Geleceği için birikim yapan kimse yok mu hiç?

Bakın güzel kardeşlerim hayat lay lay dan ibaret değil..üç kuruş paranız varsa seçin kale gibi bir hisse senedi.. her ay 3 lot 5 lot onu alın bi kenara atın.. 5-10 senede inanamayacaksınız nerelere geldiğine.. temettüler,bölünmeler yavrulayacak siz de bana dua edeceksiniz..

ps:bana hangi hisseyi alalım geyiği yapmayın,ilgileniyorsanız gidin güçlü bir bankanın yatırım şirketine,sorun İMKB30 un İMKB50 nin en sağlam 5 hissesini..araştırın son 5 senesini..gelecek yatırımları,hedeflerini..seçin bir tanesini..başlayın birikime..böyle hangi donu giyeyim, sümüğü aktı ayrılayım mı sübekliklerini bırakın bi kenara..

Güncellemeler:
genel istek üzerine borsa konusunda bir iki cümle yazacağım..ama genel bilgilendirme maksadıyla..şunu al bunu tut önerim olmayacak..kimsenin de böyle önerilerini dinlemeyin derim ben..yani tanımadan etmeden millet paranızı alır iç eder..haberiniz olsun..şimdi gelelim ben neden bu ışık saçma olayına karar verdim..

hayatta hiç ama hiçbirşey karşılıksız değildir.maddi yada manevi bir karşılığı vardır..benim ki şuanda manevi tatmin..biraz kafa dağıtmak..bilgilerimi paylaşarak farkındalık yaratmak..
neyse sanırım son güncelleme hakkım..ilgilenmeyenlerden özür.çok soru geliyor..ama ana hatlarıyla epeyce bir detay bilgiyi oksijençekenşizofren adlı arkadaşın sorusunda cevapladım..varsa kafanızı kurcalayan önemli bir soru sorun cevaplayayım..genelde yoğunluktan eskisi kadar girmiyorum siteye..sakın kimse gaza gelip inceleyip etmeden borsaya girmesin..asla ve asla forumlarda yazan gazlara gelmeyin..merak ettiklerinizi bana sorun dilim döndüğünce cevaplarım fırsat buldukça..
3 hak varmış unutmuşum.yine ilgilenmeyen arkadaşlar için özür..çok soru geldi..bilinçli arkadaşların olduğunu görmek hoşuma gitti.."peki hangi şirketler?" diye soranlar için bir soru daha yazdım az evvel.. link iyi kar dağıtan (temettü diye bilinir) şirketleri listelemiş dünya gazetesi. link iyi bir ekonomi gazetesidir.

0|0
4|38

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle şunu belirteyim, uluslar arası para piyasası derneğğinin kurucu üyelerindenim, finans ve ekonomi uzmanıyım, 8 yılı aşkın bir süredir tüm dünya borsaları, tüm döviz piyasası ve emtia piyasalarında Ticari işlemler yapmaktayım. Bu soruya önceki sorundan geldim. Bu ve benzeri sosyal paylaşım platformlarında SPK nın özel izni olmadan insanları yönlendirmek suçtur. İyi niyetli olarak yaptığın birşey olduğunun farkındayım ancak, İMKB spekilasyon ve maniplasyon konularında kendini korumaya çalışan bir kurum. Bu nedenden dolayı bu paylaşımlardan sebep hem siteye hem kullanıcıya ceza gelebilir bunu belirtmek istedim.

Sonrasında gördğüm bir anormalliği sormak istiyorum. 4 veya 5 yıllık uzun vadeli bir yatırım tavsiyesinde bulunmuşsun peki neden bunu hisse olarak tavsiye ettin ? Örneğin neden altın değil ? Geçtiğimiz yıllarda senin bahsettiğin gibi banka fonlarının hisse senetlerinden nasıl zarar ettiklerini araştırısan buradaki bireysel yatırımcıya ne denli riskli bir yöntem önerdiğini farkedersin. Bankaların yapamadığını bu insanlar nasıl yapacak ?

