Sizce Hans suçlu mu ?

Kohlberg ahlak gelişimini çözümü olmayan sorularla be­lirlemeye çalışmıştır. Onun en meşhur sorularından biri şudur:

“Hans’ın karısı ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. Doktorlar ancak bir eczacının geliştirdiği bir ilacın fayda edeceğini söylerler. Hans eczacıya gider. Eczacı oldukça yüksek bir fiyat ister. Hans istenen paranın ancak yarısını bulabilir. Eczacıya yarısını teklif eder, eczacı kabul etmez. Yarısını daha sonra ödemeyi teklif eder, eczacı yine kabul etmez. Hans da akşam eczaneye gizlice girip ilacı çalar. Hans suçlu mudur? Suçluysa neden suçludur? Hans suçsuz mudur? Suçsuzsa neden suçsuzdur?

Bakalım sizler Kohlberg'in evrensel ahlak kuramına göre hangi dönemdesiniz..

• Hans suçludur. Polisler onu yakalamalı ve cezalandırmalı.
    12% (2)5% (1)8% (3)Oy Ver
  • Hans suçsuzdur. Karısı için böyle yapmıştır. İnsan ka­rısı (kocası) için böyle davranmalıdır. Karısı da onun için böyleyapardı.
    41% (7)50% (11)46% (18)Oy Ver
  • Hans suçludur. Toplumdaki insanlar onu ayıplarlar.
    0% (0)9% (2)5% (2)Oy Ver
  • Hans suçludur. Kanunlara aykırı davranmıştır. Kanun­lar toplumsal düzeni sağlamaya yarar. Toplumsal düzeni boz­muştur
    47% (8)36% (8)41% (16)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Sonuçlar

A diyenler : = Bu kişilerin amaçları cezadan kaçmak ve ödül almaktır .Yani Odanı toplarsan sana hamburger alırım ,toplamazsan sana yarınki harçlığını vermm gibi bir psikolojiyi kendine ilke edinmişlerdir.

B diyenler:Gelenek öncesi2. evre = Bu kişiler ahlaki eylemlerini yerine getirken çıkarcılık hakimdir.Kişi ''al gülüm ,ver gülüm '' şeklinde eylemlerini yerine getirir yani ; ne kadar verirsem o kadar almalıyım düşüncesine sahip bireyler bu kategoride değerlendirilir.
Cşıkkı diyenler :Geleneksel 3.evre = Bu kişiler ahlaki eylemlerini yerine getirirken karşı tarafa iyilik yapmasının temel nedeni başkası tarafından onaylanmak isteyişidir .Karşısındaki grup tarafından kabul görmek ister .

Dşıkkı diyenler:Bu kişiler ahlaki eylemlerini yerine getirirken önemli ve doğru olan davranışı kurallara ,yasalara uymak olarak görürler.Kurulu sosyal düzeni eleştirmeden kabul ederler .Kısaca ''şeriatın kestiği parmak acımaz ''diye düşünebilirler.

0|0
19|36

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 35

• hans suçludur. çünkü kanunsuz bir iş yapmıştır. polisler onu yakalamalı ve cezalandırmalıdır. ancak inşallah yakalayamazlar :)

1|1
    0|0
  • Hans ve toplum aynı anda suçludur. Hans mevcut yasaları çiğnemiştir. Toplum ise temel sağlık haklarından belli bir kesimin yararlanamayacağı biçimde bir yasayı kabul etmiştir. Hans toplum hizmetinde çalıştırılarak cezasını çekmelidir. Toplum da yasaları düzeltip, Hans ve eşine temel haklarını tazminatıyla iade ederek ceza çekmelidir.

1|0
    0|0
  • B diyorum. Karısı için yapmıştır.Ben olsam, almak için herşeyi denedikten sonra,son çare olarak

çalmak kaldıysa çalarım.

1|0
    0|0
    • B şıkkı diyenler, kurama göre ''çıkarcı'' oluyorsa, şöyle söyleyeyim, Hans kanunlara göre suçludur, iyi, güzel. Kanunları oluşturanlar da insanlar diğer yandan, toplum dediğimiz oluşum da, kendi kuralları içinde boğulan insanlar bütünü, kimi zaman. Bu insani bir durum; çıkarcılıkla, hiçbir ilgisi yok bence, Hans gecenin bir vakti girip bütün eczaneyi boşaltıp, parasını da tatillerde hatunlarla yemiyor sonuçta, hasta eşi için, eczacı onunla uzlaşmadığı için çalıyor, burada suçlu biri varsa o da e

• Hans suçludur. Kanunlara aykırı davranmıştır. Kanun­lar toplumsal düzeni sağlamaya yarar. Toplumsal düzeni boz­muştur

eczacıyıda öldürseydi iyiydii

1|0
    0|0
  • D şıkkı dedim. Kanunlar eğer bir kere çiğnenirse bunun arkası gelir ! Hans gitsin orda dernek filan yardım istesin çalmak yok !

