İnsanların hayatlarını şans mı yoksa kader mi belirler?

Nekadar çabalarsak çabalayalım kaderimizde ne varsa önümü yaşarız? Yoksa seçimlerimizdeki şansa göremi?

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

• sans diye bisey yok ama kader varddir zaten kadere inanmak iimanin esaslarindandir hersey Allahin ilahi takdiriyle levhi mahfuzda yazilidir ama kader sana sadece yol guzergahlarini verir secimler sana aittir hatta kuranda bu yazilidir " biz insanin kaderini kendi cabasina bagli kildik" demekki kendi irademizle biseyler yapiyoruz bnun yaninda degismeyen seyler kaderimizdir yani anne babamiz irkimiz rengimiz milletimiz vs genel hayattakilerde bizim kararlarimizdir ve onlardan sorumluyuz

umarim yeterinde aciklayici olmustur

2|0
    0|2
    • kolay bi ?rnek ; maddi durumu cok ii olan anne baba sans dglmidir?

• Burda soru sormak demek konuyu bilmedigimden veya kendi fikrimin olmadigindan dgl(benim icin) Baska insanlarin ne dusundugunu olaya nasil baktigini anlamak icin soru soruyorum ben. Ama g?ruyorumki burada insanlarin birbirlerinin dusuncelerine bile saygisi yok. (neyse konuyu fazla uzatmicam ilk yazinizi begenmistim ama sonraki tavrinizla o yazinin insani olamazsiniz gibi geldi HAYIRLI GECELER) PS! Baska yorum yapmicam.

• bencede baska yorum yapma herkesi senin dusuncene uygun bisey yazmasini beklersen bosuna beklemis olursun

Erkekler Ne Diyor 13

• kader belirler arkadaşım sonuç asla değişmez sonucu Allah biliyor

sen karar verirken bile sonucu bilmiyorsun

0|0
    0|0
  • bence insanların çabalamalarına göre ulaşabilecekleri önceden bilindiğinden kader diye bişey var. Yani çabalamak değiştirir arkadaş, kaderde olsa.

0|0
    0|0
  • kader yazılanı oynamak yaşananlar bir bir yazılmış

0|0
    0|1
  • Bence Şans belirler.

Zira bu konuda link burada bazı savunmalarım olmuştu.

0|0
    0|1
  • kader ALLAH'ın olmuş olacak her şeyi bilmesi demekdir . bilen ALLAH dır yapan kuldur . yani hayatı yapacağımız tercihler belirler sen elinden geleni yap . çokda kaderci olmamalıyız şans farklı bir şey .

0|0
    0|1
  • buyuk oranda caba ama hersey ıstedıgın gıbı olmaz bazen buda kader olsun ıste

0|1
    0|1
  • şansa çok inanmam kendi işimi kendim görürüm . kader ise seçenekler neyi seçersen doğru yada yanlış kaderin budur ... kaderinide kendin belirlilyorsun yani

0|0
    0|0
  • 2 sindende azar azar

0|0
    0|1
  • şans belirler

0|0
    0|0
  • bazen yazı yada turanın bile belirlediği oluyor

0|0
    0|0
  • kader diye bisey olduguna inanmiyorum, hersey elinizde..

0|0
    0|2
  • şansta bir kaderdir

0|0
    0|0
  • bu kader denilen kelimenin bizim hayatımızla bir ilgisi varmı yokmu bilemiycem, ama tahminimce yoktur,yoktur derkende %50 vardır %50 yoktur,demek istediğim belirli kaderler var hayatımızda bunların yarısı rabbimizin belirlediği kaderlerdir .ama diğer kaderimizin yarısınıda biz insanlar oluşturuyoruz bence.örnek vericek olursak zengin fakir durumu bu bence allahtan gelen bir kaderdir

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• kader şans etkili pek çok faktör var

0|1
    0|1
  • ?"Biz her insanın kaderini ; kendi çabasına bağlı kıldık..."

*İsra 13.

1|0
    0|1
    • Yazdigini ve bide bunu cok severim ``sizin hayir bildiklerinizde ser ser bildiklerinizde hayir vardir.. Allah bilir siz bilemezsiniz.. (Bakara)

• yaniii çabalamadan bir şeylerede ulaşılamaz tabii fakat kaderin önüne geçilmiyor hayat önceden seçilmiyor çabalayıpta olmayan bir çok şeylervar ben daha ne yapayım diyebileceğin...

• Öyle tabi ki Kaza ve Kader cok ince konular araştırılması lazım, Örnek: günah işleyip bu benim kaderimdi diyemezsin.

• kader şansa inanmam

0|3
    0|0
  • tabi ki kader. ama insan kaderini kendi iradesiyle belirler

0|2
    0|1
  • Kader ve kendi seçimlerimiz.

0|2
    0|1
Yükleniyor...