Canınızı acıtanlara hakkınızı helal eder misiniz?

Evet arkadaşlar Sizi kıran canınızı acıtanlara hakkınızı helal eder misiniz?Allah (c.c) el-Afüvv iken biz nasıl oluruzda bağışlamayız diye düşünüyorum sonrada helal etmek içimden gelmiyor.

0|0
21|24

En İyi Kız Görüşü

• Canımı acıtanlardır canıma can katan. Nasıl olur da helal etmem ki, helali hoş olsun. (varsa şayet)

Kin güdebilen biri değilim, yapılan kötülükleri gözüm kapalı unuturum. Hoş, gözümü açtığımda anımsarım ama yinede gündemde tutmam.

Sonuçta o kötülükleri göre göre kötülüklerden uzak durmayı öğrendim. Böyle bir bakış açısıyla hayatı izlemeyi öğrettikleri için teşekkür bile edebilirim onlara.

4|0
    2|0
    • Hayır teşekkür etmem ama felsefe güzel En iyi cevap

• Merhamet yüklü biri için bu pek-tabi mümkün. Tasvip etmem ama yapım ne yazık ki böyle..

En için teşekkürler.

Erkekler Ne Diyor 24

• Evliyanın biri bir gün berberde tıraş oluyormuş.Saçının üstüde kelmiş.Onu sevmeyen kötü kalpli bir adam ordan geçerken görüyor ve berbere girip kabağa bak diye keline şaplatmış. Hiç bozuntuya vermemiş bu zat. Bu adam dışarı adımını attığı gibi yere yığılıp başlamış kıvranmaya bağırmaya.

Bunu gören berberde o yaptı bi hata Allahtan affedilmesini dileyin nolur demiş. Allahın sevgili kuluda ben hiç kızmadım lakin kabağın sahibi kızdı kabağın sahibini kızdırdı...

Allah kimleri affetmemişki kul istedimmi.

Kul affetse ne olur Allah istemedim mi...

1|0
    1|0
  • hakkımı helal ederim ki ahrette bile yüzünü görmiyim.

2|0
    0|0
  • Çok acıtanlara etmek helal falan. Bu zamana kadar ettik de ne oldu. Tepemize çıktılar iyice. Etmiyorum.

0|0
    0|0
  • Kul Gerçekten Kulluğunu biliyorsa RABBİNE karşı bunu düşünmez bile . Ki kaldı ki karşına çıkıp hakkını helal et deyip samimice ettiğinde sen etmezsen o zaman sen bu durumda kötüye düşüyorsun . Çok ince bir konu ama ALLAH(c.c) Kullarını ibadet etsin diye zikretsin diye hep Rabbine sığınsın tövbe etsin diye her hattasında . Sende hakkını helal etmeyi düşünmediğin kişilere tövbe et öyle hakkım sana helal olsun de belki senin sayende dogru yolu bulur hatta cokta sevapta kazandırabilir... o yuzden bu kadar insanlara katı olmayalım . Sonucta nefis ve şeytan var Rabbim o kadar bağışlayıcı ve merhamet sayibiyse bizde öyle olmaktan birşey kaybetmeyiz bu dünyada ki ahirette bıraktıgımızda da o hak bizi kurtarıcağıda meşhuldür .!

0|0
    0|0
  • affetmek en büyük intikamdır

1|0
    0|0
  • hakkımı hele ediyorum dünyada canımı yakanı bide ahirette görmek istemiyorum

2|0
    0|0
  • bilerek yaptıysa allaha havale ederim

2|0
    0|0
  • eğer Rabbim kul hakkı dışında herşeyi affedecek ise ki, öyle... kul hakkını bize bırakmış oluyor. Peygamberimiz, S.A.V. affetmenin ehemmiyetini bir iki hadiste bize bildirmiştir.. herseyden önce affetmek güzeldir.. siz hakkınızı helal edin zaten alınacak bir hak var ise hepimizin sahibi onu soracaktır zaten..

0|0
    0|0
  • varsa eğer hakkımı helalde etmiyorum

0|0
    0|0
  • Etmiyorum etmiyorum etmiyorum, gelsin durusce yaptıklarının nedenini söylesin hakliysa hâkimi amca ozaman helal ederim

0|0
    0|0
  • Super soru canimi acitabilir ama bunu kasitli yapmissa veya farkina vardiktan sonra telafi etmek icinn hic bi cabasi yoksa onun canini dunyada yakarim odesiriz ahirete karailadmak istemem ha karsilastik helal etmem.