1|0
    0|0
  • Devlet insanları korumak ve kollamak için vardır.Eğer devlet insanlara yardım etmiyorsa o zaman devletin olmasının bir anlamı yoktur.

Sosyal Devlet anlayışı.

1|1
    0|0
  • hans suçludur yakalanmalıdır fakat bu durumdan dolayı diğer hırsızların ki kadar ceza görmemeli az mevlada 1 ay kadar bi ceza görmeli diye düşünüyorum :)

2|0
    0|0
  • "Asıl açıklanması gereken, neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen adamın grev yaptığı değil, neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir."

Wilhelm Reich, 1933

1|1
    0|0
  • Kanun bakımından hans suçludur ama hans kadar devlette suçlu. Çünkü o ilacı parasız almasını sağlayan bir sistemi sunamamış. Bence burada önce devlet ardından hans yargılanmalı

1|0
    0|0
  • Saglik icin de olsa herkes ulasamadigini calarsa sictik demektir.Bence soyle yapmaliydi."". E şıkkı " "

Helga yasasin ! Yaz 2550 ye gonder.Helga ile Hansin buyuk aski boyle son bulmasin.Sen de Helga icin 5 TL yardimda bulun.. ""

bak nasil yasatiyoz biz Helgayi.. ha.ha.ha ;) katilanlar cevaplasin lutfen..

1|0
    0|0
  • 3 suçlu bir suçsuz şıkkı var yönlendirme olmuş :) yazan erkeklerin çoğu suçlu demiş ama ankette şık seçenlerin çoğu suçsuz demiş. kohlberg kadar tartışmalı bir anket :)

başlığa 5 yıldız bastım. b şıkkını seçtim.

1|0
    0|0
  • hata yapmış Kolhberg. çözümü olmayan sorularlar bişi belirlenmeski. kazma işte:) Ben kendi kuramımı öneriyorum. Bu tür durumlarda devlet otoritesi decreye girmelidir ve monopol bir ekonominin karaborsa niteliğe bürünmesine engel olmalıdır. Yani eczacı adil değildir. Mayfacılık yapmakatadır, eğer devlet adalet dağıtamıyorsa o zaman mafya yani orman kanunları geçerli olur ve bu durumda Hans'ın hırsızlığı kabul edilebilir.

1|0
    0|0
  • burda suç eczacıda.eğer sen hansın yerinde olsaydın ne yapardın.tabiki son çare olarak gidip ilacı çalıcak adamın karısı mı ölsün.

O İLACI HANS'A DEVLETİN VERMESİ LAZIM Kİ HANS'TA HIRSIZIK YAPMAK ZORUNDA KALMASIN.

soru güzelmiş KS deki dandirik sorulardan bıkmışken ilaç gibi geldi :)

1|0
    0|0
  • Hans suçldur. Yasa dışı olarak eczahaneye girip ilacu çaldığı için. Fakat toplumun belı kesımı onsan taraf ola bılır karısı ıçın fedakarlık yaptığını düşünüp bellı kesımı ıse hısız oldugunu düşünür toplumdan daha çok dışlanacaktır kendı ıyı bırşey yapsa bıle başkasının hakkını çalıyor..

1|0
    0|0
  • bana göre b şıkkı

1|0
    0|0
  • Hans suçludur ama yakalanmayı haketmemektedir. Böyle de bir şık ekler E derim.

1|1
    0|0
  • bence suçsuz. ölümcül bir hastalığın tedavisi için şart o ilaç. bir insan için en önemli şey hayattır, doğru olanı yapmış. cevap b.

1|1
    0|0
  • Hans suçsuz bence bu eczacının ayıbı ha birde devletin ayıbı .bu arada soru çok iyi çaktım bir 5'lik .

2|0
    0|0
  • Hans kanunlar açısından suçludur ama toplumdaki insanlar bu olayyı bilirlerse onu suçlamaz. Tabi eczacı hariç.

1|0
    0|0
  • eğitim bilimleri sendromu :) olayın akademik tanımını bilmiyor olsaydım da, Hans'ın suçsuz olduğunu ancak eczacının da parasının biri tarafından -ki en uygunu devlettir- ödenmesi gerektiğini düşünürdüm.

1|0
    0|0
  • d diyorum hangi dönemdeyim yani

1|0
    0|0
  • tabide b şıkkı :)) brükselde tarhanamı var :D

1|0
    0|0
  • Hans suçludur ama bunu yapmalıydı.

