir.

Çok okumak çok araştırmak öğrenmeye istekli olmak gerekir. Bakış açısı tek kaynaktan beslenerek gelişmez.

1|1
    0|0
  • Herkes kendine göre haklı şu dünyada.

0|0
    0|0
  • Adam haklı.

0|0
    1|0
  • sözcük değil o cümle

0|1
    1|1
    • Kadınlar her zaman ağızlarını kapatıp rahimlerini açık tutmak zorunda mı? bu başlı başına bi cümledir by cahil

• Bir cümlede farklı anlamların çıkacağı öznel ya da nesnel yapının birbirine bağlı bir ya da daha fazla biçimde anlatımına sözcük denir sevgili yurdum insanı... :)

Yükleniyor...