Son olarak yatırım , birikim ve ticaret bunların üçü farklı şeylerdir. Birikim : Gelirinizin bir bölümünü tasarruf ederek bir kumbarada toplamanız, Yatırım : Bu toplanan parayı enflasyona karşı korumak için risksiz yapılan ticari işlemler olarak tanımlanabilir. Ticaret : ise herkesin yapmak zorunda olmadığı, kar elde etmek için ana paranızla risk almanız sonucunda yapılır. Bu yüzden sizlere tavsiyem, Finans ticareti çok fazla uzmanlık isteyen bir iştir uzak durun.

0|1
    0|0
    • burada hiç kimseye şu hisseyi alın yada bunu satın şeklinde bir tavsiyem olmadı ki..olamaz da..zaman akıp giderken tasarruf konusunda araştıma yapmalarına imkan sağlamak amacıyla borsa nedir konusunda bazı bilgilendirmelerim oldu..suç teşkil edecek şahsıma yada bu işten çıkar sağlayabilecek özel bir kuruma ait site linki paylaşımım ve veya hisse adı kullanımım da olmadı..

• Derneğe neden bu kadar taktın hayret ediyorum. Türkiyede mazisi en fazla 5 yıl olan spk nın denetimine 1 yıl once girmiş bir piyasanın Türkiyedeki en iyi analizcilerinin fikir alışverişi yaptığı bir dernek. Linkini olmadığı için değil kimliğimin bilinmemesi için vermyiyorum. Analizlerim yayınlanıyor burada. Adım soy telefon numaram. Neyse ben sizi katlandığınız sorumluluğun ciddiyeti için uyardım umarım anlaşılmıştır. ( :

• Bu arada yasal merciler adına yaptığım yorumların yasal uyarısı : 22.02.2013

Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, Portföy yönetim

sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum

ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir.

Erkekler Ne Diyor 37

• Benim babam "para p..şta yakışır, sevdiklerinle ezmediğin paranın içine..." şeklinde telkinlerle beni yetiştirdi.

Bu artık benim davam.

Gençliğimde parayı yemedikten sonra yaşlılıkta huzur evinde bir lüks odada kalmanın manası yok.

Viva Tekel ve Ürünleri.

0|0
    0|0
    • aferin.. sen bu kafada devam et..

• beklediğim bir cevap yok ki benim..ben sadece bir nebze de olsa insanlara bi faydam dokunsun diye öneride bulundum..kimsenin canını sıkmak değil maksadım..bir projeksiyon yaparak düşünmelerini sağlamaktı buradaki insanların..neyse afiyet olsun..ben de çıkıp bir sigara almalıyım,taze bitti maalesef..:(

• Üslubunuz yatırımcının ya da yatırımcıların profili, yaş, cinsiyet, gelir, servet, aile, vergi durum gibi şeyleri dikkate almadan finansal getiri ve risk amaçlarını tamamen ''köylü kurnazlığı'' ile değerlendirmenizin ötesine gitmiyor maalesef. Hisse senedi , tahvil veya finansal türevlerin sağlıklı bir biçimde yatırımcı tarafından değerlendirilmesi için önce bazı kişisel ve sosyal özelliklerini bilmeniz ve iyi değerlendirmeniz gerekir. Böyle kahvehane ağzıyla bul karayı al parayı şeklinde olmaz.

Teşekkürler...

1|0
    0|0
  • Var hisse senedimde bir miktar. Ama bilmediğin bişey var. "Kakma akılla 40 adım..."

0|0
    0|0
  • milletin geleceğini kurtarmışsın.. o yavrulama harika bişey 6 misline falan çıkıyor lotlar.. sonra tekrar değer kazanıyor oy oy oy :)

0|0
    0|0
    • Allah daha çok versin..doğru zamanda doğru adımlar geleceği inşaa eder..tersi de hüsranla sonuçlanır..

• Borsamı ... geçenlerde sinan engin güzel bir laf etti Burası borsa kim kime .orsa diye ...

bende mağdurum yani :)

0|0
    0|0
    • araştırıp etmeden neidüğü belirsiz şirketlere yapılan yatırımlar için dediğiniz doğru..araştırmak gerek..bir şirkete ortak oluyorsan şirket ne yapıyoru iyi araştırmış olacaksın yada türkiye ekonomisinin lokomotifi şirketleri uygun fiyattan yakaladığında alıp kenara koyacaksın..:)borsa öcü değil ama kumar da değil..kumar görenler her zaman kaybeder maalesef..:(

• hala borsadayım borsa bir tutkudur ayrıda 3 sene önceki haliyle şuanki haline bakarsanız tamamiyle küçük yatırımcıyı soymak amaçlıdır..

