Başkasına güvenmemek biraz da özgüven eksikliğinden değil midir?

arkadaşlar kafama takıldı biraz ince düşünmenizi rica ediyorum... Tamam bi insana iki kere aldanmak aptallıktır... ama ilk gördüğün bi insana daha önceki insanlardan gördüğün yanlışlıklardan dolayı önyargılı davranmak birazda bizim özgüven eksikliğimizden kaynaklanmıyor mu? şahsen benim için her insan farklıdır... felsefem her insanın yanlış payını düşünüp samimi davranmak onu öğrenmenin başında gelir... eşekten düşmeyi göze alamazsan ona binemezsin hesabı... yanlış mı düşünüyorum?

0|0
13|9

En İyi Kız Görüşü

• çok doğru düşünüyorsun ...geçmişte karşına hatalı insanlar çıkmış olabilir ..bu geçmişindeki insanların hatasıdır..o hatalarla karşına çıkan insanı yargılamak doğru değildir..fakat şöyle bişey var biz insanlar ister istemez geçmişteki hatalarımızdan ders çıkararak yolumuza devam ediyoruz...en azından bilinçaltımızda bu durum..yani tedbirli davranmakta diyebiliriz...insanlara hemen güven olmamalı ne olursa olsun...güven zaman isteyen birşey..zamanda sabrı gerektirir...ama zaman geçtikçe güvenemiyorsa karşındaki insanın evet özgüveni yoktur...

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• bence hic kimseye ön yargili yaklasmamak lazim, herkes her insani farkli bicimlerde tanir.. bu yüzdende herkes bi kisi hakkinda farkli düsüncelerde bulunabilir.. önemli olan senin o insani nasil taniyip nasil gördügünü.. ön yargili olmam, ama duyduklarimi dikkate alirim ve ona göre hareket ederim..

0|1
    0|0
  • Cok dogru düsünüyorsun. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerekte olsa yer. Bir sonraki insana güvenmiyoruz cunku o bizi aldattıgı za,manm özgüvenimizden bir parça alıp götürüyor, çoğu zaman bu farkedilmez. Ama öyledir. Bir sonraki kisiye guvenmeyerekte bu kisinin kendisine olan özgüveninin saarsıldıgı acıkca görülür.

0|0
    0|0
  • ben bunun özgüven eksikliğinden kaynaklandığını düşünmüyorum kim yeni tanıdığı birine hemen güvenir ki evet karşıdaki çok iyi biri olabilir ama iyi olmayabileceği ihtimalinide düşünmek gerekir her zaman temkinli olmakta yarar vardır güvende zaten bi anda olmaz zaman gerekir. bi de insan sarrafi olduğunu söyleyenler var onlara zaman gerekmiyo tabi

0|0
    0|0
  • evet haklısın ama bu özgüven eksıklıgınden kaynaklanmıyor bnce kımseye on yargı ıle yaklasmamak lazım sonucta her ınsanın kısılıgı farklıdır genelleme yaparsak yanımızdakının bı farkı kalmaz ama oncekı edındıgın tecrubelerıde goz onunde bulundurmak lazım tabıkı

0|0
    0|0
  • sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer demişler..tecrübe edip sonrakinde gardını almak bence.böyle yapmazsan aptalsın demektir.özgüvenle ilgisi yok.

0|0
    0|0
  • bende hiç kimseye güvenmiyorum ama bu durumun özgüven eksikliğinden olduğunuda sanmıyorum. zamanında bişeyler yaşamışsındır en yakınım dediğinden bile kazık yemişsindir ve haliyle artık istesende kimseye güvenemezsin. şahsen benim durumum böyle.

0|0
    0|0
    • işte buna özgüven eksikliği diyorum... küçük havuzdan bi kova su eksiltir ama deryaysan umrunda olmaz...

• peki önceki aldandığın insana yaklaştığın gibi yani samimi gibi yaklaşsan kazandığın tecrübeyi kullanmak bunun neresinde?özgüvenle alakası olduğunu düşünmüyorum.temkinli olmak gerekir çünkü tecrübe bunu gerektirir..

