Müslüman olmasaydınız nasıl biri olurdunuz ?

Müslüman olmasaydınız nasıl biri olurdunuz ?

Zina yapıp başkalarının hakkını yermiydiniz? Ya da küçük hırsızlıklar yapar mıydınız?

Güncellemeler:
hiçbir dine mensup olmasaydiniz nasil bir kisilige sahip olurdunuz ? diye degistiriyorum

0|0
8|16

En İyi Kız Görüşü

• hiç bir dine mensup değilim ve vicdanımın izin verdği ölçüde doğrumu yanlışımı belirliyorum bunun insanın içinde ki iyilik ve kötülükle alakası var ne din ne dinsizlik insanı kötü-iyi yapar

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Dinle alakası ne? Herkes sapık, manyak,hırsız falan da bunu din mi engelliyor. Hadi oradan canım. Alakası yok. Ben iyiysem iyiyimdir. Ben kötüysem kötüyümdür. Din sadece tasvip eder ya da etmez. Yargı mekanizması gibi.

3|0
    0|0
    • Bunun cevabini merak ettigim icin sordum. herkes herseyi dine mi bağlıyor diye:)

• Soruyu sorma amacını bilmem (amacıda ırgalamıyor) ama bu soru senin ne kadar yanlış bir zihniyette olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu saydıklarını yapmamak için illa yüzünü bile görmediğin, var olduğuna dair herhangi bir kanıt olmayan ne idüğü belirsiz,adına yaratıcı denilen bir hayale ve dine mi mensup olmak gerekiyor? Ahlaklı olmak nedir? Cezalandırılmaktan kaçınmak için arkasına saklandığımız bir kabuk mu yoksa ilerlemeye pencere açan bireysel ve toplumsal bir gereksinim mi? İyi ve ahlaklı olmak için bir dine mensup olup korkutulmamız mı gerekiyor?

Burada "bakın ben inançsızım ama çok ahlaklıyım" gibi de saçma sapan bir cümle söylememe gerek yok. Ahlak, evrimsel bir süreç sonunda kazandığımız yavaş ama kararlı bir gereksinimden başka birşey değil. Ve bu kavram, kökü 2 bin yıldan öteye gitmeyen dinlerin yada bu dine mensup insanların elinin altında oyuncak olan birşey olmadığı gibi, tekeli altında da değil.

Ahlakı, iyi olmayı, vicdanı öyle insanın içine doğuştan üflenen soyut bir olgu olarak görmek, insana böyle sorular sorduruyor ışte.

0|0
    0|0
  • Sünnet olazdım.Ama bunun dışında aynı hayatım olurdu

1|0
    0|0
  • bende bişey değişmezdi...

1|0
    0|0
  • zina yapardım en başlıca neden sürekli bir takım sorular

0|0
    0|0
  • bu saydığın seyler hristiyanlık ve yahudiliktede günah ayrıca bunu yapanda müslümanıda var hristiyanıda bunun dini olmaz kişilikle alakalı

1|0
    0|0
  • Deist olurdum .

0|0
    0|0
  • yine kendim gibi biri olurdum. zina yapmak, hak yemek, hırsızlık yapmak dine mensup olup olmamakla alakalı değil karakter meselesi diye bilirdim hep hala da öyle.

0|0
    0|0
  • şuanki halim aşikgşlsakdf

1|0
    0|0
  • bana fark etmez.

0|0
    0|0
  • her boku yerdm zina falan :D hızsızlık falan :D

0|0
    1|0
  • Müslüman olmasaydım ondan önceki semavi dinin mensubu olurdum, yine günah işlememeye çalışırdım

0|0
    1|0
  • sence bugünkü müslüman denilen insanlar (ki buna bende dahilim) hakiki müslümanlar mı müslüman mı demiyorum hakiki müslüman mı diyorum

0|0
    0|0
  • O dediklerin, sadece müslümanlıkta değil; tüm dinlerde haram. O yüzden sorun yanlış ve mantıksız olmuş.

Biraz düşünerek sor bundan sonra.

0|0
    0|0
  • Tamam da bu yazdıklarını müslüman geçinen çoğu kişi yapıyor zaten.

1|1
    0|0
  • Bütün büyük dinlerde zina yasaktır zaten. Diğer kötülüklerde kişinin dürüstlüğüne kalmış birşey dinine değil.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Zaten degilim, kotu birsey yapmiyorsam kendi kisiligimdendir baska insanlar gibi dinim engelliyor diye degil.

2|2
    0|0
  • din değildir insanı şekillendiren vicdandır.din gerektirdiği için iyi biri olmaya çalışıyorsa biri zaten ondan hayır gelmez

1|0
    0|0
  • böyle biri olurdum zaten deistim

0|0
    0|1
  • Zina yapmazdım ama çok pis işlere karışırdım sado mazo filan.

0|1
    0|1
  • manyak mıyım lan ben namus denen bişiy var

0|0
    1|0
  • ateistim ve bunların hiçbirini yapmıyorum

1|0
    0|1
    • gerçek bir insansın

bunları din icin değil de kişiliğinden dolayı yapmadığın için

• ne alakası var başka dinlerde inanç yok zina gibi şeyler serbest mi ayrıca yapan kendi için yapar bunları din için değil

2|0
    0|0
Yükleniyor...