• Nasıl yapıcaksınki %80 i asgari ucretle gecinen bi ulkedeyiz

vergilerden mılletin beli bukulmuş

mumkun olmuyor su sartlarda

0|0
    0|0
    • haklısın kardeş..ama benim kastettiğim sanki evde bir kumbara var ve sen oraya her ay atıyorum 50 tl atıyorsun gibi düşün..

• bende borsayla ilgileniyorumda sen kimsin neyin nesisin ne mezunusun kaç yıldır uğraşıyorsun ekonomi bilgin ne düzeydi :)

0|0
    0|0
    • arkadaşım kimseye birşey kanıtladığım yok.,..yada öyle bir amacım..amerikayı yeniden keşfetmiyoruz.. sadece basit bir genel bilgi paylaşımı..o kadar..

• Okadar sey yazmissin bunu zengin olma sevdalisi biri mu yoksa egitimli tecrubeli birimi soyluor bilmek isterim

• Yastık altı tabir edilen altın alma olayına girin yok çalınır diyorsanızda altın fonu alın 10 yılda inanılmayacak boyutlarda gelir getirir altının en güzel yanı merkez bankalarındaki paranın güvencesi olmasıdır yanı uzun dönemde fiyatı hep artar :)

0|0
    0|0
  • gençlikte parayı harcıyacaksın ama kenara atmayıda biliceksin.. ileride kıcına giyicek temiz don bulamazsın yoksa.. yatır bankaya kalsın faizde evlenene kadar üzerine kat birşeyler.. artık ne kadar biriktirirsen kar'dır..

0|0
    0|0
    • fazi bono tahvil ..bunlar da yatırım aracı..ben isim vermiyorum..ama borsa nedir ne değildirden başlayarak biraz araştırma yapmanızı öneriyorum..eğer biraz kafası çalışan birisi iseniz zaten devamında holdinglermiş,güçlü enerji şirketleriymiş vs bilinen,hergün ürünlerini alıp tükettiğimiz bir şirkete ortak olmanın anlamını anlayacaksınız..ama benim anlatmamla çok zor..kendiniz biraz ne nediri araştırmalısınız..:)

• haklısınız fakat benim o işlere giricek kadar o işlerde yatırım yapıcak kadar yaşımın büyük oldugunu zannetmiyorum.. askerden gelince düşünürüm bu dediginizi şimdilik banka faizi iyi benim için yinede teşekkür ederim :)

• o zaman size altın alıp kenara atmanızı öneririm..hatta artık banka şubelerinde de bu işlemler yapılıyor..şuanki konjonktürde faiz en az getirisi olan enstrüman..

• Teşekkürler bilgi için.Fakat yatırım yapmayı düşünmüyorum.Yatırım sadece ahirete olur.Ben öldükten sonra kim neyimi kullanmış banane.Ben evlenip çocuk sahibi olduktan sonra çocuklarımı okutup adam edersem ne mutlu bana.Ha ben adam etmeye çalıştım ama onlar adam olmayı tercih etmezse de yapacak bir şey yok.Ben o kadar yıl çalışacam, uğraşacam bir şey yapacam sonra ölüp gidecem.Ne anladım bu işten?Tek yatırım ahiretin için olsun.

0|0
    0|0
  • arkdaş burda o işlere kafa yetirecek biri varmı sağlam bir arama ve inceleme gerektirir hisse senetleri okadar kolay bişe değil batarsında cıkarsında o belli olmaz bunu bilen birinden öğrenerek alsınlar bence ben bbu işden zarar etsinler istemem kusura bakma ama öyle

0|0
    0|0
  • faizci olalım öyle mi

yazıklar olsun :))

ya günü kurtarabildik mi sanki.ciddi miktar para olsa da şöyle kolay kolay yıkılmayacak bi yerlere yatırım yapılsa iyi olur tabi.zaten benim işe başlayan arkadaşlarım böyle şeyler yapar konuşuruz.