0|0
    0|0
  • Ne kadar hakkım varsa herkese helal olsun..

sırf öteki dünyada karşıma çıkmasın diye helal ediyorum.

Benim kırdıklarım haklarını helal ederlermi etmişlermidir bilemem.

canları sağolsun bi 500 sene yanarız onlar içinde :D

0|0
    0|0
  • etmem ne diye edicekmişim ki..

0|0
    0|0
  • Yapma ! Azcık Mantıklı Konuş, düşün hareket et ya diyorum... Hakkımıda helal etmem :)

0|0
    0|0
  • daha neler affetmem de unutmam da kindarımdır o canımı acıtacak ben de affedecem! Yok artık!

0|0
    0|0
  • kızgınlıkla kalkan zararla oturur...bugünün yarını da var...bu dünyanın ahreti de var...

0|0
    0|0
  • Nefis yapmaya gerek yok,affetmek gerek,

0|0
    0|0
  • O değilde bebek çok sevimliymiş ( :

0|0
    0|0
  • Allaha havale ederim hakkımda helaldir

0|0
    0|0
  • 1 kere af ederım canımı çok acıtani konuşmam bir daha sürekli olursa asla çocuk çok tatli senin mi

0|0
    0|0
  • Asla etmem. Doğama aykırı affetme gibi bir olasılığım yok. Hatta kin beslerim acayip. :)

0|0
    0|0
  • asla helal etmem

0|0
    0|0
  • valal hayatımı beynimi bedenimi hatta ruhumu miken ex aşkıma sesleniyorum evet seni affediyorummm

0|0
    0|0
  • Helal falan etmem hakkımı diğer tarafta çeksin çekeceğini tabi diğer taraf diye birşey varsa

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Asla etmeyeceğim insanlar var, Allah bile affediyor deyip herşeyi affedeceksek bu helalleşmek neden var?

Allah neden karşıma kulla hakkıyla gelmeyin,helallik alın diyor. Herşeyi helal edeceksek bu muhabbete hiç gerek.

Kızına tecavüz etsinler,sen helal et Allah'a bırak.

yakınını öldürsünler,sen helal et Allah'a bırak.

Yok kardeşim,allah bana bu helalleşme şansını veriyorsa ASLA helal etmeyeceğim şeyler var.

1|0
    0|0
  • benim hakkım herkese helal.aynı şeyi düşünüyorum.Allah affederken ben kimim ki.. kimsenin benim yüzümden yanmasını istemem..

1|0
    0|0
  • ederm çnkü ahirette onlarla tekrr karşı karşya gelmeyi istemem

1|0
    0|0
  • herkese hakkımı helal ettim . rabbim görür verir zaten cezası neyse .. bana mı düşmüş yani helel etmemek .. ettim gitti .. yüzlerini bir daha görmeyeyim bana yeter

1|0
    0|0
  • Allaha havale ederim benim diyecek birşeyim kalmaz.

1|0
    0|0
  • ben herkesi affettim...allah affetsin.o daha önemli.

1|0
    0|0
  • yok bır sıtemım hayatta hersey kısmettt rahat uyu yar sana hakkımı helal ettım :D

obur dunyaya saklıyorum :D fakat dedıkodusunu yaptıgım kısılerse bana solerlerse helal ederım onlarda edınce rahatlıyorum :D

0|0
    0|0
  • Şuana kadar hakkımı helal etmediğim bir kişi olmadı şükür.

0|0
    0|0
  • acımasız değilimdir helal ederim

0|0
    0|0
  • Etmicektim. Sonra düşündüm ben onların seviyesine inmicem. Allah'a havale ettim.

0|0
    0|0
  • etmem ki öbür tarafta karsılasıp en adaletli sekilde kapısalım

1|0
    0|0
  • helal ederim.. bide ahirette hesaplaşması çok eziyettir... ahireti düşünmek lazım

0|0
    0|0
  • çok acımasız olcak belki ama kesinlikle helal etmem ..

0|0
    0|0
  • olsun ya napak

0|0
    0|0
  • Etmiyorum.Banane.

0|0
    0|0
  • asla etmem

0|0
    0|0
  • Affetmek dünyada en büyük hikmettir diyebilirim ederdim heralde yaşadığım olaya bağlı:)

0|0
    0|0
  • affetmek ve unutmak iyi inanları imkanı nede olsa affederim hakkımıda helal ederim

0|0
    0|0
  • Allah'ın merhametiyle insanın merhameti bir değildir.Ben hakkımı helal etmiyorum canımı yakmışsa.

0|0
    0|0
  • cok kıncıyımdr helal etmem

0|0
    0|0
Yükleniyor...