Bir cumartesi annesi: Berfo ana

Berfo Ana'yı duymuşsunuzdur. Oğlu Cemil 1980 darbesinde göz altına alınır ve bir daha kendisinden haber alınamaz. Berfo Ana 33 yıl oğlunun hasretiyle yanar. Köyleri boşaltılırken gitmek istemez oğlu Cemil gelirse bir gün diye.

105 yıllık hayatında, Cumhuriyet tarihimizin bütün acılarını, katliamlarına şahit olmuş. 1980 darbesinde fiziksel olarak şiddet görenlerden olmasa da en büyük şiddete maruz kalmış.

Yaşına rağmen memleketinden İstanbul'a kadar gelmiş kayıp annelerinin mücadelerine katılmış bir kadın. 32 yıl oğlu gelir de geri döner diye evinin kapısını kapatmak istemeyen bir anne.

103 yaşında Berfo Ana, Ankara Adliyesi'nin önünde "ben bu yaşımda geliyorsam,Kenan Evren de gelecek" diye feryat etmişti.

Oğlunun kemiklerini bile eline veremediğimiz o güzel kadın öldü. Tek dileği ölmeden oğlunun mezarını bulabilmekti. "Gözüm açık gider" demişti.

Bu utanç hepimizin değil mi? Hepimizin alnında değil mi o leke?

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Nden hepimizin alnında olsunki bence bu utanç hala sinopta öğretmenevi taslayanların bu utanç hala dersime isyan diyenlerin bu utanç hala anadilde eğitime karşı çıkanların bu utanç onlarin ama yine de biz utanıyoruz ve hepimiz biliyoruz ki berfo ana nın köyü bu yüzünden boşaltıldı oğlu bu yüzden öldürüldü !

1|0
    0|0
    • Utanması gerekenler utanmayı bilseydi keşke.

• Hele böyle sitelerde böylesine duyarlı yorumları görmek çok umut verici

• Her zaman her yerde olmamız gerekiyo ki berfo analar oğulsuz cemiller mezarsız kalmasın :)

Erkekler Ne Diyor 4

• yok ben ülkemde olanlarla olmuslarla utanmiyorum !

ervren pasa bi sagdan asmis bi soldan asmis yalana bak, 1000 sagdan 1 soldan asildi

0|1
    1|1
    • Evren Paşa hang taraftan kaç adam asmış bilmem ama ideolojiler de Evren Paşalar da yerin dibine batsın.

• Toplumsal muhalefet büyümediği sürece hukuksuzluklar, cinayetler, zulümler kanıksanıyor ve iktidarlar "demokrat" görüntüsüyle ayakta kalıyor

• Gün uzun olunca konusanda cok olur diyorum zaten azi olan herkez konusuyorr anlamadan bilmeden

• Ben utanacak birşey yapmadım. Ne can yaktım, ne can aldım. Sadece yaşamak istedim. Yaşamak dışında hesabı olanların hesabı tutmadı diye vicdan azabı çekecek değilim.

0|0
    0|0
  • Bu sitede böyle bir soru görmekten mesudum

0|0
    0|0
  • yoo benım alnımda dğeil

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...