Neden kadın bilim adamı ressam filozof yada tarihe geçmiş çok az sayıda kadın

arkadaşlarr neden kadın bilim adamı ressam filozof yada tarihe geçmiş çok az sayıda kadın var?

0|0
6|14

En İyi Erkek Görüşü

• Kadına değer verilmediği için olduğunu düşünmüyorum.Sebebi, kadınların kariyer hırsının erkekler kadar olmaması.Günümüzde gelişmiş ülkelerde kadına değer veriliyor, ama bilim adamlarının çoğu yine erkek?

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• yanıt açık ve net.. dinlerin hepsi kadınlar üzerinde büyük bir baskı kurmaya çalışmıştır... bu dini bakış açısı ailelerin kız çocuklarını eğitmesini engellemiştir.. kendisini geliştirmiş olanlar ise kilise veya diğer dinlerin din adamları tarafından şeytani olarak nitelendirilerek katledilmesi sağlanmıştır bunların en büyük örneklerinden biri hypatia'dır. bkz: link link

günümüz islam coğrafyasına bakıldığında kadınların eğitim görmesi bile engellenilmektedir kadınların alabileceği dersler ev işleri ve kuranın bazı bölümleri ile sınırlı kalabildiği gibi bazı yerlerde herhangi bir eğitim alması bile engellenilebilmektedir... ne de olsa 6 yaşından itibaren evlendirilebilen kız çocukları için herhangi bir eğitim söz konusu olamaz..

bunu bir kenara bırakacak olursak aynı islam coğrafyalarında eğitim almış zeki ve bilgi sahibi kadınlar da herhangi bir ses çıkaramayacak şekilde baskı altında tutulmaktadırlar.. hatta yakın tarihte tecavüze uğrayan 18 yaşından küçük bir kız tecavüze uğradığı için idama mahkum edilmişken tecavüzcüsü serbest durumdadır.. iş böyleyken kadınların bilim yahut benzeri alanlarda görebilmemiz için pek iyi bir ortam bulunmamaktadır..

türkiyeyi inceleyecek olursak kadrolaşma ile kadınların önü kapatılmakta, sosyal açıdan baskı artmaktadır.. dini mahalle baskıları ile kadınlarımız iyice evlere kapatılmakta dünya ile iletişim ve ufuklarını genişletme olasılıkları baltalanmaktadır.. kadınlar sırf kadın oldukları için nefret ile karşılaşabilmekte sık sık taciz tecavüz ve şiddete maruz kalmaktadırlar.. bunların sonucunda kadınlar bilim dünyası sosyal dünya ve sanat dünyasından silinmekte eskiden minicik de olsa var olan şansları tamamen hiçliğe dönüştürülmektedir.. işte genel olarak kadınlardan neden daha az bilim insanı sanatçı politikacı ve düşünür çıkmasının sebebi bunlardır.. uygar kadın erkek eşitliği olan, ataerkil düzenin yıkıldığı bir düzen getirilip kadınlar iyi bir şekilde eğitilmediği sürece de bu durum değişmez.. malesef bu çok üzücü ve iç karartıcı bir gerçektir..

0|0
    1|1
  • İşte bu soruyu çok seviyorum :D herşeyi düşünmekten bişeyde başarılı olamıyosunuz. Ama genele yayıldığında bizden daha başarılı olduğunuz su götürmez , yel uçurmaz bi gerçek. Aynı anda düşünebildiğiniz şeyleri düşünüyorumda yazmaya erindim.

0|0
    1|1
  • Kadinin o konulara karsi pek ilgisi ve yetenegi yok. Cunku yillardir onlarda olmayan yetenekler bunlar.

İlk caglarda erkek avci,koruyucuydu. Daha sonra savaslari baslatan devlet kuran da erkek oldu. Kiz cocuklarini oldurduler, erkek cocuk doguramayan analari oldurduler.

Hadi eskiden baski ve zulum vardi. Simdi yok ve yine kizlarimiz dedikoduya entrikaya meyilli. Genlerinde yok yani bilimle teknoloji ile ugrasmak

0|0
    0|0
  • ilk kadın bilimi İsrail asıllı olup atom bombası geliştirilmesinde çalışmış kimya mühendisiydi adını unuttum :)

0|0
    0|0
  • cok zekısınız ya ondandır belkı bızden daha zekı oldugunuz her alanda ıspatlanmıs

0|1
    0|0
  • Kadınlar geri planda tutulduğu ve sınırlandırıldığı için. Tarihe baktığında kadına verilen değeri görebilirsin.

0|0
    0|1
  • kadınların bunları düşünmeye fırsatı yok bence :D

0|0
    0|0
  • Zamanında hemcinslerin çook baskı görmüş, konuşmaya bile hakları yokmuş ondan

0|0
    0|0
  • feodalizm...ataerkil toplum...sanayi toplumuyla birlikte sadece tüketen konformist kadınlar...

0|0
    1|0
  • erkeklerin ilgili olduğu alanlar

0|0
    1|0
  • eski çağlarda kadınlara değer verilmemesi halada verilmiyor tabi orası ayrı

0|0
    0|1
  • erkeklerin yetenekli olduğu konular

0|0
    1|0
  • Makyaj yüzünden tarihe biraz geç atılmış olabilirler :)

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Kadınların zeka seviyesi erkeklerden düşük görülürdü,talep etme hakları yoktu.Erkeklerin sahip olduğu fırsatlara sahip olmadıkları için.En basiti hukuk alanında bile bazı haklara çok geç zamanda sahip oldular.

0|0
    0|0
  • "Kadını götürüp mutfağa ya da süslenme odasına kapatıyor, sonra da ufkunun darlığına şaşıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra uçamıyor diye yakınıyoruz."

Simone de Beauvoir

2|0
    0|1
  • Kadınlar sıkıya gelemiyor bu bir gerçek...Hadi eskiden yok baskıymış bilmem neymiş falan diyorlar eee şimdi bunlar yok neden hala bazı şeyleri erekkler üretiyor? Kadınlar uğraşmayı sevmiyor arkadaş...

0|0
    1|0
  • Kadina deger verilmiyor

0|0
    0|1
  • Çünkü kadınları susturmak çok kolay.Belki tepki alacağım ama Tanrı erkeklere torpil geçmiş.

0|0
    0|2
    • tanrı yok, erkekler baskı ile kadınları susturmaktadır.. kendi amaçlarını yürürlüğe sokabilmek için çeşitli hayali tanrıları kullanan güç hastaları en büyük suçlardan bazılarını tanrının adını kullanarak icra ederler..

• Erkekler kadınları susturmak için fiziksel güçlerini kullanıyor.Tanrı mı verdi kendiliğinden mi oldu bilmem ama doğuştan torpilli oldukları ortada.

• Kadınlarda var ama o çağlarda kadınlara değer verilmediği için çoğu kadın ismini değiştirip kendini gizleyerek erkek ismiyle eserlerini vermiş.

0|1
    0|1
Yükleniyor...