2|0
    0|0
  • hans suçlu değildir kahrolsun kapitalist sistem!

1|1
    0|0
  • hans ilacı çalarken paranın yarısını eczaneye bırakmamışsa suçludur

1|0
    0|0
  • Az bile yapmış. Eczacıyı da öldürseymiş keşke arada. işte o zaman cevap verirdim.

1|0
    0|0
  • SUÇLUU

1|0
    0|0
  • ne kötüyüm ya D dedim

1|0
    0|0
  • burda eksiklik var.hans suçludur bi kere çünkü hakkı olmayanı alıyo.zor durumda olması bişeyi değiştirmez.öyleyse hepimiz istediğimize ulaşamıyoruz diye zor kullanalım . ölye şey olmaz.

sonra eczacı açıdan da bakın olaya.hansın karısı falan onu ilgilendirmez adam parasına bakar.ilacı vermek zorunda değildir yani.

aslında burda ahlak değil de vicdan sorgulanmalı.vicdanen düşünürsek hans haklıdır eczacı zalimdir.

0|0
    0|0
  • B şıkkı, kaçıncı düzey, kaçıncı evre, googledan baktım biraz, 6.evre mi bu? :)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 19

• b şıkkı dedim. çok ilginç bir soruymuş.

1|0
    0|0
  • bunu derste çok konuşmuştuk tam bir sonuca varılamadı:) kohlberg amca dan neler çektik yaa :D

1|0
    1|0
  • d şıkkı dedim.duygusal baktığında belki suçsuz görünüyor. eczacı paragöz,vicdansız,iyiliketmez adamın teki bile olsa verdiği fiyat onu bağlar.hırsızlık her zaman suçtur.

1|0
    0|0
  • Hans değil de Hasan diyeydin. tam türk filmi olmuş senaryo.

suçsuz bence. eczacının da Hans ta gözü var. (karısı ölsün ki ona kalsın yek yea!)

1|0
    0|0
  • Sınavda buna benzer bi' olay çözmüştük.

1|0
    2|0
  • suclu degıl. yokluktan yapmıs ne yaptıysa sevdıceğını ölümün kollarına mı atsaymıs

1|0
    0|0
  • Kohlberg'in ahlak gelişim evrelerin vardır.Bunlardan biri 'Ahlak2ı yargının niteliğini,durumun kendine sağlayabiliceği yarara göre belirlemedir.Bu yuzden durumun niteliği göz önde bulundurulursa .

Hans suçsuzdur.

1|0
    0|0
  • hans suçlu değil sevdiği insan için böle davrnmştr

1|0
    0|0
  • Yasalara göre suçlu bana göre suçlu değil.doğru olanı yapmış.Eczacı hansa başka şans tanımamış çünkü oysa hans bütün alterbatifleri önüne koymuştur.Bir yol bulamadıktan sonra bir yol açmıştır.

1|0
    0|0
  • Hans suçsuz burda bir hayat söz konusu .

1|0
    0|0
  • sorunun cevabını ne zaman vericeksin brükseltarhanasıı bekliyorum merakla.

1|0
    0|0
  • B derim .

1|0
    0|0
  • suçsuz bence.eczacı suçlu:)

1|0
    0|0
    • eczacı suçlu olamaz, burada bir emek ve bu emeğin çalınması söz konusu.

• suçsuzdur. çünkü; bir insanı böyle birşey yapmaya mecbur bırakan sistemse, suçluyu çokta uzakta aramak gerekmez. suçlu sistemin kendisidir... ve sanırım sende Hans ı suçlu bulanlardansın. anket cevaplarına baktığımızda sadece bir tane suçsuzdur şıkkı koymuşsun :) sadece meraktan soruyorum, sen hans ın suçlu olduğunu düşündüğünden dolayı kasıtsız olarak böyle şıklar koydun yada öyle mi denk geldi? :))

0|0
    0|0
  • hans evrensel kanunlara göre suçludur ama ahlaksız değildir.

1|0
    0|0
  • Hans suçsuzdur. Karısı için böyle yapmıştır. İnsan ka­rısı (kocası) için böyle davranmalıdır. Karısı da onun için böyleyapardı.

0|0
    0|0
  • Dşıkkı diyenler:Bu kişiler ahlaki eylemlerini yerine getirirken önemli ve doğru olan davranışı kurallara , yasalara uymak olarak görürler. Kurulu sosyal düzeni eleştirmeden kabul ederler. Kısaca ''şeriatın kestiği parmak acımaz ''diye düşünebilirler.

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • Çok ayıp etmiş hans .Böyle zor durumda kalınca kanunlara aykırı davranmak olmaz :))

1|0
    0|0
Yükleniyor...