Uyurken neden üşürüz ?

uyurken neden üşür ve üzerimizi örteriz? uyuyanın üzeine neden kar yağar?

0|0
4|19

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• metabolizma hızı kan akışı enerji üretimi azaldığı için..

1|2
    0|0
  • Kalp atışları ve dolaşım yavaşlar. Buna bağlı olarak beyin direktman uyku moduna geçer. Mide sindirim sistemini daha seri çalıştırmaya gayret gösterir bu sırada vücut dinlenebilmek için fonksyonlarını en minimum seviyeye çekmeye gayret eder. Vücut ısısı belirli bir ölçüde düştüğü uyuyan kişi üşüme hisseder. (fark etmese de). Vücut hareketsizdir ve tasarruf modundadır çünkü.. Ayrıca kişinin vücut ve beyin yorgunluğunu atması için günde sadece 4-6 saat arası uyuması gerekir. En verimli uyku vakti de akşam 11 ile gece 4-5 arasında gerçekleşir.

Bildiklerim bu yönde :)

Saygılar..

1|0
    0|0
    • çok teşekkürler çok iyi geldi bana bu bilgiler :)

• Rica ederim. Ayrıca ek bilgi vereyim kişi bir gecede ortalama 5-7 arası rüya görür ve bu rüyadan sadece bir tanesini hatırlar. Tüm rüyaların toplamını sadece 2 dkdan daha kısa bir süre içerisinde görür ama kişiye gördüğü rüya çok uzun gelebilir..

• :))

• Çünkü buralara yaz günü kar yağıyor canım :D asasdasd :D

1|1
    1|1
  • bazı insanlar uyurken sapıtır. mesela ben. ilk 10 dk. içinde yorganı, ilk 1 saat içinde yastığı, maximum 3 saat içinde çarşafı bile atıp, uyanmaya yakın kendimi yatağın ters tarafında yere düşmek üzere buluyorum bu yüzden olabilir.

1|0
    0|0
    • buna rağmen üşüyo musun hala?

• uyandıracak kadar üşümem tabi, o hasta olunca belli olur.

• Kapıcı zeki abimiz yüzünden..

Be adam gece yarısı kapatıyorsun apartın kalorifer'leri.

1|0
    0|0
  • metabolizma yavaşlıyor, harcanan enerji minimumda, haliyle ürettiğimiz ısı azalıyor. açığı kapamak lazım...

1|0
    0|0
  • uyuyunca kan dolaşımı yavaşlar vücud hareket etmediginden ısısıda düşer o yüzden

mesela çok soguk bir günde dışarda donan bir kişi uyursa o kişi ölür

1|1
    0|0
    • eveeett öyle durumlarda uyuma sakın derler di mi o kişininde inadına uykusu gelir

• her yer kar olunca serap görür kendini yatakta sanar ondandır uykunun bastırması :P:)

• Vücut ısı kaybettiği için üşüme durumu yerine kişi bir müddet sonra kendini çok sıcak bir yerde hisseder. Nereden biliyorsun derseniz bir kere kaybolarak donma tehlikesi atlatmıştım saklıkentte. Feciydi..

• her karbonhidrat yıkımında enerji ve ısı acığa çıkar .Uyurken metabolizma hızı yavaşlar akabinde enerji üretimi de azalır Bu yüzden üşürüz

1|0
    0|0
  • Hız sürtünme kuvvetine, sürtünme kuvveti ısı enerjisine dönüşür uyurken kan akışımız yavaşlar bu sebeple üşürüz diye düşündüm bir an.

1|0
    0|0
    • güzel düşünmüşsün fizikçi

• kış uykusundaki ayı uşumez :) adı üstünde ayı

1|0
    0|0
  • kan dolaşımı yavaşlar, buda üşüme sebebidir

1|0
    0|0
  • Yanlızız çünkü, yastıklara sarılıyoruz zifiri karanlık odalarda..

1|0
    0|0
  • dolaşım durur vücut ısısı düşer . bu yaşa gelmiş bilmiyonmu bunu ya

0|0
    0|0
  • Bekarlıktan üşüyoruz

1|0
    0|0
  • metabolizma en aza indirgendigi icin..

1|0
    0|0
  • Gece midir seni üşüten yoksa üşütmek midir geceyi bekleyen gibi bi söz vardı kesin ondandır ://77

1|0
    0|0
  • Bende tam tersi üşümem hiç.

0|0
    0|0
    • senle evlenmek lazım. özellikle ayakları hiç ısınmayan ben gibiler :)

• Çünkü sana sarılacak bir çift kol yoktur

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Aksine uyuyunca ısınıyor ve üstümü açıyorum .ş

ne zaman normal olucam ben :$

1|0
    0|0
    • aykırıya kaçmadığın sürece farklı olmak iyirdir

• hareket etmezsin de ondan.

1|0
    0|0
    • çok deli yatanları biliyorum :)

• zaten yatmaktan bahsetmedim uyuma modundayken hareketsiz olursun.spor yapınca kan dolaşımının hızlandığını düşün ısınırsın,uyurken hareketsizsin ve dolaşım yavaşlar.

• kalp atışları yavaşlar buna bağlı olarak dolaşım

1|1
    0|0
  • kan dolasimi yavasladigi icin.

1|0
    0|0
Yükleniyor...