bu işleri 3 4 bin basarlar.eğlenceli de bişey.ne var ki cep delik cepken delik :S

0|0
    0|0
  • 19 yasindan beri birikim yapiyorum ama genelde hep gayri menkule donusturuyorum dogrusu borsadan veya hisse senedinden anlamam nasil isledigini bile bilmem nerden alinir nereye satilir bilgi verirsen sevinirm

1|0
    0|0
    • soruyu yazarken de söyledim..şunu al bunu al demem yanlış olur..ama gerçekten araştırmanızı yapar,bir bilgiye sahip olursunuz..o zaman şu mu bu mu derseniz fikrimi söylerim..aksi taktirde ne yaptığınızın bilincinde olmamış olursunuz..benim amacım en azından biraz farkında olmasını sağlamak..özellikle gençliğin..büyük bankaların yatırım danışmanlığı bölümlerine başvurarak uzmanlardan bilgi alabilirsiniz..işlemler çok basit ama önce siz bi araştırmaya başlayın gerisi gelir..

• anladim zaten bu ise girecek olan turkcell botas akbank gibi dev sirketler uzerinden girer uzun vadede iflas eetmeyecegi gibi guzel gelirler elde edebilir ama 5 yil beklemek sence ne kadar mantikli misal 10bin lirayla hisse alip 5 yil bekledikten o paranin kari ne kadar olacakki kaldiki enflasyondan sonra eriyebilirde

• haa önemli bir nokta daha..siz almış olduğunuz şirketten nasıl para kazanacaksınız..şirket kar ettikçe (zaten seçiminizi yaparken her yıl kazandığı karı hissedar yani sizlerle paylaşan şirketleri tercih etmiş olacağınız için) ettiği karın bir kısmını her yıl temettü adı altında sizlere dağıtacak..yine size uzun vadede kar sağlayacak diğer konu şirket belirli dönemlerde bölünme dediğimiz elinizde bulunan hisseler çoğalacak..fiyatı bölünme oranında azalacak ama uzun vadede yine kazanan sizsiniz..

• manüplatif hareketler bunlar ;)))))

0|0
    0|0
    • şurada iyi birşey yapmaya çalışırken sizin kelime anlamını bilmediğiniz sözcükleri kullanmanız manüpilasyondur..önce açıp sözlükten anlamına bakmak gerek..burada temeli sağlam olmayan bir şirketi övsem,ismini versem bunu alın desem ancak ona manp.diyebilirsiniz..neyse bir kişi bile anlasa dediklerimi kardır..

• bir sözlükten alıntıdır :) "hiçbir adımını rastgele atmayan, karşısındakini hep bir düşünceye veya davranışa yönlendirmeye çalışan, hiçbirşeyi samimi ve doğal olmayan sevimsiz insan modeli."

Manipülasyon sadece ekonomide borsada yok güzelim gerçek alanı İnsan Kaynakları yani Halkla İlişkiler ve Reklamcılık. Doğrudur borsadan pek anladığım söylenmez ama manipülasyon'dan da anlarım Manipülatif insanlardanda anlarım ama senin tarzın daha çok provokatif :)

• ama çok riskli o dediklerin. en iyisi yine altın.

0|0
    0|0
    • altın kötü demedim zaten..bu konudaki fikirlerimi bazı arkadaşların cevaplarında paylaştım..okuyabilirsiniz..

• Erkenden para konusuna girersek ilerde cok paramız olr ama harcıyamayız cimrilikden akışına bırakmak lazım ama bi yerdede durmayı bilmemiz lazım

0|0
    0|0
    • varını yoğunu bu işe ada demiyorum ama tasarruf yapmadan anı yaşamak ileride pişmanlıklara sebep olabilir..

• kumbaraya hergün elime ne geçerse 5 kurus 50 kurus bi lira atıyorum böyle giderse ilerde 1333455465767 sene sonra güzel bi spor araba ve dubleks daire alabilirim

0|0
    0|0
    • ahh be kardeşim..dalga geçmeyip biraz kulak verseniz..ileride burun kıvırdığınız minik birikimlerin dere olduğunu görürdünüz..biraz ilgilenip araştırın diye fikir verdim sadece..zaman o kadar hızlı uçuyor ki..neyse..