0|0
    0|0
  • güven zamanla olusan birseydir. her gördügü insana ''ama bu digeri gibi degildir'' diyerek körü körüne güvenmek de aptalliktir.

0|0
    0|0
    • aptallık derecesinde güvenmek değil... kalkıp da 100 bin tl ver de güven demiyorum... mesela bi kız bi erkekle buluşurken bile coşkun gibi bakmaması lazım... ama öyle bi davranıyor çocuk bişey yapmayacak olsa bile "he demek ki böyle biliyor hadi çökeyim" diyor... vs...

• hürgeneralsin yani:D:D o da iyi...

• doğru düşünüyorsun.başkasından darbeler aldık diye yeni tanıştığımız insandan bunu beklemek saçma

0|0
    0|0
  • zaman vermek gerekir ama temkini elden birakmamak gerekirr

0|0
    0|0
  • kesinlikle doğru

0|0
    0|0
  • Doğru düşünüyorsun.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Yanlış düşünüyorsun.

Yahu toplumda bir "örüt" vardır. Bir düzen. O düzen içinde insanlar neyin ne olacağını kestirebilir... Bunun özgüven ile alakası yok. O yüzden insanlar kendini istenmeyen durumlardan korumak için bazı mekanizmalar geliştirir. Bunun özgüven ile alakası pek yok...

Mesela, günümüzde önüne gelene 10.000 lira borç verilmemesi gerektiğini hemen herkes bilir.

-Selam

selam

-Ben Erdem, hadi bana 10K borç ver.

olmaz.

-Niye özgüvenin mi yok? Pısırık mısın sen?...

Yani örnekdede görüldüğü gibi saçma bir durum. Onca para vermemenin kendine değil, karşındakine güvensizlikten kaynaklandığı ortada. Önyargılı olmak burada özgüven eksikliğinden falan kaynaklanmıyor. Topluma olan güvensizlikten kaynaklanıyor ki onunda özgüven ile bir alakası yok.

0|1
    0|1
    • özgüvenle güvenmenin arasındaki köprüye örnek verirken kullandığın mübalağa sanatı biraz tiyatroya kaçmış kardeşim:))

• demek istediğim şu ki: yazdığın veya verdiğin örnek çok reel değil...

• Niye reel olmasın? Benim karşıma benzeri çıktı mesela... Özgüveni yüksek insan borç verir mi? Aynısını al "duygu" ya uyarla... Çok zor değil...

• Ön yargılı davranmam sadece daha temkinliyimdir , karakterini analiz etmeden çok samimi olmak mümkün değildir .

Bu sadece gönül ilişkilerinde geçerli olan bir durumda değil , hayatın her kademesinde 3 kere düşünüp 1 kere konuşmak , size 1 adım atana sizinde 1 adım atmanız gerekir .

Tabi anlatmak istediğin gibi bu durumu abartanlar da var yok değil .

0|1
    0|0
    • eğitimsize dediğim gibi bazı konular çok abartılıyor... özellikle iş konusu dahi olsa kadın erkek bir araya gelecek olsa kadın erkeği nuri alço gibi görür... çoğu kadınımızın kezbanlığından mıdır nedir anlamadım...:)

• Dizileri ve filmleri fazlasıyla yaşıyor olmalarından kaynaklanıyor bence , izlediği dizideki bir karaktere hemen bürünebiliyorlar .

• güzel bi varım... +1

• Kendine güvenemeyen başkasına nasıl güvenebilir ki. Diğerlerinden farklı oldugumuzu göstermeye çalışabiliriz. Önyargılarını zamanla bırakabilir.

1|1
    0|0
  • katılıyorum

0|0
    0|0
  • insanin kendini koruma icgudusu vardir.ondan kaynaklaniyor.

0|0
    0|0
  • yanlış düşünüyon

0|0
    0|0
  • genede insanlara çok güvenme

0|0
    0|0
  • aynen öyle

0|0
    0|0
  • evet sanırım