• Birikimlerimle evimi arabamı aldım düğün param bile hazır sıra evlenmekte...

0|0
    0|0
  • bütün ezikler toplandık toplandık toplandık...

0|0
    0|0
  • Teşekkür ederim gerçekten cok guzel bi konuya deginmissiniz

0|0
    1|0
    • boş bir anıma denk geldi..ne zamandır da girip soru cevaplamıyordum..bari dedim hoşuma giden birşey yapıp biraz kafa dağıtayım..bir nebze de olsa birileri birikim yapmaya uyansın..tüm amacım buydu aslında..:)

• ne birikimi hacı anı yaşa carpe diem

0|0
    0|0
    • eyvallah hocam..ağustos böceği karınca hikayesini de aklınızın bir köşesinde tutmanızı öneririm..

• Yarına çıkacağımın hisse senedi yok olduğunda yatırıcam.

0|0
    1|0
  • Borsada zarar etmek söz konusu olur mu , lot yavrulaması nedir açıklar mısınız?

0|0
    0|0
  • banka hesabında 100 bin liran varmı?

0|0
    0|0
  • sorum şu başkan.. 150 lira birikmişim bar.. ne zaman zengin olurum ve neye yatırmam gerek..

0|0
    0|0
  • gayrimenkule yatırım yapmıştım çok şükür kredileri bitti, şimdi bireysel emekliliğe yatırıyorum

0|0
    0|0
    • Allah hayrını göstersin kardeşim..BES benim bahsettiğim konularla ilgilenemeyecek olanlar için yine bir yatırım aracıdır..

• çok teşekkürler, bes bu aralar özellikle çok daha karlıymış evet, %25 ek destek geliyormuş bir de.

• Bilgi birikimi yapıyorum, bir de yapabildiğim kadar sevap birikimi:)

0|0
    0|0
    • :) kendini geliştirmek de güzel birşey..sevap işlemeye çalışmak da manevi yatırım..güzel..

• hocam ne mezunusun sorsam.bu tecrübenin veya bilginin kaynağı nedir.iş eğitim falan

0|0
    0|0
  • BES daha garanti sanırım.. şu an altında değerlendiriyorum.. ilave olarak BES e de gireceğim

0|0
    0|0
    • bes hiç yoktan iyidir denebilecek bir yatırım aracı..ama bence borsa hakkında biraz araştırma yapmanızda fayda var..kulaktan dolma bilgilerle değil,kendi araştırmanızla, bu konuda akademik bilgiye sahip kişilerle konuşarak karar verin derim ben..

• teşekkürelr

• rica ederim..

• plus500 var en kolayı o sanırım ;)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 4

• Oo Tam benlik geleceğe birikim yapa yapa geleceği yaşayamamaktan korkuyorum..

Ailemin durumu normal gelir gider durumunun biraz daha üstünde diyebilirim fakat yıllardır kendim bir şeyler yapmak istiyorum bunun için de baya çalışıyorum kardeşim .d

•Öncelikle dershanemi ücretsiz olarak kazandım kaç senedir

•Daha sonra çizim kurslarına gidiyorum mimarlık için

•Yurt dışı big leri çizmek için sınavına girdim ilk ikisi bitti sonlardayım burslu olarak kazanmak için

Daha bir çok şey bunlar bir kısmı sadece..

0|0
    0|0
  • birikim yapmak için gelir olması lazım

0|1
    0|0
    • işten değil dişten artar lafını unutmamak gerek..damlaya damlaya göl olur da güzel bir örnek gibi..:)

• olmayan seyın neyını arttırayım ögrencıyım hacı ya

• bişey diyemem..ama bizim arkadaşlardan unv.2.sınıfta akıllı bir çocuk vardı..şimdi yüksek lisans yapıyor..ona önermiştik 3 sene evvel..araştırdı ve sağlam bir şirkete ortak oldu..şimdi master parasını yaptığı minik birikimlerle karşılıyor..ıvır zıvıra çul çapukta vereceği paraları bir kenara koymuştu..ben sadece öneride bulunurum..gerisi size kalmış..:)

• daha okul okuyom

0|0
    0|0
  • Ben yapmıyorum .

0|0
    1|0
Yükleniyor...